Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Selamlar bir konuda yardıma ihtiyacım var ama arizona ve texas için geldiğim de ehliyet sınavına girmek istiyorum ve hazırlanmak istiyorum ama kitap bulmayı beceremedim. dmv sitelerine girdim ya ben bulamadım ya da sitelerde yok sınav alıştırması buldum texasda iyi 25de20 ariona biraz kötü 30da21 biraz çalışmam lazım hazır link bilen yada yönlendirebileceğiniz bir site var mıdır acaba teşekkürler şimdiden.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gkhanfeez Texas icin resmi kitapcik budur: http://www.dps.texas.gov/internetforms/Forms/DL-7.pdf

Telefona, tablete indirip calisabilirsiniz. Herhangi bir DPS subesine gidip isteyince basili olanini da veriyorlar, ben alip ondan calismistim.

• Selamlar dv 2018 green card talihlisiyim bende 2 ay içinde newyorka gideceğim ehliyetimi turkiyede alkolden dolayı 2. Kez kaptirdim süresi doldu ama almak için 1 ay psiko teknik kursuna gidip sonun da sınavdan 70 puan almamlazım benim sorum eğer turk ehliyetimi almadan gidersem amerikada yeni ehliyet çıkarırken türk ehliyetimin durumu bana problem çıkarır mı ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@canbjk89 Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Selamlar dv 2018 green card talihlisiyim bende 2 ay içinde newyorka gideceğim ehliyetimi turkiyede alkolden dolayı 2. Kez kaptirdim süresi doldu ama almak için 1 ay psiko teknik kursuna gidip sonun da sınavdan 70 puan almamlazım benim sorum eğer turk ehliyetimi almadan gidersem amerikada yeni ehliyet çıkarırken türk ehliyetimin durumu bana problem çıkarır mı ?

New York'taki surecte Turk ehliyetinizin olmasi ya da olmamasi arasinda hicbir fark yok. Ehliyetinizin su anki statusu de hic onemli degil. Yeni bir basvuru yapacaksiniz ve ehliyet alacaksiniz.

• Merhaba, Nisan ayı içindeki kısa süreli gelişimde ehliyet de almak istiyorum. Yanımda green cardım ve büyük ihtimalle ssn numaram olacak. Okuduğum kadarıyla ehliyet için sınav süreci oldukca kısa fakat talep edilen belgeleri (adres vs.) sağlamak zaman istiyor. Bu durum florida ve new jersey için de geçerli mi? Kalıcı bir adresim olmadan kısa sürede ehliyet almam mümkün mü?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@anka Adresi gösteren belgeler olmadan ehliyet alamazsınız. Aceleye gerek yok, çoğu eyalette Türk ehliyeti ile 60-90 gün yasal olarak araç kullanabilirsiniz. Bu süre kendinize bir adres edindikten sonra başlıyor.

• @knnrn Teşekkürler, açıkçası ehliyeti trafikte kullanımdan çok Amerika'yla daha organik bir bağ kurmak için istiyordum. Ülkeye giriş çıkışlarda ehliyet sahibi olmanın kolaylık sağladığını okumuştum ki bana da mantıklı gelmişti ama anladığım kadarıyla bu sadece ehliyet sahibi olmakla değil ehliyet sahibi olma şartlarını (kalıcı adres, fatura vs.) sağlamakla ilgili bir durum.

Bu durumda türk ehliyetim ve gc ile beraber araba kiralayabiliyorum değil mi? Miami'den Tampa'ya gitmeyi düşünüyorum. Kara yolunda ek bir masraf vs. söz konusu mu ? Sağdan sağdan standart bir hızla gideceğim. Yol için bir tavsiyeniz var mı? Yoksa doğrudan uçak veya treni mi tercih ederdiniz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@anka Ben eski tip Türk ehliyetim ve pasaportum ile araba kiraladım, bir sorunla karşılaşmadım. Sigorta biraz yüksek çıkıyor.

A noktasından B noktasına gitmek için araç kiralamak çok gerekli değil, otobüs daha mantıklı olabilir. Ama ev/iş aramak gibi nedenlerle sürekli dolaşmak zorundaysanız altınızda araba olması iyi olur. Günlük 1-2 sefer yapacaksanız Uber/Lyft daha karlı olabilir.
    Ben genelde en sağ şeridi kullanmamayı tercih ediyorum, bir anda çıkış şeridi haline gelebiliyor. Orta şeritten, hız sınırına dikkat ederek gitmek daha uygun olur.

• Indiana da ehliyet almak icin 2 adet adres proof gerekiyor. Ev kontrati kabul edilmiyor, illa fatura gerekiyor. Ben ilk basvurdugum BMV burosunda arac sigorta evragimi ve ekektrik icin odedigim depozitin ciktisini goturdum. Kabul etmediler. Daha sonra arkadasimin tavsiyesi ile baska bir buroya gittim. Bu sefer kabul ettiler:). Sinava girdim, 50 sorudan 44 soruya dogru cevap vermeniz gerekiyor.ilk testimde basarisiz oldum. Daha sonra internetten manueli indirip bastan sona okudum, 2 gun sonra tekrar sinava girdim ve bu sefer testi gectim. Drive icin 2 hafta sonraya randevu verdiler, simdi surus testini bekliyorum.

• Gerçi 3 yıl önceydi ama ben de kayıt olması açısından yazayım. TR ehliyeti ve Pasaport ile SaltLake City/UTAH'da havaalanından 2 dk içinde araç kiralamıştım. Aksi bir durum olsa sanırım Enterprise kiralamazdı. 2 tüm gün araç kullandım hiç bir kontrol vb. olmadı. Şehirler arası ücretsiz yolda hız limitine sınırdan uyarak gittim ama beni sollayan ve benden hızlı gidenler çoktu. Hiç bir problem olmadı.

• Kiralama şirketleri eski, yeni ehliyete bakmaz. Kazanacağı paraya ve depozitoya bakar. Ehliyetten veya kuralsızlıktan yenecek cezayı sizin depozitodan keser yetmezse kredi kartınızdan tahsil eder. Edemezse dava açar ve her türlü o parayı alır.

• Ehliyetin üzerindeki bilgiler ve hangi ülkeye ait olduğu bilgilerini teyit ederek ekrana girdi. Yurtdışından gelen birisinin kredi kartından (limitli olduğunu da varsayarak) daha sonra bildirilmiş bir ehliyet cezasını kesebilmek üzere bir sistem kurgulayacaklarını sanmıyorum. Burada ehliyetin geçerliliği sorumluluğu araç kiralayanda olmakla birlikte ilgili eyalette yabancı ehliyetlerin kira süresince geçerli olup olmadığı bilgisi ve sorumluluğu da kiralayanda olmalı.
    Eyaletten eyalete TR ehliyetinin geçerlilik süresi değişiyor diye biliyorum. Sayın @knnrn da dediği gibi sigorta miktarı neredeyse kira ücreti kadardı. Hatta sigorta tiplerini uzun uzun anlattı bize.
    Neyse kazasız belasız teslim etmiştim. 🙂

• Arkadaslar baslik bulamadim buraya yaziyorum. Yaklasik 3 hafta once universite otoparkina parkedip su parali makinalara para atip belli bir sure arabanizi park ettiginiz yerlerde sureyi astigim icin park ticket yemistim. Internet uzerinden odedim. Bugun 35 ile gidilmesi gereken yerde 49 ile gittigim icin amerikaya geldikten tam 11 ay sonra ilk defa polis tarafindan durduruldum 🙂 Ticket bir guzel yedim. sorum su ki varsa tecrubeli birileri bilgilerini almak isterim.

• @joejoe ne konuda? Kurallara nasıl uymalısın konusunda mı?😁

• @reader ticket yemis ve odemis tecrubeli birinden bahsetmek istemistim ama, demek tam anlatamadim derdimi. 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@joejoe Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Arkadaslar baslik bulamadim buraya yaziyorum. Yaklasik 3 hafta once universite otoparkina parkedip su parali makinalara para atip belli bir sure arabanizi park ettiginiz yerlerde sureyi astigim icin park ticket yemistim. Internet uzerinden odedim. Bugun 35 ile gidilmesi gereken yerde 49 ile gittigim icin amerikaya geldikten tam 11 ay sonra ilk defa polis tarafindan durduruldum 🙂 Ticket bir guzel yedim. sorum su ki varsa tecrubeli birileri bilgilerini almak isterim.

gecmis olsun 🙂

• @mehmett Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Indiana da ehliyet almak icin 2 adet adres proof gerekiyor. Ev kontrati kabul edilmiyor, illa fatura gerekiyor. Ben ilk basvurdugum BMV burosunda arac sigorta evragimi ve ekektrik icin odedigim depozitin ciktisini goturdum. Kabul etmediler. Daha sonra arkadasimin tavsiyesi ile baska bir buroya gittim. Bu sefer kabul ettiler:). Sinava girdim, 50 sorudan 44 soruya dogru cevap vermeniz gerekiyor.ilk testimde basarisiz oldum. Daha sonra internetten manueli indirip bastan sona okudum, 2 gun sonra tekrar sinava girdim ve bu sefer testi gectim. Drive icin 2 hafta sonraya randevu verdiler, simdi surus testini bekliyorum.

Nihayet surus testini de tamamladim ve Indiana ehliyetini aldim. Gerci henuz basili ehliyet gelmedi ama DL numaram verildi. Surus testinde sanirim 15 dk kadar trafikte araba kullandim. Bol stop sign li yollardan gectik, okul yolundan gectik. Kavsakta saga ve sola donusleri yaptirdi. Son olarak da otopark da Paralel park yaptik. Yani olabilecek her turlu trafik kosulunu iceren bir surus oldu.

• yenilerde green card'ı gelmeden vize ile ehliyet alan oldu mu? vize basılma tarihinden 1 yıl fazlası kadar verebileceklerini iletti DMV. daha sonra green card çıkınca gidip bilgileri güncelletmek gerekiyormuş ehliyetin geçerlilik süresini uzatmak için. deneyimi olan varsa yazabilir mi? 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sorusuvar Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

yenilerde green card'ı gelmeden vize ile ehliyet alan oldu mu? vize basılma tarihinden 1 yıl fazlası kadar verebileceklerini iletti DMV. daha sonra green card çıkınca gidip bilgileri güncelletmek gerekiyormuş ehliyetin geçerlilik süresini uzatmak için. deneyimi olan varsa yazabilir mi? 🙂

Aslinda vizenin ustunde Green Card ile ilgili bilgiler de yer aliyor ama sorun genelde DMV'deki memurun vizeyi gocmen vize olarak algilayamamasindan kaynaklaniyor. O nedenle sizin baska birimlerden aldiginiz yontem, pratikte daha zor olabilir, bilginize.

"Siz burada gecici olarak kalacaksiniz, vize ile gelmissiniz" cumlesiyle karsilasmaya hazir olun.

• Merhabalar bir sorum olacak benim. TR'deyim ve ehliyetim yok, şu an bir kursa kayıtlıyım teorik dersleri aldım, iki gündür de pratik dersleri alıyorum fakat burada sınava girme, ehliyet alma vs. uğraşmayacağım zaten süreç de yetişmez gidene kadar. Dolayısıyla gidince ABD'de başvurmak istiyorum. California için Türk ehliyeti olup olmaması farketmiyor yazılmış, peki bana sürüş eğitimi alıp almadığımı sorma durumları var mı yoksa direk yazılı sınavı geçince ehliyetim olmasa bile sürüş testi için randevu veriyorlar mı? Bir de driving school denilen yerlerin web sitelerinde 2 saatlik sürüş eğitimleri verdiklerini gördüm, yollara kurallara adapte olabilmek adına bu eğitimi almayı düşünüyorum, bunlar hakkında bir bilgisi olan var mıdır?
    Ek soru: Permit ve license arasındaki farkı tam olarak anlayamadım 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |