Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• sayın @alto ben anlamadım size gelen e-mail de hazırlıyacağınız dökümanların listesi mi vardı. bana öyle bir e-mail gelmedi sadace mülakat tarih ve saati vardı

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fadime35 DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

sayın @alto ben anlamadım size gelen e-mail de hazırlıyacağınız dökümanların listesi mi vardı. bana öyle bir e-mail gelmedi sadace mülakat tarih ve saati vardı

mulakat icin gerekli belgelerin listesini bu konunun ilk postundan ogrenebilirsiniz.

• @fadime35 Mulakat tarihinden 1 hafta once bana ve esime ozel istenilen belgeler ile ilgili e-mail geldi. @crazycells in de dedigi gibi bu konunun basinda zaten istenilen evraklar var.

• Bu arada bugun itibari ile pasaportlar elimize ulasti. Tam bir hafta da elimize ulasmis oldu. Bu uzun surecte gerekli cevaplari ile bize yol gosteren @crazycells ve tum arkadaslara tesekkurler. Umarim buradaki tum bekleyenler tez zamanda vizelerini alir.

• Yukarıda arkadaşlar sağlık raporu sürecini çok güzel anlatmış. Benim eklemek istediğim; cumartesi erken saate randevu alıp randevu saatinden önce oraya gitmiştim. İşlemlerimi 1 saatte hallettim çıktım. Ankara dışından gelecekler cumartesi muayeneyi halledip pazartesi günü raporu birine aldırtabilirsiniz. Aşı kartını tedarik edin bir şekilde. Aşı kartım yoktu, 117.5 dolar Düzen Laboratuarına, 280 dolar da Unganlara bayıldım, TL olarak da ödeyebiliyorsunuz. Bu arada 12-17 mart arası Ungan'lar kapalıymış. Diğer hafta mülakatınız varsa dikkat edin.

• Arkadaşlar, belgeleri Türkçe kabul ediyorlar mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@haleluja Belgeler Türkçe veya İngilizce ise çeviriye gerek olmadan kabul ediyorlar. Bu dillerin dışında (ör. Almanca, Rusça, Arapça vb) ise mutlaka İngilizce çevirisi gerekiyor.

• Tekrardan selam arkadaslar,
    Soyledigim gibi dun sabah mulakata girdim fakat simdi yazmaya vaktim oldu. Ungalardan bir gun once saat 3 gibi saglik raporumu teslim aldim. Hatta yolum oglen 12 gibi Kugulu parka dustugu icin erken teslim almak istrdim fakat idrar testi sonucunun saat 3 de cikacagini soyleyip, ozur dileyerek en erken 3 de verebileceklerini soylediler. Saglik raporumu aldiktan sonra raporu icine koyabilecegim baska bir poset istedim fakat kendilerinde olmadigini dilersem bir alt kattaki duzen laboratuvarindan alabilecegimi soylediler. Bir alt kata indigimde gorevli bayan elimdeki saglik raporunu gorunce ben hicbisey demeden guzel karton poset verdi. Konsolosluga giderken evraklari koymak icin cok ideal:) alabilirsiniz bence.Ertesi sabah belgelerimle birlikte saat 8:30 daki randevum icin saat 8 de konsoloslugun onundeydim. Yine arama yapip, iceri aldilar. Artik neleri alip almadiklarini biliyorsunuz. Benim kiz arkadasim yanimda oldugu icin ona verdim elektronik esyalari yani emanetci derdim yoktu ama insanlarin kosusturmasini gormeniz lazimdi. Nerdeyse siranin yarisindan fazlasinin bu kurallardan haberi yoktu. Neyse iceri girerken pasaportlarinizi aliyorlar sonra ilk once fotografinizi gormek istiyorlar. Fotografa guvenlik bakip geri veriyor. Icerde sira numarasi alip beklemeye basliyorsunuz. ilk numara yandi ve evraklari teslim ettim. Oyle asik surakli bir hanim degildi. Her sorumu gayet kibar sekilde cevapladi. Evraklarimi tek tek verdim. Benim tek farkli verdigim evrak Azerbaycan’dan aldigim polis kagidiydi. Ptt icin alinan ciktiya gerek yok dedi ve almadi. Onunuzde genis bir banko var. tum belgeri oraya koyup istedikce veriyorsunuz. Cok rahat... Belgeleri verdikten sonra tekrar beklemeye basladim bu sefer veznede numaram yandi ve nakit olarak 330 dolar yatirdim. Sonra tekrar numaram yandi ve sarisin hanimla gorusmem basladi. 🙂 parmak izimi aldi , yemin ettirdi ve basladi. Meslegin ne? Nereye gitmeyi dusunuyorsun? Neden orasi? Yurtdisina ciktin mi hic? Kac ayligina? Ingilizce biliyor musun? Ben cevaplarken neredeyse dinlemedi bile” hmm ok ok tamam “dedi daha cumlenin ortasindayken. Sonra tebrikler vizeniz onaylandi dedi. Hatta benim onumdeki bir cok kisiye nereye gitmek istiyorsunuz sorusunu sorduktan sonra onaylamis vizeyi. Tek soru yani.Gorusmelerin hepsi cok kisa suruyor ssdece salonda beklediginiz icin cok zaman geciyor. Tum bankolarin toplami 10 dk falan surmustur ama disari 10:10 gibi ciktim. @traveler salonda otururken sen chemist misin dedi? Onla biraz muhabbet ettik:) surecte cok yardimi olan @crazycells e ve diger arkadaslara cok tesekkur ederim. Hepimiz icin hayirlisi olsun.

• @chemist Təbrik edirəm səni qardaş. Yolun açıq olsun

• Merhabalar, @begench siz yabancı olduğunuzu yazmıştınız. Biz de yabancıyız. Mülakata götürülmesi gereken belgeler arasında nüfus kayıt örneği var. Siz sanırım bu belgenin yerine Doğum belgesi götürdünüz. Yabancıların Doğum belgesi götürmesi yeterli mi? Nüfus kayıt örneğine gerek yok değil mi?

• @chemist ve görüşme yapan tüm arkadaşlara hayırlı olsun dileklerimi sunarım. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.😇

• @chemist tebrikler, yolunuz açık olsun 🙂

• Kazananları tebrik ederim hayırlı olsun. Bizler beklemeye devam. Bu ay hangi sayıya kadar current olur tahmini olan var mı? Bazen beklemek zor olsada inşallah sonunda hepimiz güleriz. I hope :))

• @muzmin_a DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

Kazananları tebrik ederim hayırlı olsun. Bizler beklemeye devam. Bu ay hangi sayıya kadar current olur tahmini olan var mı? Bazen beklemek zor olsada inşallah sonunda hepimiz güleriz. I hope :))

Aylık ortalama 2000-2500 sıra ilerliyor. Ben mart ayında 13 binlerdeyim sıram geldi. Gelecek ay 15-16 bini bulur.

• @haleluja nisan ayi zaten 15950 olarak aciklandi.Mayis icin 18-20 bin arasi olur

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@janalemis DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

Merhabalar, @begench siz yabancı olduğunuzu yazmıştınız. Biz de yabancıyız. Mülakata götürülmesi gereken belgeler arasında nüfus kayıt örneği var. Siz sanırım bu belgenin yerine Doğum belgesi götürdünüz. Yabancıların Doğum belgesi götürmesi yeterli mi? Nüfus kayıt örneğine gerek yok değil mi?

evet, TC vatandasi degilseniz ulkenizden alacaginiz dogum belgesi yeterli.

• @crazycells cok teşekkür ederim. Harika bir insansınız 😊

• Arkadaşlar evrakları notebook çantası içinde götürsem konsolosluğa alırlar mı çantayla beraber? Veya o emanetçi çanta tarzı şeyleri emanet alıyor mu?

• @haleluja çantaların hiçbirini almadılar. Karşıdaki büfe alıyor diye biliyorum.

• Merhaba. Öncelikle, doktor muayenesi için gittiğimiz yer korkunçtu. O 70'lerden kalma dekor, hırpanilik. Doktor (?!) Handan Hanım'ın hoyratlığı yüzünden eşimin kolu şişti. Ki kendisi daha önce de tetanos aşısı olmuştu ama böyle bir şişme olmamıştı. Bir hemşirenin yapması gerekiyordu aslında ama kendisi yaptı, daha doğrusu yapamadı. Şırıngayı bir dart tahtasına nasıl fırlatırsanız öyle vuruyor iğneyi.

Her tarafı dökülen bir konsolun kulpunu çekmiş kızım oynarken, elinde kalmış. E hanım hem çocukla uğraşacak hem de aşısını vurdurmak için oturacak değil ya. Doktor (?!) Handan Hanım kızıma "Onu yerine takacağız değil mi?" demiş. Hanım da bir denemiş, zaten yerine oturmuyor. O derece eski. Öylece bırakmış.

Kardeşim, 600 küsur dolarımızı alıyorsun ama 70'lerden kalma bir mezbahada güya muayene yapıyorsun. Bir de terbiyesizlik yapıyorsun. İncilerin döküldü kulp çıkınca. E pes. Bütün aşamaların tek korkunç yanı muayeneydi. ordan bir hastalık kapmadan çıkmışızdır inşallah.

Bizim randevumuz 5 Mart'tı ama büyükelçilik kapalı olduğundan 7 Mart'a randevu verdiler. 6'sında randevusu olup 14'üne görüşme alanlar varmış. Bunda nasıl bir paternleri olduğunu bilmiyorum.

İçeri girmeden önce elektronik saatlerinizi, her türlü çantanızı bırakmanızı istiyorlar. karşıdaki büfe 5 lira mukabili emanet alıyor. Biz durumdan haberdar olduğumuz için belgeler dışında bir şey götürmedik.

2 yaşında bir kızımız var. Su matarasını yanımıza almak istedik. Güvenlikte bana bir yudum içirerek yanımıza almamıza izin verdiler. 🙂

Sonrası malum. Belgeleri teslim aldılar. 3 kişi için hesabımızda 16 bin dolar vardı. Bir de evimizin tapusunu ve alırken bankanın verdiği ekspertiz raporunu ekledik.

Kazanan aslında eşim. Hangi dilde mülakat yapmak istediğimizi sormadı çünkü diplomasında İngiliz Dili ve Edebiyatı yazıyordu. 🙂 Mülakatta ona ne iş yaptığını, daha önce yurt dışında yaşayıp yaşamadığını sordu. Hangi eyalete yerleşmeyi düşündüğümüzü sordu. Alabama deyince şaşırdı ve sevinmiş göründü. Herhalde herkes Texas, Florida California ya da NJ tarafına gidiyor. 🙂 Ya da belki de bir southern girl'dü hanımefendi, bilemedim. 🙂

Sonra bana daha önce yurt dışında yaşayıp yaşamadığımı sordu. 3 yıl ABD'de yaşadığımı söyledim.

O arada iki yaşındaki kızımız elinde orada bulduğu fil şeklinde bir oyuncağı sallayıp "elephant, elephant" diye bağırmaya başladı. 🙂 Görevli "Oh, she already knows" diye güldü. Ardından vizemizin onaylandığını söyledi. Yani vizeyi biz değil, Baby TV'den İngilizce öğrenen kızımız aldı. 🙂

Naçizane tavsiyem, belgeleri eksiksiz götürmeniz ve rahat olmanız. 10 sene önce öğrenci vizemde bundan daha çok uğraşmıştım. Vermemeye değil vermeye çalışıyorlar. Öyle ya da böyle, çekilişi kazanmış -bir tür- hak sahibisiniz. Mülakat en kolay ve eğlenceli aşama diyebilirim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |