Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@gallifrey Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Merhabalar bir sorum olacak benim. TR'deyim ve ehliyetim yok, şu an bir kursa kayıtlıyım teorik dersleri aldım, iki gündür de pratik dersleri alıyorum fakat burada sınava girme, ehliyet alma vs. uğraşmayacağım zaten süreç de yetişmez gidene kadar. Dolayısıyla gidince ABD'de başvurmak istiyorum. California için Türk ehliyeti olup olmaması farketmiyor yazılmış, peki bana sürüş eğitimi alıp almadığımı sorma durumları var mı yoksa direk yazılı sınavı geçince ehliyetim olmasa bile sürüş testi için randevu veriyorlar mı? Bir de driving school denilen yerlerin web sitelerinde 2 saatlik sürüş eğitimleri verdiklerini gördüm, yollara kurallara adapte olabilmek adına bu eğitimi almayı düşünüyorum, bunlar hakkında bir bilgisi olan var mıdır?
    Ek soru: Permit ve license arasındaki farkı tam olarak anlayamadım 🙂

genelde boyle bir soru sormuyorlar ama tavsiye edilen belli bir saat surus deneyimi var. Turkiye'de ehliyetiniz olsa da olmasa da surus testini almalisiniz.

Kesinlikle driving school'lardan 2 saatlik surus egitimi almanizi tavsiye ederim, New York'ta hic araba kullanmayi bilmeyen arkadaslar 6-7 saatlik bahsettiginiz kurslardan sonra ilk denemede gectiler testleri. Siz biraz biliyorsaniz 2 saat yetecektir. Hem o driving school'lar surus testinde size araba da sagliyorlar (kendi arabanizla gitmeniz gerekiyor teste).

Learners permit, yazili sinavi gectikten sonra size verilen kart, bu kart olmadan direksiyon basina gecemiyorsunuz. Learners permit'inizi aldiktan sonra yaninizda ehliyeti olan biri ile araba kullanmaya basliyorsunuz, ve sinava da bu permit'i goturmeniz gerekiyor. Daha sonra surus testini gecince permit, ehliyete donusuyor. Ehliyetiniz olunca tek basiniza araba kullanmaya hak kazaniyorsunuz.

• Virgina için hiç bilgi paylaşılmamış. Burada ehliyet alan oldu mu acaba? Şartları nelerdir?

• bu ehliyetlerin bir süresi varmı ? misal her yılmı alınıyor ya da 10 yılda bir mi gibi birşey sorsam ?
    birde yazılı sınavda dil seçimi yapabiliyor muyuz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kturkay Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

bu ehliyetlerin bir süresi varmı ? misal her yılmı alınıyor ya da 10 yılda bir mi gibi birşey sorsam ?
    birde yazılı sınavda dil seçimi yapabiliyor muyuz?

iki sorunun cevabi da eyaletten eyalete degisiyor. Ehliyet icin genelde verilen 4-8 yil arasi bir sure. Eyalete bagli, hatta ayni eyalette bile farkli surede almak mumkun, bu sureye ve sartlarina o eyaletteki DMV karar veriyor.

NY'ta dil secimi yok, NJ'de arkadaslarin deneyimlerine gore tercumanla girmek mumkun.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kturkay Texas'ta ehliyet 6 yıllık veriliyor. Sınavı İngilizce veya İspanyolca yapabilirsin. Başka diller yok, ancak kitapçık şeklinde sözlük ile girmeye izin veriyorlar, dijital olmaması lazım. Gelirken bir cep sözlüğü getirmek yararlı olabilir.

• ⭐⭐

Florida ehliyeti için neler gerekli tecrübesi olan arkadaslar yazarsa sevinirim. Sevgiler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hockeyumpire2 Gerekli bilgileri gideceginiz eyaletin DMV web sitesinde bulabilirsiniz: https://www.flhsmv.gov/driver-licenses-id-cards/what-to-bring/immigrant/

• ⭐⭐

@knnrn Kenan bey her zaman yönlendirip yardımcı oluyorsunuz cok sağolun. Bir sürü soru hazırlıyorum size sormak için ihiih 😆

• Merhaba arkadaslar aranizda New Jersey de ehliyet alan var mi? Sorular internetteki ornek sinavlar gibi mi oluyor? Tesekkurler

• @chemist Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Merhaba arkadaslar aranizda New Jersey de ehliyet alan var mi? Sorular internetteki ornek sinavlar gibi mi oluyor? Tesekkurler

evet, esim aldi gecen haftalarda. dedigine gore cogu ayni soruymus.

• @raskolnikov Tesekkur ederim. Yarin deneyecegim bakalim.

• Merhaba arkadaşlar,

New jersey'den bugün ehliyetimi aldım. Süreci biraz anlatayım ve sonra sınav hakkında bilgi vereyim istiyorum. Öncelikle 6 point ID verification diye bir sistemleri var. Kimlik ve adres doğrulamak istiyorlar. Belgelerin puanları var. Ona göre toparlayıp götürüyorsunuz. Size devletten gelen hiç bir zarfı atmayın. Çünkü lazım olacak.

Öncelikle dün kayıt için gittim. Yanımda SSN, TC ehliyetim, Pasaportum ve adres doğrulamak için social security den gelen zarfım vardı. Danışma size 2 adet form veriyor ve belge kontrolüne yolluyor. Belge kontrolünden gecerseniz ancak sıraya girebiliyorsunuz. Dün gittiğimde belgelerimin yetersiz olduğunu söylediler ve ABD den banka kartı istedi. Ben de Bank Of America'nın kartını gösterdim fakat bu kart geçici olduğu için üzerinde ismim yoktu ve kabul etmediler.(Bank of America'nın bana verdiği tüm dökümanları göstememe rağmen kartı görmemiz lazım dediler.)Ben de TD Bank a gidip orda bir hesap açtım. TD Bank hemen isminizin olduğu kartı basıp veriyor.(Bunu da tanıdığım sayesinde öğrendim)

Ertesi gün bu kartla beraber gidince sorun yaşamadım ve işlemlerden sonra sınava girdim. Sınav bilgisayar üzerinden yapılıyor. Soruyu işaretlediğiniz anda doğruyu yanlışı gösteriyor ve 40 doğruya ulaştığınız anda sınav bitiyor. Size bir belge veriyorlar.Bu belge ile hemen ehliyetinizi alıyorsunuz. Saate ve güne bağlı olarak 2-3 saatte işiniz bitiyor.

Sınav için

bu linkten indireceğiniz yada gidip ücretsiz alabileceğiniz kitaptan çalışabilirsiniz.Tamamını dikkatlice ve birkaç sefer okumanızı tavsiye ederim.

Bunun dışında youtube'den video buldum. Soruların yuzde 70i aynı yada benzerdi. Ben kitabı 2 sefer dikkatlice okudum ve bu videodaki sorulara çalıştım.Sınav 19 dakikada bitti ve sadece 1 yanlış yaptım o da dikkatsizlik yüzünden. Yani sınavı gözünüzde büyütmetin ama çalışın. Çünkü direk bilgi soruları var. Mantık ile yapamazsınız.

Video için aşağıda linke bakabilirsiniz.

• @chemist super faydali bir paylasim olmus oncelikle tesekkurler. Bizde nasip olur gorusme surecini gerceklestirebilirsek Eylul sonu yada Ekim gibi NJ de olacagiz. Siz anladigim kadariyla saded yazili sinava girdiniz direksiyon sinavina girmediniz degil mi? Ayrica elinizde Turkiyedeki eski ehliyetiniz mi vardi yoksa burada ehliyetinizi yenilemismiydiniz?

Yeni tip Turk ehliyeti ile gidersek jerseyde direksiyon sinavinada girmemiz gerekiyor diye duymustum orada yasayan bir arkadasimdan bu dogrumudur?

Biz esimle sirf bu yuzden ehliyetlerimizi yenilemedik. Hatta esimin ehliyetinde evlenmeden onceki soyadi var. Evlilik cuzdani ile gidersek problem olmayacagini dusunduk.

Siz yaninizda ilk seferde goturebileceginiz tum evraklari zaten goturmussunuz. Bu belge puanini tamamlayabilmemiz icin isim yazili bir banka hesap karti sart gibi yazdiginizdan anladigim kadariyla.

Son sorumda bazi arkadaslar tercuman isteyebiliyormus sanirim . Anlattiginiz kadariyla pek gerek yok sanirim ama ihtiyac durumu olursa tercuman durumu nasil oluyor bir bilginiz varmidir?
    Tesekkurler.

• @onur1601 rica ederim.Bir çok şeyi bu siteden öğrendim.Ben de öğrendikçe diğer arkadaşlara faydalı olmaya çalışıyorum.

-NJ eyaletinde eğer TC ehliyetin varsa sadece yazılı sınava giriyorsun. Elimde yeni tip ehliyet var. Gelmeden 2 hafta önce değiştirmiştim. Açıkcası kimse ehliyete 5 snden fazla bakmadı:)

-Bölgeden bölgeye değişiyor mu bilmiyorum ama ilk defa böyle bir şey duyuyorum.Dediğim gibi benim ehliyetim de yeni tipti.

-Evet yeterli puana ulaşmak için istediler banka kartını. Hatta bir iki kez green card ımı sordular gelecek dedim. Pasaportumdaki vizenin göçmen vizesi olduğunu söledim.Uzun uzun incelediler.

-Valla tercüman işine hiç girmedim.Eğer okuduğunuzu anlayabiliyorsanız. Yani orta seviye bir ingilizceniz varsa bence gereksiz. Tercüman için beklemeniz gerekebilir ve ek ücret isteyebilirler.Fakat bu konuya hakim değilim.Yanlış bilgi vermek istemem.

• @chemist tebrikler. biz washington statedeyiz burda türk ehliyetini saymıyorlar. eşim bugün sınava girdi. yazılıyı 3.denemesinde geçebilmiş. drivingi de 2. deneme de geçti. paralel parking de kaldırıma çok yakın parkettin diye bırakmışlar 🙂 biz istabulda öyle alıştık falan demiş ama tekrar girmiş tabi 😃

• Şuan ehliyetim yok. TR'de ehliyet almayıp ABD'ye gidince ehliyet almam daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum. Konunun ilk mesajında yer alan ücretler sadece fiziksel ehliyet ücreti sanırım. Kurs vs. için ekstra bir şey ödememiz gerekiyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@burakdal Texas'ta ehliyet almanın toplam maliyeti 25 dolar. Türkiye'den yeni gelenler için inanması güç ama gerçekten "her şey dahil". Kursa gitmek zorunlu değil, ben gitmedim mesela. Test kitapçığını DPS şubelerinden ücretsiz alabilirsiniz veya internetten pdf olarak indirebilirsiniz. Göz muayenesi başvuru sırasında dürbün gibi bir şeye bakılarak birkaç saniyede yapılıyor ve az önce dediğim gibi ücrete dahil.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@burakdal Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Şuan ehliyetim yok. TR'de ehliyet almayıp ABD'ye gidince ehliyet almam daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum. Konunun ilk mesajında yer alan ücretler sadece fiziksel ehliyet ücreti sanırım. Kurs vs. için ekstra bir şey ödememiz gerekiyor mu?

Evet, onlar ehliyet ucreti.

Kurs icin odemeniz gereken ucret, kursuna ve suresine bagli. Genelde 5-10-20 saatlik paketler oluyor, buna test gunu araba da dahil oluyor (cunku gercek surus testi icin kendi arabanizi getirmeniz lazim). Yanlis hatirlamiyorsam 250-300 dolar arasi bir para vermistim ben hem 5 saatlik kurs sertifikasina (New York'ta bunu da almak gerekiyor surus testine girebilmek icin), hem test gunu arabaya, hem de 10 saatlik kursa. 0'dan baslasaniz bile, 6-7 saat sonra sizi hazir hale getiriyorlar, o nedenle 10 saat fazlasiyla yetecektir.

• @knnrn , @crazycells Yanıtlarınız için teşekkürler. TR'de almak gereksiz o zaman. 🙂

• @femini92 @crazycells selamlar, CA için türkçe sınav sorularının paylaşımından bahsedilmiş, herhangi bir yere yüklendi mi dosya, nereden görebilirim, benimle de paylaşır mısınız rica etsem? Çok teşekkürler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

117

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |