Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@gallifrey Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

@crazycells Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Selamlar, ehliyet alma sürecimden bahsetmek istiyorum. Türkiye’de iken sürüş dersi almıştım ama ehliyetim yoktu. ABD’ye gelince hem kimlik başvurusu hem ehliyet başvurusu için dmvye gittik. Pasaport ve bankadan aldığımız adres kanıtı olarak kullandığımız evrakla gittik. O gün yazılı testi geçtim ilk denemede. Sabah sırada beklerken internetten örnek soruları çözerek hazırlanmıştım, biraz da bir önceki akşam bakmıştım. Sürüş sınavı içinse 15 yanlış hakkınız var California’da. Eşim sürüş sınavına girip ilk denemede 14 yanlışla geçerek ehliyetini aldı. Ben de o artık yanımdayken permit ile araç kullanabildiğim için bir 10 gün kadar pratik yaptım. Gideceğimiz her yere ben sürdüm vs. Sınavı da 15 yanlışla ucu ucuna geçtim 🙂 ehliyetler gelene kadar kullanmak için geçiçi ehliyet belgesi verdiler.
    Esas karşılaştığımız problem şu oldu. Kimliklere başvuralı neredeyse 2 ay oldu ama gelen giden yok, ehliyetler için de eşimin 3 hafta oldu. Yine aynı şekilde hala bekliyoruz. Resmi işlerle DMV Sacramento ilgileniyormuş, orayı aradığımızda geçen hafta hala onay beklediğini söylediler. Biz de dmvye gidip greencardı “supporting document” olarak verdik ve bir kaç gün içinde onaylandı. Hala gelmedi o ayrı mesele 🙂 resmi işler çok yavaş ilerliyor.

kimlik dediginiz ehliyet mi? yoksa non-driver state id mi?

Real ID ve ehliyet için başvuru yaptım.

Real ID, bir kimligin ismi degil, hazirlanma sekli sadece. Yani ehliyet de, non-driver ehliyet kimligi de real id olabilir.
    Genelde eyaletler, vatandaslara ehliyet veriyor, araba surmeyenlere ise non-driver id veriyor. Yani ikisini ayni anda vermeyi gereksiz goruyor. Sizin karsilastiginiz gecikme bundan kaynaklaniyor da olabilir. Zaten ikisi de eyalet kimligi, taninma acisindan biri digerinden daha ustun degil, bunun eyalet icin problem olmayacagina emin olun isterseniz. Birini alinca digerini iptal etmesinler.

Bunu bilmiyordum. Ben ehliyet ve belki ehliyet alma süreci uzarsa benim diye non-driver ID ( Real ID olmasını istediğim) başvurusu yaptım. İkisi için de ödeme aldılar biri 30 diğeri 35 dolar. İşlemler için iki kere DMV'ye gittik bir kere telefonla başkenttekini arayıp sorduk kimse herhangi bir şey demedi bu konuda. Ama emin olmakta fayda var dediğiniz gibi. Tekrar soracağım, teşekkürler.

daha sonra forumu da bilgilendirirseniz sevinirim, ben de uygulamada nasil oldugunu merak ediyorum.

• @gallifrey Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Selamlar, ehliyet alma sürecimden bahsetmek istiyorum. Türkiye’de iken sürüş dersi almıştım ama ehliyetim yoktu. ABD’ye gelince hem kimlik başvurusu hem ehliyet başvurusu için dmvye gittik. Pasaport ve bankadan aldığımız adres kanıtı olarak kullandığımız evrakla gittik. O gün yazılı testi geçtim ilk denemede. Sabah sırada beklerken internetten örnek soruları çözerek hazırlanmıştım, biraz da bir önceki akşam bakmıştım. Sürüş sınavı içinse 15 yanlış hakkınız var California’da. Eşim sürüş sınavına girip ilk denemede 14 yanlışla geçerek ehliyetini aldı. Ben de o artık yanımdayken permit ile araç kullanabildiğim için bir 10 gün kadar pratik yaptım. Gideceğimiz her yere ben sürdüm vs. Sınavı da 15 yanlışla ucu ucuna geçtim 🙂 ehliyetler gelene kadar kullanmak için geçiçi ehliyet belgesi verdiler.
    Esas karşılaştığımız problem şu oldu. Kimliklere başvuralı neredeyse 2 ay oldu ama gelen giden yok, ehliyetler için de eşimin 3 hafta oldu. Yine aynı şekilde hala bekliyoruz. Resmi işlerle DMV Sacramento ilgileniyormuş, orayı aradığımızda geçen hafta hala onay beklediğini söylediler. Biz de dmvye gidip greencardı “supporting document” olarak verdik ve bir kaç gün içinde onaylandı. Hala gelmedi o ayrı mesele 🙂 resmi işler çok yavaş ilerliyor.

Biz ehliyetleri real id yaptık. Bizim non-driver id'ler 15 ya da 20 günde geldi. Ehliyet için daha direksiyon sınavını geçemeyi bekliyoruz. Real id ile california' ya eyaletine giriş yapabildiğiniz duydum Türkiye den gelirken mesela haberiniz olsun.

• Merhaba arkadaslar Connecticut eyaletinde ehliyet ve araba alacagim Ssn im geldi oncelikle araba almam daha dogru mu olur siz ilk olarak araba sonrasinda ehliyet seklinde mi yol izlediniz
    Tesekkurler

• @illusion Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Merhaba arkadaslar Connecticut eyaletinde ehliyet ve araba alacagim Ssn im geldi oncelikle araba almam daha dogru mu olur siz ilk olarak araba sonrasinda ehliyet seklinde mi yol izlediniz
    Tesekkurler

New England'a hosgeldiniz!

Ehliyet almaniz vakit alabilir. Direksiyon sinavi icin bekleme sureleri uzun olabiliyor. Ben Massachusetts'te 3 ay beklemek zorunda kalmistim. Hemen yazili sinava girip drivers permit almaniz iyi olur.

TR ehliyetinizle otomobil satin alip sigorta yaptirabilirsiniz. TR ehliyetiniz ile CT'de ne kadar arac sure ile arac kullanabileceginize ilgili internet sitesinden bakabilirsiniz. Her eyaletin uygulamasi farkli oluyor.

Kolay gelsin.

• Silinmis Mesaj.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fatmucu Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Merhabalar ustadlar, butun mesajlara baktim ama goremedim, turist vizesiyle yeni bir ehliyet alabiliyor muyuz? Arac kullanmayi bilmiyorum, Texas da bi kac ay turistlik kalacagim sorulari indirip calisabilirim yardimci olursaniz cok sevinirim, iyi forumlar 🙂

Eger bir ehliyetiniz varsa genelde bunu kullanabiliyorsunuz kisa sureli oldugu icin. Eger yoksa tabii ki alabilirsiniz, eyaletinizdeki DMV bolumunden bilgi almalisiniz:

http://www.dps.texas.gov

http://www.dps.texas.gov/DriverLicense/documents/verifyingLawfulPresence.pdf

• Silinmis Mesaj.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells tesekkurler ustad, icerigi inceledigim zaman ;

B1/B2 Visa/BCC with I-94
    (Border Crosser Card , DSP-150,
    or “laser visa”)
    All of the following:
    ♦ Unexpired foreign passport,
    ♦ Visa (border crosser card), and
    ♦ I -94
    Note: Applicant must have an I-94 to be eligible because of the time and
    distance from the border restrictions for applicants who do not obtain an I-94.

Yani ilgili belgelerle Texas'da turist vizemle ehliyet alabilirim ( Daha once ehliyetimin olmadigini, arac kullanmayi bilmedigimi belirtmistim 🙂

Onun icin kursa gitmeniz gerekecek 🙂 eminim cevrenizde surucu kurslari bulabilirsiniz.

• Ben hem state id, hem de Ehliyet aldim. İd 8 gunde falan geldi. Ehliyet de direksiyon testinden sonra 8-10 gun surdu. Ehliyet 30, id 10 dolar. İllinois real id veremiyor henuz, uyum asamasinda.

• Silinmis Mesaj.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells tesekkurler ustad, icerigi inceledigim zaman ;

B1/B2 Visa/BCC with I-94
    (Border Crosser Card , DSP-150,
    or “laser visa”)
    All of the following:
    ♦ Unexpired foreign passport,
    ♦ Visa (border crosser card), and
    ♦ I -94
    Note: Applicant must have an I-94 to be eligible because of the time and
    distance from the border restrictions for applicants who do not obtain an I-94.

Yani ilgili belgelerle Texas'da turist vizemle ehliyet alabilirim ( Daha once ehliyetimin olmadigini, arac kullanmayi bilmedigimi belirtmistim 🙂

Onun icin kursa gitmeniz gerekecek 🙂 eminim cevrenizde surucu kurslari bulabilirsiniz.

Ustad konu ile ilgili abd deki bi arkadasim turist vizesiyle ehliyet alamazsin diyo, ssn lazim diyor, ama burda yazdigi sekilde oyle bi bilgi yok kendisine bu belgeyi gosterecegim? Dogru mudur ?

Hayir SSN sizin icin sart degil; eger bir SSN'niz varsa Social security kartinizi gostermeniz gerekiyor ve bu zorunlu ama eger bir SSN'niz yoksa o durumda SSA'dan neden bir SSN'niz olmadigini aciklayan bir belge gostermeniz lazim.

Sanirim size gereken form L676 olacak, bunu bir social security office'e giderek almayi deneyebilirsiniz:

Zaten ayrintili bilginin Texas DPS sitesinde yer aliyor olmasi lazim.

• Silinmis Mesaj.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells cok fazla gereksiz soru soruyorum sanirim ama tam olarak ogrenmek istedigim su ; turist vizemle atiyorum 10 gun sonra texastayim ve ehliyet almak istiyorum, daha once bir ehliyetim yok, texastan alacagim, arac kullanmayi bilmiyorum ve airbnb ile kiraladigim evde ya da bir otelde kaliyorum ve 1 aylik bi tatil surem var, bu sartlar altinda ehliyet alabiliyor muyum ? Sana cok zahmet veriyorum ustad 🙂 tum emeklerin icin cok tesekkuler 😍

Ben sizi uzun sureli kalacak zannettim, bu dediginiz durumda almaniz zor olabilir; cunku islemleri bir gunde halledemiyorsunuz. Texas icin ayrintilari bilmiyorum ama misal New York icin once yazili sinava girip learners permit aliyorsunuz, daha sonra kursa gidip bir sertifika alip direksiyon sinavina basvuru yapiyorsunuz. Zaten onu -sansliysaniz- bir iki ay sonraya veriyor sistem, onu gectikten sonra 2 hafta icinde ehliyet size ulasiyor vs. vs.
    Yani sizin durumunuzda ehliyet almak mantikli degil, cunku ABD'de kaldiginiz sure icerisinde ehliyetin kendisi yetismeyecek size diye dusunuyorum. Ama genel anlamda turist vizesine sahip olmak , ehliyet almanizi engellemiyor.

Sizin yapmaniz gereken su an bulundugunuz ulkede (Turkiye?) bir ehliyet basvurusu yapmak ve ehliyeti almak, zaten bu ehliyeti ABD'de gecici seyahatinizde kullanabilirsiniz.

• @fatmucu Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

@crazycells cok fazla gereksiz soru soruyorum sanirim ama tam olarak ogrenmek istedigim su ; turist vizemle atiyorum 10 gun sonra texastayim ve ehliyet almak istiyorum, daha once bir ehliyetim yok, texastan alacagim, arac kullanmayi bilmiyorum ve airbnb ile kiraladigim evde ya da bir otelde kaliyorum ve 1 aylik bi tatil surem var, bu sartlar altinda ehliyet alabiliyor muyum ? Sana cok zahmet veriyorum ustad 🙂 tum emeklerin icin cok tesekkuler 😍

Her yazinizda vurgulayarak "arac kullanmayi bilmiyorum" dediginizi farkettim, direksiyon sinavini nasil gececeksiniz? Sadece yazili sinavla ehliyet alamayacaginizi, arabayi nasil kullandiginiza gore verilecegini biliyorsunuzdur mutlaka. Texasta bulunacaginiz bir ay icinde kursa yazilmayi mi dusunuyorsunuz?

• Silinmis Mesaj.

• Silinmis Mesaj.

• Merhabalar bir sorum olacak.Bu duvardaki yazıları okurken gözlük kullanmamız bir sıkıntı oluşturuyor mu? Ben gözlüksüz önünü zor gören biriyimde 😃 (sağ 2.5 sol 4.5 numara) Yada gitmeden önce lazer tedavisiyle gözümü çizdirip gitmek mi mantıklı

• @fresky Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Merhabalar bir sorum olacak.Bu duvardaki yazıları okurken gözlük kullanmamız bir sıkıntı oluşturuyor mu? Ben gözlüksüz önünü zor gören biriyimde 😃 (sağ 2.5 sol 4.5 numara) Yada gitmeden önce lazer tedavisiyle gözümü çizdirip gitmek mi mantıklı

Selam. Massascusetts'teki uygulama: Duvarda yazi falan yok. Evraklari teslim alan bankoda gorevli bayan ayak ustu hallediyor. Bankoya monte edilmis durbun bir gibi cihaz var. Ona bakiyorsunuz. Renkler degisiyor flash vs cakiyor. Parlayan isik gordun mu sagda mi solda mi gibi bir kac beylik soru. Halihazirda gozluk kullananlar icin uygulama baska olabilir. Benim tecrubem buydu. Kolay gelsin.

• ⭐⭐

Green Card sahipleri için TR deki ehliyetin geçerliliği eyaletten eyalete değişiyor biliyorum. Örneğin Virginia eyaleti için bu süre 3 ay olsun. Bu 3 aylık süre ilk girişten itibaren mi başlıyor. Ben 19 Ekim 2018 de ilk girişimi yaptım ve 1 hafta sonra döndüm. Nisanda 6 aylık süreyi doldurmadan hemen öncesi 2.nci girişimi yapmak istiyorum. 2.nci gidişimde araba kiralasam ve bir polis çevirmesi yada sorgulaması olsa "Süren geçmiş" diyerek cezayı yazar mı yoksa 2.nci girşten sonra 3 ay hakkım olur mu ?
    Teşekkürler,

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@arnblt Genelde bu sure ziyaret icin gidince degil kalici olarak yerlesip "resident" olduktan sonra basliyor. Kalici bir adres sahibi olduktan sonra diyebiliriz. Kira kontrati imzaladiginiz tarihi baz alabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

76

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |