Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @knnrn Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

@gkhanfeez Sürüş sınavına Türkiye ehliyeti ile gidebilirsin. Texas'ta da böyle bir durum var, ama bizim ehliyet zaten bir süre geçerli olduğu için kurala aykırı bir şey yapmamış oluyoruz.

🙂 Teşekkürler ben cüzdanı kaybettim. Ehliyette kayıp yani. Ama randevu ekranın da şöyle yazıyor ''18 yaşından büyük Kaliforniya ehliyeti olan birisinin ikamet etmesi gerekir diye" 🙂 artık çaresini bulacaz. Kaliforniya biraz gıcık bazı konularda sıkıntılı. Doğru konuya yazacam sonra ama yeri gelmişken söyleyeyim healthcare'den yaralanmak istediğiniz de sizi California covered'a yonlendiriyor. Ca covered 'da ssn olsa bile California ID istiyor mecbur dmv eziyeti cekmenizi istiyor yani 🙂

• New jersey deki sınav için çalışabilceğimiz yada ipucu verecek birşeyler var mıdır arkadaşlar ???

• @maranty lutfen bir kac sayfa geriyi okuyun.

• @chemist tamamdır çok teşekkürler paylaşımı buldum.

• İllinois’de surus testine girmek gerekiyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@green01 Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

İllinois’de surus testine girmek gerekiyor mu?

Daha once aktarilan bilgiler gerektigi yonunde, genel bilgiler icin ilk postu okuyabilirsiniz.

• @crazycells com tesekkurler. Cyberdriveillinois sitesinden ve secratary of state’den net Bilgi alamadim da.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells com tesekkurler. Cyberdriveillinois sitesinden ve secratary of state’den net Bilgi alamadim da.

ben de eyalet eyalet bilmiyorum ama aktarilan bilgileri ilk post'a tasimistim.

• @crazycells Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

@crazycells com tesekkurler. Cyberdriveillinois sitesinden ve secratary of state’den net Bilgi alamadim da.

ben de eyalet eyalet bilmiyorum ama aktarilan bilgileri ilk post'a tasimistim.

6 eylulde tasiniyorum, on yazmak da bana kismetmis o zaman 🙂

• Bugün California DMV’ye gittim ehliyet ve ID başvurusu için. Randevu almaya kalkarsam Ekim ortasına veriyordu 🙂 biz de 7.30da gidip kuyruğa girdik önümüzde yaklaşık 20 kişi vardı. Sonrasında arkamızda sıra çok arttı, adeta California SGK oldu 🙂 Saat 9da açıldı, içeri geçip numara almak için sıraya girdik yaklaşık 10 dakika sürdü. Sonra numaram 5 dakika içinde çağırıldı. Pasaport, ssn kartı ve bankadan aldığım proof of adress ile gittim belgeler yeterliydi. Ben real id alamayacağımı düşünmüştüm hala greencard gelmediği için ama bana sordular ister misin diye, ben de olur dedim 🙂 işlemlerim yapıldı ödemeyi alıp fotoğrafa yolladılar. Fotoğraf çekilip test alanına bilgisayara geçtim, ilk denemede sınavı geçtim. 36 soru var, ilk sinav için 6 yanlış hakkı veriyor sonrası için 4.
    Sonra permit kağıdımı alıp oradan ayrıldım. Eşim de aynı işlemleri yapıp buna ek olarak dün aldığımız arabanın işlemlerini yaptı. İkimizin işi aynı anda bitti, saat 10.20de oradan ayrıldık.
    Bir akşam önce arkadaşlarımız dmv ile ilgili çok komik videolar izlettiler, gününüz böyle geçecek sinir harbi olacak 8-9 saat orada kalacaksınız falan diye. Hatta arabayı aldığımız adam eğer randevusuz gidiyorsanız yanınıza yiyecek ve su almayı unutmayın dedi ama hiç öyle şeyler olmadı 🙂 biz de nolur nolmaz diye resmen piknik çantası yapmışız, eve dönünce afiyetle yedik 🙂 bundan sonrasında sürüş testi için randevu alıp sınava girmekten başka bir iş kalmadı araçla ilgili.

• Virginia'ya gidiyorum Eylül ayında. Gördüğüm kadarıyla bu eyaletle ilgili yazan olmamış? Olmadı, ben çalışıp yazayım 🙂

• VIRGINIA 19 yaşından büyükler için ehliyete başvurma dokümanları : 1 tane kimlik belgesi , 1 tane legal yaşam belgesi, 2 tane de Virginia'da oturumu ispat eden belge ve SSN Social Security kartı.( toplam 5 tane belge yani)

1. Kabul gören kimlik belgeleri : Immigrant vize basılı Pasaport ( ilk girerken 1 yıllık vize basıyor Pasaport Memuru zaten) ya da Tarihi geçmemiş Green card ( I-551 belgesi). Çalışma izniyle yaşayanlara başka belgeler de var ama Green card'la gidenlere sadece bu 2 belge uyuyor gibi görüyorum.
    2. Kabul gören legal yaşam belgeleri: Immigrant vize basılı Pasaport ( ilk girerken 1 yıllık vize basıyor Pasaport Memuru zaten) ya da Tarihi geçmemiş Green card ( I-551 belgesi). Çalışma izniyle yaşayanlara başka belgeler de var ama Green card'la gidenlere çok ağırlıklı bu 2 belge uyuyor gibi görüyorum.
      3 ) Kabul gören Virginia Oturum belgeleri 2 adet : Primary belgeler( öncelikli belge) ve Secondary belgeler ( ikincil belge) var. 2 belge istendiğinden en az biri Primary belge olması gerekiyor.( yani ya 2 tane primary belge ya da 1 primary + 1 secondary belge gerekiyor)
      Primary belgeler şunlar: Kira kontratı ya da Mortgage belgesi / veya Amerikan posta servisinden adına gelmiş olan adres değiştirme belgesş ( üstünde adın ve adresin yazacak) = Eve gelecek olan Green card ve/veya SSN Social Security kartınızın olduğu damgalı mektup zarfı bu işi görür diye anlıyorum./ veya 2 aydan eski olmayan aylık banka hesap veya Kredi kartı ekstresi.= Kredi kartı hemen alınmasa da banka hesabı hemen açılabildiğinden bu da işe yarar diye düşünüyorum, biraz da hesap hareketi yaparız nasıl olsa. / veya Araba ya da Hayat sigortası faturası ( poliçesi kabul görmüyor, faturası olmalı). /veya Adınıza düzenlenmiş Elektrik, su gaz faturası. Tüm bu Primary belgelerden 1 ya da 2 tanesini kullanabilirsiniz.
      Secondary Belgeler sunlar: Resmi bir Amerikan adresinden postadan gelmiş damgalı mektuplar ya da devlet kuruluslarından gelmiş damgalı mektuplar ( mesela green card zarfı gibi)
      Virginia'da ehliyet 8 yıllığına veriliyor. 8 yıllık ehliyet bedeli 32 Usd. Yazılı testi geçemezsen sadece 2 Usd ödeyerek tekrar alabilirsin ama sınavı 3 kere geçemezsen sınıfta eğitim programına katılman gerekiyor, zorunlu. Tüm gerekli belgelerin orijinali gerekiyor yani anladıgım kadarıyla ben SSN'imi biliyorum ama kartım elime daha ulaşmadı diyemiyorsunuz.
      Tabi, siz gene de tüm bu bilgilere www.dmv.virginia.gov adresinden kendiniz de bakın, olur da atladıgım bir bilgi vardır.
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@erkoholland elinize saglik, ilk firsatta ilk post'a ozetleyerek tasiyacagim.

• @crazycells Ben de bazı bilgiler ekleyeyim: Yazılı testle ilgili 40 sayfalık bir çalışma dokümanı var dmv web sitesinde. ( Virginia Driver's Manual adı). Yazılı sınavda motorla ilgili ya da teknik bilgiler sorulmuyor. Örnek sorular da var aynı dokümanda.Sınav 2 bölümden oluşuyor. İlk bölümde 10 tane trafik işaretinin anlamını soruyor. Hepsini bilemezsen ikinci kısma geçirmiyor. İkinci kısımda da soruların yüzde 80'ini bilmek gerekiyor geçmek için. Bu bölümde güvenli sürüş, cezalar , kurallar vb sorular soruluyor. Yazılı testi geçemezseniz ertesi iş günü tekrar alabilirsiniz 2 Usd ödeyerek. Yazılı testi geçince Araç kullanım sınavı oluyor ve de Göz muayenesi oluyor. Sınav Türkçe olarak alınabiliyor Virginia'da.

• merhabalar! malum türkiye de ehliyetler sınıf sınıf amerikada da öylemi tek ehliyet ile tır kullana biliyormuyuz? yoksa ehliyetten sonra tır için ayrıca sınav mı var. cevaplar için şimdi den teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@uslanmaz Tabii ki burada da farklı sınıflar var. TIR kullanmak için CDL gerekiyor. Ayrıntılı bilgi:

• cok teşekkür ederim.

• Bugün eşimin sürüş testi için DMV'ye gittik, Kaliforniya ehliyetli biriyle gelmeniz lazım dediler. Eşim ben şu an buraya Permit ile sürerek gelmedim, ABD'de hukuken geçerli olan Türk ehliyetimle geldim niçin birisiyle gelmem lazım dedi. "that's the law" diyip gönderdiler sınava almadılar. Trafiğe çıkabiliyor araç kullanabiliyor, sınav yerine gidebiliyor ama sınava giremiyor. Herkesin bahsettiği DMV saçmalıklarıyla böylece karşılaşmış olduk 🙂

• @gallifrey Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Bugün eşimin sürüş testi için DMV'ye gittik, Kaliforniya ehliyetli biriyle gelmeniz lazım dediler. Eşim ben şu an buraya Permit ile sürerek gelmedim, ABD'de hukuken geçerli olan Türk ehliyetimle geldim niçin birisiyle gelmem lazım dedi. "that's the law" diyip gönderdiler sınava almadılar. Trafiğe çıkabiliyor araç kullanabiliyor, sınav yerine gidebiliyor ama sınava giremiyor. Herkesin bahsettiği DMV saçmalıklarıyla böylece karşılaşmış olduk 🙂

Anlattiklarinizdan uygulamanin California’da da ayni Massachusetts’teki gibi oldugu sonucunu cikariyorum. Soyle ki: perminent resident oldugumuz anda TR ehliyetimiz gecersiz hale geliyor ve derhal US ehliyeti almakla yukumlu hale geliyoruz. Bu durumda permit ile araba kullanmis oluyoruz ve bu kanun disi. Direksiyon sinavi icin yaninizda en az bir yillik US ehliyeti olan bir refakatci gerekiyor. Butun bunlar DMV’nin sitesinde acikca izah ediliyor. Ehliyet kurslari ucreti mukabilinde refakatci hizmeti sunuyor. Kolay gelsin.

• ⭐⭐

Bozeman, Montana'da yasiyorum. 8 Ekim'de Turkiye'ye donmeden once ehliyet almak istemem uzerine MVD'den randevu almaya calistim. Ancak en erken randevular ekim ayinin basindan basliyordu. Bu sebeple Bozeman a yaklasik 65 mil uzakliktaki Butte sehrinden randevu aldim. 10 Eylul tarihinde kiralayacagim aracla Butte e gidip sabah 10.30 da yazili sinav, saat 14.30'da da direksiyon sinavina girecegim. Montana'da Turkiye ehliyetiniz ABD ehliyeti alma surecinde bir fayda saglamiyor malesef. 🙂 Montana icin ehliyet ucreti yaklasik 40 dolar. (Yil x 8$ seklinde aliyorlar). Sureci tamamlayip, ehliyet almaya hak kazandigimda (umarim :p), surecle ilgili daha detayli bilgiler vermeye calisirim.

Benzer Başlıklar

• 3
  • 19
  • 316
  • 2736
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

124

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |