Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da göçmen olmalı mıyım? (Kararsızlıklar / Artılar ve Eksiler)

• @serkanist Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri içinde söyledi:

@ZaferY Bey (Abi) Şimdi yaşınız ve deneyimizin benden çok öte bundan şüphem yok o yüzden size saygı duyuyorum birincisi bu .

Ben birinci yazdığımda biraz aşırı yaklaşımda bulunmuş olabilirim ama belki ben yanlış anladım bilemiyorum , genelde kazananlar kararız kalıyor hangi yaştan olursa olsun durumu ne olursa olsun , bazıları gitmiyor ve bunu burada söylüyorlar buna sinir oluyorum o zaman baştan başvuramamak gerek die düşünüyorum bunu belirttim .

İnsanların durumları hepsi farklı farklı sizinde öyle buna katılıyorum maddi durumuz iyi gibi görünüyor ve kızınızda orada onada çıktı ve oraya çok iyi biliyor sanırım üniversiteyi orada okudu, bence handikap biri gitti bile.

Gidermisiniz gitmezmisiniz bilmem ama yapmak bence daha iyi olacaktır yanı yarın öbür gün kızınız evlenirse sizinde orada yasal kalma süreniz daha iyi olacaktır onada böylece destek olursunuz çalışıp iiş bulmak bilemem neden olmasın ama kızınız için bile gidilir maddi sorunlarda yoksa neden olmasın .

Bugun Tv de bakıyorum insanların Usa pasaportu var istediği yerde yaşıyor Kanada Meksia Avustrayla İngiltere nereyi isterlerse Gidip kendilerine yazlık ev bakıyorlar paraları değerli dünyada geçiyor pasaportları saygın insan daha ne ister bilmiyorum .

O yüzden GC almanızda fayda olacaktır die düşünüyorum .

Benim görüşüm bu.

Bana gelince evet çok büyük sorunlarım var Memurum nefret ettiğim bir işim var (Polisim) hiç sevmedim ama yapıyorum çünkü Türkiyede iş yok olsada 1600 tl onuda kazansam şukur ederim sorun o değil daha derin sorunları var sosyolojik toplumsal hiç girmek istemiyorum o konuya.

Kısacası Bekarım sağlıklıyım şukur 34 yaşındayım ve umarım çıkar diyorum ama bu yılda kötü sonuçlandı , Usa vizem var iki defada gittim yasal olmayan yollarla gitmek bence aptallıktır o kadarda değil yanı ama GC varsa denenmeli die düşünüyorum ama gün geçtikçe zorlaşıyor hem yaşlanıyorum hem adapte olmak benım için zor olacak tamam kanallarım çok açık farklı kültürle hiç sorunum yok ama ama zaman sizi yavaşlatır sorun bu .

Amerikayı neden isterdim :

Ekonomi bence çok iyi her anlamada sıfırıdan başlasam 3 yıl içinde kendimi mutlu edecek bir konuma gelirdim sanırım .
    Bizim gibi farklı bir ülkeden gelen insan çok daha çalışıyor bir amerikalıya göre daha çok çalışıp daha çok gelir elde ediyor .
    İnsanların daha nazik ve kültürlü ve çok daha uygar.
    Çok sığ ilişkiler var kimse kimseye karışmıyor bakmıyor bile en çok sevdiğim şey bu . Ama toplumsa olaylarda birleşiyorlar birlik olabiliyorlar mahallede şehirde tepki veriyorlar bu güzel.
    Rahat ve Ferah bir ortam var .
    Çok iyi uni. ve eğitin kurumları var bu benım içimde ilerde ailem olursa çoçuklarım içinde çok iyi .
    Doğası bence güzel yeşillik ve ormanlık bulunduğun yere göre değişir ama geneli oyle .Çok güzel ormanlık alan ve park kamp alanı var.
    İnsanlarla fikirleni özgürce konuşabiliyorsun.
    Kanunlar çok keskin ve net (En çok hoşuma gidiyor) - Çalmak kaçırmak rüşvet almak vermek kayırmak çok az hemde çok çok az varsada yakalanmamak elde değil.

gibi gibi bir çok şey var.

Deniyorum elimden gelirse bir gün olur olmazsa Burada yaşamaya devam ederim Başka çarem yok bizim gibi insanların yapacağı atlayacağı aşacağı tek yer orası bence.

@sash Kesinlike git kardeşiniz orada destek olacaktır yaparınız merak etmeyin.

@caglaror Siz yapmayacaksanız kim yapacak 🙂 Başarılar şimdiden .

@Mgulcan Başarılar Dilerim şimdiden yapılmacak bir şey yok yapılır edilir inanın zor değil.

Dediğim gibi ilk 3 yıl zorlu olur sonrası kendi kendine gelecektir .

Şimdiden çıkan gidecek olanlara başarılar gidin güzel bir hayat kurun kendinize 🙂

En azından bizler arkanızdan gelirsek kahve içeçek bir tanıdığımız olur belki.

Saygılarımla.

Hızlı yazdım yazım hataları için özür dilerim.

Evet bizimde gitmekte ki temel sebebimiz aslında bu. Daha medeni bir sosyal ortamda yasamak. Karsindaki insana günaydın dediğinde bir günaydın yada gülümseme beklemek. Çocuğumuzun daha sağlıklı eğitim almasını sağlamak. Düzgün ticaret yapmak emeğinin karşılığını almak. Tek sorunumuz sosyal olarak zorlanacagiz. Burda güzel ve hareketli bir sosyal yasantimiz var. Orada bilinmez bakalim yaşayıp göreceğiz. Umarım size de çıkar ve sizde bu çukurdan çıkarsınız. Çukur kısmına da açıklama getirmek istiyorum. Sıcak ticaret yaptığımız için gerçekten çok zorlanıyoruz kur yuksek hammadde alimi zor işçilik zor herşey pahali. Ticari olarak çukur yoksa güzel memleketim 🙂

• Bu arada konu başlığını baya saptırdık kusura bakmasın herkes 🙂

• Kusura bakmayin bizim soylediklerimiz konu disi ozur dilerim ozel oldu biraz gidenlere basarilar diliyorum umarim herşey yolunda gider 🙏

• @mgulcan Ticaret yapan arkadaş larim var sizin gibi caliskan insanlar zorlanmas iste kurar kendine umarim istekleriniz olur 🙏😉 Basarilar diliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gkhanfeez @serkanist su asagidaki konu gibi bir baslik acip bu yorumlari oraya aktarayim ben 🙂 Maalesef var olan bir konuya aktarilmiyor post'lar ama konudan ayrilip yeni bir konu olusturulabiliyor. Baslik hakkinda oneriniz var mi acaba?

https://yesilkartforum.com/forum/topic/147/2018-dv-talihlileri-nelerden-vazgeçip-neler-i̇çin-gidiyoruz

• @crazycells Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri içinde söyledi:

@gkhanfeez @serkanist su asagidaki konu gibi bir baslik acip bu yorumlari oraya aktarayim ben 🙂 Maalesef var olan bir konuya aktarilmiyor post'lar ama konudan ayrilip yeni bir konu olusturulabiliyor. Baslik hakkinda oneriniz var mi acaba?

https://yesilkartforum.com/forum/topic/147/2018-dv-talihlileri-nelerden-vazgeçip-neler-i̇çin-gidiyoruz

''gitmeli mi gitmemeli mi artılar ve eksiler'' minvalinde bir şey aslında aslında

• Evet neden olmasin siz nasil isterseniz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gkhanfeez @serkanist tamamdir, konuyu tasidim ve ismini "Amerika'da gocmen olmali miyim? (Kararsizlik / Artilar-Eksiler)" olarak degistirdim, sanirim bu baslik daha uygun oldu 🙂

• "Kişisel görüşleri paylaşarak bir başkasının konuyu ele alış şeklini geliştirmek mümkün olabilir" savından hareketle göçmenlikle ilgili bazı fikirlerimi yazmak isterim.
    Amerikan tarihini çok kabaca bir kaynaktan okuyorum ve bir iki eski bilgim var. Göçmen olmak apayrı bir olgu zaten. Amerika'da göçmen olmak her ne kadar göçmenlik kümesi ile kesişse de biraz farklı bir durum. Hele bir de Türkiye'den gidip Amerika'da göçmen olmak üç kümenin kesişimi oluyor.
    Kişisel fikrimde defekt ve subjektif çok nokta var, ancak elimde güçlü mantıksal önermeler olmasa da görüşlerimi açıklamaya çalışacağım.
    Salt Lake City'de 2 NBA maçına gitme şansım oldu. Beklediğimden fazla Asya kökenli gördüm orada. Ulusal Marşları çalmaya başladığında hepsi ayağa kalkıp şapkaları çıkartıp ellerini kalplerinin üstüne koyup eşlik ettiler. Garip bir şekilde sahanın ortasında da bir asker vardı, onu anons etmişlerdi.
    İngilizlerle yapılan o kadar savaş, kuzey güney meselesi ve bir sürü kan-gözyaşı ve acı ortaya böyle bir şey çıkartmış.
    Ne var ki bizde de var deriz değil mi? Peki bu kadar sene sonra bile bu kadar sağlam bir yapıyı nasıl korumuşlar? Sadece ekonomi yada evlere asılan bayrakla mı?
    -cümleme oto sansür uyguladım, bir süre daha devlet memuru ve TC vatandaşıyım çünkü 😞 -
    Böyle bir ülkeye göç etmek çok kültürlü yapıyı sindirebilmiş bir topluma entegre olmak uyum sağlayabilenler için bulunmaz nimet. Hemen eksikleri ve uç noktalar hakkında cümleler dizmeyelim. Benzer sıkıntılar veya özel türleri hemen her ülkede var. Ama ideale en yakın toplum yapısı US, Kanada, AUS gibi ülkelerde. Gelecekteki tek dünya devletinin de benzer bir yapıda olacağını tahmin ediyorum.
    Kurulu düzeni bırakıp gitmek standart ve değişmez bir karar bariyeri olarak kalacaktır. Oradaki eksilerin ağır bastığı durumlar mutlaka olacaktır. Hatta geri dönülmez olmasının açmazları da buna eklenince isyan modu açılır. Ama daha geriden bakıp büyük resmi görmek gerektiğini düşünüyorum. Globale yakınlaşan bir dünyada gidip denemenin dayanılmaz cazibesi her şeye baskın gelecektir.
    Sadece Amerika için değil, ama genelde göçmenlik için insan göçmen olmalı. İstediği yaşantının ne olabileceğine kendisini ikna edebilmek için en azından denemeli.
    Kim bilir son durak Amerika'da olmayabilir...

• Sanirim biraz gec kaldim ancak

konu basligi onerim

Gitmek mi zor, kalmak mi zor?

Konu sarkisi onerim:

( buradaki “darling” Statue of Liberty olsun )

Konu gorseli onerim:

image.jpg

• @sharm Yıllardır favori şarkımdır. Ne zaman kararsızlığım tutsa mırıldanırım 🙂

• Bir önceki işimden birkaç ay önce, hiç hak etmediğim şekilde ayrılmak zorunda kaldım. Keza kız arkadaşımla da benzer şekilde noktayı koydum. Şuan için aile eşrafı dışında beni buraya bağlayan pek bir etken yok. Vizemin onaylanmasına müteakiben oraya yerleşmek istiyorum. Daha doğrusu gün sayıyorum. Benim gözümde orası; bir mühendis olarak mühendisliğin, üretimin, yüksek öğretimin, finansın kalbi. Çalışmak, üretmek ve karşılığında bir şeyler sunmak isteyene sınırsız sayıda olanak sunuyor.

• Gelecek 10 yılda Usa ekonomisini nasıl görüyorsunuz! Şu an tartışmasız bir gerçek ki ekonomisi dünya da en iyi ülkelerden birisi Usa diyebiliriz, gelecek için dünyadaki dengeler nasıl değişir sizce!
    Trump’ın bazen çılgınca hareket etmesi sizi de düşündürüyor mu! Sonuçta bunların maliyeti vergi olarak yansıyor.

• Banned

@aklımagelmedi Amerika'da gocmen olmali miyim? (Kararsizlik / Artilar-Eksiler) içinde söyledi:

Gelecek 10 yılda Usa ekonomisini nasıl görüyorsunuz! Şu an tartışmasız bir gerçek ki ekonomisi dünya da en iyi ülkelerden birisi Usa diyebiliriz, gelecek için dünyadaki dengeler nasıl değişir sizce!
    Trump’ın bazen çılgınca hareket etmesi sizi de düşündürüyor mu! Sonuçta bunların maliyeti vergi olarak yansıyor.

benim fikrime göre:amerikan ekonomisi iyi de olsa kötüde olsa orda yaşamak zor.cok çalışmak lazım.türkiye de ailede 1 kişi çalışsa yetebiliyor ;ama orda ailede herkesin çalışması lazım.amerikan ekonomisinin iyi olduğu zamanda da kötü olduğu kriz zamanında da oraya giden arkadaşlarım oldu.ortak noktaları geçinmek iyi çok çalışmanın , günde belki 10-12 saat belki daha fazla çalışmanın sart olduğunu derlerdi hep.halen de diyorlar.
    sizin sorunuza gelince: bence trump ülkenin basında cok kalmaz yakında onu alaşağı ederler.efelendiğine bakmayın korkak biri bence, k.kore ye asarım keserim dedi ;ama karsıdan füzeler kendisine doğrultulunca, süt dokmus kediye dondu şimdi singapur da anlaşma peşinde kosuyor.

• @başkan Türkiye'de de günde 8 saat tek çalışarak ev geçindirmek imkansız. Bir önceki işimde (2015 yılında bıraktım) 3 kişinin yaptığı görevi (Planlama elemanı, IK destek, IT destek) tek başıma yapıyorken aylık çalışma saatlerim ortalama 225 saat normal çalışma 120 saat hafta içi mesaisi en az 20 saat hafta sonu mesaisi olmak ile birlikte aylık aldığım maaş 3500 TL civarı idi. 2014 Aralık ayında 2250 TL toplam kesinti ödemiştim devlete. Bu arada eşimde çalışıyordu. 2012 Aralık ayında bir oğlum oldu. Çocuk 3 yaşına gelene kadar hafta sonu evde kalabilirsem yada yıllık izin alabilirsem ancak çocuğun yüzünü görüp, sevip okşayabiliyordum. Bu süreçte elimdeki kazancım ne oldu? Şu anda satsam ederi 100 bin TL'lik bir ev ve 93 model bir Skoda Favorit.
    Peki aynı şekilde Amerika'da çalışsaydım sence karşılığında ne kazanımım olurdu?

• Banned

@yalta sayın yalta , ben türkiye de durum iyi demek istemedim.burda çok çalıştırıp az maaş ödüyorlar. Ama bazı arkadaşlar gördüğüm kadarıyla amerika yi toz pembe görüyorlar kolayca iş bulup kısa sürede çok para kazanacakarını hayal edenler var.ben o yazıyı ayaklar yere sağlam bassın hayal kırıklığı olmasın diye yazmıştım.

• @başkan Amerika'da gocmen olmali miyim? (Kararsizlik / Artilar-Eksiler) içinde söyledi:

@yalta sayın yalta , ben türkiye de durum iyi demek istemedim.burda çok çalıştırıp az maaş ödüyorlar. Ama bazı arkadaşlar gördüğüm kadarıyla amerika yi toz pembe görüyorlar kolayca iş bulup kısa sürede çok para kazanacakarını hayal edenler var.ben o yazıyı ayaklar yere sağlam bassın hayal kırıklığı olmasın diye yazmıştım.

Evet sayın başkan usa de başlangıç işlere bakıldığında 2000 dolar bi rakam tek kişi çalışırsa elde edebiliyor. Bu rakam bir insanın ferahça yaşaması için bazı bölgelerde yeterli ama Usa gelip birikim yapmadıktan sonra da bir anlamı olmadığı kanaatindeyim. Eğer iki kişi çalışır ise o zaman diğerinin kazandığı birikim yapılabilir ama o da tabi çocuk durumuna bakar.
    Öte yandan bir işte ilerleyip iyi maaşlara çalışmak için de sabır ve azimli çalışma gerekli diye düşünüyorum. Ayda min 5000 dolar kazanmak gerekir ki iyi bir şekilde yaşayıp birikim yapılabilsin. Bu kısımda kafamda soru işaretleri var benim de acaba bir işte ilerleyip iyi para elde edebilir miyim diye.

• Banned

@aklımagelmedi aile durumu iyi olanlar gidip master yapıyor ve biyerlere gelebiliyorlar.calısıp okumak-kendini geliştirmek zorunda olanlar ise bayağı uğraşmalı.zamanla oluyor her şey. en az 20 arkadaşım gitti oraya suan durumları iyi ama bayağı uğraştılar sürekli kosturmaca ;kira vergi....

• Mesela ben sayın @başkan 🙂 Bayağı bir uğraşacağız eşim ile beraber. Umarım tutunmayı başarabilir ufaklığa iyi bir gelecek hazırlayabiliriz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

107

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |