Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Nj de ehliyet başvurusu yaptım ce tr ehliyeti yanımda sadece yazılı sınava giricem o da kasım ayına kadar girmem gerekiyor. Peki sınava girmeden tr ye gitsem ve 6 ay sonra gelsem tekrar işlem yaparken sadece yazılı sınav hakkım devam eder mi. Yoksa bu kez sürüş testine de mi girmek zorundayım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@guvenersin Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Nj de ehliyet başvurusu yaptım ce tr ehliyeti yanımda sadece yazılı sınava giricem o da kasım ayına kadar girmem gerekiyor. Peki sınava girmeden tr ye gitsem ve 6 ay sonra gelsem tekrar işlem yaparken sadece yazılı sınav hakkım devam eder mi. Yoksa bu kez sürüş testine de mi girmek zorundayım

Dediginize gore yeni bir basvuru yapmaniz gerekecek. 6 ay sonra Kasim ayini gecmis oluyorsunuz.

• @crazycells Ewet yeni başvuru yapıcam ama tekrar aynı sistemden yararlanabilecek miyim ? Yani sürüş testi muafiyetinden

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@guvenersin Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

@crazycells Ewet yeni başvuru yapıcam ama tekrar aynı sistemden yararlanabilecek miyim ? Yani sürüş testi muafiyetinden

Evet evet, o konuda sorun yasamamaniz lazim. Eger Turk ehliyetinizin suresi bitiyorsa sorun olabilir, ama eger suresi devam ediyorsa ABD'de ne kadar yasadiginizla ilgili olmadan ayni sekilde basvuru yapabilirsiniz.

• Florida'da ehliyet deneyimim : İnternette "https://www.dmvflorida.org/drivers-license/" adresinde ehliyet başvurusu için belirtilen belgeleri tamamlamak üzere SSN kartımı alıncaya kadar bekledim. Adresime postalanan SSN kartı aynı zamanda resmi kurumlarca istenen diğer bir resmi belge olan "adres teyidi" yerine de geçti, aksi halde üzerinde isminiz yazılı bir fatura veya yanınızda kaldığınız kişinin, sizin de evinde kaldığınızı belirten bir yazısı ve ekinde o kişiye ait fatura ibraz etmek söz konusu. Başvuru yapılabilecek yerler içinde bana en yakın ve randevusuz gidilebilecek DMW merkezine gittim (Mall of Americas) . Yeşil kartım henüz gelmediği içim pasaportum (yeşil kart vizeli ve 6 aylık GC kaşeli), SSN kartım, Türk ehliyetim (aksi halde süreç biraz daha uzuyor) ile başvurdum. Oldukça kalabalık olmasına rağmen, iyi işleyen bir sistem sayesinde ve kısa bir bekleme ile kayıt işlemlerim bir kaç dakikada tamamlandı. Bu esnada kayıt memurunun yanındaki göz kontrol cihazında zorunlu göz muayenesinden geçtim ve ayrıca aynı yerde vesikalık fotoğrafım da çekildi. Kayıt sonrası hemen yazılı sınavların yapıldığı bilgisayara sevk edildim. Tamamen güvene dayalı, gözetmensiz bir ortamda, ayakta ve diğer adaylarla yay yana bir saatlik çoktan seçmeli sınava girdim. Bir gece önceden internetteki bir kaç sınavın sorularına baktığım için çok basit geldi ve 20 dakikada bitirerek, direksiyon sınavı için tekrar başvuru bölümüne gittim. İşlemlerime sabah başlamış olsaydım aynı gün direksiyon sınavına da girebilecektim ama öğleden sonraya kontenjanları dolduğundan bir sonraki gün gelmemi belirttiler. Direksiyon sınavı için istenen belgeler sınava gireceğiniz araçın "registration" ve "insurance" belgeleri ve elbette sınava girebileceğiniz araç. Ertesi gün sabah erkenden gittim. Yine kısa bir kayıt faslından sonra, sınavda yapılacak manevraları anlatan bir not verildi (https://www.dmvflorida.org/driving-test/) ve aynı alışveriş merkezinin arkasında bulunan direksiyon sınavı toplanma mahalline gönderildim. Sınava sürücü kursları araçlarıyla katılanlar olduğu gibi, tanıdık ve yakınlarının araçlarıyla katılanlar da vardı. Yine kısa bir bekleme sonrasında sıra bana geldi. Sınavı yapacak kişi önce aracın fiziki durumunu, fren ve sinyallerini kontrol etmeyi müteakip, yanıma oturdu ve sınav sırasında beni yanıltmaya çalışmayacağını, kurallarda belirtilenler dışında hiç bir şey talep etmeyeceğini belirterek bir form imzalattı ve sürüş başladı. Amerika'da en önemli trafik kuralı dur işaretinde, çakarlı sinyallerde, kırmızı ışıkta ve yaya geçitlerinde durmak (elbette okul otobüsleri, ambulans vs. de var). Bunun dışında düz park, geri sürüş (ayna ve kamera kullanmadan arka camdan geriye bakarak) ve üç noktalı manevra ile 180 derece aksi yöne dönme manevrası sonrasında, 10 dakika içinde direksiyon sınavını da tamamlamış oldum. Yeniden aynı binaya giderek sınavı geçtiğimi kayıt ettirdim ve 48$ ehliyet harcını ödedikten birkaç dakika sonra ehliyetimi aldım.
    Kıssadan hisseye gelirsek; kurallar her ülkede aşağı yukarı aynı, önemli olan onlara uyma alışkanlığını kazanmak (sınav süreci bu alışkanlığımızın zayıf olduğunu fark ettirdi). İkinci konu test sınavı ne kadar basit olsa da bildiğimizi sandığımız bazı İngilizce terimlerin eşanlamlıları şaşırtabilir (mesela kaldırımı pavement biliriz ama sınavda curb diye geçiyor) bu yüzden yine de şu kılavuza bir göz atmakta fayda var (https://www.dmvflorida.org/florida-drivers-manual/englishdriverhandbook17.pdf). Sonuncusu malum, ABD metrik sistemi kullanmadığından, boyunuzdan-kilonuza, araç takip mesafesinden-kısa far görüş mesafesine, tampon yüksekliğinden-teker diş kalınlığına kadar inch, feet, pound vs. kullanılıyor. Bu sisteme alışmak açısından da kılavuzun okunması önemli. Bu süreci yaşayacak tüm arkadaşlarıma şimdiden başarılar diliyorum.

• Florida'ya turist vizesi ile gitmeyi düşünüyorum 2019 yılı için. Daha öncesinde almış olduğum SSN var . Turist vizesi ile gittiğimde Florida'da aldığım ehliyeti 6 ay sonunda nasıl uzatabilirim (okul ve evlilik haricinde )

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mojitomango Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Florida'ya turist vizesi ile gitmeyi düşünüyorum 2019 yılı için. Daha öncesinde almış olduğum SSN var . Turist vizesi ile gittiğimde Florida'da aldığım ehliyeti 6 ay sonunda nasıl uzatabilirim (okul ve evlilik haricinde )

Ehliyet aldiniz mi? Yoksa ilk defa mi alacaksiniz?
    Turist vizesi ile girince zaten 6 aylik sure veriliyor genelde, eger statu degistirmezseniz 6 aydan sonra kacak durumuna dusmus olursunuz. Hangi statuye gecis yapmayi planliyorsunuz? Ya da planliyor musunuz?

• @crazycells Ehliyeti ilk defa alacağım. Fakat 6 aydan sonra kalmak istersem vize uzatma formu doldurma vs. . Daha sonrasında evlenecek eş bulana kadar kaçak kalmayı düşünüyorum. Ehliyeti uzatmak için bir işlem yapılabiliyor mu ? Yoksa Türkiye'deki ehliyeti Florida'da belirli süre kullanmak/ değiştirmek için başvurabiliyor muyuz ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Ehliyeti ilk defa alacağım. Fakat 6 aydan sonra kalmak istersem vize uzatma formu doldurma vs. . Daha sonrasında evlenecek eş bulana kadar kaçak kalmayı düşünüyorum. Ehliyeti uzatmak için bir işlem yapılabiliyor mu ? Yoksa Türkiye'deki ehliyeti Florida'da belirli süre kullanmak/ değiştirmek için başvurabiliyor muyuz ?

Kacak durumunda ehliyet alma konusunda cok bilgim yok maalesef, gecen gun de benzer bir soru sorulmustu, bir bakayim ben florida DMV'ye bir sey bulabilecek miyim diye...
    Daha once almis oldugunuz SSN, J1 ya da diger vizeyle gecerli oldugundan su an onu kullanmaniz mumkun olmayacak sanirim, pek cok eyalette turistlerin 3 ay ya da 6 ay boyunca kendi ehliyetlerini kullanmalarina izin veriliyor. Sizin yapmaniz gereken kacak duruma dusmeden ehliyet almak olmali. Turk ehliyetinizi bir sure kullanabilirsiniz.

• 2004 yılında J1 ile aldığım SSN'i üzerinde bir kısıtlama olmadan bugün yani 2019 da kullanamaz mıyım ? Ehliyeti almak konusunda istenilen belgelerde bir problem yok açıkçası fakat 6 aydan sonra (turistik vize bittikten sonra uzatma konusunda) ben de bir şey bulamadım.

• @guvenersin tr ehliyetin yenimi eskimi?

• This post is deleted!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

2004 yılında J1 ile aldığım SSN'i üzerinde bir kısıtlama olmadan bugün yani 2019 da kullanamaz mıyım ? Ehliyeti almak konusunda istenilen belgelerde bir problem yok açıkçası fakat 6 aydan sonra (turistik vize bittikten sonra uzatma konusunda) ben de bir şey bulamadım.

Hayir, o SSN karti kullanamazsiniz. Ama eger tekrar calisma vizesi alabilirseniz, ayni SSN'yi karti degistirerek (bu sefer yeni vize bilgileriyle) kullanabilirsiniz.

• @erkoholland Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

@crazycells Ben de bazı bilgiler ekleyeyim: Yazılı testle ilgili 40 sayfalık bir çalışma dokümanı var dmv web sitesinde. ( Virginia Driver's Manual adı). Yazılı sınavda motorla ilgili ya da teknik bilgiler sorulmuyor. Örnek sorular da var aynı dokümanda.Sınav 2 bölümden oluşuyor. İlk bölümde 10 tane trafik işaretinin anlamını soruyor. Hepsini bilemezsen ikinci kısma geçirmiyor. İkinci kısımda da soruların yüzde 80'ini bilmek gerekiyor geçmek için. Bu bölümde güvenli sürüş, cezalar , kurallar vb sorular soruluyor. Yazılı testi geçemezseniz ertesi iş günü tekrar alabilirsiniz 2 Usd ödeyerek. Yazılı testi geçince Araç kullanım sınavı oluyor ve de Göz muayenesi oluyor. Sınav Türkçe olarak alınabiliyor Virginia'da.

Ehliyet başvuru deneyimimi de yazayım: 2 hafta önce eşimle gittik gerekli evrakları toplayınca, Ssn kartımız ve green cardımız gelmemişti, ondan beklemiştik Dmv'ye gitmek için. Benim işlemlerim sorunsuz halloldu ama eşimin 1 evrakında sorun çıktı. Adres ispatı için 1 adet Primary proof yani ana ispat dokümanı gerekiyor ve Banka hesap dökümü ya da kredi kartı ekstresi iş görüyor. Ben 1 ay kadar önce geldiğim anda gidip hesap açmıştım kendime ve ilk ekstrem de gelmişti. O zaman eşimi Joint yani ortak hesaba eklememiştim. Eşimi hesabıma Joint olarak hesap kesiminden sonra eklediğimden ilk hesap ekstresinde ismi çıkmamış oldu ve evrakı eksik kalmış oldu, bankanın verdiği başka bir dolümanı kabul etmediler. Sorunu çözmek için geçici olarak kaldıgım ev için Kira Sözleşmesi imzaladım akrabamla ve tekrar giderek hallettik. Yazılı testi geçtik ikimiz de ve şimdi bu Çarşamba günü Road Test alacagız Virginia Leesburg Dmv'de. Önemli konu şu : Virginia Dmv'ye 3 kere gittik toplam, toplam 3 seferde 7-8 saat bekledik, her biri 2.5 saat gibi. Yani önerim evrak eksiğiyle gitmeyin, iyice emin olun yoksa bizim gibi zamanı boşa harcarsınız.

• Vallaha ben hala alamadım ehliyeti iki kere şerit ihlali yaptım şerit ihlali yapınca direk kalınıyormuş. Birinde sağa dönerken bisiklet şeridine girmek mecburimiş, birinde de sola dönerken ben hata yapıp yanlış gördüm yine şerit ihlali yaptım kaldım. Nalet birde çok geç randevu veriyorlar. Ben california stocktondayım iki ay daha attı 🙂

• Selamlar, ehliyet alma sürecimden bahsetmek istiyorum. Türkiye’de iken sürüş dersi almıştım ama ehliyetim yoktu. ABD’ye gelince hem kimlik başvurusu hem ehliyet başvurusu için dmvye gittik. Pasaport ve bankadan aldığımız adres kanıtı olarak kullandığımız evrakla gittik. O gün yazılı testi geçtim ilk denemede. Sabah sırada beklerken internetten örnek soruları çözerek hazırlanmıştım, biraz da bir önceki akşam bakmıştım. Sürüş sınavı içinse 15 yanlış hakkınız var California’da. Eşim sürüş sınavına girip ilk denemede 14 yanlışla geçerek ehliyetini aldı. Ben de o artık yanımdayken permit ile araç kullanabildiğim için bir 10 gün kadar pratik yaptım. Gideceğimiz her yere ben sürdüm vs. Sınavı da 15 yanlışla ucu ucuna geçtim 🙂 ehliyetler gelene kadar kullanmak için geçiçi ehliyet belgesi verdiler.
    Esas karşılaştığımız problem şu oldu. Kimliklere başvuralı neredeyse 2 ay oldu ama gelen giden yok, ehliyetler için de eşimin 3 hafta oldu. Yine aynı şekilde hala bekliyoruz. Resmi işlerle DMV Sacramento ilgileniyormuş, orayı aradığımızda geçen hafta hala onay beklediğini söylediler. Biz de dmvye gidip greencardı “supporting document” olarak verdik ve bir kaç gün içinde onaylandı. Hala gelmedi o ayrı mesele 🙂 resmi işler çok yavaş ilerliyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gallifrey Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Selamlar, ehliyet alma sürecimden bahsetmek istiyorum. Türkiye’de iken sürüş dersi almıştım ama ehliyetim yoktu. ABD’ye gelince hem kimlik başvurusu hem ehliyet başvurusu için dmvye gittik. Pasaport ve bankadan aldığımız adres kanıtı olarak kullandığımız evrakla gittik. O gün yazılı testi geçtim ilk denemede. Sabah sırada beklerken internetten örnek soruları çözerek hazırlanmıştım, biraz da bir önceki akşam bakmıştım. Sürüş sınavı içinse 15 yanlış hakkınız var California’da. Eşim sürüş sınavına girip ilk denemede 14 yanlışla geçerek ehliyetini aldı. Ben de o artık yanımdayken permit ile araç kullanabildiğim için bir 10 gün kadar pratik yaptım. Gideceğimiz her yere ben sürdüm vs. Sınavı da 15 yanlışla ucu ucuna geçtim 🙂 ehliyetler gelene kadar kullanmak için geçiçi ehliyet belgesi verdiler.
    Esas karşılaştığımız problem şu oldu. Kimliklere başvuralı neredeyse 2 ay oldu ama gelen giden yok, ehliyetler için de eşimin 3 hafta oldu. Yine aynı şekilde hala bekliyoruz. Resmi işlerle DMV Sacramento ilgileniyormuş, orayı aradığımızda geçen hafta hala onay beklediğini söylediler. Biz de dmvye gidip greencardı “supporting document” olarak verdik ve bir kaç gün içinde onaylandı. Hala gelmedi o ayrı mesele 🙂 resmi işler çok yavaş ilerliyor.

kimlik dediginiz ehliyet mi? yoksa non-driver state id mi?

• @crazycells Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Selamlar, ehliyet alma sürecimden bahsetmek istiyorum. Türkiye’de iken sürüş dersi almıştım ama ehliyetim yoktu. ABD’ye gelince hem kimlik başvurusu hem ehliyet başvurusu için dmvye gittik. Pasaport ve bankadan aldığımız adres kanıtı olarak kullandığımız evrakla gittik. O gün yazılı testi geçtim ilk denemede. Sabah sırada beklerken internetten örnek soruları çözerek hazırlanmıştım, biraz da bir önceki akşam bakmıştım. Sürüş sınavı içinse 15 yanlış hakkınız var California’da. Eşim sürüş sınavına girip ilk denemede 14 yanlışla geçerek ehliyetini aldı. Ben de o artık yanımdayken permit ile araç kullanabildiğim için bir 10 gün kadar pratik yaptım. Gideceğimiz her yere ben sürdüm vs. Sınavı da 15 yanlışla ucu ucuna geçtim 🙂 ehliyetler gelene kadar kullanmak için geçiçi ehliyet belgesi verdiler.

Real ID ve ehliyet için başvuru yaptım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Real ID, bir kimligin ismi degil, hazirlanma sekli sadece. Yani ehliyet de, non-driver ehliyet kimligi de real id olabilir.
    Genelde eyaletler, vatandaslara ehliyet veriyor, araba surmeyenlere ise non-driver id veriyor. Yani ikisini ayni anda vermeyi gereksiz goruyor. Sizin karsilastiginiz gecikme bundan kaynaklaniyor da olabilir. Zaten ikisi de eyalet kimligi, taninma acisindan biri digerinden daha ustun degil, bunun eyalet icin problem olmayacagina emin olun isterseniz. Birini alinca digerini iptal etmesinler.

• @crazycells Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

@crazycells Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Real ID, bir kimligin ismi degil, hazirlanma sekli sadece. Yani ehliyet de, non-driver ehliyet kimligi de real id olabilir.
    Genelde eyaletler, vatandaslara ehliyet veriyor, araba surmeyenlere ise non-driver id veriyor. Yani ikisini ayni anda vermeyi gereksiz goruyor. Sizin karsilastiginiz gecikme bundan kaynaklaniyor da olabilir. Zaten ikisi de eyalet kimligi, taninma acisindan biri digerinden daha ustun degil, bunun eyalet icin problem olmayacagina emin olun isterseniz. Birini alinca digerini iptal etmesinler.

Bunu bilmiyordum. Ben ehliyet ve belki ehliyet alma süreci uzarsa benim diye non-driver ID ( Real ID olmasını istediğim) başvurusu yaptım. İkisi için de ödeme aldılar biri 30 diğeri 35 dolar. İşlemler için iki kere DMV'ye gittik bir kere telefonla başkenttekini arayıp sorduk kimse herhangi bir şey demedi bu konuda. Ama emin olmakta fayda var dediğiniz gibi. Tekrar soracağım, teşekkürler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

91

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |