Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Selamlar Aile şirketin'den hisselerim araçlar evler vs. bir çok şey var bunları satıp paraya çevirdiğim'de yüksek bir para miktarı oluşuyor bu parayı Türkiye'de bir bankada faize koymayı düşünüyorum Amerika'daki bankaların faiz oranları çok düşük ve green kart ile geldikten sonra her ay Türkiye'de mavduat hesabım'dan kazandığım faizi Amerika'da açmış olduğum kendi hesabıma göndermek istiyorum merak ettiğim ülkeler arası para transferin'de her hangibi bir sınırlama var mı acaba ? her ay transfer edersek herhangibi bir vergiye tabi oluyormuyuz ? bir diğer sorum'da Amerikalıların paraya el koyma gibi bir durumu olur mu ? para tamamen yasal bir şekil'de faiz'den kazanılacak bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim şimdiden yardımlarınız için teşekkürler saygı ve sevgilerim ile

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Balamir, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

Selamlar Aile şirketin'den hisselerim araçlar evler vs. bir çok şey var bunları satıp paraya çevirdiğim'de yüksek bir para miktarı oluşuyor bu parayı Türkiye'de bir bankada faize koymayı düşünüyorum Amerika'daki bankaların faiz oranları çok düşük ve green kart ile geldikten sonra her ay Türkiye'de mavduat hesabım'dan kazandığım faizi Amerika'da açmış olduğum kendi hesabıma göndermek istiyorum merak ettiğim ülkeler arası para transferin'de her hangibi bir sınırlama var mı acaba ? her ay transfer edersek herhangibi bir vergiye tabi oluyormuyuz ? bir diğer sorum'da Amerikalıların paraya el koyma gibi bir durumu olur mu ? para tamamen yasal bir şekil'de faiz'den kazanılacak bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim şimdiden yardımlarınız için teşekkürler saygı ve sevgilerim ile

Parayı transfer etmek ile vergilendirme çok farklı konular. Sadece paranın transfer edilmesi vergilendirme olacağı anlamına gelmez. Transfer edilmemesi de vergiye tabi olmadığı anlamına gelmez. Gelirinizi beyan ederken faiz gelirlerini de beyan edersiniz, vergi çıkarsa ödersiniz.

Paraya el koyma durumu sadece kara para aklama gibi bir şey söz konusu ise olabilir.

• ⭐⭐

İşbankasından veya anlaşması olan bir bankadan dolar hesabı açılsa ve Amerikada bir Bofa bankamatikten yada anlaşması olan bir bankamatikten günlük çekme limitleri dahilinde para çekilse olurmu? Yani eğer acelesi yoksa büyük bir meblağ örneğin 30 bin dolar günlük çekim limitlerine bölünerek her gun çekilse ve orada bankaya yatırılsa böyle bir yöntem avantajlı olurmu? Veya dezavantajları nelerdir?

• @knnrn İlginiz için teşekkür ederim, O zaman her ay gönderdiğim parayı beyan etmek durumun'da kalacağım gibi gözüküyor?

• @Drywall Swift isleminde o mebla $ icin yaklasik 30TL+15$ odeniyor. ATM ile ugrasmaniza degmez. Ayrica Sayin @knnrn da belirttigi hesap turu acilip transfer yapilabilir. Swift genellikle 24 saat icinde hesabiniza geciyor. Duzenli yatan para gelir gibi algilanabilir. Gunluk 1k$ kazandiginiz para gibi 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Balamir, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

@knnrn İlginiz için teşekkür ederim, O zaman her ay gönderdiğim parayı beyan etmek durumun'da kalacağım gibi gözüküyor?

Hayır, vergi beyanı yıllık yapılıyor. Siz paranızı istediğiniz gibi ABD'ye transfer edebilirsiniz, herhangi bir beyana gerek yok. Dediğim gibi, transfer ile vergi farklı konular. 2021 başında vergi beyanı yaparken 2020 faiz gelirlerinizi de uygun şekilde eklersiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Drywall Bu dediğiniz Cepteteb ile yapılabilir, diğer bankalar ATM ücreti kesiyor. Dezavantajı sadece size yaratacağı zahmet olur, onun dışında bir sorun olmaz. Parayı böyle parça parça çekmek sizin için sorun değilse yapabilirsiniz.

• ⭐⭐

@caglaror @knnrn Çok teşekkür ederim.

• @knnrn Aklımdaki en büyük soruyu halletmiş oldum sayenizde çok teşekkür ederim kolay gelsin

• Benim kendi çapımda uyguladığım bir yöntem var. Belki uygun olan arkadaşlara yararı olabilir diye yazmak istedim.
    Ben Türkiye ye gittiğimde BOA Debit kartımı aileme bıraktım. Buradan oraya para göndermem gerektiğinde zaten BOA hesabımda olan parayı herhangi bir ücret olmaksızın ailemden biri herhangi bir TEB bankamatiğinden BOA kartımı kullanarak çekiyor. Burada sadece sorun günlük çekim limiti olabilir. Benim günlük 750 $ sanırım. Daha fazla çekilmesi gerektiğinde miktara bağlı olarak bankamatiğe birkaç gün gidilmesi gerekebiliyor, fakat söylediğim gibi herhangi bir komisyon vs ücreti kesilmemiş oluyor.

• TEB bankasinda hesap actiginizda, onlarin ATM karti ile "Bank of the West, First Hawaiian Bank" bankalarini ATMsinden para cekebiliyorsunuz. Bu bankalar yasadiginiz yere yakin ise alternatif olabilir. Dolar hesabini asil hesap yaparak, ATM kartinizi da yurtdisi kullanima acmis olmaniz gerek. Sizin hesabiniza para yatirirken masraf odemek istemiyorsaniz, Turkiyede kalan aile bireylerinden birine bankacilik islemleriniz icin detayli bir vekaletname vererek , vekaletname sahibi kisini bankaya giderek hesaba para yatirmasini ve masraf odememeyi saglayabilirsiniz.

• Sanirim TEB ile BOA (Bank of America) arasinda da bir anlasma var.

• Teb ve CepteTeb ayri hesaplar ; TEB, Bank of West ve First Havaiian ile anlasmali , CepteTEb bu ikisine ek olarak Bank of America ile anlasmali. Web sitesilerinde bu sekilde yazili.

• @cnpist, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

Teb ve CepteTeb ayri hesaplar ; TEB, Bank of West ve First Havaiian ile anlasmali , CepteTEb bu ikisine ek olarak Bank of America ile anlasmali. Web sitesilerinde bu sekilde yazili.

Ben bank of america goremedim sadece Bank of West ve First Hawaiian yaziyor.
    Bu arada limitler nedir eskiden 3000 tl karsiligi gibi birseydi..Gunluk masrafsiz max kac cekebildiniz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• @Betfair39 TEB yazdigim gibi sadece iki banka ile calisiyor. CepteTEB sayin @ayvalik10 un belirttigi gibi Bank of America ile de calisiyor. TEB ile CepteTEB ayri calisiyor. TEB icin subeye gidip hesap acabilirken CeppteTEB in subesi yok, sizinle biryerde bulusup imza attiriyor ve online yonetiyorsunuz. Egerki aileden biri Turkyede kaliyorsa ve subelerden is yapmasi gerekirse diye TEB ile ilgili bilgiyi girdim ama kafalari karistirdim sanirsam 🙂

• @cnpist
    Hocam hesabımıza para yatırırken neden masraf oluyor, yani neden birine vekaletname vermemizi tavsiye ettiniz? Benim bildiğim normalde hesabımızın bağlı bulunduğu şubeden para yatırıldığı takdirde masraf olmuyordu. Parayı yatıran kişi biz olmasak bile öyleydi diye biliyorum?

Buna ek olarak bir soru daha sormak istiyorum. Yukarıdaki sorulardan birinde de geçmiş (@evsna nın sorusuydu sanırım) ama cevabını göremedim. Teb'de hesap açarken Amerika'da yerleşik olduğumuzu soruyorlarmış. Yerleşik olduğumuz fark edilirse, hesap bloke oluyormuş. Bu durumda yerleşik olduğumuzu belirtmemeli miyiz? Hoş gerçi hâlâ yerleşemedik de..

• @ICu TEB subesinde gorustugum bireysel bankacililk yetkilisi belirtti bunu hesabi esim adina acacagimi ve onun kart ile yurt disinda para cekecegini belirttim, hesaba benim para yatiracagimi soyledim, o zaman masraf alinacagini soyledi. Lakin esimin bende eski adi ile ahzu kabza vekaleti oldugu icin hesaba para yatirir iken masraf odemeyecegimi belirtti.
    Bankalar hesap sahibinin adina gidip kendi subesinde dahi hesaba para yatirsaniz masraf aliyor diye bende hatiliyorum ama uzun zamandir yapmadigim icin, calistiginiz bankaya sorun, kesin bilgi onlardan gelsin.
    Bloke konusunu ben de bilmiyorum, hic sormadim acikcasi.

• @cnpist
    Bu durumda 'Amerika'da yerleşik misiniz?' sorusuna 'hayır' demiş oldunuz yani?

Benzer Başlıklar

• 10
  • 4
  • 17
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.3k

| | | |