Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @wanti, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

Texas için söyleyeyim. Benim TR deki ehliyetime bakmadılar. Birde sınıflar daha farklı burada. Büyük tonajlıları A sınıfı çekiyor. Normal araç için C sınıfı. Sınıflandırma daha farklı. Bende bakmadan B seçmiştim direkt ehliyet C geldi 🙂

Yani E sınıfı türk ehliyetim ile B sınıfı ABD ehliyeti alabilirim değil mi? Çünkü otomobil kullanacağım. Sizde E var B alamazsın demezler yani. Yada E var E almanız gerekiyor ama green cardiniz olmadığı için E sınıfı da veremeyiz demezler umarım.

• @mexido

Hiç birini demezler çünkü dediğim gibi TR ehliyetimi görmediler sormadılar bile. Ama Texas da bütün sınavlara baştan giriyorsunuz zaten

@mexido

Hiç birini demezler çünkü dediğim gibi TR ehliyetimi görmediler sormadılar bile. Ama Texas da bütün sınavlara baştan giriyorsunuz zaten

İns. dediginiz gibi olur hcam. Nj ya da La tam daha karar veremedik açıkçası.

• @TAMURA merhaba online ders almak ya da online yazılı sınava girmek gibi seçenekler var mı CT için?

• Texsas ehliyet deyimim
    22 kasımda en yakınımdaki ofise randevusuz gittim. (21130 US-59 Suite J, New Caney, TX 77357, Amerika Birleşik Devletleri)
    Kimse olmamasına rağmen randevu olmadigi için , yardimci olmadilar. En azından eksik evrağım var mı diye 2. Kez ricada bulundum, yine yardımcı olmadılar.
    Ertesi gün Thanksgiving olduğu için 28 kasıma başka bir ofise randevu aldım saat 12 öğlen. 28 kasımda sabah erkenden gittim. Daha öncesinde Amerikada anne olmak you tube (

) kanalında denilenler doğrultusunda online eğitim ve testi geçmiştim. Sadece driver test için ofise gittim. Ofistekiler o kadar yardım ettiler ki , randevu saatinden 4 saat erken gelmeme rağmen hemen işleme aldılar. Ve sonrasında driver test school aramaya başladım. Daha henüz hiç bir yer açık olmadığı için google dan sırayla aradım. Cevap veren kimse olmadı. En sonunda , SAENZ DRİVİNG school cevap verdi. ( 9030 North Fwy # 107, Houston, TX 77037, Amerika Birleşik Devletleri) saat 11 için randevulaştık. Bir saat erkenden gittim . Kurs etrafında pratik yaptım. 11 de teste başladık. O kadar rahat , stressiz oldu ki. Kesinlikle tavsiye ederim. Sınav bitince direk ofise gittim. Ve ehliyet serüveni 4.5 saatte bitti.
    75 $ driver test
    35 online exam , kurs
    44 department office

• New jerceyden Real ID li ehliyet alan var mı arkadaşlar ?

Texas'dan taze taze bilgi yazayım.

Bugün saat 11 de ilk defa "Texas Department of Public Safety Driver License"a girip 14.15 de geçici ehliyetimle ayrıldım. Araç kullanmayı bilenler için büyütecek birşey yok.

Geçen hafta 1 saatlik "Impact Texas Driver (ITD)"i bitirmiştim. Dün akşam bu sabah 11 e Houston/Rosenberg merkezinden randevu aldım.

İlk gittiğimde evrakları kontrol ettiler. 30-40 dakika sıra bekledikten sonra, hemen resim, parmak izi ve göz kontrolü yapıldı. Aynı gün saat 14.00 e sürüş randevusunu oluşturdu ilgili kişi. Peşine orada yazılı teste girdim. 30 basit soru var. 21 tanesinin doğru olması yeterli. 6 saat video vs almaya bence gerek yok. Bu bittikten sonra hemen orada vakit geçsin diye bir yemek yedim ve 2ye 10 kala sıraya girdim. Tam 2 de sıra geldi. Daha erken girsemde olurmuş bir randevu kontrolü veya yoğunluk yoktu.

Sürüş 5 6 dakika sürdü. Toplam 1,8 mil 🙂 Başta bir paralel park, peşine 15 20 metre düz geri gitme. Bunlardan sonra 5 dakika kullandık ve bitti.

Toplamda 33 dolar tuttu. Dışardan eğitim, sertifika vs alıp 150 200 dolar vermeye hiç gerek yok.

Greencard değil H1B ile buradayım.
    Yanımda götürdüklerim:
    1- evin kira sözleşmesi,
    2-1 aylık banka extresi (dikkat etmedim onda adres yokmuş onu saymadı ama araba sigortasıda vardı. 2. evrak olarak onu kullandı.
    3- Pasaport
    4- I94 Çıktısı
    5- SSN kartı
    6- Araç sigortası
    7- Araç registrationı (Araçta daha paper(geçici) plaka var. Bu yüzden daha öndeki plaka yok. Buyer Tag Reciept ile olur dedi. VIN numberı kontrol etti. Sıkıntı olmadı)

image.png

Bugün eşim birebir aynısını yaparak aldı. Kullandığı yolda aynı idi. 1 gece önceden bana göre 1 saat erkene randevu aldık. Benden 1 saat öncede işi bitti.

Daha sonra linkini koyacağım. Önceki gece internette testte çıkacak soruları bulup onlara baktı.

Tek fark SSN olmadığı için SSN'i olmadığına dair bir form imzaladı ek olarak.

• Ben California'da sınava girdim. Genel olarak benim de tecrübelerim çok benzer o yüzden sadece farklı olan kısımları yazayım.

San Francisco'dan başvuru yaptım. Ben 39 $ ödedim. Güncel fiyat linki ekleyeyim. İsterseniz ilk gönderideki sınav ücretini güncelleyebilirsiniz.

Toplam 46 soru var. 12 soruluk trafik işaretleri ve 34 soru Knowledge şeklinde. Toplam 38 soruya doğru cevap vermek gerekiyor. Yani en fazla 8 yanlış yapabilirsiniz.

Ben sınava Türkçe girdim. Bazı soruların Türkçe çevirileri gerçekten çok kötüydü. Bazı sorularda ise hiç noktalama işareti kullanılmadığı için sorunun ne olduğu belli olmuyordu. Google translate bile daha güzel çeviriyordur.

Ben trafik işaretleri testinde hata yapmadım ama knowledge testinde genelde çeviri hataları yüzünden 7 yanlış yaptım. Buna rağmen kıl payı da olsa sınavı geçtim. Son anlar bayağı stresli oldu. Diğer bi zor tarafı ise ölçü birimlerinin farklı olması. Sınava girmeden inç, mil, feet gibi ölçü birimlerini öğrenmeniz çok faydalı olur.
    Toplam 3 soruyu atlama hakkı var. Geçerli doğru cevap veremezseniz bu sorular yine karşınıza çıkıyor.

• @Onder merhabalar ben los angeles’a gelmeyi düşünüyorum, bir kaç tane sorum olacaktı

1. Turist vizesi ile ehliyet alabiliyor muyuz? ( ben evet diye biliyorum ama emin olmak için soruyorum)
    2. Benim Türkiye de ehliyetim var zaten aktif olarak araç kullanıyorum amerika da yine yazılı sınav vs girmemize gerek var mı? Sadece direksiyona girsek yeterli olur mu?

• @yenihayaletadam
    Yazılı sınava mecburen giriyorsun. Asıl önemli olan yazılı sınavdan çok direksiyon sınavı.
    Nj de sadece yazılı sınav var direksiyon yok oyuzden insanlar nj de ehliyet alıyorlar. Gerçi bazen problem çıkarıp direksiyona da tabi tutabiliyorlar.

La da muhtelemen direksiyon da olabilir.

Bende La düşünüyorum yakın zamanda o tarafa gideceğim gibi duruyor araştırma aşamasındayım. La malum pahalı bir eyaletmis malesef.

• @yenihayaletadam

1. Turist vizesi ile alınıyor mu bilgim yok maalesef.
    2. Evet maalesef Türk ehliyetiniz olsa dahi, California için hem yazılı sınava hem de direksiyon sınavına girmek mecburi. Mesela Türk ehliyeti olanlara New Jersey’de sadece yazılı sınav var direksiyon sınavına gerek yok.

• @yenihayaletadam
    1)georgiadan aldim turist vizesiyle,lakin gecerliligi kalis suresi kadar.
    2) 0dan alirmis gibi alacaksiniz,lakin Bazi eyaletlerin Bazi ulkelerle anlasmasi var. Mesela georgiada guney Koreden ehliyeti olanlar sinavsiz degistiriyor.

• @charon teşekkür ederim sağolun

• NJ’den yeni aldım. Eğer randevuları iyi seçerseniz ilk gün inital permit ikinci gün de knowledge teste girip 2 güne ehliyet alabilirsiniz.

Yalnız knowledge test için o kadar kolay olduğunu söyleyemem. GPL denilen kavramdan çok fazla soru çıktı. Sınava gireceklere bu konuya iyi bakmalarını öneriyorum.

• 10 Ocak 2023 tarihinde New Jersey, Oakland DMV Ofisinden ehliyetimi almış bulunmaktayım. İlk olarak geçici bir belge verdiler ve 7-10 iş günü içerisinde kartı postalayacaklarını belirttiler.

Öncelikle https://telegov.njportal.com/ adresinden Knowlegde(Sınav) öncesi "Initial Permit" randevusu oluşturmanız gerekmektedir.
    Bu linkte ise, https://www.state.nj.us/mvc/license/firstlic.htm Initial Permit randevusu için izleminiz gereken bütün adımları bulacaksınız.

Randevu tarihleri en erken 1 aya gösterse de düzenli olarak takip ederek, iptal edenlerin yerini almanız mümkün, bunun için pratik yol ise size gelen appointment mailden edit yaparak randevu takvimi açık bir şekilde fırsat buldukça sayfayı yenilemeniz, boş bir randevu oluştuğunda almak için zaman kazanmış oluyorsunuz.

Sınava aynı yerde aynı gün içerisinde girmeniz mümkün, eğer aynı gün uygun yer varsa ve siz Initial Permit için gerekli belgeleri hazır etmişseniz sınava girebilirsiniz.
    Oakland ofisi çok kalabalık olmasına rağmen sınav için sürekli boş yer vardı.
    Sınava çalıştığım iki kaynak şu şekildedir,

Ben sınava İngilizce girdim ancak bana Türkçe girmek isteyip istemediğimi sordular. Yani Türkçe girme seçeneğinizin de olduğunu unutmayın, bu sayfalardan çalışırsanız eğer bütün sayfayı Türkçeye çevirerek çalışabilirsiniz.

Tüm hazırlıklarınız tamam ve randevu gününe gittiniz sırasıyla, randevu kontrolü yapan bir bankoya, ardından ID Check yapan başka bir bankoya ve ardından işlemlerinizi yapması için başka bir counter'a yönlendirileceksiniz. Size kişisel bilgilerinizi doldurmanız için verdikleri çek boyutunda bir belge var, bir kaç defa farklı bankolarda bunu doldurmanız gerekecek. Bu belgede kilonuzun ve boyunuzun LB ve inç karşılılarını, göz renginizi, adresinizi vb. kişisel detaylarınızı yazmanız gerekmektedir.
    Permit için kullanmış olduğum 3 belge ile hiçbir sorun yaşamadan süreci tamamladım, Green Card, SSN ve proof of address için ise Bank Of America'dan alınmış Statement'ı kullandım. Ödeme olarak ise bir sınavdan önce bir de sınavdan sonra iki defa ödeme yapmanız gerekecektir. Biri 10 Dolar diğeri ise 24 dolardır.

Counterda ki işlemleriniz bittikten sonra sizi sınava yönlendirecekler, Türk ehliyetiniz olduğu için NJ'de direksiyon sınavına girmenize gerek yoktur. Ancak bazı memurlar çeviri istemektedir, bunun sebebi ise yeni Tüek ehliyetlerinde İngilizce kısımları ehliyetin arka tarafında yazmaktadır, inceleyen memura eğer çeviri sorarsa bu detayı belirtip, çeviriye gerek olmadığını söylemeniz yetecektir. Sınava girmeden hemen önce göz kontrolü yapmaktadırlar.

Sınav ise 50 sorudan oluşmaktadır, 40 doğru cevap verdiğinizde otomatik olarak bitmektedir. Bilmediğiniz soruları skip ederek sınav sonunda tekrar cevaplama şansınız olduğunu unutmayın. Sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım, herkese bol şanslar dilerim.

• ⭐⭐⭐

@ugursway Detaylı bilgiler için teşekkürler. Faydalı bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Hayırlı olsun.

• Yakin zamanda b1 / b2 ile new york ta ehliyet alan veya bu konu ile ilgili hilgiso olan var mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Old-Traveler bu kişide göçmen olmayan olduğu için paylaştım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

massachusetts eyaleti için ehliyet alma @zumrut tebrikler ellerine sağlık video için

• tesekkur ederim. elimizden geldigi kadariyla anlatmaya calisiyoruz…

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

97

40.2k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |