Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @ilgar Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

@edelweiss simdiye kadar cikmish sorulari deyirem..californiya eyaleti icin var..masacusest icin hic kimse yok my?

Turkce soru bilmiyorum. Ben ve esim bu siteden calistik: https://driving-tests.org/massachusetts/massachusetts-dmv-practice-test/

• merhaba, new york eyaletinden ehliyet almak istiyoruz, ssn number elimize ulasti fakat greencardlarimiz gelmedi. greencard gerekli mi basvuru icin?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dearosemary Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

merhaba, new york eyaletinden ehliyet almak istiyoruz, ssn number elimize ulasti fakat greencardlarimiz gelmedi. greencard gerekli mi basvuru icin?

Pasaporttaki vizeyi kullanabilirsiniz. New York'ta once Learner Permit almalisiniz. Ayrintili bilgi surada:

• Deneyimi olan arkadaslara bir sorum olacak. Hangi eyalette kaliyorsaniz o eyalete ait ehliyete sahip olmalisiniz diye yazmissiniz. Ok. Her eyaletin kendine gore kanun ve kurallari var. Peki ben kaldigim eyaletin yanindaki eyalete ya da baska bir eyalete gezmeye gittim diyelim 3-4 gunluk tatil. Tatil yapmak istedigim eyalete arabamla gitmek istemedim ucakla gittim orada da araba kiraladim. Oradayken yolda polis cevirdi kontrol yapiyor vs.. ehliyetiniz baska eyalete ait siz farkli bir eyalettesiniz. Bu sorun yaratmiyor mu?

Kalacaginiz eyalete ait ehliyete sahip olmalisiniz vurgusu cok fazla yapiliyor. Bense kafaca o eyalete arabayla sıkışıp kalmış gibi hissediyorum 🙂

• @heavenblue Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Deneyimi olan arkadaslara bir sorum olacak. Hangi eyalette kaliyorsaniz o eyalete ait ehliyete sahip olmalisiniz diye yazmissiniz. Ok. Her eyaletin kendine gore kanun ve kurallari var. Peki ben kaldigim eyaletin yanindaki eyalete ya da baska bir eyalete gezmeye gittim diyelim 3-4 gunluk tatil. Tatil yapmak istedigim eyalete arabamla gitmek istemedim ucakla gittim orada da araba kiraladim. Oradayken yolda polis cevirdi kontrol yapiyor vs.. ehliyetiniz baska eyalete ait siz farkli bir eyalettesiniz. Bu sorun yaratmiyor mu?

Kalacaginiz eyalete ait ehliyete sahip olmalisiniz vurgusu cok fazla yapiliyor. Bense kafaca o eyalete arabayla sıkışıp kalmış gibi hissediyorum 🙂

Eyalete ait ehliyet alma işlemi taşınma, yerleşik düzene geçme durumunda geçerli. Turistik seyahetlerinizde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz, uçakla gittiğiniz herhangi bir eyalette başka eyalete hatta ülkeye ait ehliyetinizi kullanabilirsiniz 🙂
    Eyalete göre gün limiti değişmekle birlikte, taşınıp resident olduğunuz günden itibaren belli bir süre içinde artık o eyaletin ehliyetine başvurmanız bekleniyor. Biz California’dan Washington eyaletine taşındık ve benim adres kaydım işe girişimle birlikte başladı. Bu kayıt tarihinden itibaren 30 gün sürem var başvurmak için.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@heavenblue Tabii ki istediğiniz yere gidip araç kullanabilirsiniz. Hatta biz Seattle'dan kiraladığımız araçla Kanada'ya gittik, orada gezdik. Bu konuda bir sıkıntı yaşamazsınız.

Ancak hangi eyalette yerleşik (resident) iseniz oradan ehliyet almanız gerekiyor. Taşınma durumunda eyaletin belirlediği süre içinde ehliyeti değiştirmek gerekiyor. Örneğin Texas için bu süre 90 gün.

• @knnrn @gallifrey cevaplariniz icin cok tesekkurler

• floridada ehliyet sinavina tercumanla giriliyormu

• Ehliyet aldığımız eyaletin dışında farklı bir eyalette kullanabilirmiyiz yahut taşındığımız eyaletin ehliyeti ile değiştirebilirmiyiz ???

• Ehliyet ayni zamanda ikametgahi/adresi kanitlayan bir belge gibi kullanildigi icin, amerikada surekli ikametinizin oldugu yerden alip, amerikada heryerde kullanabiliyorsunuz. Tasindiginiz zaman, eski eyaletinizin ehliyeti ve yeni tasindiginiz yerde adresinizi kanitlamak icin sizin adiniza gelmis bir kac mektup/evrakla kolaylikla ehliyetinizi yenileyebiliyorsunuz.

• ehliyet konusunda bende bir kac bilgi vereyim . onceden connecticut ve Massachusetts de turkce ehliyet sinavi varmis . fakat biz turkler olarak bunu kotu amaclarla suistimal etmisiz ve suan kaldirildi turkce dil destegi . carsamba gunu sabah ehliyet sinavim var hic calismadim 25 sorudan 20 dogru yapmam lazim :))) connecticutta sistem isleyisi .80 dolar ucret..green cartini ve ev adresin yazili fatura goturuyorsun. once fotonu cekiyorlar . goz testine sokuyorlar . sonra sinava giriyorsun kazanirsan . 3 ay permit yani gecici surucu belgesi veriyorlar . bu 3 ay icinde yaninda ehliyetli biri olmasi lazim . o 3 ay dan sonra 8 saatlik zorunlu kursa gidiyorsun ucretli tabi bu . en son onuda bitirince surus testine giriyorsun polisle beraber :)) sistemi baya zorlastirmislar oda bizim sansizligimiz olsun :)) ( new jersey de suan ilk sinav ingilizce 2. sinav tercumanla beraber girebiliyorsun )

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@velihan-efe Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Ehliyet aldığımız eyaletin dışında farklı bir eyalette kullanabilirmiyiz yahut taşındığımız eyaletin ehliyeti ile değiştirebilirmiyiz ???

Eger eyaletin disinda derken, gecici olarak bir eyalette bulunuyorsaniz ehliyetinizi orada da kullanabilirsiniz, ama baska bir eyalette yasamaya basladiysaniz Senay Hanim'in da dedigi gibi yeni eyaletten yeni bir ehliyet almalisiniz. Ehliyetlerin degistirilmesi zor bir islem degil.

• @gallifrey Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

@gallifrey Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Selamlar, ehliyet alma sürecimden bahsetmek istiyorum. Türkiye’de iken sürüş dersi almıştım ama ehliyetim yoktu. ABD’ye gelince hem kimlik başvurusu hem ehliyet başvurusu için dmvye gittik. Pasaport ve bankadan aldığımız adres kanıtı olarak kullandığımız evrakla gittik. O gün yazılı testi geçtim ilk denemede. Sabah sırada beklerken internetten örnek soruları çözerek hazırlanmıştım, biraz da bir önceki akşam bakmıştım. Sürüş sınavı içinse 15 yanlış hakkınız var California’da. Eşim sürüş sınavına girip ilk denemede 14 yanlışla geçerek ehliyetini aldı. Ben de o artık yanımdayken permit ile araç kullanabildiğim için bir 10 gün kadar pratik yaptım. Gideceğimiz her yere ben sürdüm vs. Sınavı da 15 yanlışla ucu ucuna geçtim 🙂 ehliyetler gelene kadar kullanmak için geçiçi ehliyet belgesi verdiler.
    Esas karşılaştığımız problem şu oldu. Kimliklere başvuralı neredeyse 2 ay oldu ama gelen giden yok, ehliyetler için de eşimin 3 hafta oldu. Yine aynı şekilde hala bekliyoruz. Resmi işlerle DMV Sacramento ilgileniyormuş, orayı aradığımızda geçen hafta hala onay beklediğini söylediler. Biz de dmvye gidip greencardı “supporting document” olarak verdik ve bir kaç gün içinde onaylandı. Hala gelmedi o ayrı mesele 🙂 resmi işler çok yavaş ilerliyor.

Bu konu hakkında güncelleme yapmak istiyorum. Biz DMV'ye pasaportlarımız ve SSN kartlarımız ile ID ve ehliyet için başvurmuştuk. Eşim de ben de geçici ehliyetlerimizi aldık. Sonra uzun bir süre ne ehliyet ne kimlik gelince eşim greencard geldikten sonra tekrar DMV'ye gidip bu sefer 'supporting document' olarak greencardı ekletti kendisi için. Hala gelmeyince Legal Presence Unit'i arayıp sordu. Onlar sizin ehliyetiniz güvenlik nedeniyle tutuluyor o yüzden başka bir birimi arayıp engeli kaldırmalarını söylemeniz gerekiyor dediler. Bu işlemi de yaptıktan yaklaşık 2 hafta sonra eşimin ehliyeti geldi. Ben bunların hiçbirini yapmadığım için benim hala geçici ehliyet belgem var.
    Şimdi eyalet değiştirdiğimiz için ehliyetleri yenileyeceğiz. Benim için durum nasıl ilerleyecek açıkcası bilmiyorum. Ya geçici belgeyi kabul edip bana Washington State ehliyeti verecekler ya da süreci en başından burada yaşayacağım.

Evet yeni bir güncelleme daha. Bugün licensing office’e gittim ve WA eyaletine yeni taşındığımı ehliyet yenilemek istediğimi söyledim. Öncesinde de internetten kaydımı doldurup konfirmasyon sayfasının çıktısını almıştım onu da yanımda götürdüm. Bu belge, geçici verilmiş olan CA ehliyeti, permanent resident card, SSN kartı ve proof of adress olarak paycheck götürdüm. Bu belgelerin hepsine baktılar. Göz muayenesi, fotoğraf derken hop 89 doları alıp geçici ehliyetimi verdiler 🙂 basılı ehliyetin 7-10 iş günü içinde ulaşacağını söylediler. Ben de böylece geçici ehliyetimin tarihinin dolmasına 2 iş günü kala inanılmaz bir yükten kurtulmuş oldum.

• Başka bir eyaletten ehliyeti yenilemek için gereken Vision test report u bulunduğumuz herhangi bir şehirdeki DMV'den alabilir miyiz?

• ⭐⭐

@murat-taskin Vision test cok kısa süren ve kapsamı geniş olmayan bir test. Bence sorun olmaz. Tabi en doğru bilgiyi DMV yi arayarak ogrenmeniz daha iyi olur.

• @gül-ağar Phidelphia'da (Pensilvanya) yasiyorum.İkametgahimiz Pensilvanya'da. NJ'e bir saat uzakliktayiz. Sizce ehliyet basvurumu New Jersey'den kabul ederler mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fatmaisil Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

@gül-ağar Phidelphia'da (Pensilvanya) yasiyorum.İkametgahimiz Pensilvanya'da. NJ'e bir saat uzakliktayiz. Sizce ehliyet basvurumu New Jersey'den kabul ederler mi?

Hayir, adresiniz hangi eyaletteyse basvurunuzu da oradan yapmalisiniz.

• @crazycells Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

@gül-ağar Phidelphia'da (Pensilvanya) yasiyorum.İkametgahimiz Pensilvanya'da. NJ'e bir saat uzakliktayiz. Sizce ehliyet basvurumu New Jersey'den kabul ederler mi?

@crazycells adresten kasıt tam olarak nedir. Yani ispat için sadece fatura mı kabul ediliyor. Örneğin tüm faturaların kiraya dahil olduğu bir ev tutulursa o adreste oturduğumuzu nasıl ispatlayacağız. New Jersey deki tanıdığımla fake kira sözleşmesi yapsam ve ehliyete başvursam bu sözleşme ile ne gibi sorun olur. Faturalar kiraya dahilmiş gibi gösterilerek. Çok sorun değil gerçi ama sonuçta NJ yazılı sınav akabinde hemen ehliyeti vermesi bakımından güzel. Ehliyeti almak için 1 ay falan kalır sonra ilgili eyalete geçip taşırım ehliyeti diye düşündüm 🙂 (Türk aklı işte illa bi açık arayacak ama pratik zekadır nihayetinde :))

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@the-black-eagle Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

@crazycells Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

@crazycells adresten kasıt tam olarak nedir. Yani ispat için sadece fatura mı kabul ediliyor. Örneğin tüm faturaların kiraya dahil olduğu bir ev tutulursa o adreste oturduğumuzu nasıl ispatlayacağız. New Jersey deki tanıdığımla fake kira sözleşmesi yapsam ve ehliyete başvursam bu sözleşme ile ne gibi sorun olur. Faturalar kiraya dahilmiş gibi gösterilerek. Çok sorun değil gerçi ama sonuçta NJ yazılı sınav akabinde hemen ehliyeti vermesi bakımından güzel. Ehliyeti almak için 1 ay falan kalır sonra ilgili eyalete geçip taşırım ehliyeti diye düşündüm 🙂 (Türk aklı işte illa bi açık arayacak ama pratik zekadır nihayetinde :))

hayir, bu seferki pratik zeka degil maalesef 🙂

Evet dediginiz gibi faturalar, kira sozlesmeleri, gelen postalar vs. ile adresinizi beyan edebilirsiniz.

Genel olarak her eyalette o eyaletin ehliyetini kullanarak araba surmelisiniz, eger trafik polisi size neden bu eyaletin ehliyetini kullanmiyorsunuz diye sordugunda vereceginiz makul bir cevap olduguna inaniyorsaniz dediginiz sekilde yapabilirsiniz 🙂 aksi takdirde yasadiginiz yerden ehliyet almalisiniz.

• @crazycells ben ehliyeti nj den alıyım alırkende orda bulunacam bir süre zaten demek istedim. Ancak orada bir tanıdığımın yanında kalıcam. Yani üzerime kontrat ya da fatura olmayacak. 1-2 hafta ya da 1 ay sonra atıyorum houstona geçicem. Geçtiğimde de dmv ye gidip tx ehliyeti ile değiştiricem mesela. Sorum bu şekilde yapabilirmiyim idi. Çünkü tx için 3 ay süresi var türk ehliyetinin ve 1 ay nj de harcayıp birde direksiyon için 1 ay tx ta beklersem bir anda ehliyetsiz kalabilirim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

97

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |