Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba arkadaşlar, Amerikaya yerlestigimden beri nerdeyse bir bucuk ay oluyor, buraya tek gelecek birisinin yapmasi gerekenleri ve karsisina cikabilecek durumlari anlatmak icin basimdan gecenleri anlatmaya karar verdim. En basindan itibaren elimden geldigince sira sira anlatmaya calisacagim.

26 eylulde Ataturk Havalimani’ndan kalkis yapip LAX Havalimanina inecek olan aktarmasiz THY ucagina 4500 lira civari bir ucretle satin alarak basladim. Yolculugun 13-14 saat arasi suruyor, yolculuk inanilmaz yorucu ve sehirlerarasi bir ucustan daha az sallantiyla gecti. Indikten sonra ilk olarak pasaport kontrolunde bekledim ve sira geldiginde parmak izimi alip kenarda beklememi soylediler. 20 dakika sonra baska bir polis benle beraber 4 kisinin sari zarfini alarak tekrardan beklememizi soyledi. Pasaportlarimiza damga vurup klasik olarak bu damganin 1 yil gecerli oldugunu soyleyip elimize bir kağıt tutuşturarak işlemi tamamladı. Ucak biletini aldiktan sonra, bir hafta icin rezervasyon yaptirdigim El Don Motele check-in yapmak icin taksi aramaya basladim. Kartimla ilgili bir sorun ciktigi icin ve Uber’in nakit parayi kabul etmedigini ogrenince etraftan taksi aramaya basladim. Kapidan ciktiktan sonra karisinizda duran bolumden taksi ceviremiyorsunuz saga donup 3-4 dakika yurumeniz gerekiyor. Ilk dersimi burden ogrendim cunku Uber’in 15 dolar aldigi mesafeye taksi 40 dolar ucret aldi. Gelecek olanlar bu durumu goz onunde bulundurup gelmeleri cok faydali olur. Otele yerlestikten sonraki ilk gun SSN numarasi icin en yakin merkeze basvurdum, bana zaten birimin buyuk ihtimalle ben geldigim zaman basvurumu yaptigini eger 30 gun icerisinde gelmezse tekrardan basvurmami soylediler.
    Ikinci gun prepaid telefon icin Target markete ugradim. 90 dolara hat + telefonu satin aldim. Daha sonra forumdan okudugum konulardan faydalanarak Bank of America’da hesap acmaya karar verdim. Ilk yaptigim vezneden sira almak oldu, veznedeki gorevliye hesap acacagimi soyledim. Beni musteri temsilcisine yonlendirdiler. Burda sizden istenen Turkiye’de yasadiginiz adres, pasaportunuz, DS-260 formunda yazan adresiniz ve Amerika’dan aldiginiz telefon numarasi. Bu bilgileri verdikten sonra gecici karti teslim ettiler.

Birkac ufak tefek isi hallettikten sonra kalan zamanda kiralik ev bulamayacagima karar vererek 8 gun icin Hawthorne sehrinde bir Airbnb evi kiraladim. Toplam 470 dolar odedim. Ev sahibi ile bol bol muhabbet ettim, kendisi bana inanilmaz yardimci oldu. Tam check-out gununden bir gun once evde kiralamak istedigi bos bir oda oldugunu begenirsem kiralayabilecegini soyledi. Bu vesileyle ev aramama gerek kalmadan aylik hersey dahil 1000 dolar kira ile odayi tuttum. Bu konuda birazcik sansim yaver gitti. Daha sonra cevrede is aramaya basladim; Glassdoor, Linkedin, Ziprecruiter, Target ve Costco’nun sitelerinde profil olusturdum. Target daha sonra is görüşmesine
    cagirsada kabul edilmedim. Amazon’nun isci aradigini gordum ve basvurdum. Bugun itibari ile kabul edildigimi belirten maili gonderdiler. Yani tahmini olarak 1 ay boyunca herhangi bir is yapmadan gelecek telefonlari ve mailleri bekledim. Buraya gelecekler eger bulasikcida calismayacaksa bu surenin normal
    olduğunu kabul edip ona gore hazirlasinlar kendilerini.
    Sorusu olan arkadaslar ozelden veya burdan yazabilirler elimden geldigince cevaplamaya calisirim. Hatam olduysa affola.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cosimo elinize saglik sayin @cosimo , detayli yazinizi su konuya tasir misiniz? Cok guzel bilgiler var ama insanlar daha sonra boyle bir deneyimi hayatta bu konuda aramaz 🙂 ulasilabilir olmasi icin asagidaki konuyu kullanabilirsiniz.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/90/amerika-da-green-cardla-yaşayanların-tecrübeleri

• @crazycells teşekkür ederim crazycells daha ayrıntılı yazmaya çalıştım ama konuyu çok uzattığımı farkedince çoğu bölümü çıkardım. Sorusu olan arkadaşlara istedikleri yerden ayrıntısını anlatabilirim.

• @crazycells teşekkür ederim

• @arnblt DV2018 (2018 Green Card Lotosu) Aşamaları içinde söyledi:

Sayın @semavi ben uber yada lyft yapanlara ne karşıyım ne de küçümsüyorum. Ben ortaokul ve lisede yazları halıcıda ayakçı, otelde resepsiyonist, free shop ta satış elemanı gibi görevler yaptım. Aksine bu uber ve lyft'i tutunacak bir dal olarak görüyorum. Benim kastım vizeyi aldıktan sonra apar topar gitmenin bana doğru gelmediğiydi. Nasıl olsa uber var diyerek bir şeyleri ayarlamadan gitmeyi doğru bulmuyorum.
    Devlette görev yaptığım 20 sene boyunca, en çok önem verilmesi gereken şeyin "Ayakların yere sağlam basmasını" öğrenmek olduğunu düşünüyorum.
    Ayrıca tek başınıza kendinizi de düşünmeniz mümkün olmuyor. Aileniz varsa eşinizin işleri, çocuğunuzun okulu gibi durumlarda var.
    Örneğin eşiniz avukat ise, müvekkillerini yolun yarısında yalnız bırakmamalısınız.
    Vizeyi tam okullar başlayacağı dönem aldıysanız apar topar çocuğunuzun psikolojisini düşünmeden onu başka bir kıta'ya götüremezsiniz.
    Daha bir sürü sebep sayabilirim.
    Neyse karşılıklı sohbet güzeldi. Sn. @semavi bu DV2018 süreci boyunca yazdıklarınızı özellikle takip eden biriyim. Fırsat bulmuşken bunun içinde teşekkür edeyim.
    Selamlar,

Ben eleştirmek için yazmadım bunu arkadaşlar aman yanlış anlaşılmasın. Sizler gibi forumda aktif olan insanları böyle üstünkörü bir eleştiri yazmam Neyse isimle konuşurum zaten. Ben sadece böyle bir bakış açısı da var anlamında yazdım yoksa Sizin söyledikleriniz doğru. Kaldı ki yazının bazı yerlerinde biz buraya bunu yapmak için gelmedik daha iyilerini yapmamız lazım dedim. Aman ha yanlis anlamayalim birbirimizi 🙂

• Bu arada kullanırken çoğul ek kullanıyorum genellikle. Ben paramı uberden kazanan birisi değilim çok kısıtlı Bir süre bakış açımı değiştirmek için yaptım. Haftanin sadece iki gecesi 🙂 Ve uberde ki durumu gördükten sonra iş kurmaya karar verdim. kendimce bir Atılım yaptım. Isten hemen ayrildim....

Çünkü maddi olarak imkanlarım kısıtlı idi. Yapacağım işte ama ya maaşı çıkartamazsam çekincem vardı. Etimden sütünden saçımdan postundan herşeyimden faydalanan patronlarla da devam etmek istemiyordum. Baktim Uber gibi şeylerle ev geç indirilebiliyor. Yani çoluğuma çocuğuma para götüremem korkusunu kafamdan atmıştım. Ve hemen kendi işimi kurdum. Olmazsa Uber yaparım dedim kendi kendime...

Anlatmak istediğim buydu aslında yani Amerika'da Türkiye gibi değil işler. Ben işimi kaybedersem ne olur korkusu yok. ilk etapta bu korkuyu yaşıyoruz Biz. çünkü Türkiye'de maaşlı çalışmaya alışmış insanlarız. Saatlik çalışma kavramlarını falan bilmiyoruz ve O kültüre hakim değiliz.

Bu mantaliteyi çözebilmek için Uber örneği veriyorum. Korkmayın Uber Lyft Var dememin mantığı bu...

ufak tefek videolar çekmeye başladım sadece gelip burada ilk etapta tutunmak isteyen insanlara yol göstermek ve motivasyon sağlamak açısından. En Çok tedirgin olunan şeylerin başında Tabii ki iş durumu geliyor. Hatta birçok kişi bu iş durumunu çözemeyeceğini düşündüğü için zaten gelmiyor buraya kazansa bile. Gelenlerin de tedirginlikleri iş durumları. Amerika mantalitesini tutturabilmek için bu tarz iş kolları iyi örnekler...

Mesela burada otomobil satışcilari çoğu zaman ya çok düşük maaş alır Ya da hiç maaş almaz. Bu, Türkiye'den anlayabileceğimiz bir şey değil. Ama sistem burada böyle. Yani buranın sistemini görmeden Türkiye'den şunu diyebiliriz çok rahatlıkla. "ay sonunda cebime ne kadar geleceğini bilmeden iş mi olur". Türkiye'de bu tip çalışan sayısı çok çok az. Yani genel bir durum değil en azından...

Neyse örnekler uzar gider...

imkanlar iyi ise Türkiye ile alakalı Maddi manevi sıkıntılar yok ise doların çıkması inmesi ya da Trump korkuları falan... Acele etmeden en uygun zamanda gelmek en mantıklısı...

Fakat param az Türkiye'de biraz daha biriktirsemmi, ya da Türkiye'de öğrenci, işten yeni ayrılmış ya da kendi işini yapan Ama memnun olmayan ve ayrılmayı düşünen kişiler iseniz burada hızlı bir şekilde başlamak daha avantajlı olabilir.

Tabii ki bunlar benim görüşüm, kendi tecrübelerim yada tanıdıklarımın tecrübeleri. Buna rağmen amerika'da birçok farklı tecrübe yaşanıyor ve herkesin doğruları kişilere göre oluşuyor haliyle...

• Selamlar
    Benim arkadaşın case number'ı current oldu 128xx
    Mülakat tarihi 14 mart
    Bu süreçte bedelli askere gitti ve bir de çocuğu doğdu
    Ds 260'ı bugün açtırdı
    1-Çocuğunu nasıl ekleyecek acaba?
    Foruma girince eşi ve onun dosyası tek görünüyor...çocuğunuz var mı deyince evet deyip bilgi giriyor ama ds 260a girince bebege ait dosya cıkmıyor sadece arkadaşım ve eşinin adı var
    2- arkadaşım 21 günlük bedelli askerlik yaptı. Ds 260'ta askerlik bilgilerine sırasıyla nasıl girecek. Askerlik dosyasında "temel egitim" diye geçiyor

• Merhaba @Mardin-Le-Gund

Arkadaşınız Add applicant diyerek bebeğin bilgilerini girebilir. Resim ( https://i.hizliresim.com/bVVrdY.jpg )

Have you ever served in the military? kısmını "Yes" olarak işaretleyecek

Branch of Service kısmını Turkish Armed Forces olarak yazabilir (Bu kısım yoruma açık)

Rank/Position kısmını "Basic Military Training" olarak doldurabilir.

Military Specialty kısmını "None veya N/A" olarak doldurabilir

tarihleri yazar ve kaydeder.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mardin-le-gund DV2018 (2018 Green Card Lotosu) Aşamaları içinde söyledi:

Selamlar
    Benim arkadaşın case number'ı current oldu 128xx
    Mülakat tarihi 14 mart
    Bu süreçte bedelli askere gitti ve bir de çocuğu doğdu
    Ds 260'ı bugün açtırdı
    1-Çocuğunu nasıl ekleyecek acaba?
    Foruma girince eşi ve onun dosyası tek görünüyor...çocuğunuz var mı deyince evet deyip bilgi giriyor ama ds 260a girince bebege ait dosya cıkmıyor sadece arkadaşım ve eşinin adı var
    2- arkadaşım 21 günlük bedelli askerlik yaptı. Ds 260'ta askerlik bilgilerine sırasıyla nasıl girecek. Askerlik dosyasında "temel egitim" diye geçiyor

"Add Applicant" butonu DS260 teslim edildikten sonra gorulmeyebilir. Eger eklenmiyorsa o durumda KCC'ye email gondererek yeni bir form olusturabilir. Bu arada sorunuzu dogru baslikta sormalisiniz 🙂 DV2019 sureci yasaniyor su an 🙂

• Add applicant butonu gözüküyor. Resmi kendi application sayfamızdan aldım. Bizim formların tümü teslim edildi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yalta DV2018 (2018 Green Card Lotosu) Aşamaları içinde söyledi:

Add applicant butonu gözüküyor. Resmi kendi application sayfamızdan aldım. Bizim formların tümü teslim edildi.

Resmi goremiyorum maalesef, buton gorulse de islevsiz olabilir. Genelde teslim ettikten sonraki surecte degisiklik icin KCC ya da konsolosluk mudahalesi gerekiyor.

• @crazycells evet o konuda haklı olabilirsin. Buton aktifmiş gibi gözüküyor ancak tıklamayı denemediğim için çalışıp çalışmadığından emin değilim. KCC'ye basit bir mail ile sorun çözülür ama 🙂 Haklısın.

• Merhaba foruma yeni üye oldum yardımcı olursanız sevinirim
    Greencard çıktığı açıklandıktan sonra gelmesi gereken mail hala gelmedi 2 ay oldu
    Bu normal mi ne kadar beklemeliyiz bi problem varmı araştırmak gerekir mi mail spam e düşer mi diyelim ki maili görmedik başka bir yoldan ulaşılmayacak mı ??????
    Şimdiden çok teşekkür ederim cevap verenlere

• ⭐⭐

@turturine Sn @turturine galiba yanlış başlık altındasınız. DV2020 Aşamaları altında olan konuları incelemenizi tavsiye ederim. Ayrıca şu aşamada size bir mail gelmeyecek. Siz DS260 formunu doldurup sıranız gelmeye yakın bir dönemde mail alacaksınız belgeleri gönderin şeklinde.
    Hangi yılın talihlisi olduğunuzu Case number bilginizi imzanıza yazarsanız daha çok yardım eden olur.

• @arnblt çok teşekkür ederim. Formu doldurduk gönderdik. Şimdi mail gelmesi gerekmiyormu

• ⭐⭐

@turturine Sıra numaranız kaç. Benim cevabımın altında yer alan bilgilerin aynısını sizde oluşturun profil ayarlarınıza girerek.
    Case No: 2020EU.... gibi.
    Eğer Case No yüksek ise daha mailin gelmesine epey var. Greed Card aşamalarını rahat bir vaktinizde okumanızı tavsiye ederim.

• ⭐⭐

@turturine forumu doldurup nereye gönderdiniz.

• @arnblt çok çok çok teşekkkür ederim Case number 2020EU00029753 bu ne kadar vardır tahmini

• ⭐⭐

Çok. Şubat Mart. Ama siz maillerinizi ve bu forumu takip edin. Bizim işimiz bitmesine rağmen hala takipteyiz forumu. Vizeden önce sonra her türlü sorunuza burada cevap alırsınız

• merhaba iyi günler dv 2021 de green card almaya hak kazandım case no 16k civarlarında idi. DS 260 formunu bu hafta gönderebildim acaba geri dönüş alma şansım nedir yoksa çok mu geç kaldım ?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

123

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |