Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Hasan-Gündüz Yeni

• Vakit bulmusken New Jersey ve New York'ta ehliyet alma tecrubemi paylasmak istiyorum bu iki eyalette ehliyet almak isteyen olursa covid zamaninda yardimci olmasi icin.

Ilk olarak ikametim NJ'de olmasina ragmen NJ'de ehliyet almayi beceremedim o yuzden NJ'nin sadece sorun kismini anlatacagim. NJ'de ehliyet almak icin MVC sitesinden ilk once belgelerinizi ofise goturmek icin randevu almaniz gerekiyor. Bu randevu tarihleri en az 2 ay sonra gibi ucuk tarihlere veriliyor su anda covid sebebiyle. Tabii randevu alinan siteyi kontrol ederseniz bazen makul bir tarihe randevu acilabiliyor rendevusunu iptall edenler vs sebeplerle. Neyse. Bu ilk etabi gectikten sonra ise tekrardan ayni site uzerinden Knowledge test icin randevu almaniz gerekiyor. Bu da baska bir 1-2 ay ilerisine tarih olacaktir. Ama tabi siteyi duzeli takip ederseniz daha yakin bir tarih bulabiliyorsunuz zaman zaman. Knowledge testi gectiginizde ise direkt ehliyetinizi aliyorsunuz. Ben bu yolla ehliyetimi alamadim. ise baslamak icin en kisa surede ehliyet isini halletmem gerekiyordu. o yuzden ehliyetimi new york'tan almaya karar verdim.

bunun icin new york'ta bir adrese ihtiyaciniz var. esimin aile dostu long island'da yasiyor onun adresini verdik. ayrica bu adreste yasadiginizi kanitlamaniz gerekiyor onun icin de banka hesabimin oldugu bankada adres bilgimi bu adrese guncelledim. burda bir parantez acmam lazim, benim hesabimin oldugu banka bir credit union. polonyalilarin kurdugu bir credit union. isler bu tur kapali grup organizasyonlarda daha kolay, sadece beyanimiz yeterli oldu. BoA, Chase gibi bankalarda bu adres degistirme islemi nasil yapiliyor, ya da sadece beyan yeterli midir bilmiyorum.

bankada adres degisikligi yaptiktan sonraki ilk bank statementimizin gelmesini bekledik eylul ayinin basinda. eylulun 5 inde statement'imiz geldi. NY DMV'ye online kayit oldugunuzda belgelerinizi online olarak sisteme yukluyorsunuz. Biz Bank statement, Pasaport, Greencard ve SSN karti yukledik sisteme. Puan sistemi var belgeler icin DMV sitesinden bulabilirsiniz ne kadar dokumana ihtiyaciniz oldugunu. Belgeler yuklendikten sonra size bir link geliyor ve Knowledge testi online olarak evinizde yapiyorsunuz. Gecmesi zor degil genelde basit trafik kurallari, bazi sorular NY ve ABD kurallari, bizim alistigimiz kurallardan farkli olabilir. Biraz calissaniz daha garanti. Ama gecilmeyecek, zor bir test degil. Bu online knowledge testi gectikten sonra sisteme yuklediginiz belgelerin orijinallerini DMV ofise goturmeniz gerekiyor onay icin. biz bu arada new york DMV'den Manhattan'daki ofise eylulun 9u icin randevu almistik. NY'da randevu en gec 3-4 gun sonrasina kadar var. uzerinde NY adresimiz olan bank statement, pasaport, green card ve SSN card ile Manhattan'daki ofise gittik randevu gunu. belgelere baktilar, fotograf cektiler, ucreti aldilar ve Learner Permit yerine gececek bir kagit verdiler. Kart seklinde olan Learner Permit ise 15 gun sonra adresimize ulasti.

Bu Kart seklinde olan Learner's permit elinize gecince online 5 saatlik kursa kayit olmaniz gerekiyor. Internet uzerinden Learner's permit numaraniz ile kayit oluyorsunuz, ucretini oduyorsunuz ve kursu tamamlamaniz gerekiyor. Kurs kagit uzerinde 5 saat ama normalde daha fazla suruyor, yani bir 7 saate yakin ayirmayi goze alin. Bu kursu bitirdiginizde size bu kursun verigi numara ile Road test icin randevu alabiliyorsunuz.

bize en yakin tarihi long island'da Patchogue kasabasindaki DMV veriyordu, onu sectik. Linden'dan yaklasik 1.5 saat kadar uzaklikta. Upstate NY'da da yakin tarihler vardi. NYC'de de vardi ama orda sinava girmek istemedim. Neyse sinav gunu sinavin olacagi adrese gidiyorsunuz. Biz aile dostumuzun arabasini almistik. Arabanin ruhsati ve sigortasina bakiyorlar. Bu arada eger turk ehliyetiniz yoksa sizi ehliyeti olan birinin sinav mahaline goturmesi gerekiyor ve onun da ehliyetine bakiyorlar. Ama baska bir ulkeden ehliyetiniz varsa kendiniz tek basiniza gidebiliyorsunuz. Bu arada cok onemli not: SINAVDAN SONRA O YABANCI EHLIYETINIZE EL KOYUYORLAR. yani turk ehliyetiniz ile gidecekseniz tek basiniza ehliyetinizi alacaklar ve 2 ay muhafaza edecekler. Eger turk ehliyetinizi geri istiyorsaniz NY ehliyetinizi geri vermeniz gerekiyor. 2 ay icinde ehliyetinizi geri almazsaniz da imha ediyorlar. Yani iki seceneginiz var; ya sinava yaninizda abd ehliyeti olan biri ile gideceksiniz, ya da tek basiniza gidip turk ehliyetinizi onlara teslim edeceksiniz. benim BAE ehliyetim ve turk ehliyetim oldugu icin, ve 2024 yilina kadar Dubai'ye gitmeyi dusunmedigim icin BAE ehliyetimi verdim, sorun cikartmadilar. Yani zaten turk ehliyeti de tekrardan istediginiz zaman konsolosluktan cikartabileceginiz icin cok da sorun degil. Tercih sizin.

Road testte ise sizi mahallede 5 dakika kadar gezdiriyorlar. stop signlarda durmaniza, hiz limitlerine uymaniza falan dikkat ediyorlar. saga don, sola don vs. zaten ilk arabaya bindiginizde yapacaklariniz siradan, turkiye'de de yapilan uygulamalar. aynalari kontrol et, sinav gozetmeni kemer takti mi kontrol et takmadiysa uyar vs. Ilk kalkista onemli olan, lutfen sakin unutmayin ve bol bol pratik yapin, cikisi yaparken boynunuzu kor noktaya cevirip omzunuzun ustunden sola bakmaniz. yani sadece ayna ile cikis yapmayin. sinyal verin, omuz ustunden sola bakin, sonra aynaya bakin ve cikis yapin.

geri kalani saga don, sola don vs. yeterli siklikta sag sol ve dikiz aynaniza bakin , sinav gozetmeninin farkedecegi sekilde.

ve en nihayetinde sizi gayet kolay lokasyonlarda paralel parking yaptiriyorlar. benim paralel parking yaptigim kaldirimda tek bir araba vardi arkasi full bombostu, bilerek o noktayi secti sinav gozetmeni eminim. o arabanin arkasina paralel park etmenizi istiyor. bir de uc nokta u donusu yapiyorsunuz. onu yaparen de en cok dikkat etmeniz gereken, caddede iki seriti ayiran surekli cizgi varsa, u donusu yapmamaniz gerekiyor. eger sinav gozetmeni sizden boyle bir bolgede u donusu yapmanizi isterse, kibarca bu noktada u donusunun yasak oldugunu ve yapamayacaginizi soylemeniz gerekiyor. duyduguma gore bazen yapiyorlarmis bu uygulamayi bazen yapmiyorlarmis sanirim surucu adayina gore ve vereceginiz cevap da sinavin bir parcasi, yani sinav gozetmenine hakliysaniz itiraz etmekten cekinmeyin; burada duramam, burada park edemem, buradan donemem gibi. bu da sinavin bir parcasi sonucta. Benim gozetmenim benden u donusu yapilabilecek bir yerde yapmami istedi o yuzden ben boyle bir durumda bulunmadim.

sinav bittikten sonra gozetmen size bir kagit veriyor, saat 6 dan sonra sinavlar o kagit uzerindenki adresten aciklaniyor. benimkisi ayni gun saat 5 gibi aciklanmisti. gectiniz ya da kaldiniz diyor. gectiyseniz o sayfanin ciktisini aliyorsunuz ve elinizdeki learner's permit ile artik gercek bir ehliyetiniz var gibi araba kullanabiliyorsunuz her yerde. gercek ehliyetiniz de iki hafta icinde adresinize postalaniyor.

umarim karisik yazmamisimdir.

• Merhabalar, California da ehliyet sınavına girmeden sorulara aşağıdaki siteden bakayım dedim ancak hep aynı sorular geliyor genelde. Çalısmalık bir durum yok gibi gözüküyor. Bu kaynak güvenilir midir yoksa baska siteden mi bakmam daha mantıklı sorulara?

• @cüneyt-tarıkman ingilizce sorulara da bakın, esim Turkcelerinin cok kotu oldugunu soylemişti. Aynı yerden calilsti.

• @cnpist çok teşekkürler 🙂

• @eire merhaba. Sınavı geçtikten sonra girdiğiniz 5 saatlik kurs İngilizce ama benim eşim İngilizcesi çok az ve ses analizi yapıyorlar galiba. Bunun üstesinden nasıl gelebiliriz. Çünkü her kursun sonunda ufak bir test varmış. Teşekkür ederim.

• @mardin47-47 merhabalar. Evet hatirlattiginiz iyi oldu, o konuyu unutmusum ben yukarida yazmadim. O 5 saatlik kursta her chapter sonunda test yapiyorlar. Turkce secenegi olup olmadigindan emin degilim acikcasi. Ama bu test ses ile ilgili degil. Ses ile ilgili olan kisim ise su; sizin gercekten de bilgisayarin karsisinda testi dinleyip dinlemediginiz ile ilgili belli araliklarla kontrol ediyorlar. Onu da soyle bir uygulama ile yapiyorlar;

kursa basladiginizda size bir telefon numarasi veriyorlar aramaniz icin o telefon numarasini ariyorsunuz. Bir telesekreter var telefonun karsisinda, kurs ekraninizda 4 satir iki dijitli 10 tane falan sayi yaziyor. Asagi yukari su sekilde gorunuyor;

Line 1 43 23 31 82 46 28 43 29
    Line 2 12 32 93 32 08 28 20 32
    Line 3 54 29 38 20 28 10 38 21
    Line 4 42 92 47 20 48 20 18 20

Salladim tabi sayilari ama asagi yukari buna benzer birsey. Ilk teste basladiginizda telesekreter sizden butun bu sayilari saymanizi istiyor ingilizce. iki dijitli olacak sekilde . Yani atiyorum forty-three, twenty-three, thirty-one falan diye. Bu sekilde sizin telaffuzunuzu ve sayilari soyleme seklinizi hafizaya aliyor.

daha sonra kursta ilerledikce ara ara ekranda o telefon numarasini tekrar aramaniz icin mesaj geliyor. ariyorsunuz telefon numarasini telesekreter "ekrandaki 2 satiri oku" diyor. Bu arada ikinci satir sari renge boyaniyor. Siz de satirdaki sayilari yukarida soyledigim gibi okuyorsunuz "tamam onaylandi" gibi birsey diyor ve kurs devam ediyor.

Tam hatirlamiyorum tum detaylarini ama size bir ogrenci numarasi da veriyorlar kursun basinda sanirim onu da teyit etmeniz gerekiyordu bu telefon zimbirtisinda.

esinizin ingilizce seviyesi icin sunu diyebilirim, eger sizin ingilizceniz iyi ise, kurs surecinde esinizin yaninda olursaniz hem kendisine kursu aciklayabilirsiniz hem de ufak testler kisminda yardimci olabilirsiniz. Telefonla arama kisminda ise, eger esiniz ingilizde cift haneli sayilar kadar ingilizce bilgisine sahipse sorun olmayacaktir.

yani en ekstrem kisimda eger sizin ingilizceniz iyi ise o telefon kismini esiniz yerine siz bile yapabilirsiniz bana kalirsa. Sizin sistemin etrafindan dolanmak ile ne kadar rahat oldugunuza bagli:) Sanirim telesekreter karsisindaki sesin size mi yoksa esinize mi ait olduguna karar vermeyecektir:)

Kisacasi, ses kismi sadece bilgisayarin basinda oturuyor ve kursu gercekten dinliyor musun yoksa 5 saati youtube izleyerek mi geciriyorsunu teyit etmek icin sadece. Etrafindan dolanabilirsiniz eger isterseniz.

• Merhaba Arkadaşlar, Benim (1994 - 2010 ) arası Class E , Newyork Ehliyetim vardı
    2010 yılında Ehliyetim süresi bitti , U.S.A geldiğim'de tekrar ehliyet alırken
    Ne yapmam Gerekir , SSN var , Ayrıca şu an TR ehliyetim var ,
    Cevaplarınız için TEŞEKKÜR EDERİM

• @eskidenizci Kaliforniya icin konusuyorum, DMV de yazılı sınava gireceksiniz. Sınavı gectikten sonra daha onceki ehliyetiz ile beraber gittiginiz DMV ofiste gorusun. Herkes konuya hakim degil, benim esim 3 denemeden sonra eski ehliyetinin kabul olacagını ve surus sınavına girmesine gerek olmayacagini anladi 🙂 daha dogrusu son gorustugumuz DMV gorevlisi olayı cozdu. Eski SSN kartınız varsa iyi olur, eski ehliyetteki SSn ile simdikinin ynı oldugunu varsayıyorum. Bu konuda daha eski iletilerimde detaylı yazdım diye hatırlıyorum bunu. Eger DMV deki gorevli olmaz derse, baska bir ofisteki baska bir DMV gorevlisini deniyebilirsiniz, dediğim gibi biz de 3. seferde anlasabildik . Eski kimlik varsa onu da goturun, eski ehliyetlere ait bir kitapcık var, gorevli en son oradan kontrol etti. Biraz elemanın insiyatifine kalıyorsunuz bu durumda. Kolay gelsin.

• @eire çok teşekkür ederim

• @cnpist Aynen dediğin gibi bende 1994 yılında NY Longısland'da Türk ehliyetini Göstermiş'tim
    Görevliye bana dediki senin ehliyetin'de imza yok sahte ehliyetin var ,
    Ben de tekrar girdim siraya , ve kadın görevliyi kontrol ediyorum ona gelirse siram çıkıcaktım sıradan
    Neyseki Başka görevliye dek geldim , bana dedi doğum tarihimi sordu ve NY ehliyetimi onayladı
    şayet o görevli bayana baksaydım hiç ehliyetim olmucaktı cevabınız için çok teşekkür ederim

• @cüneyt-tarıkman Bende internette buldugum kaynaklardan baktim oyle girdim sinava lakin farkli sorularda geliyor . Tecrubeye dayali yorumlama yapabilirsiniz ama turkce sorulari anlamakta zorlandim diyebilirim. 2 sayfa test 1 sayfasi zaten semboller onlar neredeyse aynidir. Sinavdan kalirsaniz hemen yenisini de talep edebilirsiniz asiri stres yapilacak bir durum yok acikcasi bol sans.

• Merhaba, New Jerseyde su an ehliyet almak cok sikintili randevu vb. bulunmuyor. Surekli bakiyorum ancak randevu yakalayamadim henuz. Merak ettigim greencard ile gelindiginde NJ’de Turk ehliyeti ne kadar sure gecerli bilen var mi acaba? Sitesinde boyle bir bilgi goremedim bilen varsa yazabilir mi ? Tesekkurler

• ⭐⭐⭐

@CoinLocker, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

Merhaba, New Jerseyde su an ehliyet almak cok sikintili randevu vb. bulunmuyor. Surekli bakiyorum ancak randevu yakalayamadim henuz. Merak ettigim greencard ile gelindiginde NJ’de Turk ehliyeti ne kadar sure gecerli bilen var mi acaba? Sitesinde boyle bir bilgi goremedim bilen varsa yazabilir mi ? Tesekkurler

Forumda, green kart ile gelindiğinde 3 ay kadar geçerliliği olduğunu okumuştum. Turist vizesiyle de 6 aydı sanırım.

• @hadi-BE ben de o sekilde gormustum forumda ama sanirim eyaletten eyalete degisen bir durum o yuzden direkt NJ icin net bilgi var mi ogrenmek istedim. Bir-iki unofficial sitede NJ icin 1 yil gibi bir bilgi buldum ama dedigim gibi resmi siteler degil bunlar.

• @eire merhaba, en yakin NJ ehliyet deneyimini sizin girdiginizi gordum. NJ’de turk ehliyetimiz ne kadar gecerli biliyor musunuz acaba?

• ben su an nj deyim, biraz once State polisine sorduk, turk ehliyetinin Nj de 6 ay gecerli oldugunu soyledi, bilginiz olsun,

• ⭐⭐⭐

@keops, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

ben su an nj deyim, biraz once State polisine sorduk, turk ehliyetinin Nj de 6 ay gecerli oldugunu soyledi, bilginiz olsun,

Vize türü farketmeksizin değil mi? Yani göçmen de turist de aynı, 6 ay?

• @hadi-BE evet dogrudur, turist vizesi icinde ayni sure dedi.

• Bilgi icin tesekkurler. Ben de bugun NJ dmvye gittim malesef bi haberler kendi kurallarindan. Ilk gorevli bunu kullanamazsin bu ulkenin degil bu dedi. Ben israr edince ustunu cagirdi. Yeni gelen soyle bir bakti turk dimi bu dedi. Evet dedim tamam kullanabilirsin sorun yok dedi. Ne kadar sure kullanabilirim dedim. Gecerlilik tarihine bakti 2027ye kadar suresi varmis o zamana kadar kullanabilirsin dedi 🙂 hic sanmiyorum tabi oyle oldugunu. Polislerin soyledigi 6 ay dogrudur diye dusunuyorum.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

82

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |