Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da göçmen olmalı mıyım? (Kararsızlıklar / Artılar ve Eksiler)

• Hikayenin Başlığı ‘’İçimdeki Ses’’,

Ben 58 Yaşında, eşim ise 55 yaşındayız. İkimiz de yıllarca özel sektörde çalışarak 10 yıl önce üst düzey yönetici olarak SGK Emeklisi olduk. Son 10 yılda eşim Hane Halkı Yöneticisi, ben ise iş birikimleri ve tecrübelerimin ışığında restoran ve ağırlama sektöründe yönetim danışmanlığı yapıyorum. Göreceli bir bakış açısına göre ortalama bir yaşam sürdürüyoruz anlaşılacağı üzere..

Kasım 2017 ayında ‘’İçimdeki ses’’ hadi Green Card çekilişine katıl diye içimi kemirdi. Ve ilk defa katıldığımız bu çekiliş neticesinde 2018EU10xxx case no ile You have been randomly selected mesajını aldık. Doğal olarak şu sıralar ruh halimiz sevindirik olma hali ile dumur olma hali arasında gidip geliyor.

‘’İçimdeki ses’’ daha ne istiyorsun, ömrünün bundan sonraki döneminde daha müreffeh ve insanca yaşayabileceğin bir yere doğru yol alacaksın, böyle bir şansı kaçırma diyor.
    ‘’Dışımdaki sesler’’ ise otur oturduğun yerde, bu yaştan sonra macera neyine, burada elde ettiğin birikimlerini orada kaybetmekte var, elindeki avucundakinden de olacaksın diyor.

Eşimle birlikte bunca yıldır yapmış olduğumuz birikimlerimizin maddi karşılığı bizi Amerika ortalamalarına göre minimum $50K Yıllık olmak üzere sarı bantta en az 10 yıl yaşatacak düzeyde olmasına rağmen endişeli ruh halimiz her geçen gün artmakta.

Ha bu arada söylemeyi unuttum. Bu çekilişte 27 yaşındaki kızımıza da Green Card Çıktı.
    Tabii ki onun için hava hoş. Kendisi zaten Amerika’da üniversiteyi bitirmiş, okul sonrası 1 yıl da Washington DC’de çalışmıştı. Büyük bir olasılıkla mesleği gereği yine aynı şehirde iş bulup çalışarak hayatına yeni bir yön verecek.

Ne dersiniz ‘’İçimizdeki Ses’’i mi yoksa ‘’ Dış Sesler’’i mi dinlesek?
    Büyük bir olasılıkla Washington DC metro alanında bulunan Maryland veya Virginia eyaletlerinde yaşamayı planlıyoruz. Hayatımızı sürdürecek seviyede hem ben hem eşim İngilizce biliyoruz.

Ne iş yaparım, hazırdan yemeden nasıl yaşarız sizlerin görüşlerinize ihtiyacım var..

Sağlıcakla kalın..

• İşlemleri tamamlayıp giderek orada uzunca bir tatil yapın derim. Kararı oradayken vermeniz daha sağlıklı olabilir. Tatil sonunda karar verememiş olursanız dönersiniz, bu sefer burada karar vermeniz yine daha sağlıklı olur. Yol yorgunluğu ve ilk gidiş masraflarını saymazsanız -her ne kadar pahalı bir tatil olsa da- değer diye düşünüyorum.
    Ben sürekli benim başımı belaya soksa da "iç sesimi" dinlemekten hep mutlu olmuşumdur.

• @ZaferY Ben sizin yerinizde olsam denerdim. Anladığım kadarıyla birikim sahibisiniz. Ve ABD'de her yaştan insanlar çalışma hayatında kendilerine yer bulabiliyor. Ömrünüzün geri kalanını çok daha farklı ve keyifli geçirmek için elinize geçen büyük şansı değerlendirin.

• @zafery Zafer bey bizde sizin gibi aynı durumundayız. Benim yasım 52 Eşim 53 yasında ikimizde emekli olduk. Belli bir seviyenin üzerinde emekli
    ve yarı aktif iş hayatımız ile yaşamımızı Türkiye 'de sürdürür iken 13 yıl dır aralıksız Green kart başvurusu yapmış birisi olarak 2019 green kart talihlisi olduk.
    Eğer ABD ye gitmeden önce iş bulunmadıysa bizim gibiler için bir macera gibi görünüyor. Ben iç ses yönünde kararım. Eşiminde dış ses yönünde.
    Şuan iş başvurularına başladım. Bu bizim için bir ilk işaret olacak yerleşme ile ilgili hususta.
    Ankaradaki görüşme sonrası eğer vize işlemimiz onaylanırsa biz kısa süreliğine gidip geleceğiz. (Tahminen Ekim de vizemizi alırsak Ocak 2019 da USA 'ya keşif maksatlı gideceğiz. ) İş hususu temin edilemediği taktirde daha sonrası iş başvurulara devam edip 1 yıl dolmadan giriş çıkş tekrar yapmayı hesaplıyoruz. Takriben yaşam için en azından 2 kişilik bir ailenin geliri bizim kademedeki yaşam standardında olanlar için min 7500 usd civarında olacak. Bu dönemde Evimize dokunmayı düşünmüyoruz.

Kısacası bu yaşta da olsa denemekte fayda var. İş bulunduğu taktirde 5 yıl için bir serüvene girip vatandaşlığı almak ve 5 yıl sonrası kararımıza göre ev satın alarak USA kalıcı yerleşmek .
    Tek endişem mesleklerimizin USA da aksepte olması ile ilgili kısımlarda

• @ZaferY Gerçekten şaşırıyorum buna Öncelikle hayırlı olsun , eğer gitmeyeceksnız neden başvurdunuz , bu inanın bizim gibi gençleri üzüyor bizler burada hayatlamızı kurtarma derdindeğiz zaten kızınız orada ki onu okutacak kadar ve yıllık 50 k birimikin harcayacak kadar imkanınz var gidip her yıl kalabilirizin ki onada çıkmış sanırım bu bir şaka 😕

Eğer çıktıysa gidin en azından yıllardır bizim gibi bekleyen hayat kurmak isteğen kişilerin gözü arkda kalmaz , bu cok acı verici ciddi söylüyorum.
    Aslında bir çok sey demek istiyorum ama bundan nefret ediyorum başvurupda gidermıyım demek çok kaba.

Ki çekilişede kızıyorum neden bu yaşta kişilere çıkıyor neden amac ne evet amaç ne - Çalışmak değer üretmek ne faydası var belli yaşlardaki kişilere vermenın anlam veremıyorum 34 yaşındayım bekarım ve sağlıklıyım günde 15 16 saat çalışabilirim ne iş olsa yaparım - Türkiyede memurum .çıkarsa orada ne olsa yapacağım zaten .

Her zaman diyorum başvuru paralı olsun en azından bir gelir elde edilir gerçekten kafasına koyan gider oylesine başvuran değil - bir vize ücreti en az olmalı 150-200 dolar.

Mutlu olun hangi sese uyardnız siz biliriz.

• @serkanist Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri içinde söyledi:

@ZaferY Gerçekten şaşırıyorum buna Öncelikle hayırlı olsun , eğer gitmeyeceksnız neden başvurdunuz , bu inanın bizim gibi gençleri üzüyor bizler burada hayatlamızı kurtarma derdindeğiz zaten kızınız orada ki onu okutacak kadar ve yıllık 50 k birimikin harcayacak kadar imkanınz var gidip her yıl kalabilirizin ki onada çıkmış sanırım bu bir şaka 😕

Eğer çıktıysa gidin en azından yıllardır bizim gibi bekleyen hayat kurmak isteğen kişilerin gözü arkda kalmaz , bu cok acı verici ciddi söylüyorum.
    Aslında bir çok sey demek istiyorum ama bundan nefret ediyorum başvurupda gidermıyım demek çok kaba.

Ki çekilişede kızıyorum neden bu yaşta kişilere çıkıyor neden amac ne evet amaç ne - Çalışmak değer üretmek ne faydası var belli yaşlardaki kişilere vermenın anlam veremıyorum 34 yaşındayım bekarım ve sağlıklıyım günde 15 16 saat çalışabilirim ne iş olsa yaparım - Türkiyede memurum .çıkarsa orada ne olsa yapacağım zaten .

Her zaman diyorum başvuru paralı olsun en azından bir gelir elde edilir gerçekten kafasına koyan gider oylesine başvuran değil - bir vize ücreti en az olmalı 150-200 dolar.

Mutlu olun hangi sese uyardnız siz biliriz.

insanları tercihleri üzerinden yargılamamak lazım. herkesin kendi kafasında bir planı vardır. yani bu kişiler vize almamayı tercih etse bile arkasında gelenler vizeyi hak edecektir dv2018 de bir çok kişi lottery'i kazanmasına rağmen vize alamayacaklar. yani her şey şanş işi. @ZaferY bey gitmemeyi tercih etse bile yerine gidecek sıkıntısı olmayacak. kura çekimi de bu tür durumlara uygun yapılıyor zaten.

• ⭐⭐

@serkanist Bu bir çekiliş... Katılmak da serbest, gidip gitmemek de... Kararsız kalmak da serbest... Gitmeyi sizin kadar isteyen arkadaşlar için ABD'de H1B vizesi, Kanada veya UK'ye göçmenlik gibi başka alternatifler de var. Sadece çekilişe odaklanmak pek doğru değil bence. Yaşınız genç, hayat devam ediyor ve çabalayarak pek çok şey başarılabilir.

• @saulgoodman @gkhanfeez bence bu iş çekiliş gibi bir lotari gibi ki oyle densede insanların hayatlarını değiştiren , sonuç iyi yada kötü farklı bir ülkede yaşam boyu yaşama sansı veren ve soyununda artık bu topraklarda olmacak oluşu yada senın soy ismin yada devamının nerelerde devam edeceği gibi çok derin bir konu olarak görüyorum , o yüzden bu konulara dikkat etmek gerek aslında demek istediğim bu , bu kararı veren insanların buna göre hareket etmeleri gerekir bizler bunlara bağlandık iyi yada kötü bilemem ama beklentimiz iyi özgür ekonomik yonden somurulmyecek çalıştığımz kadar kadar kazandığımız karnımızın doyduğu bir ülkede yaşamak için bir çok şeyden vazgeçtik bu benım ve benım gibi düşünenler için çok buyuk bir şans ve hayat meselesi o yüzden .
    biri bana çıktı deyip yok ben düşüneyim kararsızım derse ona kızarım , o zaman başvurma !!! bunda benım görüşüm .

hayat devam ediyor bizde buradayız kaçak yaşamak bana göre değil asla yasal olmayan bir iş yapmam , bakalım diğer yonlerı deniyoruz elimizden ne gelirse artık ,
    başarılar.
    kanada vizem var ama gidemedim hala nasıl gideceksınli döviz belli paran para değilki kağıt parçası oldu , ben bu çalışmayı usa yapsam şimdiye zengin olmuştum . hayvan gibi çalışıyorum bu ülkede elime geçen koca bir HİÇ 34 yılda. bu kadar basit.

• @serkanist doğrudur ama bazı şeyler kolay değil tabi ki ilk çıktığında bizde bu tür düşünceleri düşündük gidelim mi gitmeyelim mi diye. oturmuş bir düzen elde tutulur bir meslek sıfır riskli. ve en önemlisi aileni öle her istediğinde göremeyeceğinin korkusu. bizim çocuklarımız var iki tane onları mağdur eder miyiz sefillik çekerler mi sizle aynı yaştayız bu arada mecbur bir oturup düşünüyorsun gidiyim mi gitmeyim mi diye. sonra aklına forum sayfası ya da face grubu geliyor bir bilene danışayım diyorsun tecrübe her şey sonuçta ki çokta faydalı oluyor. ondan eleştirmekte o kadar kolay olmuyor benim için bu tür düşünen insanları sonuç olarak biz haziran'da gideceğiz ve kendim tecrübe edeceğim. bir yılda forumda insanlardan çok şey öğrendim; iyi olacağı kanısına vardım öle olur inş.

• ⭐⭐

@serkanist Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri içinde söyledi:

@saulgoodman @gkhanfeez bence bu iş çekiliş gibi bir lotari gibi ki oyle densede insanların hayatlarını değiştiren , sonuç iyi yada kötü farklı bir ülkede yaşam boyu yaşama sansı veren ve soyununda artık bu topraklarda olmacak oluşu yada senın soy ismin yada devamının nerelerde devam edeceği gibi çok derin bir konu olarak görüyorum ,

Evet, haklısınız, gerçekten sadece gideni değil sonraki kuşakları da etkileyecek çok önemli bir karar bu. İşte bu kadar önemli bir kararı alırken insanların tereddüt yaşaması, forum gibi ortamlarda bu konuyu istişare etmesi de bana çok doğal geliyor. Ama sizi de çok iyi anlıyorum ve hak veriyorum.

• @gkhanfeez Halınız tamm ama dediğim gibi büyük bir karar bu karar sizin gidenlerin youtube sayfası var izleyin lütfen iyi olacak baktnız olmadı dönersiniz ama beım görüşüz 3 yıl olmadan donme kararı vermeyin 3 yıl bu iş için kilit nokta size diyorum dayanın lütfen moral bozmak yok çoçuklar var onlar için bunu yapın 3 4 yılda iyi bir konum olur 🙂 Başarılar.

@saulgoodman : Dostum anlıyorum insanların kafası karışık ailelerde var çoçuklarda bu kadar onemli arkdaşım eşi amerikalı burada memur oda kararsız gitmekte eşi burada iş buldu 2 000 tl ye 😕 gülermisin ağlarmısın kızın usa maaşı en az 5 bin dolardı. çoçuk memur işi iyi sayılır yoksa burada durmaz rahat çalışıyor git gelleri çok oluyor ama bilmiyorlar ne yapacakalar..

Benim içinde dediğim gibi yasal olmadan gitmem - Dil kursuna gideyim diyorsun paranın değeri kalmadı 3 yıldı paramın yarısı gitti dolar karşısında düşün 😞

• Merhaba sevgili Forum Arkadaşlarım,
    Sayın @serkanist, Sayın @saulgoodman , Sayın @gkhanfeez in benim kararsızlığım üzerinden yorum yapmaları hoşuma gitti. Forumdaki paylaşımımından beklediğimde buydu. Tüm fikirlere saygı duyuyorum. Sayın @serkanist in yaşı 34 ve bugüne kadar yaşamış olduğu hayatındaki mutsuzluğu ve umutsuzluğunu ve kendisine yeni bir gelecek kurma hayallerini anlayışla karşılıyorum. Ümit ederim bu hayallerine vakit geçirmeksizin ulaşır. Ben de 34 yaşında böyle bir karar verme durumunda olsaydım inanın hiç tereddüt etmezdim. Ancak yaş 58, bir yıl sonrası 59. Gerçekten çok zor bir karar. Siz de benim yaşımda olsaydınız aynı kararsızlığı yaşardınız diye düşünüyorum.

Bu arada her halükarda Green Card şansımı bizzat giderek kullanacağım. Şundan emin olun, şayet iş bulabilirsem en az 10 yıl daha dinamik ve üretken olarak iş yapabileceğim inancındayım. Ama benim yaşımda böyle bir çalışma imkanını bulma konusunda sizlerden daha az şansım olduğunu biliyorum.

Hepinize selam ve sevgilerimi sunarım.

• Arkadaşlar, @ZaferY çok iyi anlıyorum. Belli bir yaştan sonra farklı bir kulvarın çıkması genç iken gitme durumuna göre çok farklı. Hele bir de burada düzgün bir işiniz ve yaşam standardınız var ise Amerika'ya gitmek için bir sebebimizin olması lazım. Kazanmak güzel bir duygu Ancak Amerika'da bizi bekleyen bir iş yok ise gitmek için maceraya atılmak gerekli midir.
    Denizde çalışanların bir tabiri vardır. Denizde çalışmak için mutlaka bir sebebiniz vardır. Eşin dırdırından kaçmak, çocuğunu okutmak, kendince statü elde etmek ,dünyayı gezmek vb.
    Bu gidişte tam öyle biriktirdiğiniz bir birikimi bu macerada kullanmak ister misiniz. Başarısız oldunuz ve döndünüz. O yaştan sonra nasıl çalışabilirsiniz. Genelde gidişler genç yaşlarda oluyor. Yaş olarak emeklilik kıvamında olanlar (50 civarı yaşlar için ) için USA iş bulma olasılığımız ne kadar dır. Bu yaşta USA da kasada çalışmak için gitmek doğru bir yöntem midir.
    Kanımca 80 yaşından sonra milli piyangodan ikramiye çıkması gibi şey şu anki durumumuz.
    Hayat riskler ile dolu riske alırsan çok kazanırsın veya tamamını kaybedersin . Tercih senin ve o kadar da şans senin.
    Oradaki işin yıllık 80000 -90000 arası değil ise bu riski almak sakıncalı
    Para haricinde Birçok sıkıntıların var oralar da ödeyeceğin Vergiler demeti , Sağlık sigortası , yeni yaşam için yapılacak harcamalar, yanında götürdüğün eşinin adaptasyonu ve hayata alışması , standart alışkanlıklarını nasıl elimine edeceğin , Türkiye'deki hasretlerin (yemek alışanlıkların ) , ne kadar da bir Türkiyeye gideceğin, arkada bıraktığın insanlar ...
    İyi düşünmek lazım.

• 18 yıllık başvuruların sonunda Dv2019 kazanan biri olarak benzer durumdayım, 48yaşında makina muhendisiyim ve 15 gun sonra düşük maaşlı olarak emekliliğimi kazanıyorum ama en azından 60ıma kadar zaten burda da çalışmak zorundayım sağlığım elverdiği surece . 15 senedir orda yaşayan kardeşimin durumu ve ondan aldığım ilhamla ordaki bizi bekleyen geleceğe dair umutsuzluğum yok , en azından ülkemin içinde olduğu durumla kıyasladığında. Turkiyede eskiden insanların kendisine ait gelecek endişesi vardı , artık ülkenin durumu ve geleceği ile alakalı endişeler kişisel endişelerin önüne geçti ve bu huzursuzluğun getirdiği psikolojik durumun tedavisi ve çözümü yok , çünkü çözüm yada tedavi kişinin kudretinde değil. İnsanların geleceği ufku kadardır , baskı ile kısıtlanmadığı sürece . Kısıtlanmadığınız yerde daha huzurlu ve mutlu hayat sürmek daha kolay olacaktır.

• Yanlış anlaşılmak riskini göze alarak bir iki aforizmamsı alegorik cümle kuracağım. Anlamsız da gelebilir ama uzun uzun tartışmanın somut sonuçlara ulaştıramayacağı bir konu bu , yani son derece öznel.
    "Kıyıdan uzaklaşmayı göze alamayanlar yeni okyanuslar (bence kıtalar) keşfedemez." bkz.
    "İnsanlar temelde ve çok kaba olarak iki temel davranışın (her davranma durumunda) bir tanesinin davranış desenini benimseme eğilimindedir. Yeniliklere açık olup belirsizlikte değişim aramak ve belirsizlikten kaçınarak stabil kalmak"
    Eğer atalarımız riski göze alıp ağaçtan inmeselerdi, yine riski göze alıp savanalara açılmasalardı, yine riski göze alıp nehirleri, dağları aşmasalardı bu günlere gelemezdik. Mimaride ve şehircilikte bir trik var, eminim sebebi üzerine bilimsel tespitler de yapılmıştır. Ama Tüm insanlık Batı yönüne doğru gelişir, göç eder ve yayılır. Özellikle şehirlere dikkat edin gerçekten bu böyledir. Ülkeler için de kabaca bu söylenebilir.
    Sayılı yıllar yaşayabilen bir canlı olarak anlamlı olmayacak kadar konformistiz. Toplumun eğilimlerini hızla benimsiyoruz. Topluma itaat ediyoruz.
    Veri olması açısından (defaatle yazmış olabilirim) 43 yaşındayım, küçük bir kızım var. İş de buluruz, adapte de oluruz.
    Her şey güzel olacak.

• ⭐⭐

@caglaror 👏👏 Ümit güzel şeydir! Basarabilirsiniz arkadaşlar yeterki yüreğinizde, kalbinizde o azmi hissedin... Herşey harika olacak... Dream's give hope, hope gives motivation.. ✨

• @caglaror bence en olgun çağımız.. daha ölmedik abi.. müthiş bir hayat bizi bekliyor.. yerimizde olmak isteyen binlerce kişi var. Ekmeğimiizi taştan çıkarırız.. simit satar onurlu yaşrız...

• 2019 talihlisiyim. Yaşım 39 esimin 35 cocugumuz 6 yaşında. İstanbulda orta olcekli bir isletmem var. Avrupa yakasinin göbeğinde oturuyoruz. Hasbel kader geçiniyoruz ilk ciktiginda acaba da kaldik. Sonra biraz araştırma etme olurmu evet olur dedik. Daha formlarımızı doldurmadik. Biraz araştırma yapıyoruz birazda halen düşünüyoruz. Kotu olacağını dusunmuyorum çünkü farklı mesleki tecrubelerimiz var. En önemlisi istanbul gibi bi junglede hayatimizi devam ettiriyorken abd o kadar sarsmaz diye dusunuyorum

• Bu gün çalışırken bir yandan da youtube da video dinliyordum Elon Musk vs derken bir video da Stephen Hawking den bahsedilmeye başlandı. Daha önceden hayat hikayesini bilmeme rağmen videoyu sonuna kadar izledim. 21 yaşında ALS hastalığı teşhisi kondu 70 yaşında öldü. O hali ile 59 yıl daha yaşadı. Sizce bu adam bu kadar nasıl yaşadı?
    Hayatımızda ki dönüm noktaları belki bizi zorlayacaktır ancak ne kadar zorlar ise zorlasın bir amacımız var ise ve kendimizi de buna koşullayabilirsek üstesinden gelemeyeğimiz hiçbir şey yoktur.

• @ZaferY Bey (Abi) Şimdi yaşınız ve deneyimizin benden çok öte bundan şüphem yok o yüzden size saygı duyuyorum birincisi bu .

Ben birinci yazdığımda biraz aşırı yaklaşımda bulunmuş olabilirim ama belki ben yanlış anladım bilemiyorum , genelde kazananlar kararız kalıyor hangi yaştan olursa olsun durumu ne olursa olsun , bazıları gitmiyor ve bunu burada söylüyorlar buna sinir oluyorum o zaman baştan başvuramamak gerek die düşünüyorum bunu belirttim .

İnsanların durumları hepsi farklı farklı sizinde öyle buna katılıyorum maddi durumuz iyi gibi görünüyor ve kızınızda orada onada çıktı ve oraya çok iyi biliyor sanırım üniversiteyi orada okudu, bence handikap biri gitti bile.

Gidermisiniz gitmezmisiniz bilmem ama yapmak bence daha iyi olacaktır yanı yarın öbür gün kızınız evlenirse sizinde orada yasal kalma süreniz daha iyi olacaktır onada böylece destek olursunuz çalışıp iiş bulmak bilemem neden olmasın ama kızınız için bile gidilir maddi sorunlarda yoksa neden olmasın .

Bugun Tv de bakıyorum insanların Usa pasaportu var istediği yerde yaşıyor Kanada Meksia Avustrayla İngiltere nereyi isterlerse Gidip kendilerine yazlık ev bakıyorlar paraları değerli dünyada geçiyor pasaportları saygın insan daha ne ister bilmiyorum .

O yüzden GC almanızda fayda olacaktır die düşünüyorum .

Benim görüşüm bu.

Bana gelince evet çok büyük sorunlarım var Memurum nefret ettiğim bir işim var (Polisim) hiç sevmedim ama yapıyorum çünkü Türkiyede iş yok olsada 1600 tl onuda kazansam şukur ederim sorun o değil daha derin sorunları var sosyolojik toplumsal hiç girmek istemiyorum o konuya.

Kısacası Bekarım sağlıklıyım şukur 34 yaşındayım ve umarım çıkar diyorum ama bu yılda kötü sonuçlandı , Usa vizem var iki defada gittim yasal olmayan yollarla gitmek bence aptallıktır o kadarda değil yanı ama GC varsa denenmeli die düşünüyorum ama gün geçtikçe zorlaşıyor hem yaşlanıyorum hem adapte olmak benım için zor olacak tamam kanallarım çok açık farklı kültürle hiç sorunum yok ama ama zaman sizi yavaşlatır sorun bu .

Amerikayı neden isterdim :

Ekonomi bence çok iyi her anlamada sıfırıdan başlasam 3 yıl içinde kendimi mutlu edecek bir konuma gelirdim sanırım .
    Bizim gibi farklı bir ülkeden gelen insan çok daha çalışıyor bir amerikalıya göre daha çok çalışıp daha çok gelir elde ediyor .
    İnsanların daha nazik ve kültürlü ve çok daha uygar.
    Çok sığ ilişkiler var kimse kimseye karışmıyor bakmıyor bile en çok sevdiğim şey bu . Ama toplumsa olaylarda birleşiyorlar birlik olabiliyorlar mahallede şehirde tepki veriyorlar bu güzel.
    Rahat ve Ferah bir ortam var .
    Çok iyi uni. ve eğitin kurumları var bu benım içimde ilerde ailem olursa çoçuklarım içinde çok iyi .
    Doğası bence güzel yeşillik ve ormanlık bulunduğun yere göre değişir ama geneli oyle .Çok güzel ormanlık alan ve park kamp alanı var.
    İnsanlarla fikirleni özgürce konuşabiliyorsun.
    Kanunlar çok keskin ve net (En çok hoşuma gidiyor) - Çalmak kaçırmak rüşvet almak vermek kayırmak çok az hemde çok çok az varsada yakalanmamak elde değil.

gibi gibi bir çok şey var.

Deniyorum elimden gelirse bir gün olur olmazsa Burada yaşamaya devam ederim Başka çarem yok bizim gibi insanların yapacağı atlayacağı aşacağı tek yer orası bence.

@sash Kesinlike git kardeşiniz orada destek olacaktır yaparınız merak etmeyin.

@caglaror Siz yapmayacaksanız kim yapacak 🙂 Başarılar şimdiden .

@Mgulcan Başarılar Dilerim şimdiden yapılmacak bir şey yok yapılır edilir inanın zor değil.

Dediğim gibi ilk 3 yıl zorlu olur sonrası kendi kendine gelecektir .

Şimdiden çıkan gidecek olanlara başarılar gidin güzel bir hayat kurun kendinize 🙂

En azından bizler arkanızdan gelirsek kahve içeçek bir tanıdığımız olur belki.

Saygılarımla.

Hızlı yazdım yazım hataları için özür dilerim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

121

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |