Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da göçmen olmalı mıyım? (Kararsızlıklar / Artılar ve Eksiler)

• ........

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gokcell, içinde söyledi: Amerika'da gocmen olmali miyim? (Kararsizlik / Artilar-Eksiler)

@Yunus-Tilki 2017 de tecrubeyle konusuyorum 1700 dolar doktora, 1250 dolar hastaneye,450 dolar epidural ucreti, doktora her gidiste yaklasik 75 dolar, 4 kere gittik. Sezeryan olursa hastanede kalis 2 gun ve fiyat 1750 ye cikiyor.

@Yunus-Tilki, içinde söyledi: Amerika'da gocmen olmali miyim? (Kararsizlik / Artilar-Eksiler)

@gokcell Peki sigortalı olmak bir şey ifade ediyor mu?

Saglik sigortasinin policesine bagli...

Benim cevremde gordugum orneklerden soyleyebilirim, dogum sirasinda (erken dogum veya sezaryan durumunda bile) cebinden tek kurus cikmayanlar da var. Dolayisiyla hamilelik gibi bir durumda, saglik sigortanizi bunu goz onunde bulundurarak secebilirsiniz.

• @Ayhanes, içinde söyledi: Amerika'da gocmen olmali miyim? (Kararsizlik / Artilar-Eksiler)

@Ayhanes, içinde söyledi: Amerika'da gocmen olmali miyim? (Kararsizlik / Artilar-Eksiler)

yeni tarihli ve farklı bir bakış açısı sağlayan bu videoyu sizlerle de paylaşmak istedim. izleyen biri olarak hem gözüm korktu hem de hırslandırdı.. tam bir araf videosu 🙂

bu videodan sonra Kadir Zora beyin @semavi son tarihli videosunu izledim.Sağlık masrafları ile alaklı bir açıklaması var. 1 saatlik bir video ama hangi dakikasında bahsettiğini hatırlamıyorum. Gerçi videoyu komple izlemekte fayda var oldukça işe yarar bilgiler verilmiş her zaman olduğu gibi.

Öte yandan ülkemizde de Allah korusun amansız bir hastalığa yakalanıldığında da yapılan masrafları yakın çevremizden biliyoruz. Maalesef parası olmayanın yetişemediği türden rahatsızlıklar bunlar. Evini arabasını satan yakın çevresinden yüklü miktarlarda borç alanlar biliyoruz.

Sonuç olarak korkmamak lazım. Her şeyin bir çaresi var. Yeter ki nereye neden ne için gittiğimizi bilelim.

@sash @gokcell @saulgoodman cevaplarınız için teşekkürler.

İlgili video:

Belli bir gelirin altinda iseniz cocuklara medicaid cikar... Ucret odemezsiniz... (3bin alti diyelim)

Belli gelirin altinda iseniz Chip cikar ve 10-15 dolarlar odersiniz (4200 alti sanirim)

Belli bir gelirin altinda iseniz belli yerlerde BEDAVA dogum yapabilirsiniz...

Belli bir gelirin ustunde iseniz sigortanizi ona gore secerseniz problem yasama durumu cok azalir...

Amerika calistiginiz ve kazandiginiz kadar imkana ulasabileceginiz bir yer...

Videoda ki hoca arkadasin soyledigi bir cok seye sonuna kadar katiliyorum...

Atladigi seyler ise suan muhtemelen visiting scholar olacak kadar 'sorunsuz' olmasi Turkiye'de ki bir universitede...15 Temmuz sonrasi, dogrulugunu test etmesemde, okudum bir yazida akademinin %40inin isten atildigini ve %17sinin iceride oldugunu unutmamak lazim... Herkes mi darbeci? Yani onunda belirttigi gibi, insanlar farkli nedenlerle geliyor. Herkes geri donse keske temennisini paylasamiyorum... Bazen bizi mutlu eden seyler baskalarinin kabusu olabilir cunku... Temenninin otesine gecersek, realitede de Dis Turkler kavramini es gecmis arkadas...

Her kesimden insan yaziyor bana... Esnaf ogrenci akademisyen asker memur... Herkesin dayanak noktasi farkli...

Istatistik ile cevaplayamazsiniz bazen 'neden hocalik degilde, pizza dagitimi' sorusunu... Sayilamaz bazi seyler. BU bilimsel acidan da ciddi bir tartismadir zaten... Soyut ve somut kavrami...

Bir diger seyden bahsedelim? Videoda da degindim...

Keske herkes Turkiye'de kalsa olayi... Buna sadece gulup geciyorum... Demir Perde Rusyasindan kalma bir hikaye olsa gerek bu...

Herkes Turkiye'de kalsin..

Herkes Kendi ulkesine yatirim yapsin...

Kimse Yurt disinda calismasin... Calissa da geri donsun vs vs... Basit ve banel cevaplayalim... Mu mesaji microsoft yazilimi kullandigim HP bilgisayarimdan atayim ama...

Ben devlete tapmayan bir adamim. Maksimum boyutta da siyasilerden nefret eden birisiyim... Hatta bu konuda ispanyol hayat kadinlarinin tasidigi pankartlari da cok anlamli buluyorum... Onlarin yanindayim 🙂

Velhasil... Once insanlarin 'olcemedigimiz' motivasyonlarini, duygularini, sosyal yapiyi vs anlamak gerekir... Sonrasinda Dis Turkler kavramina, gocmenlerin neden basarili olduguna, yahudi ermeni ve rum toplumlari uzerinden falan konusuruz...

Amerika'ya gelmek isteyen arkadaslar icin de sunu soyleyebilirim... Sayilabilen ve istatistigi tutulan seyler basit... Kolay... Kormayin... Para, araba, et yemek vs vs

Otekilere odaklanin... Ozlem, yanlizlik, gercek arkadaslar, aile saadeti, cocuklar vs vs...

Ac kaldim diye donen gormedim...

Goren varsa bana da bildirsin...

• @saulgoodman sonuna kadar izlemeye dayanamamıştım özetlediğiniz iyi oldu.Bu arkadaşların yaşadığı Türkiye ile bizim yaşadığımız Türkiye farklımı diye düşünüyorum.

• @semavi bir tweetle parası % 2 değer kaybeden .Hergün zamların geldiği alım gücünün bitme noktasına geldiği bir ülke oldu.Eskiden 250gr, 500gr 1000 kg olan ürünlerin onlarca çeşit gramlama tekniği ile satışa çıkarılmasının zamları gizlemenin taktiği olarak geliştirildiği kaç ülke var.
    Eğitim sağlık diğer konuların olduğu durum ortada.

• ⭐⭐⭐

Sağlık konusunda bir çok noktaya katılıyorum videodaki arkadaşa, ne kadar uç noktalarda örnekler vermiş olsada. Geriye kalan bahsettigi konulari sacma buldum.

Maalesef olumsuz yönleri yansıtmayı ve duymayı tercih etmeyen bir yapıda oluyoruz genellikle. Ozellikle yasanilan hayatin, varolan durumun verdigi yorgunluk ve bikkinlik ile yeni bir isik arayisinda olundugu zamanlarda.

Sağlık konusunda dehşete düşüren bir çok örnekle karşılaştım. Alt gelirde bir çok sağlık imkanının sağlandığı doğru fakat bu alt gelirlerde yaşamak hedef alınmamalı ve teselli olmamalı bence.

Benim deneyimime göre sağlık konusunda en rahat kesim ya en düşük gelirliler ya da çok yüksek gelire sahip olanlar. Ayni durum vergi konusunda da gecerli. Orta sınıf bu işin maalesef bedelini ödüyor.

• @FreeWoRLD, içinde söyledi: Amerika'da gocmen olmali miyim? (Kararsizlik / Artilar-Eksiler)

Sağlık konusunda bir çok noktaya katılıyorum videodaki arkadaşa, ne kadar uç noktalarda örnekler vermiş olsada. Geriye kalan bahsettigi konulari sacma buldum.

Maalesef olumsuz yönleri yansıtmayı ve duymayı tercih etmeyen bir yapıda oluyoruz genellikle. Ozellikle yasanilan hayatin, varolan durumun verdigi yorgunluk ve bikkinlik ile yeni bir isik arayisinda olundugu zamanlarda.

Sağlık konusunda dehşete düşüren bir çok örnekle karşılaştım. Alt gelirde bir çok sağlık imkanının sağlandığı doğru fakat bu alt gelirlerde yaşamak hedef alınmamalı ve teselli olmamalı bence.

Benim deneyimime göre sağlık konusunda en rahat kesim ya en düşük gelirliler ya da çok yüksek gelire sahip olanlar. Ayni durum vergi konusunda da gecerli. Orta sınıf bu işin maalesef bedelini ödüyor.

Türkiye de de durum aynı... Alt sınıf olmayı kabullenmiş bir kitle ile üst gelir gurup arasında sıkışan bir orta sınıf... Son zam ve bozulan yapı nedeniyle orta sınıf kalmayacak duruma gelecek yakında ülke...

Maalesef her dönemin ceremesini de kendi başına bir yere gelmeye çalışan amcasiz dayisiz partisiz cemaatsiz derneksiz bu kısım cekiyor...

• ⭐⭐

Söz konusu videodaki ABD eleştirileriyle ilgili benim düşüncelerim kısaca şöyle:

• Sağlık sigortası meselesi ABD'de en çok eleştirilen konulardan biri, hiç kuşku yok... Öte yandan Medicaid, Medicare, CHIP, Obamacare'den, düşük gelirlilere yönelik ücretsiz imkanlardan hiç söz etmemek videonun eksiği...

• İyi bir araştırmayla düşük sayılabilecek bir gelirle de düzgün bir muhitte oturulabilir, orta halli bir okul bulunabilir. ABD'nin orta halli bir okulu bile bence büyük avantaj sayılır. Amerika'ya göç eden çocuklu Türk ailelerin en önem verdikleri konulardan biri okul bölgesi oluyor, oturacakları yeri seçerken bu nedenle genellikle çok özenli davranıyorlar. Amerika çok büyük bir ülke ve yerleşim yeri seçmek için çok seçenek var. Bu konuda iyimser olabilirsiniz.

• Bireycilik, rekabet, kapitalizm, evet bunlar var. Ama bunlar ne kadar kötü, ne kadar iyi, bir de bunun üzerinde durmak gerek... Sosyal devlete çok önem verenler imkanları varsa başka gelişmiş ülkelere bakabilirler, ama oralarda da yine bireycilik ve rekabetle yüzleşeceklerdir. Gelişmiş bir ülkeye göç etmek, kendini geliştirmeye, rekabete, mücadeleye açık ve hazır olmayı gerektirir. Hem zaten birçoğumuzun öyle ülkelerden ülke seçmek gibi bir lüksü yok.

• Gelir düşükse hayat daha zordur, doğru. Peki Türkiye'de düşük gelirle hayat kolay mıdır? Türkiye'de orta gelirle hayat kolay mıdır? Veya dünyada düşük gelirle hayatın kolay olduğu neresi vardır?

Özetle, iyimser olun. Her konuyu iyi araştırın. Göçmenlik yeni bir ülke, yeni bir hayat, her konuyu baştan öğrenmek demektir ve en basit şeyleri bile sabırlı bir şekilde araştırmanızı gerektirir. Duyduğunuz iyi yönleri de, kötü yönleri de enine boyuna araştırın.

• @saulgoodman kanada vizesi nasildir? Arastirdim fakat tam anlamadim! Yardimci olur musunuz?

• Ben artik bu forumdaki negatifci paylasimlardan bezdim ve ABD'ye yerlesmenin olumlu taraflarini elimden geldigince ortaya koymaya calistigim umut asilayici mesajlar yazmaktan vazgeciyorum. Herkes icin en iyisi, en hayirlisi ne ise o olsun. Selametle.

• ⭐⭐

@alidemir27, içinde söyledi: Amerika'da gocmen olmali miyim? (Kararsizlik / Artilar-Eksiler)

@saulgoodman kanada vizesi nasildir? Arastirdim fakat tam anlamadim! Yardimci olur musunuz?

Forumun arama bölümünü kullanın.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ayhanes @semavi çektiği canlı yayında özellikle 34:50 - 35:30 arasındaki konuşması paylaştığın bütün videonun ne kadar yanlı ne kadar yanlış olduğunu ortaya çıkarıyor.

• @ayvalik10, içinde söyledi: Amerika'da gocmen olmali miyim? (Kararsizlik / Artilar-Eksiler)

@Ayhanes @semavi çektiği canlı yayında özellikle 34:50 - 35:30 arasındaki konuşması paylaştığın bütün videonun ne kadar yanlı ne kadar yanlış olduğunu ortaya çıkarıyor.

kesinlikle haklısınız. daha önce de bahsettiğim gibi Kadir beyin videosundan sonra aklımda soru işareti kalmadı.

• @sadriabi, içinde söyledi: Amerika'da gocmen olmali miyim? (Kararsizlik / Artilar-Eksiler)

Ben artik bu forumdaki negatifci paylasimlardan bezdim ve ABD'ye yerlesmenin olumlu taraflarini elimden geldigince ortaya koymaya calistigim umut asilayici mesajlar yazmaktan vazgeciyorum. Herkes icin en iyisi, en hayirlisi ne ise o olsun. Selametle.

Bence bunu yapmayın. Negatif düşünceler, videolar, yazılar zaten çoğu kişi için bir şey ifade etmiyor. Türkiye'den göç etmek isteyen insanlar zaten durumun farkındalar. Bahse konu videoda bile bir çok şeyden eksik bahsedildiği anlaşılıyor. Ufak araştırmalarla bile bu ortaya da çıkarılabilir. Sizin gibi tecrübesi olanların paylaşımları bu noktada devreye girip insanların doğru bilgiye daha rahat ulaşmasını sağlıyor. İnsan kendisi düşünerek, sorgulayarak bile bazı cevapları bulabilir aslında. En basitinden kötüleyenlerin kötüledikleri yerden vazgeçmemeleri, orada kalabilmek için defalarca başvurmaları bile kendilerini ele veriyor.

• @sadriabi
    @sadriabi bey biz Türkiye'deki dezenformasyon haberlere o kadar alıştık ki, artık iki karşı taraftan bilgi almayınca bir iddianın, haberin doğruluğuna inanmıyoruz
    Eğer siz ve sizin gibi değerli katılımcılar yazmaz ise bizi youtube çöplüğünde boğulmaya bırakırsınız
    Ben bu forumda sizin gibi tüm başlıklara zaman ayırıp katkı veren arkadaşların katkılarını çok değerli buluyorum
    İyi ki varsınız, iyi kide Amerika nın artıları ve eksiklerini yazıyorsunuz
    Burdaki kalıcı bilgiler şimdiki ve gelecekte, aklında göçmenlik olan insanlara rehber olmaya devam edecektir

• @Muhtaradana Size kcc evrak isteği henüz gelmedi mi?

• @Passion hayır henüz gelmedi, sıramı bekliyorum 😀

• This post is deleted!

• ...........................

• @yalta zaman ayirip yaptigin yonlendirmeler adina tsk ediyorum,paylastigin basliklara bakiyorum😉

Benzer Başlıklar

• 17
  • 12
  • 152
  • 14
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

70

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |