Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Türkiye'de 16 yaşından küçük çocuklar için Amerikan Pasaportu Çıkartmak

• Evet bende 16 yaşından küçük çocuğa pasaport alma hakkında deneyimlerimi paylaşacağım.Benim durumumda 5 yıl kanıtlanmam istenmişti.Bu süreci çok sıkıntılı atlattık çünkü kısıtlı zaman ve yeterli kanıt yoktu.
    Konsolosluk öncelikle gerekli olmaz denilen her belgeyi destekleyici döküman olarak kabul ediyor.
    Bu süreçten geçecek olanlara ilk tavsiyem FOAİ-CBP(Exit-Entry) geçmişe ait kayıtları için başvurmaları.En önemli belge olarak kabul ediliyor ve biraz geç geliyor.ABD Sadece giriş kayıtlarını veriyor.Ben aynı zamanda TR'den giriş-çıkış kayıtlarımıda alarak karşılaştırma yapmalarını sağladım.
    -Çocukluk dönemine ait aşı,hastane kayıtları,Amerika'dayken çekilmiş çocukluk resimleri
    -İlkokul kayıtları varsa tastikname
    -Orada anne babamızın yaşadığını kanıtlayan çalışma kayıtları , pasaport giriş çıkışları,ehliyet,varsa kira kontratı
    -Bizden en son olarak çocukluk dönemde yaşadığımız sokakta bir komşunun noter onaylı belgesi.(Bu kişiler ....... tarihinde burada yaşamıştır vs. gibi detaylandırılabilir bilgiler verilebilir.)
    -Arabanız varsa sigorta kağıdı,ehliyet
    -W2 Belgeleri çok önemli
    -Üniversiteye gittiyseniz tastikname.
    Bu belgelerle ABD'de yaşadığımı kanıtladım.Resmi olmayan evraklarda çok yardımcı oldu bu süreçte.
    @Mesut bey sizide bu konuda bilgilendirmek isterim.Dosyanızı daha kuvvetli hazırlamanız için.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ice 16 yasindan kucuk cocuklar icin Amerikan Pasaportu Cikartmak içinde söyledi:

Evet bende 16 yaşından küçük çocuğa pasaport alma hakkında deneyimlerimi paylaşacağım.Benim durumumda 5 yıl kanıtlanmam istenmişti.Bu süreci çok sıkıntılı atlattık çünkü kısıtlı zaman ve yeterli kanıt yoktu.
    Konsolosluk öncelikle gerekli olmaz denilen her belgeyi destekleyici döküman olarak kabul ediyor.
    Bu süreçten geçecek olanlara ilk tavsiyem FOAİ-CBP(Exit-Entry) geçmişe ait kayıtları için başvurmaları.En önemli belge olarak kabul ediliyor ve biraz geç geliyor.ABD Sadece giriş kayıtlarını veriyor.Ben aynı zamanda TR'den giriş-çıkış kayıtlarımıda alarak karşılaştırma yapmalarını sağladım.
    -Çocukluk dönemine ait aşı,hastane kayıtları,Amerika'dayken çekilmiş çocukluk resimleri
    -İlkokul kayıtları varsa tastikname
    -Orada anne babamızın yaşadığını kanıtlayan çalışma kayıtları , pasaport giriş çıkışları,ehliyet,varsa kira kontratı
    -Bizden en son olarak çocukluk dönemde yaşadığımız sokakta bir komşunun noter onaylı belgesi.(Bu kişiler ....... tarihinde burada yaşamıştır vs. gibi detaylandırılabilir bilgiler verilebilir.)
    -Arabanız varsa sigorta kağıdı,ehliyet
    -W2 Belgeleri çok önemli
    -Üniversiteye gittiyseniz tastikname.
    Bu belgelerle ABD'de yaşadığımı kanıtladım.Resmi olmayan evraklarda çok yardımcı oldu bu süreçte.
    @Mesut bey sizide bu konuda bilgilendirmek isterim.Dosyanızı daha kuvvetli hazırlamanız için.

Elinize saglik sayin @ice , en azindan surecin olumlu sonuclanmasi sevindirici.

Bu FOAİ-CBP(Exit-Entry) ye ait bilgileri nasil elde ettiginizi paylasmaniz mumkun mu acaba?

• @crazycells Sagolun sizinde fikirleriniz yardımcı oldu.
    https://www.foiaonline.gov/foiaonline/action/public/home sitenin linki create account yaparak hesaptan talep oluşturabiliyor.Bu belge aslında çok basit bir döküman ama gelmesi uzun sürüyor (3-6 ay civarında).Türkiye'ye giriş çıkışlarımı 10 dk.da emniyetten almıştım. Bu süreçten geçecek arkadaşlara başarılar dilerim.

• bu konuda sorusu olan varsa bende bildiğim kadarıyla bilgi verebilirim.. 2019 da iki çocuğum için istenilen evrakları hazırlayarak başvuru yapmıştım, 5 yıl yaşadığımı kanıtlama konusunda benimde endişelerim vardı. çünkü ülke giriş çıkışlarımı sadece pasaportlarımdaki kaşelerin taramasını göstererek yapabildim. FOAİ-CBP(Exit-Entry) böyle bir sistemden haberim yoktu, ve toplayabildiğim kadar yardımcı belge toplamaya çalıştım, bunların içinde üniversiteye yaptığım ödemelerin kayıtları, geçmişten kalan bazı faturalarım, ve bulabildiğm 3 senelik tax returnümün kopyaları, evraklarımı sakladığım klasörümden çıkan birkaç eski evrakla birlikte gerekli formları doldurarak başvurduk ve konsolosluktaki görevli başka bir evrak talep etmeden işlemleri yaptı ve çocuklarımızın pasaportları 10 gün içinde elimize ulaştı... ilk başlarda bana zor gibi gelse de hiç de zor bir prosedür olmadığını anladık.

• @Onur-Arpacay, içinde söyledi: 16 yasindan kucuk cocuklar icin Amerikan Pasaportu Cikartmak

bu konuda sorusu olan varsa bende bildiğim kadarıyla bilgi verebilirim.. 2019 da iki çocuğum için istenilen evrakları hazırlayarak başvuru yapmıştım, 5 yıl yaşadığımı kanıtlama konusunda benimde endişelerim vardı. çünkü ülke giriş çıkışlarımı sadece pasaportlarımdaki kaşelerin taramasını göstererek yapabildim. FOAİ-CBP(Exit-Entry) böyle bir sistemden haberim yoktu, ve toplayabildiğim kadar yardımcı belge toplamaya çalıştım, bunların içinde üniversiteye yaptığım ödemelerin kayıtları, geçmişten kalan bazı faturalarım, ve bulabildiğm 3 senelik tax returnümün kopyaları, evraklarımı sakladığım klasörümden çıkan birkaç eski evrakla birlikte gerekli formları doldurarak başvurduk ve konsolosluktaki görevli başka bir evrak talep etmeden işlemleri yaptı ve çocuklarımızın pasaportları 10 gün içinde elimize ulaştı... ilk başlarda bana zor gibi gelse de hiç de zor bir prosedür olmadığını anladık.

Çocuklarınız Amerika’da mi doğdu? Bende kızım icin başvuracağım henüz 1 yasında.

• @damladav ABD icinde basvuru farkli. Cocugunuzun dogum belgesi, resim, cek ve DS11 ile passport basvurusu kabul eden USPS post office'den randevu alarak basvuru yapacaksiniz. Anne ve babanin da hazir bulunmasi gerekiyor, formu orada imzalamak icin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@damladav, içinde söyledi: 16 yasindan kucuk cocuklar icin Amerikan Pasaportu Cikartmak

@Onur-Arpacay, içinde söyledi: 16 yasindan kucuk cocuklar icin Amerikan Pasaportu Cikartmak

bu konuda sorusu olan varsa bende bildiğim kadarıyla bilgi verebilirim.. 2019 da iki çocuğum için istenilen evrakları hazırlayarak başvuru yapmıştım, 5 yıl yaşadığımı kanıtlama konusunda benimde endişelerim vardı. çünkü ülke giriş çıkışlarımı sadece pasaportlarımdaki kaşelerin taramasını göstererek yapabildim. FOAİ-CBP(Exit-Entry) böyle bir sistemden haberim yoktu, ve toplayabildiğim kadar yardımcı belge toplamaya çalıştım, bunların içinde üniversiteye yaptığım ödemelerin kayıtları, geçmişten kalan bazı faturalarım, ve bulabildiğm 3 senelik tax returnümün kopyaları, evraklarımı sakladığım klasörümden çıkan birkaç eski evrakla birlikte gerekli formları doldurarak başvurduk ve konsolosluktaki görevli başka bir evrak talep etmeden işlemleri yaptı ve çocuklarımızın pasaportları 10 gün içinde elimize ulaştı... ilk başlarda bana zor gibi gelse de hiç de zor bir prosedür olmadığını anladık.

Çocuklarınız Amerika’da mi doğdu? Bende kızım icin başvuracağım henüz 1 yasında.

Siz sadece "birth certificate" cikartmalisiniz, o belge zaten ABD vatandasligini kanitlayan bir belge oluyor, onunla pasaport cikartabilirsiniz.

Bu baslik, kendisi veya esi ABD vatandasi olup, ABD disinda cocuk dogurdugu icin cocugun vatandasligini kanitlamak amaciyla pasaport cikartan kisiler icin 🙂

• bende başvuru maceramı kısaca yazayım. aralık ayı içinde bebeğimize pasaport başvurusunda bulunmuştuk. bugün 2-3 gün içinde elimizde olacağına dair mesajımızı aldık. US konsolosluğundan randevuyu (pandemiden dolayı) mail atarak aldık. daha önce kendi sayfalarından online kayıt yaptırıyorduk. eşim,ben ve bebekle beraber gittik. başvuru esnasında çalışanlar gayet sıcak ve naziktiler. başvuru evrakları olarak tabi en çok dikkat ettiğimiz nokta amerika da 5 sene yaşamış olma kanıtıydı. diğerleri zaten basit. son 3 yılın W2 formlarını verdik. neyseki eşim son 15 yılda yaşadığı eyaletlerdeki kimlik kartlarını atmamış, yanında getirmişti. onlardan 4 tanesini de, SSN kartıyla birlikte arkalı önlü renkli fotokopi yaptırıp verdik. sanırım bu iyi bir kanıt oldu ki memur harika dedi. başvuru ücreti 215$ ödedik. yanlış bilmiyorsam aslında kurallara göre US vatandaşının daha önceki bir çocuğu US dışında doğmuş ve şu anda US vatandaşıysa bunun ispatı halinde, US dışında doğan yeni çocuk içinde kanıt oluyor ama bu kanıta gerek yok dediler. belkide evrakları yeterli gördükleri içindir. bu şekilde tamamladık ve çıktık.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@enrique, içinde söyledi: Türkiye'de 16 yaşından küçük çocuklar için Amerikan Pasaportu Çıkartmak

bende başvuru mecaramı kısaca yazayım. aralık ayı içinde bebeğimize pasaport başvurusunda bulunmuştuk. bugün 2-3 gün içinde elimizde olacağına dair mesajımızı aldık. US konsolosluğundan randevuyu (pandemiden dolayı) mail atarak aldık. daha önce kendi sayfalarından online kayıt yaptırıyorduk. eşim,ben ve bebekle beraber gittik. başvuru esnasında çalışanlar gayet sıcak ve naziktiler. başvuru evrakları olarak tabi en çok dikkat ettiğimiz nokta amerika da 5 sene yaşamış olma kanıtıydı. diğerleri zaten basit. son 3 yılın W2 formlarını verdik. neyseki eşim son 15 yılda yaşadığı eyaletlerdeki kimlik kartlarını atmamış, yanında getirmişti. onlardan 4 tanesini de, SSN kartıyla birlikte arkalı önlü renkli fotokopi yaptırıp verdik. sanırım bu iyi bir kanıt oldu ki memur harika dedi. başvuru ücreti 215$ ödedik. yanlış bilmiyorsam aslında kurallara göre US vatandaşının daha önceki bir çocuğu US dışında doğmuş ve şu anda US vatandaşıysa bunun ispatı halinde, US dışında doğan yeni çocuk içinde kanıt oluyor ama bu kanıta gerek yok dediler. belkide evrakları yeterli gördükleri içindir. bu şekilde tamamladık ve çıktık.

Hayirli olsun.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@enrique hayırlı olsun 🙂 darısı bizlere inşallah..

• @gucarslan @crazycells tşkler arkadaşlar. bu arada yeni başkan, en az 5 sene abd'de yaşama kuralını kaldıracak, eskisi gibi yapacak diyorlar. bakalım göreceğiz ilerde.

• arkadaşlar, bebek için US pasaportu aldıktan sonra nüfüs müdürlüğüne çifte vatandaş bildirimi yapmamız gerektiği söylenmişti. sizler yaptınız mı? yapmazsak ne oluyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@enrique, içinde söyledi: Türkiye'de 16 yaşından küçük çocuklar için Amerikan Pasaportu Çıkartmak

@gucarslan @crazycells tşkler arkadaşlar. bu arada yeni başkan, en az 5 sene abd'de yaşama kuralını kaldıracak, eskisi gibi yapacak diyorlar. bakalım göreceğiz ilerde.

uzun bir suredir kanun bu sekilde diye biliyordum ama yaniliyor olabilirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

arkadaşlar, bebek için US pasaportu aldıktan sonra nüfüs müdürlüğüne çifte vatandaş bildirimi yapmamız gerektiği söylenmişti. sizler yaptınız mı? yapmazsak ne oluyor?

hakkinizdaki kayitlarin dogru olmasi icin yapmalisiniz 🙂 yapmamanin su an icin direkt bir etkisi olmayacak.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• Merhaba, ben İstanbul'da yaşıyorum, kızım (16 yaşından küçük) Amerika'da yaşıyor kızıma ABD pasaportu çıkartmak için ds3053 sarı form (muvafakat formu)'nu Türkiye'de noterde onaylatma işlemi yaptırdım fakat noter hatalarından sebep ABD elçilik formu kabul etmedi. Açıkçası tekrardan noter hatası ile karşılaşmak istemiyorum ds3053 muvafakat formunu İstanbul'daki ABD Konsolosluk ya da temsilciliklerinde onaylatabilir miyim? tecrübesi olan yardımcı olabilir mi çok teşekkürler şimdiden.

• @zeynep-atuk Turkiye'deki konsolosluklarin bu gibi durumlarda noter hizmeti veriyor olmasi lazim. Ama belki sadece ABD vatandaslari icin verilen bir hizmet olabilir.

https://in.usembassy.gov/ds-3053/#:~:text=Please note%3A U.S. embassies and,by a local notary public.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• Merhaba. Sizelere bir şey sormak istiyordum bilginiz varsa yardımcı okursanız çok sevinirim.
    12 nisanda Ankarada CR1/CR2 kızım ve benim mülakatımız vardı. Her şey güzel ilerlerken eşimin boşanma belgesi istendi. Onuda avukatımız sağolsun gerekli değil diyince almadık yanımıza. O yüzden Ap’ye kalmış olduk. Yakın zamanda eksik belgenii gönderdik, pasaportlarımız vizelerimiz basılmış şekilde geri teslim aldık çok şükür. Dakat bu seferde benim hamileliğimden dolayı uçağa binmem yasak olduğu için (36. Gebelik haftasını geçtim) burda doğum yapmak zorunda kalıyorum.
    Sorum şu eşim abd vatandaşı, ankara veya istanbulda kolaylıkla bebege pasaport çıkartıp gidebilirmiyiz? Yoksa benim vizem olduğu için otomatik bebekte yararlanabiliyormu?
    Nasıl yapmamız gerekiyor? Hiç bir fikrim yok. Lütfen birisi bu konuda aydınlatabilirmi?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

106

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |