Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Acil durum passportlari icin 3 sart var:

1- Tum belgeleriniz, cek ve foto falan hazir olacak
    2- Acil durumunuzun belgesi (ispat), yakininiz hayata veda ettiyse, olum belgesi veya hasta raporu gibi (Ingilizce cevirisi ile)
    3- Acil durumunuzle ilgili ucak bileti

Sonrasinda ise size en yakin acil passport servisinden randevu alacaksiniz. Covid oncesi Sayin @crazycells 'inde belirttigi gibi 72 saat icerisinde hazirliyorlardi. Simdi biraz farkli olabilir, arayip sormaniz gerekir.

• @MySea @crazycells Turkiye'ye Certificate of Naturalization ile gidip, ABD Konsoloslugundan pasaport alinamazmi?

• @Ryback evet bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum, vatandaşlık süreci uzadıkça uzuyor. vatandaşlığı aldıktan sonra 2 ay daha pasaport beklemek yerine, Türk pasaportuyla Amerika'dan çıkış yapsak ve Türkiye'de yaşarken pasaportumuzu Amerikan konsolosluğundan alsak olur mu?

• Tum ABD vatandaslari gecerli bir ABD passportu ile uluslararasi sehayat edebilirler. Havayolu ile cikis veya giris yaparken passportsuz ucus yapamazlar.

https://help.cbp.gov/s/article/Article-3618?language=en_US#:~:text=All U.S. citizens traveling internationally,flight to the United States.&text=U.S. Military identification card when,passport when traveling by air.

• @MySea Tamam ama benim Türkiye pasaportum var, onunla çıkış yapabilirim.
    Türkiye'deki Amerikan konsolosluğundan da başvuru yaparım diye düşünüyorum.
    Bu yazı Amerika'da doğup büyüyen sıradan bir Amerikalı için değil mi?
    Emin değilim ama mantığıma göre olur gibi düşünüyorum.

• @Malkoç-Ömer Customs and Border Protection kuralina gore, tum ABD vatandaslari uluslararasi ucuslarda ABD passportu ile seyahat etmeliler. Buna tek istisna, yurtdisindaki gorev yerlerine gidip-gelen askerler. Onlar askerlik kimlikleri ve gorev belgeleri ile seyahat edebilirler.

Sansinizi deneyebilirsiniz! Belkide bu sekilde gidenler de olmustur, bilemiyorum. Ben sadece su anda yururlukteki kurali paylasiyorum. Unutmayin, ABD'den ayrilirken, ucaga ilk check-in yaparken (havayolu sirket bolumunde bagaj falan verme isleminde) vede daha sonra gate'e giderken guvenlik kontrolunden gecerken ucus bileti ve passportlar islem yapiliyor. Passporta cikis muhuru falan vurulmuyor ama kayitlara geciyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ryback, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@MySea @crazycells Turkiye'ye Certificate of Naturalization ile gidip, ABD Konsoloslugundan pasaport alinamazmi?

@Malkoç-Ömer, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@Ryback evet bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum, vatandaşlık süreci uzadıkça uzuyor. vatandaşlığı aldıktan sonra 2 ay daha pasaport beklemek yerine, Türk pasaportuyla Amerika'dan çıkış yapsak ve Türkiye'de yaşarken pasaportumuzu Amerikan konsolosluğundan alsak olur mu?

Yasalara gore ABD vatandaslarinin hem ABD'den ayrilmasi hem de ABD'ye girebilmesi icin gecerli bir ABD pasaportu sahibi olmalari gerekiyor.

(b) Citizens

Except as otherwise provided by the President and subject to such limitations and exceptions as the President may authorize and prescribe, it shall be unlawful for any citizen of the United States to depart from or enter, or attempt to depart from or enter, the United States unless he bears a valid United States passport.

Tabii ki ABD'den cikis yaparken bir kontrol olmadigini hepimiz biliyoruz, o nedenle burada bir bosluk var gibi gorunuyor; fakat yine de ABD'de pasaport aldiktan sonra ABD disina cikmanizi tavsiye ederim. Vatandaslik sertifikasi pasaport kadar guvenli bir belge degil, daha kolay taklit edilebilir ; o nedenle pasaportsuz oldugunuz surece elinizdeki belgenin onaylanmasi icin ekstra sure gerekecektir, ayrica yasalara aykiri olan bu seciminiz icin sorgulanabilirsiniz de.

• ⭐⭐

Benim pasaportum 2,5 ayda geldi. Bebege sonradan basvurdum. Ilginc bir sekilde 2 haftada geldi. Herhangi bir gecmisi olmadigindan hemen gonderiyorlar sanirim

• @goodluck Basvuru ve islemler sirasindaki yogunluga bagli. Genelde mesela ilkbahar aylari ve sonbahar aylari yogundur. Ilkbahar aylari, insanlarin yaz tatili icin hazirlik yapmasindan, sonbahar aylari ise Noel zamani tatil icin hazirlik yapilmasindan dolayi.

Bizde ogulumun passport yenileme icin Mart ilk hafta basvurduk. Bu hafta basinda basvuruyu isleme aldiklarina dair email geldi. Parayi da hesaptan cektiler. Mayis basina kadar gelir diye tahmin ediyorum.

• @MySea, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@goodluck Basvuru ve islemler sirasindaki yogunluga bagli. Genelde mesela ilkbahar aylari ve sonbahar aylari yogundur. Ilkbahar aylari, insanlarin yaz tatili icin hazirlik yapmasindan, sonbahar aylari ise Noel zamani tatil icin hazirlik yapilmasindan dolayi.

Bizde ogulumun passport yenileme icin Mart ilk hafta basvurduk. Bu hafta basinda basvuruyu isleme aldiklarina dair email geldi. Parayi da hesaptan cektiler. Mayis basina kadar gelir diye tahmin ediyorum.

Guncelleme: Dun aksam gelen emaile gore, oglumun passport tamamlanmis ve postaya verilmis. Pazartesi veya Sali gelirse, toplamda basvurudan sonra 40 gunde yeni passport tamamlanmis olacak. Normal basvuru yapmistik, expedite degildi.

• @crazycells saçma olabilecek bir sorum var .Diyelimki pasaport merkezine gittik . Orjinal belgeleri gördüler , yanımızda kopyalarıda var . Bu kopyalarımı alıyorlar yoksa orjinalleride mi alıyorlar .Çünkü ben ehliyetimi ve naturalization belgemin orjinalini vermek istemiyorum pek . Yani ehliyetsiz nasıl araba kullanıcam 4-6 hafta xd

• @Richmond Ehliyetin kopyasini goturun, gercege bakip, kopyayi aliyorlar.

Ilk defa passport basvurusunda vatandaslik belgesinin orijinalini alacaklar. Passport duzenlenince size posta ile geri gonderecekler.

Daha sonraki passport yenilemelerde tekrar bu belgeyi gondermenize gerek olmuyor, onun yerine eski passportu gonderiyorsunuz. Zaten daha sonraki yenilemeler posta ile oluyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Richmond, içinde söyledi: Amerikan Pasaportu Basvurusu

@crazycells saçma olabilecek bir sorum var .Diyelimki pasaport merkezine gittik . Orjinal belgeleri gördüler , yanımızda kopyalarıda var . Bu kopyalarımı alıyorlar yoksa orjinalleride mi alıyorlar .Çünkü ben ehliyetimi ve naturalization belgemin orjinalini vermek istemiyorum pek . Yani ehliyetsiz nasıl araba kullanıcam 4-6 hafta xd

sayin @MySea 'nin acikladigi gibi naturalization belgesini vermek zorundasiniz maalesef, ID'lerin ise fotokopisini cekiyorlar sadece... fakat merak etmeyin pasaporttan once gonderiyorlar aldiklari orijinal belgeleri.

• Guncel durum icin update olsun diye yazayim. Expedited olarak basvurdum 06/19'da post office'ten gonderdim 4 gun sonra 06/23'te received diye gozuktu State Dept. websitesinde. Web sitesinde expedited processing time 6 hafta olarak gozuktugu halde 07/21 itibariyle de elime ulasti 4 hafta bile tam dolmadan.

• 5 Ağustos expedited olarak başvurdum, 11 Ağustos sistemde received olarak gözüktü ve bugün 9 Eylül itibari ile postadan elime geçti
    şu an için expedited olarak başvuranlar için ortalama süre 1 ay diyebiliriz

• Ben n400 form doldurdum, interview günüm belli oldu. Form doldurunca 6 ve 16 yaşında çocukları da yazdım. İki çocuk da Türkiye doğumlu. İkisinin de Green kartı var. Ufak olan Türkiye de annesinin yanında. 3 yıldır Amerika giriş yapmadı.
    Büyük olan Green kartı 1 yılı geçtiği için geçersiz olmuştu geçen sene bir ton evrak vs ayarlayıp Ankara da Green kartını çıkarıp tekrar Amerika ya getirdim. Şu an Green kart ile ilgili sorun yok.

Sorum şu, kısa zamanda Amerika vatandaşı olacağım. İki çocuk da otomatik olacak mı? Ya da süreç nasıl olacak bilen var mı acaba?
    Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fktanik, içinde söyledi: Amerikan Pasaportu Basvurusu

Ben n400 form doldurdum, interview günüm belli oldu. Form doldurunca 6 ve 16 yaşında çocukları da yazdım. İki çocuk da Türkiye doğumlu. İkisinin de Green kartı var. Ufak olan Türkiye de annesinin yanında. 3 yıldır Amerika giriş yapmadı.
    Büyük olan Green kartı 1 yılı geçtiği için geçersiz olmuştu geçen sene bir ton evrak vs ayarlayıp Ankara da Green kartını çıkarıp tekrar Amerika ya getirdim. Şu an Green kart ile ilgili sorun yok.

Sorum şu, kısa zamanda Amerika vatandaşı olacağım. İki çocuk da otomatik olacak mı? Ya da süreç nasıl olacak bilen var mı acaba?
    Teşekkürler

Vatandaslik seromonisi sonrasi ya cocuklariniz icin N-600 basvurusu yapacaksiniz, ya da ABD pasaportu cikartacaksiniz.

Cocuklarinizin otomatik olarak vatandas olmasi icin, sizin vatandas oldugunuz gun iki cocugunuzun da ABD'de sizinle Green Card ile yasiyor olmasi lazim. Bu ayrintiya dikkat edin.

Zaten DS-11 formunda basvuru icin gerekli aciklamalari bulabilirsiniz:

Screen Shot 2021-09-16 at 5.05.20 PM.png

• Merhabalar ben sonunda ilk Amerikan pasaportumu bugun aldim ve timeline i buradan paylasmak istedim.

• Applied at USPS on October 29
    • In Process November 3
    • Approved November 19
    • Received November 20

Pasaport u imzalamak hakkinda bir sorum var. Pasaport ile birlikte gelen belgede Sign your full name yaziyor. Benim normal imzamda(drivers license vb) Ilk adimin bas harfi ve middle name el yazisi seklinde. Imza atarken full name hic bir zaman kullanmadim.(Online imza applicationlari haric Docusign vb) Simdi bu pasaportu nasil imzalamam gerekiyor eski imzami mi kullanmaliyim yoksa full name i iceren el yazisi seklinde yeni bir imza mi atmaliyim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mrcarlisle, içinde söyledi: Amerikan Pasaportu Basvurusu

Merhabalar ben sonunda ilk Amerikan pasaportumu bugun aldim ve timeline i buradan paylasmak istedim.

• In Process November 3
    • Approved November 19
    • Received November 20

Pasaport u imzalamak hakkinda bir sorum var. Pasaport ile birlikte gelen belgede Sign your full name yaziyor. Benim normal imzamda(drivers license vb) Ilk adimin bas harfi ve middle name el yazisi seklinde. Imza atarken full name hic bir zaman kullanmadim.(Online imza applicationlari haric Docusign vb) Simdi bu pasaportu nasil imzalamam gerekiyor eski imzami mi kullanmaliyim yoksa full name i iceren el yazisi seklinde yeni bir imza mi atmaliyim?

Bilgilendirme icin tesekkurler, hayirli olsun.

Hayir, ilk veya orta ismin kisaltmasini da kullanabilirsiniz. Diger resmi belgelerde nasil geciyorsa burada da ayni sekilde gecsin. Imzaniza soyismi de ekliyorsunuz, degil mi?

• @crazycells, içinde söyledi: Amerikan Pasaportu Basvurusu

@mrcarlisle, içinde söyledi: Amerikan Pasaportu Basvurusu

Merhabalar ben sonunda ilk Amerikan pasaportumu bugun aldim ve timeline i buradan paylasmak istedim.

• In Process November 3
    • Approved November 19
    • Received November 20

Bilgilendirme icin tesekkurler, hayirli olsun.

Hayir, ilk veya orta ismin kisaltmasini da kullanabilirsiniz. Diger resmi belgelerde nasil geciyorsa burada da ayni sekilde gecsin. Imzaniza soyismi de ekliyorsunuz, degil mi?

Öncelikle çok teşekkür ederim cevabınız için. İmzamda soyismim yok. İlk adımın baş harfi ve ikinci adimin tamami el yazısı şeklinde. Bütün belgelerde bu şekilde ehliyet, Türk pasaportu, naturalization certificate. Soy ismimin olmaması sıkıntı mı? Ama şu ana kadar hiç kullanmadım hiçbir belgede.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

77

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.0k

| | | |