Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

E2 Yatırımcı Vizesi ve L1 Şirket içi Transfer Vizesi Kıyaslaması

• Herkese Merhaba,

Uzunca süredir araştırma içerisindeyim ve anlayamadığım bir konu var, şöyleki;
    Avukatlar ile görüştüğümde genel olarak E2 vizesini tavsiye ediyorlar. Ancak E2 ve L1 vizelerini karşılaştırdığımda şöyle bir tablo ortaya çıkıyor,

E2 vizesinde önden yatırım yapıp sonrasında statü veya vizeye başvuruluyor, bu durum kendi içinde bir risk barındırıyor. Kaldı ki çoğu kişi kur farkından dolayı daha düşük bütçeli (kabaca $100K altı yatırımlar) yatırımlara yöneliyor ve bu tip durumlarda Türkiye'deki konsolosluktan değil Amerika'dan başvurmak gerekiyor. Ancak bu durumda da vize değil statü alınıyor. Statü alındığında ise ihtiyaç halinde rahatça Türkiye'ye dönemiyorsunuz. Türkiye'den başvuracaksanız vize alınıyor ama görece yüksek bütçe ve kabaca 12-15 ay randevu için bekliyorsunuz. Green Card konusu ise E2 vize sahibi kişi zaten Green Card başvurusu yapamıyor ancak eşinin çalışma izni olacağı için eş üzerinden başka bir şirket ile anlaşıp Green Card yolu açılabiliyor.

L1 de ise (elbette önce gereksinimleri sağlamanız gerekiyor) Türkiye'de bulunan konsolosluktan randevu tarihi 1 aydan kısa. Statü değil vize alınıyor. İstediğiniz gibi Amerika'ya giriş çıkış yapabiliyorsunuz. Ve kendi şirketiniz sizin adınıza Green Card başvurusunda bulunabiliyor. Tabiri caizse kimsenin ağzının içine bakmıyorsunuz. L1 i Amerika'da kurulan yeni bir şirket üzerinden alabiliyorsunuz ve önden yatırım yapma şartı da yok.

Bu durumda neden L1 yerine E2 üzerinde daha fazla duruluyor? Ben tam olarak neyi kaçırıyorum bilemedim. Açıklayan birileri olursa çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Cihan, içinde söyledi: E2 Yatırımcı Vizesi ve L1 Şirket içi Transfer Vizesi Kıyaslaması

Herkese Merhaba,

Uzunca süredir araştırma içerisindeyim ve anlayamadığım bir konu var, şöyleki;
    Avukatlar ile görüştüğümde genel olarak E2 vizesini tavsiye ediyorlar. Ancak E2 ve L1 vizelerini karşılaştırdığımda şöyle bir tablo ortaya çıkıyor,

E2 vizesinde önden yatırım yapıp sonrasında statü veya vizeye başvuruluyor, bu durum kendi içinde bir risk barındırıyor. Kaldı ki çoğu kişi kur farkından dolayı daha düşük bütçeli (kabaca $100K altı yatırımlar) yatırımlara yöneliyor ve bu tip durumlarda Türkiye'deki konsolosluktan değil Amerika'dan başvurmak gerekiyor. Ancak bu durumda da vize değil statü alınıyor. Statü alındığında ise ihtiyaç halinde rahatça Türkiye'ye dönemiyorsunuz. Türkiye'den başvuracaksanız vize alınıyor ama görece yüksek bütçe ve kabaca 12-15 ay randevu için bekliyorsunuz. Green Card konusu ise E2 vize sahibi kişi zaten Green Card başvurusu yapamıyor ancak eşinin çalışma izni olacağı için eş üzerinden başka bir şirket ile anlaşıp Green Card yolu açılabiliyor.

L1 de ise (elbette önce gereksinimleri sağlamanız gerekiyor) Türkiye'de bulunan konsolosluktan randevu tarihi 1 aydan kısa. Statü değil vize alınıyor. İstediğiniz gibi Amerika'ya giriş çıkış yapabiliyorsunuz. Ve kendi şirketiniz sizin adınıza Green Card başvurusunda bulunabiliyor. Tabiri caizse kimsenin ağzının içine bakmıyorsunuz. L1 i Amerika'da kurulan yeni bir şirket üzerinden alabiliyorsunuz ve önden yatırım yapma şartı da yok.

Bu durumda neden L1 yerine E2 üzerinde daha fazla duruluyor? Ben tam olarak neyi kaçırıyorum bilemedim. Açıklayan birileri olursa çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkürler.

E2 yatirimci vizesini alabilmeniz icin ABD'de is kurmaniz gerekmekte, L1A vizesi ile yonetici/idaresi olarak transfer olabilmek icin ise Turkiye'de (veya baska bir ulkede) olan bir sirkette yonetici olarak minimum 1 yil calismis olmaniz ve bu sirketin Amerika'da kurulacak yeni subesine gecis yapmaniz gerekmekte...

Yani Turkiye'de cokuluslu olan veya olabilecek olan bir sirkette yonetici olarak calismiyorsaniz zaten L vizesiyle ABD'ye gitmeniz oldukca zor, fakat E2 icin boyle bir kisitlama yok...

Daha ayrintili bilgi icin ilgili basliklar:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/99/e1-e2-tüccar-ve-yatırımcı-vizeleri/

https://yesilkartforum.com/forum/topic/104/l-şirket-i̇çi-transfer-vizesi/

• Bilgi için teşekkür ederim, ben de tam olarak bundan bahsediyorum aslında. Kendi durumuma göre soracak olursam, ortağı olduğum şirkette yönetici pozisyonundayım 10 yıldır çalışıyorum, perakende zincirlerine stok-envanter hizmeti veren bir şirketiz. Kanuna göre ABD de şirket kurarak kendime L1-A ile vize alabiliyorum. Ama uygulamada mı acaba farklılıklar var? Çünkü E2 ile kıyaslayınca ciddi avantajlı görünüyor.

Benzer Başlıklar

• 10
  • 3
  • 4
  • 7
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

111

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.8k

| | | |