Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @knnrn
    Türkiye adresi kullanarak hesap açtım, kart kullanımı için şu uyarıyı veriyor20200206_025148.jpg

Ama hesabı kullanmama izin veriyor, ilk önce dolar hesabı açtım , hesaba dolar yüklemek istediğimizde seçeneklerde sadece Amerika banka hesapları var, Türkiye hesabımızdan dolar yükleyemiyoruz sanırım

Ama yükleme seçenekleri ekranında 1000 dolar için çıkan ücretler:

Nasıl ödemek istersiniz?
    Banka tahsilatı (ACH)
    Toplam ücret 3.50 USD, yani alıcıya ulaşan 1,000 USD. Ulaşması gereken zaman: 6 Şubat itibarıyla.

Banka havalesi
    Toplam ücret 5.34 USD, yani alıcıya ulaşan 1,000 USD.
    Parayı TransferWise'a bankanızı kullanarak kendiniz gönderin.
    Ulaşması gereken zaman: 6 Şubat itibarıyla.

Banka kartı
    Toplam ücret 12.50 USD, yani alıcıya ulaşan 1,000 USD. Ulaşması gereken zaman: saniyeler içinde.

Kredi kartı
    Toplam ücret 38 USD, yani alıcıya ulaşan 1,000 USD. Ulaşması gereken zaman: saniyeler içinde.

Uluslararası havale
    Toplam ücret 5.34 USD, yani alıcıya ulaşan 1,000 USD.
    ABD dışındaki USD banka hesabınızdan gönderin. Bankanız fazladan ücret yansıtacaktır.
    Ulaşması gereken zaman: 13 Şubat itibarıyla.

(bana 3.50 dolar fazla gibi geldi)

Bu karşılaştırmaları yapmak için bu linke bir göz atın

Genel olarak bu hesabın maliyetleri ve avantajları için

• Türkiyeden dolar hesabı açamayınca Türk lirası hesabı açtım, 1000 TL için şu seçenekler var, ben bu seçenekten istediğim miktarda ücretsiz transfer yapabilirim20200206_030926.jpg

Bundan sonra da 1000 TL için dolara çevirmenin maliyetine baktım,karşılaştırma için aynı anda Türk bankaların dolar alım satım fiyatının ekran görüntüsünü aldım, mesai saatleri dışında bu ekran görüntülerini aldığım için gün içinde bu fiyatlar değişebilir,denemek isterseniz
    https://transferwise.com/gb/pricing

Screenshot_20200206-035303_Chrome.jpg
    Screenshot_20200206-035236_Chrome.jpg

• Bundan sonra euro hesabı açtım
      Euro için hızlı transferde dahil birçok avantajlı seçenek gözüküyor, euro yüklemek istediğimde bir çok seçenek var ama ücretsiz olan seçenek, aynı TL için ıban verdikleri gibi euro içinde ıban numarası paylaşıyorlar20200206_035730.jpg

Henüz işlem yapmadığım halde hesabı sevdim, hem sadece Amerika'da değil farklı ülke seyehatlerimizde işimize yarayacağını düşünüyorum, Türkiye için fiziksel kart seçeneği şu an mümkün gözükmüyor ama Amerika'da yada Avrupa'da yaşayanlar için kartla birlikte kullanılabilir

Bu konuda sayın @knnrn ve diğer forum kullanıcılarının daha fazla deneyimlerini aktarmalarını bekliyeceğiz

Bu arada işlem yapabilmek için
    Pasaport
    Nufus cüzdanı
    veya ehliyet kartı bilgisini sisteme yüklemeniz isteniyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Muhtaradana Transferwise'ın en sevdiğim özelliği piyasa değeri üzerinden çevrim yapması. Bankaların alış satış fiyatları arasında inanılmaz bir makas var (alış 5.90 satış 6.15 vb). Ben geçenlerde Türkiye'den TL kredi çekip dolar olarak ABD'ye gönderdim ve o günkü piyasa değeri olan 5.94 üzerinden çevirdi. Türkiye'de kredi faizleri biraz yüksek olsa da kredi açılış ücretleri çok düşük, dolarda beklenen artışın da faiz yükünü hafifleteceğini umuyorum. En son dolar 4 lirayken böyle yapmıştım ve borcun büyük kısmını dolar 5 liranın üzerindeyken ödediğim için neredeyse faizsiz kredi kullanmıştım.

• @knnrn
    Evet özellikle borsa kapandıktan sonra makas aralığı çok yüksek gerçekten

Kredi konusunda söyledikleriniz ilginç bir bilgi gerçekten, tabi dolar o kadar hızlı yükseliyor ki risk alıp bu tür işlem yapılabiliyor sanırım
    Benim asıl merak ettiğim Amerika'da yaşarken Türkiye'de kredi skorunuzu nasıl korudunuz? ikemetgahınız amerikada iken Türkiyeden kredi kullanabiliyormusunuz? ben kredi çıkmıyor diye biliyordum
    Niye bunu soruyorum ikemetgahı Amerika'ya alsam bile Türkiye'de şahıs şirketi kurup küçükten online satış yaparak, Türkiye deki kredi skorunu yükseltmek veya korumayı düşünüyordum, bunun farklı bir taktiği varsa bunu uygulayalım
    Kredi verilmesi için düzenli maaş yada gelirinizin olması gerekiyor diye biliyorum

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Muhtaradana Geçen yıl Findeks ile kredi skoruma bakmıştım çok yüksek görünüyordu. Bir sürü bankadan uzun yıllar farklı krediler, kredi kartları kullandım. Son bir yıldır da hiç borcum yoktu. Banka sürekli mesaj atıyordu, kefilsiz belgesiz krediniz hazır, gelin 90 bin liraya kadar anında kullanın diye. Mobil bankacılığı kullanarak başvuru yaptım, maaş falan sormadı, para anında hesabıma geçti. Hemen Transferwise ile ABD'ye yolladım. Burada kredi kartı borçlarım vardı, onları kapattım, kalanı da ev almak için down payment olarak kullanmayı düşünüyorum.
    Türkiye'de bankacılık işlemleri yapmaya devam ediyorum. Her ay hesabıma kira geliri yatıyor. World kredi kartı ile harcama yapıyorum. Telefonuma kontör yüklüyorum. Gelir vergisi ve emlak vergisi gibi ödemeleri yapıyorum. Bankada adresim ve telefonum ABD olarak görünüyor, ayrıca yazlık olarak bir Türkiye adresi de verdim.

• @knnrn cevap için teşekkür ederim, önceki kredi geçmişiniz ve aktif kredi kartınızdan dolayı demekki kredi alabilmek mümkünmüş bunu öğrendiğim iyi oldu, bir kredi kartını mutlaka açık tutacağım findeks ilede devamlı kontrol edip artırmayı düşünüyorum, benim ilerde kullanmak istediğim kredi türü emlak satın alımı ile ilgili olacak, umarım sıkıntı çıkarmazlar

• @knnrn, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

@Muhtaradana Geçen yıl Findeks ile kredi skoruma bakmıştım çok yüksek görünüyordu. Bir sürü bankadan uzun yıllar farklı krediler, kredi kartları kullandım. Son bir yıldır da hiç borcum yoktu. Banka sürekli mesaj atıyordu, kefilsiz belgesiz krediniz hazır, gelin 90 bin liraya kadar anında kullanın diye. Mobil bankacılığı kullanarak başvuru yaptım, maaş falan sormadı, para anında hesabıma geçti. Hemen Transferwise ile ABD'ye yolladım. Burada kredi kartı borçlarım vardı, onları kapattım, kalanı da ev almak için down payment olarak kullanmayı düşünüyorum.
    Türkiye'de bankacılık işlemleri yapmaya devam ediyorum. Her ay hesabıma kira geliri yatıyor. World kredi kartı ile harcama yapıyorum. Telefonuma kontör yüklüyorum. Gelir vergisi ve emlak vergisi gibi ödemeleri yapıyorum. Bankada adresim ve telefonum ABD olarak görünüyor, ayrıca yazlık olarak bir Türkiye adresi de verdim.

😀 hayırlı olsun ev almaya karar vermişiz. Borçlar bitsin bende ilerde aynı olayı düşünüyorum kredi olayından 🙂 banada çok geliyor. Bir iki sene içinde umarım 😉

• @Muhtaradana ve @knnrn Turkiyedek bankalardan size on onayli krediniz hazir, su miktarda kredi kullanabilirsiniz mesaji gelirse, calismasaniz bile bu kredileri alabiliyorsunuz. Sizden maas ya da gelir evragi istemiyorlar. Tam detayi sormamistim ama kredi kullandigim bankaya sordum, maasli calisan olmadigimi gosterebilecegim birgelir olmadigini, bu iş nasil oluro dedigimde eger mesajda on onayli yaziyor ise alabilirsiniz demislerdi. Aklinizda bulunsun.

• @cnpist bilgi için teşekkür ederim

• @cnpist Akılda bulunsun lazım olur :))

• @knnrn USA daki bank lar ihtiyaç kredisi vb. krediler vermiyor mu ? Yoksa TR den alıp ödemek daha mi avantajlı?

• @firat_inak ABD deki bankalardan kredi cekebilirsiniz. Ben boyle bir durumda devamli calistiginiz bir bankayi tercih etmenizi tavsiye ederim. Odeyecegiz faiz orani ise sizin kredi skorunuza, gelir durumunuza ve borclanma durumunuza bagli olacaktir.

• Güncel bilgi.
    Is bankasından SWIFT ile BoFA'ya deneme amaçlı 1000 USD gönderdim. 20 USD (minimum) Is Bankası, 20 USD BoFA kesinti yaptı.
    Is bankası internet SWIFT'lerde tutar üzerinden %0,3 kesinti (min 20 USD) yapıyor. Is bankası ödemesinde ABA/ Routing bilgisini yer olmadığını için vermedim. Sadece daha önce başka bir forum üyesi arkadaşın verdiği BOFAUSNXXX swift bilgisi, kendi hesap numaramı ve hesabı açtığım sube bilgi ve adresi girdim. 1 gün valorlü olarak verdiğim talimat 25 saat içinde hesabıma geçti.

• @ybi04 1000 dolar için 40 dolar toplam kesinti çok fazla değil mi?

• @Muhtaradana evet çok fazla. Sebebi de minimum kesinti oranları. İlk transferim olduğundan sistemin sıkıntısız bir şekilde işlediğini görmeden daha yüksek bir meblağ ile başlamak istemedim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ybi04 @Muhtaradana Ben 2 hafta kadar önce 10 bin doları Transferwise ile 400 TL masrafla BofA hesabıma gönderdim.

• Arkadaşlar merhaba, eğer soracağım soru daha önceden sorulduysa lütfen kusuruma bakmayın.

Sorum şu; Vakıfbank New York şubesine gidip göç etmeden önce Türkiye’de açtırdığım vadesiz dolar hesabıma para yatırmak istediğimde komisyon alıyorlar mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@morpenguen belki çalışan yoktur bu banka ile en iyisi kendi sor istersen

• Merhabalar 250-300 bin dolar parayı türkiyeden amerikaya gondermek ıstedıgımızde transferwise kullanmak matıklı duruyor tek seferde 1 milyon tl gonderılıyor paranın yarısı kadar yapıyor pekı amerıkada bu para geldıgınde amerıkada gelir vergisi vermek zorundamıyım bu para için ?

ve bankalarda bu parayı tutmak mantıklı mı bızdekı gıbı faizli hesaba atabılıyor muyuz?
    ve tam tersı bankada tuttugumuz ıcın bankaya para odememız gerekıyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@umutcetnkaya, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

Merhabalar 250-300 bin dolar parayı türkiyeden amerikaya gondermek ıstedıgımızde transferwise kullanmak matıklı duruyor tek seferde 1 milyon tl gonderılıyor paranın yarısı kadar yapıyor pekı amerıkada bu para geldıgınde amerıkada gelir vergisi vermek zorundamıyım bu para için ?

ve bankalarda bu parayı tutmak mantıklı mı bızdekı gıbı faizli hesaba atabılıyor muyuz?
    ve tam tersı bankada tuttugumuz ıcın bankaya para odememız gerekıyor mu?

Kendi paranızı bir hesaptan diğerine aktarmak gelir elde etmek olmadığı için tabii ki vergi ödemek gerekmiyor.
    Evet, savings hesabı açıp orada tutarak ayrıca faiz elde edebilirsiniz.
    Genelde hesapta para varsa işletim ücreti alınmıyor.

• @knnrn bilgi için teşekkurler
    bir sorum daha amerikaya gittiğimde bu yuklu mıktarı nasıl oraya tasıyabılırım transferwise olayını cozemedım daha basıt yolu var mıdır?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

89

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |