Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da göçmen olmalı mıyım? (Kararsızlıklar / Artılar ve Eksiler)

• ⭐⭐

@hadi Teşekkürler uyarılar için. ABD'nin veya başka herhangi bir ülkenin toz pembe, sorunsuz bir yeryüzü cenneti olduğunu sanıyorum kimse iddia etmiyor. Her yerin kendine göre artıları, eksileri var. Her yerde bazı olumsuz örnekler bulunur. Mesele sorunların derinliği, sıklığı, yoğunluğu ile ilgili. Verdiğiniz olumsuz ABD örneklerine karşı çok sayıda bizim memleketten örnekten söz edebilirim, ama bunu istemiyorum. Türkiye'yi seviyorum ve olumsuzluklarından söz etmek içimden gelmiyor. Buna gerek de duymuyorum, bunları burayı okuyanların da bildiğini düşünüyorum. Sadece şunu söylemeden geçemeyeceğim ama, bahsettiğiniz LA olaylarını okumak için verdiğiniz bağlantı, dünyanın en geniş ve müşterek internet ansiklopedisinden ve biz bütün özgür dünyanın yararlandığı o kaynağa VPN kullanmadan giremiyoruz. Dahası, bu ülkede artık VPN kullanmak bile bir "şüpheli" olma sebebi oluyor giderek, merak edenler VPN kullanımıyla ilgili devletin haber ajansında çıkan haberlere şöyle bir bakabilirler...

• This post is deleted!
  • ⭐⭐

@hadi Saldırı olarak algılanacak bir sözüm olduysa kusura bakmayın, niyetim o değildi. Göçmenlik niyetinde olanların kendilerini kötüye de hazırlamaları için sağladığınız katkılar için teşekkürler. İfade özgürlüğünden yanayım.

• This post is deleted!

• Sayin hadi size katiliyorum sadece olumlu taraflari dusunerek gidince buyuk hayal kirikliklariyla karsilasabilir bu yuzdende farkli acilardan bakmak her zaman daha faydali olacaktir.ancak amerika oyle degil bazen fazlaca abartiyorsunuz gibi seyler diyorsunuz muhakkak dogrudur ama ne oldugunu belirtmek neyin abartili oldugunu dusunmek ve sizce dogrusunu belirtmek daha iyi olmazmi? Yani biri bi tez ortaya attiginda "hayir o oyle degil "demek bi anti tez olusturmuyor.bunun dogrusu bu oyle degil demek daha dogru degil mi

• Uzun sureler yurtdisinda yasamis kisiler ABD hakkinda daha objektif dusunebilirler ya da dusunemeyebilirler de. Kesin olan bir sey var ki son 18-20 yildir ulkedeki mevcut iktidarin ulkeyi getirdigi noktada ozellikle iktidar yanlisi olmayan beyaz yakalilar icin TR'de yasamanin ne kadar zor oldugunu ya hic bilmemislerdir ya da unutmuslardir. Cok isteyen doner yasamaya devam eder. Gocmenim ama kendimi multeci gibi hissediyorum.

ABD'de uzun yillar degil simdilik sadec 1,5 yildir yasayan biri olarak gozlemim odur ki burada homeless olmak icin gercekten caba gostermek gerek. Hayat o kadar cok firsat yaratiyor ki. Ote yandan bireylerin, kiliselerin, sivil toplum kuruluslarinin, eyalet ve federal hukumetlerin cesit cesit destekleri var. Homeless olmak kisisel tercihlerin bir sonucu ayni zamanda.

Bu arada mobil evlerde yasayan kisilerin yasal olarak homeless kabul edilebiliyor olma ihtimali de olabilir ama arastirmadim. Ki bu dogru degil mobil home gayet de kurumlar tarafindan morgage ile desteklenen bir barinma sekli. Bakmak lazim bu konuya.

• Diğer bir konuda bahsetmiştim, aynı yazımı burayada taşımak istiyorum. ABD'deki yaşamımdan ne kadar memnun olsamda bazı gerçekleride görmemezden gelemem;

Diğer bir konu ise bazı sosyal haklar. Örnek olarak çalışıyorsunuz fakat bir rahatsızlık veya bir sakatlık geçirdiniz ve diyelim ki 15 gün çalışamayacaksınız. Bu 15 gün için ödeme yapılmasına dair Federal Hükmetin herhangi bir kanunu yok. Bazı eyalet ve şehirlerde var ama bu eyaletlerde değilseniz resmen parasız kaldınız demek. Kiranız, krediniz, masraflarınız artık ne yaparsınız size kalmış.

Bu nedenle insanlar sanırım ABD'de başkası tarafından kaynaklanmış olan bir zarar geldiğinde o kişiye hemen dava açıyorlar. Yada şunu tahmin ediyorum, bu nedenle bir insana birşey olduğunda yardımcı olmaktan çekiniyorlar - ya benim yüzümden bir şey olursa diye.

Mesela Canada'da raporlu günleriniz ödeniyor. Ayrıca, eşler için 15 hafta ücretli doğum iznide var. ABD'de maaş ödenmeyerek 12 hafta, iş garantisi sunuyor sadece. ABD, dünyada ücretli doğum izni sağlamayan 3 ülkeden biri. Diğerleri Papua Yeni Gine ve Umman.

Sadece şurada görülen ABD eyaletleri sağlık nedeniyle işyerinden izin aldığınızda ödemeyi mecbur kılıyor.

alt text

Dünya ülkeleri arasında, raporlu olduğunuzda federal hükümet olarak ödeme yapılmasını zorunlu kılan ülkelerin bir haritası (Yeşil renkli ülkeler mecbur kılıyor - Harita biraz eski. ABD'de bazı eyaletlerin eyalet kanunu olarak zorunlu kıldığını bir önceki yazıda görebilirsiniz. Ayrıca ABD şuan ödeme yapmayan son 3 ülkeden biri)

alt text

• @sefa Sefa kalemine sağlık

• Güzel bilgi teşekkürşer Demek istediğim buydu sağlık konusundada böyle , Ama iş var çalış boşa harcama kötü günler için paranı biriktirmen lazım . İş çok . Önün açık.

Ben mesela polis olarak işi bırakayım başka bir yerde çalışasayım desem 1600 tl maaş geçinebilirmiyim sanmam haa geçinirim ama nasıl işte .

Bir düzey yok . Abim almanyada 18 yıldır bir gün demedi geçinemiyorum yada gelecek kaygım var die . Burada kargoda çalışıyordu işe yürüyerek git gel yapıyorduk otobüs parası vermemek için ayın sonu zor geliyordu Gitti almanyada çoçuklu işi Şuan fordda çalışıyor.

6 hafta ücrettli izin var c.tesi pazar zaten izin . Diğer bayram alman tabi izinleri var. izinde sanırım 1000 euro veriyorlar harçlık olarak. izin parası gibi gibi bir sürü şey var.

• şimdiki şartları çok iyi haa ne yaptı ilk okul mezunu kendini hiç geliştirmei okula gitmedi meslek edinmedi ama yaşam şartı bu adamın ..

• o yüzden sonuna kadar amerika yine diyorum asgari ücretli yada az maaşlıysanız çekin gidin abi almanya avrupa amerika kanada .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@freeworld ABD'de bu gibi sosyal haklar yasalarla zorunlu değil, ama isteğe bağlı olarak yapılabiliyor. Ben geçen yıl için "Long Term Disability" insurance yaptırmamıştım, ama bu yıl için yaptırdım. Maaşımdan aylık 30 dolar kesilecek, ama hastalık veya sakatlık durumunda bir yıl süreyle maaşımın %70'i kadar ödeme yapacak. Çalıştığım kurum tüm çalışanlarına "Short Term Disability" sağlıyor zaten.

• Sayın @redsat2000 teşekkürler.

• @zafery
    Zafer Bey merhaba, bu yazınızı yeni okudum. Bazı araştırmalara göre insan ömrü 3 dönemden oluşuyor. Bu her dönemin yaşları geldiğinde hayat size yeniden doğmuşsun gibi sıfırlanma enerjisi veriyor ve diyor ki; bundan önce yaşadıkların senin tecrübelerin olarak kalacak. Şimdi ona göre sana yeni bir hayat şansı !
    Bu dönemlerin yaşları:
    29
    36.5
    54
    Eğer insanlar bilinçli yaşamışlarsa bu yaşlarda hayatlarında birşeyleri radikal olarak değiştirmişler yada değiştirmek için çabalamışlar. Hep aynı yaşayanlar ise farkındalık düzeyi düşük olanlarmış. Yani 58 yaş ömrünüzün son döneminde belki de yeni bir hayat şansı ve değerlendirmek sizin elinizde 🙂

Dip not: Konsolosluk mülakatınızda size ne soracaklarını çok merak ettim yaştan dolayı. Bu deneyimi ilerde aktarırsanız sevinirim 🙂

• Merhaba arkadaşlar. Konuya kendi hayatımı kısaca anlatarak neden Amerika' ya gitme isteğimin olduğunu anlatmak istiyorum. Ayrıca fikirlerimde bir eksiklik veya yanlışlık varsa lütfen söyleyin en güzel ve kısa tecrübe fikirlerimizi paylaşarak olur.

Ben 36 yaşında bir inşaat mühendisiyim. Evliyim, inşallah 7 ay sonra bir çocuğumuz olacak. Eşim çalışmıyor. Mesleğimi yol, köprü, tünel şantiyelerinde teknik ofis şefi olarak devam ediyorum. Çalıştığım firma bu sektörde Türkiye' de ilk 10' a girebilecek firmalardan birisi. Maaşım Türkiye standartlarına göre çok iyi durumda, ortalama iki memurun maaşında %50 daha fazla maaş alıyorum. Mesleğimden dolayı gerek devlet kademeleri ile gerekse bürokrasi kademeleri ile çok sık irtibatlarım var ve saygın bir iş statüsü konumundayım. Bunlar artılarımdı, şimdi ise eksilerini anlatıyım.

Ben Samsun' da oturuyorum. Şantiyem ise Amasya' da. Evimi özel sebeplerden dolayı taşıyamadım bu yüzden şantiyede eşimden ayrı geçiyorum. Haftada birkaç kez mesafe bir buçuk saat olduğu için akşamları evde kalmaya gidiyorum. Çalışma koşularımız sabah 7:00 akşam 18:00 hafta sonu dahil. Şantiyecilikte fırtına kopmadığı sürece tatil imkanı yoktur. Aylık 280-300 saat aralığında çalışıyorum. Sosyal ve aile hayatım ne yazık ki yok gibi. Sadece babam ve eşim hasta olursa özel izin alabiliyorum diyebilirim. 10 yıllık iş hayatımda sadece iki defa bir haftalık tatil yaptım eşimle. Artık çalışmaktan midem bulanıyor. Kendime ve aileme çok az vakit ayırabiliyorum. Bizim sektör her iş gibi tabii ki insan gücü üzerinden dönüyor ve ne yazık ki işlerde işçi sömürülmesi üzerinden dönüyor. Kısa bir örnek veriyim. Eniştem maden mühendisi olarak Amerika' da bir şirkette çalışıyor. Şirket onu Orta Doğu veya Afrika' ya göreve gönderiyor uzun zamanlı olarak ve diyor ki; Sen şimdi bir yıl Afrika' da kalacaksın, bu yüzden aileden ayrı kalacağın için verimin düşer. Bu yüzden maaşına ek %50 daha fazla verip ailenle birlikte orada ki masraflarını karşılayacak şekilde gitmesini istiyor. Burada ise ne kadar şantiyede kalırsan o kadar daha değerlisin. Bu adam ailesini özler, verimi düşer vb. konuları kesinlikle düşünmez. Yani eniştemin firması insan odaklı bizimkiler insan sömürme üzerine çalışıyor. Bunlar kabaca işimin eksi tarafları, şimdi ise toplumsal eksilere gelelim.

Benim en değer verdiğim konulardan birisi kişisel hak ve hürriyettir ama Türkiye' de ne yazık ki en az değer verilen konudur. Devlette veya özel olsun torpil, adam kayırma, ideolojik düşüncelere göre insan seçme, yolsuzluk, rüşvet gibi konular artık çok doğal işler oldu. Dinimizin bile en önemli değerlerinden birisi adalet ve eşitlik ne yazık ki Müslüman bir ülkede hiç dikkat edilmeyen bir konu oldu. Herkes bundan bahseder ve dertlenir ama kimse uygulamaz. Ekonomik konular, çalışan hakları, özellikle şuan ki ülkemizin durumu (inşallah bu kötü günler en yakın zamanda geçer) içler acısı ve geleceğimiz için içimde hiç bir ümit besleyemiyorum. İnşallah 7 sonra bir çocuğum olacak. Eğitim hayatını burada düşünemiyorum bile. Amerika' da olsam da yine ülkeme odaklı yetiştirmeye çalışsam da, ilim ve bilim konularında kesinlikle bir gelişme beklemediğim için bunu Amerika' da yapmayı planlıyorum.

Genel olarak Amerika' ya gitmek isteme sebeplerimi yazım içinde kabaca belirttim. Daha söylenmesi gereken çok konu var ama yazıyı çok uzun tutmak istemiyorum. Sizlerden de söylediğim sebepler çerçevesinde Amerika' ya gitme isteğimin ne kadar doğru veya hatalı bir karar olduğunu tartışma olarak yorumlarınızda bekliyorum. Herkese selam ve saygılar.

• @whocares Bir meslektaşın olarak söylediklerine %100 katılıyorum aynı şekilde aylarca bende ailemden uzak kaldım..iyi bir projeydi belki iyi bir firmada kalite kontrol mühendisiydim..Sürekli ayrı kalmak zorundaydım..Ama hayatımda hep bir şeyler eksikti hep sorgulama şeklinde geçiyordu belki bunda abd'de daha önce bulunmamında etkisi vardı..Bence aile ile geçirilecek huzurlu bir hayat kariyer ve paradan daha önemlidir çünkü hayatın zaten final noktası belli...Elbette ki Abd de bizi toz pembe bir hayat beklemeyecek ama emin ol burada gözüne battığı kadar herşey orada öyle gözünüze batmayacak...Ben ülkemde mesleğimden soğudum çünkü ne değer verildi nede layıkıyla yapılmasına izin verildi..Hep dirsek temasıyla yürüyen işler..iş güvenliğini saymıyorum bile..umarım en kısa zamanda sizde amerikada bulunursunuz en azından denemelisiniz diye düşünüyorum..Daha yazacak yüzlerce şey vardır bunun üzerine ama uzatmayıp sözlerimi bir kızılderili ata sözüyle noktalamak istiyorum 'Göç etmeyen ruh hastalanır'.

• @Loyd36 dediğin gibi zaten olay para değil, kaliteli bir hayat sürmek. 36 yaşındayım Rabbim bilir belki bir bu kadar daha yaşayacağım. Ne yazık ki ülkemizde ki bu iş hayatının, bürokrasinin, politikanın ve toplumsal yaşama bilincinin lakayitliği kısa zamanda çözümlenecek gibi gözükmüyor. Tabi ki berbat bir ülke değiliz ama herkesin hayata bir bakış açısı var ve ömürde bitiyor.

@Loyd36 sanırım Amerika' dasınız. Amerika' da ki meslekler forumunda İnşaat Mühendisliği bölümde tecrübelerinizi ve aklımızda ki deli soruları yanıtlarsanız çok sevinirim teşekkürler.

• @whocares Geç bile kalmışsınız. Çünkü elinizde maddi imkanınız var. GreenCardı yani bir loto çekilişine kaderinizi bırakmak doğru gelmedi. Zaten yaş 36 farkındalığınız var yani hayatın size verdiği ikinci yenilenme dönemindesiniz. Niye bekliyorsunuz başka vize türleriyle deneyin.

• @Hosgeldin esasında vizeleri inceledim. Bana uygun olan sanırım şirketler tarafından kabul edilip bana greencard çıkartarak gidilmesi. Şuan araştırıyorum kendi işim çerçevesinde ki firmaları ve en yakın zamanda başvuru yapacağım. Lotoyuda ekstradan bekliyorum tabii ki.

@Hosgeldin sizinde başvurabileceğim vize türlerini paylaşırsanız ve onlar hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Ayrıca çalışma vizeleri hakkında Türkiye' den Amerika' da ki şirketlere başvuru yapıp sonuçlandıran arkadaşlarında da tecrübelerini okumayı sabırsızlıkla bekliyorum.

• @whocares yok henüz abd de değilim ekim ayında giriş yapacağım ilk etapta inanın mesleğimi yapmayı düşünmüyorum zaman ne gösterir bilmiyorum..bekleyip göreceğiz.

• @Loyd36 hayırlı olsun inşallah gönlünce olur. Tabii ki bize de sıra gelince hayat neler gösterir bilemem ama ben firmaları araştırıyorum ve iş ilanlara bakıyorum inşaat mühendisliği ile ilgili. Benim iş kolum yol ve türevleri olduğu için biraz kısıtlı ama var. Artık tecrübemizin orada ne işe yarayacağını zaman gösterecek. Amerika' ya gidince düşündüklerimizi yapabilecek miyim yoksa başka taraflara mı sürüklenicez orasıda nasip. Tecrübeli arkadaşların paylaşımlarını bekliyoruz.

• Amerikaya yerleşince şunu anlamak daha kolay oluyor. Geride bıraktığınız kariyer çok önemli değil ama manevi olaylar çok fena mesafe uzak, biletler çok pahalı haliyle bir vefat olayı oldu gidemedik insan kötü oluyor böyle olunca. Maddiyat ve kariyer burada da oluyor hatta yaşam daha kolay Türkiye ye göre diyebilirim. Ben şanslıyım eşim ve çocuklarım var. Bir de amerkadan fikir beyan ediyim dedim hazır ali hocam Facebook ta hatırlatma yapınca 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

115

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |