Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @arnblt hayirli olsun abi :)) darısı bizlerin başına inş .

• Visa Verildiği ve Basılı Pasaportların PTT'ye Konsolosluk Tarafından Teslim Edildiği E-Postası
    Konsolosluk görüşmesi günü hariç 1. iş gününde bu eposta geldi. Ankara içinde ikamet ediyoruz, büyük olasılıkla yarın PTT şubesine teslim edilmiş olur.
    Gelen epostanın ekran görüntüleri aşağıda. Sınıflandırılmamış olduğu için paylaşmakta sakınca görmüyorum.
    Sonraki aşama PTT'den SMS gelmesi ve gidip pasaportları teslim almak olmalı.
    İlk kısım
    İkinci kısım

• ⭐⭐

@caglaror Çağlar senin Türkçe son iki günde bayağı bozuldu. Ne çabuk AMARİGALI oldun. :))

• ⭐⭐

@caglaror sözümü geri aldım başlık yazıyormuşsun.

• @arnblt Gerçekten öyle bir dezavantajım var. Dilim çok fazla yatkın olduğundan ancak işlemci "single thread" olduğundan üstten yeni dili koyunca alttan öteki dil düşüyor. Büyük olasılıkla 1. veya 2. yılın sonunda bana "çok kendini beğenmişsin, düzgün Türkçe kullanabilirsin istersen" diye eleştiriler gelecektir. Elden gelen şey çok az maalesef. Akışına bıraktım gitti 🙂

• Vizesini alan tüm arkadaşlara tebrikler. Yeni hayatınızda her şey gönlünüzce olsun...

• Elçilikteki randevuda verdiğimiz green card teslim adresinin, yerleşeceğim eyalet değil de tanıdıklarımın yaşadığı eyaletin adresini vermek sıkıntı yaratır mı? Amerika’ya girişte güvenlik bölümünde sorduklarında değiştirmeden o adrese gitmesine istiyorum.

• @caglaror Evet tahmin ettiğim gibi öğleden sonra da PTT SMS'leri geldi. Kısa mesajda şu yazıyor:

"Adiniza, AP05000000000000 barkod nolugönderi kabul edilmiştir. www.ptt.gov.tr adresinden gönderinin durumunu takip edebilirsiniz. PTT AS B001" (Barkoddaki sıfırların yerine herhangi rakamlar geliyor, ardışık ve tekil bir sıra numarası gibi görünüyor.

Gönderiyi takip için doğrudan http://gonderitakip.ptt.gov.tr/ adresine gidebilirsiniz. Size gelen SMS içindeki AP ile başlayan barkod ile gönderinin tüm seyrini izleyebilirsiniz. Gönderi PTT'ye akşam üzeri teslim edildiğinden ertesi güne (il içerisinde) ve illere göre de 5 iş gününe kadar sarkması normal görünüyor. PTT'nin gönderi teslim için haftada 2-3 gün belirlediği ilçeler var.

PTT Gönderi Kontrol Sayfası

PTT Gönderi Kontrol Sayfası
    PTT Gönderi Kontrol Sayfası Sonuç

• @cosimo Hayır yaratmaz. Bize adresle ilgili tek bir soru bile sormadılar. GC'nin size ulaşamaması sizin probleminiz olacak. Bizde de durum sizinki gibiydi. Yani kabaca GC teslim için verdiğiniz adres Alaska'da olsa siz Texas'a gitseniz ve yerleşseniz bu onları çok ilgilendirmiyor. GC'nin elinize ulaşmaması veya yabancı kişilerin eline geçmesi ciddi sıkıntı oluşturabilir, paranoyak modda kalmakta fayda var. Biz kuzeni bile defaatle arayıp, "SSN ve GC size gelecek mutabığız değil mi?" diye sorduk. Konsoloslukta "NJ nere TX nere (ya da CA) ?" diye sormadılar.

• @caglaror cevabınız için teşekkür ederim sizin yolculuk ne zaman?

• ⭐⭐

ABD Dışişleri Bakanlığı vize sistemi iade seyahat belgesi sevkiyat bildirimi diye bir mail aldım.Ankara konsolosluğu vize başvurunuzla ilgili belgeleri PTT kuryemize sunmuştur. Şeklinde bir ibare var. Bu sadece oğlum adına atılmış bir mail. Ben ve eşim için yok. Yaşı 9.
    Bu mailin amacı nedir ki?

• ⭐⭐

Bu arada hepimizinki ISSUED yazıyor

• @arnblt birazdan gelecek panik yok 🙂

• @caglaror Bilgi Toplumu Böyle Olmalı
    ABD Dışişleri Bakanlığı Vize sistemi iade seyahat belgesi sevkıyat bildirimi
    Başlıklı bir eposta alacaksınız. AP ile başlayan barkodun sıra nosuna göre geliyor. Aile bireylerinin epostaları teker teker veya topluca gelebilir. Başlık korkutucu olsa da AP gibi bir durum değil. ("iade" kelimesi!)...
    Asıl talihli tüm epostaları alıyor, varsa diğer aile bireylerine de sadece kendi epostaları gönderiliyor.

EPosta metni aşağıdaki gibidir... PTT'nin hızına bağlı olarak kargo seçtiğiniz şubeye ulaşır...
    ** metnin 3 dilde yazılmış olduğunu da eklemeliyim ** (Türkçe, İngilizce, Farsça)
    Konsolosluk epostası

• @cosimo Biz uçak biletlerinin dolar 10 TL olduktan sonraki halini bekliyoruz sanırım 😞
    Belirsiz bir tarih bizimki 😞
    @Nilorhan değil mi?

• Herkes en iyi zamanında gelmeye çalışsın. Ne erken ne geç... Bosverin doları eğer dayanma gücünüz varsa. Zaten dolar kazanacaksınız burada ve sıkı bir çalışma ile bir kaç ayda gelir o harcanan ek paralar...

• @caglaror Gönderinin son durumu PTT sayfasından kontrol edildiğinde aşağıdaki görüntüde yer alan açıklamadaki gibi değişti. PTT şubesine yönlendirilmiş.
    Gönderi PTT işyerine sevk edildi

• Merhaba arkadaşlar;
    25XXX numaramla Eylül ayında mülakatım var. Başta @crazycells olmak üzere soruları büyük bir sabırla yanıtlayan ve deneyimlerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim. Forumu uzun süredir takip ediyorum ancak bu konular hakkında bilgi sahibi olmamam nedeniyle bir katkıda bulunamadım. İlerleyen süreçte tecrübelerimi paylaşarak elimden geldiğince katkıda bulunmaya çalışacağım.
    Bu başlık altında şu ana kadar yazılan yaklaşık 180 sayfanın tamamını okudum. Ancak cevabını tam olarak bulamadığım ya da emin olamadığım birkaç şey sormak istiyorum.

1. https://ais.usvisa-info.com adresinden PTT kaydı yapılırken istenilen DS-260 numarası “This is not a visa” yazan onay sayfasındaki “confirmation no” mudur?
    2. DS-260 formundaki permanent address hakkında:
      ABD’de tanıdığım olmadığı için kardeşimin orada yaşayan bir arkadaşından rica ederek ev adresini aldım. Hem permanent adres hem de green card’ın gönderileceği adres olarak bunu vermeyi düşünüyorum. Aklıma takılan nokta şudur: Bu adreste ikamet eden kişi çalıştığı için gündüz evde olmayacak. Postacılar green card benzeri evrağı posta kutusuna bırakıp gider mi, yoksa bizzat kişiye teslim eder mi? Endişemin kaynağı aşağıdaki yazıdır:
      “Citizenship and Immigration Services (USCIS) announced today that the agency will begin phasing in use of the U.S. Postal Service’s (USPS) Signature Confirmation Restricted Delivery service to mail Green Cards and other secure documents beginning April 30, 2018.
      The first phase will affect documents that need to be re-mailed because they have been returned as non-deliverable. These documents include Permanent Resident Card (also called Green Card), Employment Authorization Cards, and Travel Booklets. Applicants who have changed mailing addresses during the course of the application process are more likely to have their secure documents sent with the new delivery method, which USCIS will expand to all secure documents in the future.
      As part of the new delivery method, applicants must present identification to sign for their documents upon delivery. They also have the option to designate an agent to sign on their behalf by completing the Postal Service’s PS Form 3801, Standing Delivery Order (PDF) or PS Form 3801-A, Agreement by a Hotel, Apartment House, or the Like (PDF). Applicants can sign up for USPS Informed Delivery to receive delivery status notifications. Applicants will also have the option to arrange for pickup at a post office at a convenient date and time by going to the USPS website and selecting “hold for pickup.”
      Signature Confirmation Restricted Delivery increases the security, integrity, and efficiency of document delivery. The Signature Confirmation Restricted Delivery process provides better tracking and accuracy of delivery information, improving service to applicants.”
      Link: https://myorlandoimmigrationlawyer.com/green-card-i-551/signature-required-for-green-card-work-permit-upon-delivery
      Her ne kadar yukarıdaki yazıda bu sistemin öncelikle dağıtımı yapılamadığı için iade edilenlerin tekrar gönderilmesinde ve adres değiştirenlerde kullanılacağı yazsa da, mevcut uygulamayı bilmediğimden tereddüte düştüm.
    3. Son sorum ise yine ABD’deki permanent adres ile ilgili. DS-260 formunu doldururken “does not apply” yazmıştım. Bu konu altında yazılan yorumlarda DS-260 formunun sadece boş bırakılan kısımlar varsa mülakattan önce açtırılması, aksi takdirde mülakat günü güncelleme yapılabileceği belirtilmiş. Benim durumun hangisine giriyor? Hiçbir adres belirtmediğim için formu açtırmalı mıyım, yoksa mülakat günü mü adresi vermeliyim?
      Saygılarımla.

• @caglaror PTT SMS'i geldi ve durum güncellemesi göründü.

Gelen SMS: "AP053xxxxxxxxx barkod numarali gönderiniz XXXXXXX-XXXXXX şubesine birakilmistir. Bizzat muracaatiniz veya vekilinizin müracaati halinde teslimi saglanacaktir. B001"

ve PTT ekranındaki durum:
    PTT Ekranı güncellemesi

NOT: Eğer vekalet yoksa özellikle (çocuk ve bebek hariç) kişinin kendisinin -kimlikle- gelmesini istiyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hemyesilhemkart DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

Merhaba arkadaşlar;
    25XXX numaramla Eylül ayında mülakatım var. Başta @crazycells olmak üzere soruları büyük bir sabırla yanıtlayan ve deneyimlerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim. Forumu uzun süredir takip ediyorum ancak bu konular hakkında bilgi sahibi olmamam nedeniyle bir katkıda bulunamadım. İlerleyen süreçte tecrübelerimi paylaşarak elimden geldiğince katkıda bulunmaya çalışacağım.
    Bu başlık altında şu ana kadar yazılan yaklaşık 180 sayfanın tamamını okudum. Ancak cevabını tam olarak bulamadığım ya da emin olamadığım birkaç şey sormak istiyorum.

1. https://ais.usvisa-info.com adresinden PTT kaydı yapılırken istenilen DS-260 numarası “This is not a visa” yazan onay sayfasındaki “confirmation no” mudur?
    2. DS-260 formundaki permanent address hakkında:
      ABD’de tanıdığım olmadığı için kardeşimin orada yaşayan bir arkadaşından rica ederek ev adresini aldım. Hem permanent adres hem de green card’ın gönderileceği adres olarak bunu vermeyi düşünüyorum. Aklıma takılan nokta şudur: Bu adreste ikamet eden kişi çalıştığı için gündüz evde olmayacak. Postacılar green card benzeri evrağı posta kutusuna bırakıp gider mi, yoksa bizzat kişiye teslim eder mi? Endişemin kaynağı aşağıdaki yazıdır:
      “Citizenship and Immigration Services (USCIS) announced today that the agency will begin phasing in use of the U.S. Postal Service’s (USPS) Signature Confirmation Restricted Delivery service to mail Green Cards and other secure documents beginning April 30, 2018.
      The first phase will affect documents that need to be re-mailed because they have been returned as non-deliverable. These documents include Permanent Resident Card (also called Green Card), Employment Authorization Cards, and Travel Booklets. Applicants who have changed mailing addresses during the course of the application process are more likely to have their secure documents sent with the new delivery method, which USCIS will expand to all secure documents in the future.
      As part of the new delivery method, applicants must present identification to sign for their documents upon delivery. They also have the option to designate an agent to sign on their behalf by completing the Postal Service’s PS Form 3801, Standing Delivery Order (PDF) or PS Form 3801-A, Agreement by a Hotel, Apartment House, or the Like (PDF). Applicants can sign up for USPS Informed Delivery to receive delivery status notifications. Applicants will also have the option to arrange for pickup at a post office at a convenient date and time by going to the USPS website and selecting “hold for pickup.”
      Signature Confirmation Restricted Delivery increases the security, integrity, and efficiency of document delivery. The Signature Confirmation Restricted Delivery process provides better tracking and accuracy of delivery information, improving service to applicants.”
      Link: https://myorlandoimmigrationlawyer.com/green-card-i-551/signature-required-for-green-card-work-permit-upon-delivery
      Her ne kadar yukarıdaki yazıda bu sistemin öncelikle dağıtımı yapılamadığı için iade edilenlerin tekrar gönderilmesinde ve adres değiştirenlerde kullanılacağı yazsa da, mevcut uygulamayı bilmediğimden tereddüte düştüm.
    3. Son sorum ise yine ABD’deki permanent adres ile ilgili. DS-260 formunu doldururken “does not apply” yazmıştım. Bu konu altında yazılan yorumlarda DS-260 formunun sadece boş bırakılan kısımlar varsa mülakattan önce açtırılması, aksi takdirde mülakat günü güncelleme yapılabileceği belirtilmiş. Benim durumun hangisine giriyor? Hiçbir adres belirtmediğim için formu açtırmalı mıyım, yoksa mülakat günü mü adresi vermeliyim?
      Saygılarımla.

Merhabalar 🙂

1. Evet, o numara.

2. Bu adresi kullanmanizda bir sakinca yok, imza gerekecek mi gerekmeyecek mi bilmiyorum ama haftasonu yine gelebilirler. Sizin dediginiz yeni sisteme yeni yeni geciyorlar anladigim kadariyla. Fakat USPS evdeki birinin teslim aldigina dair imzalandigi surece sorun cikarmayacaktir. O evde yasayan kisinin ismini adreste belirtmeyi unutmayin, bu sekilde dogacak problemleri onlemis olursunuz.

3. Mulakat gunu vermis oldugunuz adresin bilgilerini de o kisma aktarabilirsiniz. Zaten adres olmadan konsolosluk size vizeyi veremez o nedenle adresi soracaktir size. Eger tek eksik bu soruysa formu actirmaniza gerek yok, adresi yaninizda goturebilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

58

40.8k
Users

4.4k
Topics

425.3k

| | | |