Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• TEB/CEPTETEB banka kartı için günlük nakit çekim limiti güncel durumda en yüksek 6.000 TL tutara kadar yükseltilebiliyor. USD hesabınızı yurtdışı için ana hesap olarak ayarlamanız ve telefon bankacılığı müşteri temsilcisini arayıp ABD ve gitmeyi düşündüğünüz diğer ülkelerin adlarını tek tek belirterek maksimum bir yıla kadar süre ile kartınızın yurtdışında belirttiğiniz ülkelerde kullanabilmek için muafiyet tanımlatmanız gerekiyor. Bir yıldan fazla süre için muafiyet tanımlatmak mümkün olmuyor. Kartla alışverişlerinizde sadece TL hesabınızdaki TL tutarı kullanabiliyorsunuz. BofA ATM'lerinden nakit çekimlerinde yurtdışı için ana hesap ayarlaması yaptığınız USD hesabınızı kullanarak günlük 6.000 TL karşılığı USD masrafsız çekebiliyorsunuz.

HSBC banka kartınız için USD hesabınızı yurtdışı ana hesap olarak ayarlarsanız alışverişlerinizde doğrudan USD hesabınızı kullanabilirsiniz (Not: Online alışverişlerde, online ödemelerde her nedense HSBC banka kartı ile ödeme gerçekleşmiyor). ATM'lerden nakit çekimlerinizde doğrudan TL hesabınız kullanılıyor. HSBC kartınız için yurtdışına muafiyet tanımlatmak gibi bir zorunluluk yok.

Özetle; ABD'de anlaşmalı BofA ATM'lerinden masrafsız ve kur dönüştürme gereği olmadan USD nakit çekimleri için TEB/CEPTETEB banka kartı, alışverişlerinizde fiziki pos cihazlarından doğrudan USD hesabınızı kullanabileceğiniz HSBC banka kartı tercih edilebilir.

• @elma Bilgilendirdiginiz icin tesekkurler.Peki Teb bonus kredi kartimizi Abd de nasil kullanabiliriz?

• @clourpoint
    Telefon bankacılığından müşteri temsilcisi ile görüşmenizde yarar var. TEB/CEPTETEB banka kartlarındaki yurtdışı kullanım için belirlenen ülkeler ve süreler için muafiyet tanımlatma zorunluluğu kredi kartında da olabilir. Şahsen sadece banka kartını kullanıyorum.

• Bu ileti silindi!

• Merhabalar,

Geçen günlerde de (@FreeWoRLD 'un iletisinde) konusu geçmişti. ABD bankasındaki (BofA) hesabımdan Wise (TransferWise) hesabıma ücretsiz transfer yapmaya çalışıyorum.

Açıkçası bankamın uygulamasında ACH diye bir transfer seçeneği göremedim ama doğrudan 'Transfer' sekmesini kullanarak yapmaya çalıştığım zaman banka dışarıya transferde 3$/1000$ ücret kesiyor. Anladığım kadarıyla 'Bill Pay' seçeneğiyle bu ücretten de kurtulunabilinir ama nasıl yapılacağını tam bilmiyorum çünkü bu yöntemle ilerlemeye çalıştığımda alıcının ne hesap numarasını ne de hesaba ait başka bir bilgiyi sordu. Sadece e-mail adresi, telefon numarası ve ev adresi gibi şeyleri sordu. Şimdi diyelim ki bu şekilde birine para göndermeye çalıştım, gönderdiğim para nereye gidecek? Alıcının hesabına gitmez herhalde çünkü hesap bilgileri alınmadı?

BofA ile Wise hesabını bağlayabilen oldu mu? Veya bu iki hesap arasında ücretsiz transferin nasıl yapılacağı hakkında bir fikri olan var mıdır?

Teşekkürler

• ⭐⭐⭐

@ICu

Aşağıdaki linkte farklı bir amaç için Bank of America’dan ACH yolu ile nasıl transfer yapıldığını anlatıyor. Wise hesabına parayı transfer edebilmek için belki yardımcı olabilir. (Wire seçeneği ücretli olabiliyor, ACH ise ücretsiz)

Eğer aynı yolu izleyerek para transferini yapıyorsanız ve BOA para kesiyorsa, her zaman benim dile getirdiğim gibi bu BOA’nın başka bir saçmalığı, çünkü bu işlem diğer çoğu bankada ücretsiz. ABD’ye geldikten kısa süre sonra en iyi yaptığım şey BOA’dan kurtulmak olmuştur.

https://bitrue.zendesk.com/hc/en-001/articles/360051724014-Transferring-Funds-Using-OTC

• @FreeWoRLD

Screenshot 2022-05-18 103740.png
    Bunu yapmıştım önceden. Maalesef kesiyor.

Halihazırda kredi kartım olduğu için Wells Fargo'ya geçmeyi düşünüyorum ama çok yaygın bir banka değil herhalde. Tam emin olamadım

• USD hesabımdan muafiyet kaldırmak için TEB'i aradım, bu işlem için maksimum 1 senelik bir tanımlama yaptıklarından ABD'ye seyahat etmeden yapmakta fayda var. Muafiyet sonrası 1 sene banka kartı ile BOA atm'lerinden para çekilebiliyor.

Fakat görüştüğüm kişi günlük limit olarak 3000 TL gibi bir rakamdan bahsetti ki, ya konuya hakim değildi ya benim TEB hesabım aktif olmadığından TR'de günlük TL çekim limitim düşük ama 3000 TL 'nin $ karşılığı 200 $ dan az oluyor günlük o sebeple bir hata var diye düşünüyorum.

• @ICu, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

@FreeWoRLD

Halihazırda kredi kartım olduğu için Wells Fargo'ya geçmeyi düşünüyorum ama çok yaygın bir banka değil herhalde. Tam emin olamadım

Güncelleme:

BofA > Wise : 2000$ transfer, 3$ ücret

Wise > KuveytTürk: 1550$ transfer

• Wise Ücreti: 3.41$
    • KuveytTürk - Wise SWIFT ücreti: 12$

Toplam: 1550$ transfer, 18.41$ ücret 😕

• Tam tersi için nasıl yapıyorsunuz. TR den amerikaya gödnermek için ? Gördüğüm kadarıyla boa 18 dolar galiba fix alıyor. Birde tr den gönderen bankamı alıyor galiba

• @wanti

Ya CepteTeb'e yatırıp Abd'ye gidince BofA'den çekiyorsunuz.

Ya da aynı yöntemin tam tersi;

• Tr bankasından Wise'a, ordan BofA'e

Veya Moneygram

Veya Western Union

• Arkadaşlar merhaba Abd den Tr ye para göndermek için westernunion kullanmayı denedim her seferinde param iade edildi , bankadan para çekiliyor ama para gitmiyor,westernunion ile konuştum alıcı banka reddetti diyor ,fakat aynı kişiye arkadaşım para gönderiyor kabul oluyor,ne yapsam çözemedim . hiç bu durumla karşılaşan var mı ?

• Ben surekli western unionla abd-tr transferi yapiyorum. Abddeki banka hesabimdan trdeki banka hesabima yolluyorum, para gonderimi tl uzerinden oluyor. O anki dolar kuruna gore ceviri yapiyor.Su zamana kadar tum gonderimlerim sorunsuzdu.

• CEPTETEB - BofA arası swift işlemi , Mayıs 2022

Gönderen banka: TEB
    İşlem ücreti: 46 TL

Aracı banka: BNP Paribas SA New York Branch
    İşlem ücreti: 25 USD

Alıcı banka: Bank of America
    İşlem ücreti: 15 USD

Toplam masraf (kur: 16,35) : 700 TL (aynı işlem için wise kesintisi 2 katından biraz fazlaydı)
    İlk talimat verilmesi ile karşı bankaya ulaşması arasında geçen süre: 2 saat

Göndereceğiniz miktara göre Cepteteb’e tanımlı olan işlem limitinizi değiştirmeniz gerekebilir. Bunun için müşteri hizmetlerini arayıp limit artış talebinde bulunmalısınız.
    Ancak havale/eft-swift gibi işlemler için Cepteteb'in üst limitini 300.000 TL (ve döviz karşılığı) yapabiliyorsunuz.

İnternet bankacılığında Para transferi - Swift sekmelerine tıklayıp, bilgi girişi yapacağımız ekrana geliyoruz. Gerekli bilgileri girdikten sonra (BofA’nın swift kodu BOFAUS3NXXX ) mobil uygulamadan onay verip işlemi gerçekleştiriyoruz.

Not: İşlem tamamlanıp onay ekranı çıktığında, talimatınızın referans numarasının altındaki açıklamada;
    “SWIFT mesajında masraf satırında OUR ibaresi yer alıyorsa karşı banka dahil tüm masraflar havale amirine aittir, masraf satırında SHA ibaresi yer alıyorsa karşı bankanın masrafı alıcıya, havale bankasının masrafı havale amirine aittir.” yazıyor.

Not_2: Eğer paranız dolar olarak duruyor ise transfer için swift mantıklı, ancak paranız TL ise Wise kullanmanızı tavsiye ederim. Sebebi ise Wise'daki kur makasının az olması.

• @Meco, çok teşekkürler epey açıklayıcı yazmışssınız. 300 bin TL günlük limit 18300 $ a tekabül ediyor daha yüksek transfer etmek istesek günlük limitin mi arttırımını talep etmemiz gerekiyor?

İkinci olarak BOA dan CEPTEB e $ yollamakta benzer şekilde mi oluyor , yoksa USA den TR ye yollamakta wise kullanmak daha mı mantıklı olur?

• @Meco, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

CEPTETEB - BofA arası swift işlemi , Mayıs 2022

Toplam masraf (kur: 16,35) : 700 TL (aynı işlem için wise kesintisi 2 katından biraz fazlaydı)

Göndereceğiniz miktara göre Cepteteb’e tanımlı olan işlem limitinizi değiştirmeniz gerekebilir. Bunun için müşteri hizmetlerini arayıp limit artış talebinde bulunmalısınız.
    Ancak havale/eft-swift gibi işlemler için Cepteteb'in üst limitini 300.000 TL (ve döviz karşılığı) yapabiliyorsunuz.

İnternet bankacılığında Para transferi - Swift sekmelerine tıklayıp, bilgi girişi yapacağımız ekrana geliyoruz. Gerekli bilgileri girdikten sonra (BofA’nın swift kodu BOFAUS3NXXX ) mobil uygulamadan onay verip işlemi gerçekleştiriyoruz.

Not: İşlem tamamlanıp onay ekranı çıktığında, talimatınızın referans numarasının altındaki açıklamada;
    “SWIFT mesajında masraf satırında OUR ibaresi yer alıyorsa karşı banka dahil tüm masraflar havale amirine aittir, masraf satırında SHA ibaresi yer alıyorsa karşı bankanın masrafı alıcıya, havale bankasının masrafı havale amirine aittir.” yazıyor.

Not_2: Eğer paranız dolar olarak duruyor ise transfer için swift mantıklı, ancak paranız TL ise Wise kullanmanızı tavsiye ederim. Sebebi ise Wise'daki kur makasının az olması.

Bu rakkamlar fix galiba değilmi ? 1000 de gödnersek 15000 de aynı

• Bilginiz olsun, CEPTETEB para çekme limitini günlük 12000 TL’ye yükseltebilirsiniz. Ben yaptım, en son iki ay önce, tek seferde $800 küsür sorunsuz çekebilmiştim. Bir de tavsiyede bulunayım, en az 2 tane CEPTETEB hesap kartınız olsun, biri sizin biri eşinizin hesabı gibi. Çünkü ilk geldiğimde kartımda problem çıktı, bulunduğum yere tekrar kart göndermek zorunda kaldılar ama yurtdışı olduğu için epey uğraştım göndertene kadar 🙂

• @ICu, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

@ICu, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

@FreeWoRLD

Güncelleme:

BofA > Wise : 2000$ transfer, 3$ ücret

Wise > KuveytTürk: 1550$ transfer

• Wise Ücreti: 3.41$
    • KuveytTürk - Wise SWIFT ücreti: 12$

Toplam: 1550$ transfer, 18.41$ ücret 😕

Dikkatimden kaçmış, bir güncelleme daha:

• KuveytTürk İşlem ücreti: ~13$

Toplam: 1550$ transfer, 31.41$ ücret

Bu yöntem baya masraflı çıktı.

• @AE123, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

@Meco, çok teşekkürler epey açıklayıcı yazmışssınız. 300 bin TL günlük limit 18300 $ a tekabül ediyor daha yüksek transfer etmek istesek günlük limitin mi arttırımını talep etmemiz gerekiyor?

İkinci olarak BOA dan CEPTEB e $ yollamakta benzer şekilde mi oluyor , yoksa USA den TR ye yollamakta wise kullanmak daha mı mantıklı olur?

Müşteri temsilcisinin telefonda söylediğine göre Cepteteb için havale, eft, swift vb. tüm para transferleri için maksimum limit 300.000 TL ve karşılığında denk gelen döviz. Yani 300.001 TL transfer edemiyoruz. Ama karşıdan Cepteteb hesabına gelen para için bir limit yok. Epeyce garip bir durum anlayacağınız.

İkinci söylediğiniz için bir deneyimim olmadı. Ancak bu konuda yazanlar olduğunu hatırlıyorum, bir kaç sayfa gerilerde bulabilirsiniz.

• @wanti, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

@Meco, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

CEPTETEB - BofA arası swift işlemi , Mayıs 2022

Bu rakkamlar fix galiba değilmi ? 1000 de gödnersek 15000 de aynı

cepteteb ve bofa için fix diye biliyorum ancak aracı banka tutarı kesin değişkenlik gösteriyordur.

Benzer Başlıklar

• 3
  • 185
  • 2
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

89

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |