Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells bilgileriniz uscis sisteminde kayitli degildir denildi. Bir dosya numarasi verdiler bilgilerinizi bu numaraya gore save edin dediler. biz de hic bir sey anlamadik kendimizi ifade edemeden next one diye gidin dediler...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tetradox, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

@crazycells bilgileriniz uscis sisteminde kayitli degildir denildi. Bir dosya numarasi verdiler bilgilerinizi bu numaraya gore save edin dediler. biz de hic bir sey anlamadik kendimizi ifade edemeden next one diye gidin dediler...

Ben de anlayamadim maalesef.

Bir daha DMV'ye gidip ayni islemi yapmaya calisabilirsiniz.

• Herkese merhaba;
    Şuan için kardeşimle birlikte yaşıyorum ev kira sözleşmesi onun üzerine. Green card ım geldi , ssn var , pasaportum var , bank statement olacak ; bu belgelerimle dmv ye gittiğimde sınava girecek yeterli belgeye sahip oluyor muyum? Yoksa illa telefon hattı mı açmak zorundayım? Öyleyse adresimi ispat edeceğim en ucuz yollu seçenek için yardımcı olur musunuz? Sorum newyork eyaleti için geçerli.

• Banned

@caglarkko Texas için 2 adres kanıtı istemişlerdi. Orada durum ne bilmiyorum ama belki yaşadığınız yerin yönetiminden bir yazı alabilirsiniz "O da burada yaşıyor" gibi belki işe yarar...

• @serotonin Merhaba ehliyet almak nj de cok kolay sadece adres gerekli. Yardimci olabilirim

• @ahmt nj ye gelmeyi planlamıyorum ilk etapta , çok teşekkürler 🙂

• This post is deleted!

• Teksas için çalışma izni istiyorlar. SSN ya da adres bilgisi ile falan ehliyet alamadım.

Çekilişle gelenlerin işi kolay. Ellerinde çalışma izinleri oluyor. Ben K1 ile geldiğim için Green Card henüz elime ulaşmadı.

Green Card görüşme tarihinin tarafıma bildirilmesini bekliyorum. Tabi bu durum oldukça can sıkıcı. Malum, Amerika'da ehliyetiniz yoksa işiniz çok zor.

• @caglarkko NY icin puanlama sistemi var. DMV'nin web sitesinden basvuru icin herbelgenin kac puan ettigini gorebilirsiniz. Adres teyidi icin en az iki belge olmasi sart. Kira kontrati adiniza degilse ve bank statement yoksa basvuruda bulunamazsiniz. Bank statementi bekleyin ve adiniza bir fatura kayit ettirin. Su, elektrik,internet yada telefon. Kredi gecmisiniz olmadigindan hatli telefon almaniz cok zor. Su, elektrik yada dogalgazi denemeniz gerekecek. Onlarda belli miktarlarda depozito istiyorlar. Kardesiniz ve ev sahibiyle konusup kira kontratina adinizi ekletebilirsiniz. Yanina da ilk gelecek bank statement koyarsaniz hizli ve masrafsiz bir cozum olur. Baska sorunuz olursa yardimci olmaya calisirim. Yeni atlattim NY'ta tum bu surecleri. Selamlar...

• Biz bugün ehliyet işini çözdük. Neden bilmiyoruz ancak ssn cardlarımız 1.5 aydır gelmedi. Sabah ssn office gidip yazılı bir kağıt aldık. Ehliyet için kart yerine bunu gösterebileceğimiz söylendi. Bu yazı, greencard ve adres kanıtı olarak, yaptığımız kira sözleşmesi ile elektrik sözleşmesinin başladığına dair firmadan gönderilen kağıt kabul edildi. Üzerinde tarih olan bir evrak istiyorlardı ve bu ikisini aldılar. Kiracı sigortası bankadan kredi kartlarının gönderildiği evrak vs kabul edilmedi adres kanıtı için. Araç sigortası ve sınavları verdiğimize dair sertifikalarla (ehliyet sınavı ve çarpışma eğitimi sertifikaları) başvurumuzu yaptık. Aracı üzerimize almamıştık ve registration belgesi istenmişti. Aracımız yok özel kursta sınava girecez deyince sorun çözüldü. Aynı gün çat kapı özel kursa gidip direksiyon testini tamamladık. Zira 2 ay sonraya randevu veriliyordu. Akabinde tekrar dps ofise gidip kalıcı ehliyet için başvuruyu yaptık. Herşey 1 günde halloldu ve ehliyet 2 hafta içinde adresimize gelecek. Tabi özel kurstaki sürüş testi 69 dolar. 2 ay beklemek istemedik. Onun haricinde sınav 38 dolar, ehliyet başvurusu 25 dolar, ehliyet ücreti 11 dolar olmak üzere 143 dolar tuttu. 69 dolarlık hemen direksiyon testi almazsanız özelden, diğerlerini her halükarda ödeyeceksiniz. Anlattıklarım Texas özelinde. İşlemlerimiz Houstonda yapıldı ve tamamlandı.

• @The-Black-Eagle hayırlı olsun. Yanlış hatırlamıyosam ben sadece $25 ödemiştim, herşey dahil.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@israfil, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

@The-Black-Eagle hayırlı olsun. Yanlış hatırlamıyosam ben sadece $25 ödemiştim, herşey dahil.

Evet, normal sartlarda her sey dahil 25 dolar. 11 dolar normalde kayip veya hasarli ehliyet yenileme icin odeniyor. Digerleri zaten ekstra.

• @israfil 25 dolar Ehliyet başvurusunda alındı. Aynı gün sürüş testini tamamlayıp tekrar gittik. Tekrar geçici ehliyet verildi ama kısıtsız olarak. 11 dolar daha aldılar. Ya geçici ehliyeti kısıtsız olarak yenilediler diye ya da plastik ehliyetin parası emin değilim. 69 doları sürüş testine ödedik. Dps 2 ay sonraya randevu veriyodu. Özelden aldık bu fiyata beklememek için. 38 dolar sınav ücreti. Ama biz sınavı online aldık o yüzden. Evde video izleyip sınavı da evde tamamladık. Herşeyi dps ten yaparsan 69 dolar ödenmeyecek. 38 dolar online eğitim ücreti olabilir. Sınav dps te belki ücretsizdir. Bizim ssn gelmediği için dps e başvuramıyoduk. O nedenle sınavı da online aldık. 2 ay çok uzundu beklememek için sürüş testini de özelden aldık. Malum şoför işlerinde ehliyet lazım. Ayrıca Türk ehliyetlerinin de 1 ay sonra dolacaktı kullanım izinleri. Dolayısıyla neyse parası verdik 1 günde hallettik.

• @knnrn Kenan bey cdl a yani tir ehliyeti almak istediğimizdedemi renk körlügu testi yapilmiyor?Rica etsem bunu bir arastirabilirmisiniz.Yada bi link paylasirsaniz incelerim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@huseyin, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

@knnrn Kenan bey cdl a yani tir ehliyeti almak istediğimizdedemi renk körlügu testi yapilmiyor?Rica etsem bunu bir arastirabilirmisiniz.Yada bi link paylasirsaniz incelerim

Şöyle bir belge buldum. CDL sahibi arkadaşlara da sorarım.

https://www.dps.texas.gov/internetforms/Forms/CDL-36.pdf

• @knnrn Houston'da tanidigin CDL ehliyetli biri var mi? Bu aralar bayagi bir niyetlendim CDL almaya 🙂 Varsa ve mumkunse bir iletisime geceyim. Nereye kursa gidilir vs. bilgi alayim 🙂

• Bu konu altında biraz komik, biraz tuhaf bir anımı paylaşmak istedim.

2009 yılında Richmond, VA'da ehliyet almadan önce ilk aracımı almıştım. Aradan 2 ay geçti, aracı kullanıyorum ama kulaktan duyma 'Türk ehliyeti burda 6 ay geçerliymiş' rivayetinin verdiği cesaretle 🙂

Aynı evi paylaştığım bir arkadaşımın ehliyet için çalıştığı bir kitapçık vardı, ben de bakıyordum arada. Learner's Permit'ini almıştı ama arabası yoktu. İzinli bir günümde DMV'ye gittim. Girer girmez çok sempatik ve güler yüzlü siyahi bir bana sınav konsolunu işaret etti, başlarken uyarıları, yanlış limitini falan öğrenmiş oldum, 25 soru vardı, 5 yanlış limiti, neyse ki geçtim.

Sonra bana bir çıktı verdi, o çıktıyla yarın test sürüşüne gireceksin dedi, adres kağıtta yazıyordu. Ertesi gün, zarfla birlikte gittim, girişte zarfı göstererek 1. kata çıktım. Yine başka bir siyahi hanım, hazırsan çıkalım teste dedi. Neyse 50-100 metrede sınavı geçtik. Bana test sonucunu verdi, yazılı sınav sonucu ile birleştirdi, şimdi DMV'ye git, ehliyetini al dedi. DMV'ye, elimdeki sarı zarfla gittim. Dünkü kadına, sürüş testi sonucunu getirdim dedim, hemen baktı, arkada beyaz fon olan bankoya geçti, fotoğrafımı çekti. Biraz bekle burda dedi, yaklaşık 10 dakka sonra bankoya geldi, elektronik bir ekrana imzanı at dedi, 5 dakka daha bekletti, tekrar bankoya gittim, 12 dolar dedi. Kredi kartı gibi yapışkanlı yarım bir kağıttan kopardığı ehliyetimi bana verdi. Üzerinde ehliyet yazıyordu. 'Learner's permit?' deyince, 'no need' cevabını aldım, teşekkür vs çıktım dışarıya, bu kadar.

Benim ehliyet hikayem böyle, tek eksik yanı hiç learner's permit'im olmadı. Ehliyet, pasaporttaki J1 vize sürem kadar verilmişti, halen cüzdanımın en güzel bölmesinde saklamaya devam ediyorum 🙂

• @turcouz çok güzel bir deneyim, bir solukta okudum teşekkür ederim, biz o kadar düşünelim nasıl alacağız şu ehliyeti diye, siz bakkaldan çikolata almak gibi anlatınca bir garip oldum 😀
    Umarım biz ve şu anda bu işlemlerle uğraşan arkadaşlar için de, süreç bu kadar kolay ve zevkli geçer

• @Muhtaradana Evet, çok sıradışı. Konusu açılınca ABD deneyimi olan herkese sormaya çalışıyorum sohbet ederken, bu şekilde alan kimseye rastlamadım henüz. Ama tabi ben yine de bize soranlara mevzuata göre anlatıyorum ki, tatsızlık çıkmasın 🙂

• Ehliyet ile ilgili yararlı bir video buldum. Bunun çeşitli eyaletler için olanları mutlaka vardır.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

107

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |