Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @berkergn13 Her eyaletin mevcut ehliyetiniz ile araç kullanmak için izni var. Eyaletinizin dmv sinden ne kadar kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

• @ikizbabasi teşekkürler

• Banned

@berkergn13 90 gün geçerli TR ehliyetiniz, turistseniz 1 sene geçerli...

• NY icin guncel bilgi paylasayim. TR ehliyeti ile turist iseniz 6 ay resident olduysaniz 90 gun gecerli ehliyetiniz. DMV'den yazili sinav icin online randevu aliyorsunuz. Randevu alimindan sonra adres ve kimlik ispati icin bank statement, SSN, kira kontrati, adiniza duzenlenmis su,elektrik yada gaz faturasini yaninizda goturuyorsunuz. (Puanlama sistemi,6 puan lazim) Yazili sinavda 14/20 yapmaniz lazim. Yazili sinav bilgisayar basinda coktan secmeli. Sinavi gecemezseniz hemen yeni sinav randevusu alabiliyorsunuz. Yazili sinavi gectikten sonra 1 hafta,10 gun sonra adresinize fotografli ogrenci surucu belgesi geliyor. Bu belge ile cevrenizdeki direksiyon okullarindan birinden 5 saatlik pre-course egitimi sertifikasi almaniz gerekli. O sertifikayida alinca road test randevusu aliyorsunuz. Road testi gecince size bir kagit veriliyor. Bunu ehliyet olarak kullanabilirsiniz. Yine 10 gun kadar sonra ehliyetiniz adresinize gonderiliyor. Yazili sinava girmeden once DMV ofisindeki bir gorevli arkasindaki (goz doktorlarindaki harflerin oldugu tabela) tabelayi okutuyor. Baska bir saglik muayenesi yok. Ehliyetinizdeki fotografida o anda cekiyorlar. Fotograf goturmenize gerek yok. Ehliyet icin $52.50, 5 saatlik kurs icin de $50.00 ucret odedim. Ehliyeti aldiktan sonra sigorta fiyatlarindan %10 indirim alabilmek icin Defensive Drive kursu almanizi oneririm. Onun da ucreti $30 ile $60 arasinda kursuna gore degisiyor. Malum ,surucu gecmisiniz sifir olacagindan sigorta ucreti yuksek cikacaktir. %10 indirim faydali olacaktir. Bu arada bu indirim 3 yil boyunca gecerli. 3 yilin sonunda tekrar bu kursu alarak indirim surenizi tekrar 3 yil uzatabilirsiniz.

• Banned

Sıcak haber.. 08.30'da 2.driving test vardı benim şu anda saat 09.30 ve...

Ehliyeti alamadım 🐕

Aslında sınava giremedim. Texas için yeni bir bilgi eklemiş olayım. Benim plakaların USPS'te kaybolduğunu anlatmıştım daha önce ( Bkz : https://yesilkartforum.com/forum/topic/90/amerika-da-green-cardla-yaşayanların-tecrübeleri/200) bugün gittim DPS'ye işlemimi yaptılar arabayla sınav başlangıç noktasına geçtim.

Görevli geldi önce daha komik bir şey oldu. Elimizde Restriction B ehliyet var. Aldı onu dedi ki "Sizin ehliyetiniz var neden bugün sınava giriyorsunuz yeniden" kendisine onun Restrictions B olduğunu anlattım bu tüm hakları olan bir ehliyet değil yazılı sınavı geçince yolluyorlar hemen.

Neyse sigortaya falan baktı. "Ön plakanız yok efendim bu bir kural ihlali sizi bu şekilde sınava alamam" dedi. ABD'de 50 eyaletin 30 tanesinde falan ön plaka zorunlu Texas bunlardan birisi. Bizim de kaybolması sonrası plakalarımız 2 gün önce elimize ulaştı ben arka plakayı taktım yürüdüm. Daha sonra plakanın yanımda olduğunu ancak yeni geldiği için takamadığımı söyledim. 5-10 dakika içinde sabitleyebilmem durumunda sınava alabileceğini yoksa yeniden randevu almam gerektiğini söyledi.

Eh cebimizde çift taraflı bant ya da akıllı vidayla dolaşmıyoruz (varsa aranızda dolaşan bilemem hatta Türkiye'den bir arkadaşım "Taksaydın 2 vida" dedi ben de ona "Var mı cebinde şu anda vida" dedim tuhaf) sınava giremedim yani. Randevu baktım hemen 2 Ağustos'ta başka bir noktada San Marcos'ta yer bulabildim yoksa Eylüle kadar sarkıyor.

Texas'ta ehliyet sınavına girecek arkadaşların aklında olsun.

Bu arada eğer bunun olacağını bilseydim elimde geçici plakam duruyordu hala süresi de vardı o kağıt plakayı takar geçerdim zira geçici plaka varken ön plaka aramıyorlar. Bu da bir trick olarak kalsın burada...

Haftaya yeni maceralarımla sizlerleyim, Austin'den sevgiler 🐕

• Ben 1 ay once aldim ehliyetimi.bir gun onceden randevu aldim yazili sinav ve direksiyon sinavi toplam 2 saat surdu ve ehliyeti mi aldim.tolam 60$ odeme yaptim.tercumanla girdim iki sinavada.yani cok kolay oldu tabii tercumanla girmeseydim almam biraz zor olacakti.florida/jacksonville.

• Banned

@nahya Vallahi süpermiş burada DPS'ten en yakın direksiyon testi randevusu 1 hafta sonraya. Eğer sürüş okuluna giderseniz o hemen 2 günde veriyor ama ona 75 USD ödemek gerek (Texas için böyle) ben DPS'ten halledince 25 USD + 11 USD ödedim sadece

• @mhepekiz arkadasim burali oldugu icin hic zorluk cekmedim cunku benm ingilizce yok.o halletti sagolsun.

• Banned

@nahya bizde dil sorunu yok da DPS de randevu sorunu var 🙂

• Banned

@mhepekiz nasıl yani

• Merhaba Uscis belgeleri ssn ve diğer bütün kanıtlayıcı belgelerle 5 kere Dmv ye gitmeme rağmen 9 ayın sonun da nihayet geçen ay Haziran ayın da çalışma iznimin gelmesi ile Alabama da ehliyet alabildim.

En son gitmem de hanımefendi bana sizin vizenizin tarihi geçmiş ülkeden çıkmanız gerek dedi ve bende gerekli yasal statümün ve belgelerimin önün de olduğunu ayrıca buna karar verecek kişinin kendisi olmadığını belirttim ve tabiki yine sınava almadılar.

Haziran ayın da çalışma iznimin gelmesi ile sabahtan gidip numara alıp bekleyişe geçtim online olarak randevu alabiliyorsunuz ama ileri tarihe veriyor. Yaklaşık iki saatlik bekleyişimin ardından sıra numaram yandı ve belgeleri tekrar verdim ve beni içeriye yönlendirdiler.
    İçeri de ki hanımefendi gerekli bilgileri istedikten sonra sınavı hangi dilde almak istediğimi belirtti tabi ki aralarında Türkçe seçenek yoktu İngilizce dedikten sonra fotoğrafımı çekip göz muayenemi yaptı herhangi bir sağlık sorunum olup olmadığını sordu olmadığını belirttikten sonra şu numaralı bilgisayar da sınav olacaksınız 30 sorudan 22 sine doğru cevap vermelisiniz lütfen acele etmeyin zamanınız fazlasıyla mevcut dedi.
    Geçememem durumun da sınavı tekrar alabilir miyin diye sordum evet 5 dolar ödeyerek günde 3 kere üst üste alabilirsiniz onlarda da geçemezseniz tekrarı için 24 saat beklemek zorundasınız dedi.
    Teşekkür edip bilgisayara gittim zaten çalışmış olduğum için ilk seferinde geçtim.Ardından ücreti ödemek için hanımefendinin yanına döndüm bu arada ücret toplam 40 dolardı sanırım tam hatırlamıyorum.Ücreti öderken aklıma geldi direksiyon sınavını da bugün alabilir miyim diye sordum yanınız da araç ve ehliyetli bir kişi varsa alabilirsiniz dedi.Eşimin yanım da olduğunu söyleyince kendisinin ve arabının belgelerini isteyip direksiyon sınavına aldılar.Direksiyon sınavını da geçince 1 ay geçici olarak kullanabileceğim ehliyeti basıp verdiler aslının da posta yoluyla iletileceğini belirttiler.Sabah 8.30 da sıra numarası almıştık öğleden sonra da 2 gibi bütün işlemlerimiz bitmişti.

• Banned

@kivo ehliyeti 2 şekilde alabiliyorsunuz. Eskiden Türkiye'de olduğu gibi "Polis"ten gibi bir sistem var DPS dediğimiz şey bu. Bir de sürüş okuluna gidip oradan alabiliyorsunuz. Ben 75 dolar ödememek için kişi başı DPS'ten yürüyorum randevuları çok yoğun. Bir gün randevu bulamazsak burada 1 hafta atıyor o da Austin'de bulamıyorsunuz çevresinde bir yerde. Austin için 1 ay beklemek lazım

• Banned

@mhepekiz tamm şimdi oldu 🙂 bende dedim neden uzadı. Ben 1 haftada almıştım ehliyeti özel okulla

• Banned

@kivo 3 sene çalışmasam para sorunu yaşamayacak birikimle geldim bütün paramı da getirdim Türkiye'den buraya ama yine de "Her ihtimale karşı" diyerek 1 doların hesabını yapıyorum o nedenle 2 kişi 150 USD maliyet yerine 70-80 dolar daha mantıklı geldi.. Hesap işi yani benimki sadece 🐕

• Merhana . benim 10 aylik driver lisencem var Arizona statinda. ben 9 ay once nyorkda oldum mvd ama gecemedim. simdi nyorka gidersem Arizona driver lisenceni nyorka degisdire bilirmiyim?nyork driver lisence yapa bilirmiyim. ama 9 ay once gecememusdim. yani transfer yaparlarmi Arizina liseceni nyorka?

• This post is deleted!
  • ⭐⭐

Virginiada Türkçe sınava girme şansımız var mıdır?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Gunay-Eliyeva, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

Merhana . benim 10 aylik driver lisencem var Arizona statinda. ben 9 ay once nyorkda oldum mvd ama gecemedim. simdi nyorka gidersem Arizona driver lisenceni nyorka degisdire bilirmiyim?nyork driver lisence yapa bilirmiyim. ama 9 ay once gecememusdim. yani transfer yaparlarmi Arizina liseceni nyorka?

Evet, eger New York'ta yasamaya baslayacaksaniz o durumda yapmaniz gereken Arizona ehliyetinizi New York ehliyetiyle degistirmek.

Evet, transfer yapabilirler, sinava girmenize gerek yok. New York DMV sitesinden hangi belgelerin gerektigine bakabilirsiniz.

• Henüz green card elimize geçmeden, ssn olmadan NYC de ehliyet alınabilir mi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglarcan, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

Henüz green card elimize geçmeden, ssn olmadan NYC de ehliyet alınabilir mi ?

Hayir, alamazsiniz diye hatirliyorum. DMV'de belge listesi var, ya SSN kartinizla ya da neden SSN sahibi olamadiginizi aciklayan bir mektupla basvuru yapmalisiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

108

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |