Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Türkiye'de 16 yaşından küçük çocuklar için Amerikan Pasaportu Çıkartmak

• Merhaba
    benim eşim amerikan ve bizim iki çocuğumuz var çocuklarımız için Amerikan pasaportu çıkarmak istiyoruz fakat eşim şimdi amerikada yaşıyor ve ben çocuklarla Türkiyedeyim pasaportu Türkiye'den cikarabilmemiz için eşimin Amerika'dan bize hangi evrakları göndermesi gerekiyor? yardımcı olursanız sevinirim Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@leyl ÇOCUKLAR İÇİN AMERİKAN PASAPOTU içinde söyledi:

Merhaba
    benim eşim amerikan ve bizim iki çocuğumuz var çocuklarımız için Amerikan pasaportu çıkarmak istiyoruz fakat eşim şimdi amerikada yaşıyor ve ben çocuklarla Türkiyedeyim pasaportu Türkiye'den cikarabilmemiz için eşimin Amerika'dan bize hangi evrakları göndermesi gerekiyor? yardımcı olursanız sevinirim Teşekkürler.

Size en yakin Amerikan Konsolosluguyla iletisime girerek pasaport cikartabilirsiniz (Bildigim kadariyla hem Istanbul, hem Ankara, hem Adana'daki konsoloslukta basvuru yapabilirsiniz, ayrica Izmir'deki konsolosluk temsilciliginden de yapilabiliyor olmasi lazim ama gitmeden once kontrol edip emin olun!). 16 yasindan kucuk cocuklariniz icin asagidaki sitedeki asamalari takip etmelisiniz:

• DS11 yerine su siteden form doldurmalisiniz https://pptform.state.gov/
      (formu imzalamayin, konsoloslukta imzalayacaksiniz)

• Tek basiniza basvuracaginiz icin esinizin de izni olduguna dair bir muvafakatname (ebeveyn izni / parental consent)
      Esiniz DS3053 formunu doldurup ABD'de bir notere tasdikletsin

• ABD vatandaslik belgesi (su 4 belgeden biri) ve fotokopisi
      *1-Çocuğun orijinal Amerikan doğum belgesi
      *2-Konsolosluk Doğum Belgesi (Amerika dışında doğmuş ise)
      *3-Çocuğun Vatandaşlığa Geçme Sertifikası (Naturalization Certificate)
      *4-Çocuğun Vatandaşlık Sertifikası (Certificate of Citizenship)

• Anne,baba ve cocugun aile bagi oldugunu gosteren belge

• Ebeveyn'in kimlik bilgilerini gosteren belge (pasaport veya herhangi bir kimlik olabilir)

• Cocuklariniza ait 1'er adet pasaport fotografi (vize kriterlerine uygun bir fotograf)

• Basvuru ucreti $115 (odemeyi konsoloslukta nakit ya da kredi kartiyla yapabilirsiniz)

• Randevu icin su siteye tiklayin.

• çok teşekkür ederim 🙂

• Merhaba çocuklarım için Amerikan pasaportuna başvurdum tüm evraklar tamam ucretide ödedim ama en son bana dedikleri "şimdi pasaportlariniz için washington dc den onay bekliyoruz" onay gelirse çocuklarıma pasaport verilecekmis sorum şu bu durumla karşılaşan var mı ? bu normal bir süreç mi yani herkes için aynı mı? teşekkürler

• Bu arada baba Amerikan

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@leyl 16 yasindan kucuk cocuklar icin Amerikan Pasaportu Cikartmak içinde söyledi:

Merhaba çocuklarım için Amerikan pasaportuna başvurdum tüm evraklar tamam ucretide ödedim ama en son bana dedikleri "şimdi pasaportlariniz için washington dc den onay bekliyoruz" onay gelirse çocuklarıma pasaport verilecekmis sorum şu bu durumla karşılaşan var mı ? bu normal bir süreç mi yani herkes için aynı mı? teşekkürler

Evet, normal bir durum gibi gorunuyor, pasaportlar ABD'den geliyor zaten; pasaportun gelmesi 2-3 hafta, pasaport kartin gelmesi 1 ay surebiliyor. Siz ne zaman basvurunuzu yaptiniz? Cok gecti mi uzerinden?

• 13 Temmuz'da tüm işlemler bitti

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@leyl 16 yasindan kucuk cocuklar icin Amerikan Pasaportu Cikartmak içinde söyledi:

13 Temmuz'da tüm işlemler bitti

ok, henuz yeni bitmis. 2-3 hafta surebilir gelmesi.

• Merhaba ,
    Benimde bir sorum olacaktı. Ben ABD Vatandaşı bir bireyim. 5 yaşındaki oğlum için konsolosluktan Certificate of birth için başvurduk.Benim ABD'de yaşadığıma dair 5 yıl kanıt istiyorlar. ABD'de 7 yıla yakın yaşadım. Benden istedikleri tüm belgeleri göndermeme rağmen hala yeterli kanıt değil diyerek en son olarak ABD'ye giriş çıkış yaptığımı gösteren FOAİ-CBP sisteminden başvuru yapmamı istediler.Başvuru yaptım fakat uzun sürüyor.Bu istedikleri belge yeterli olur mu?Bu belgeyi alamamam durumunda ben çocuğum için başka ne yapabilirim? Konu hakkında bilginiz var mı ne yapabilirim.Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ice 16 yasindan kucuk cocuklar icin Amerikan Pasaportu Cikartmak içinde söyledi:

Merhaba ,
    Benimde bir sorum olacaktı. Ben ABD Vatandaşı bir bireyim. 5 yaşındaki oğlum için konsolosluktan Certificate of birth için başvurduk.Benim ABD'de yaşadığıma dair 5 yıl kanıt istiyorlar. ABD'de 7 yıla yakın yaşadım. Benden istedikleri tüm belgeleri göndermeme rağmen hala yeterli kanıt değil diyerek en son olarak ABD'ye giriş çıkış yaptığımı gösteren FOAİ-CBP sisteminden başvuru yapmamı istediler.Başvuru yaptım fakat uzun sürüyor.Bu istedikleri belge yeterli olur mu?Bu belgeyi alamamam durumunda ben çocuğum için başka ne yapabilirim? Konu hakkında bilginiz var mı ne yapabilirim.Teşekkürler.

Esiniz de ABD vatandasi mi?

Eger sadece siz ABD vatandasiysaniz, ABD'de en az 5 yil yasamaniz gerekiyor; fakat bu 5 yilin en az 2 yili sizin 14. yas gununuzden sonra olmali. Bu sartlari sagliyor musunuz?

• Hayır eşim Türk Vatandaşı onun içinde Green Kart başvurusunda bulunduk. 5 Yaşıma kadar orada yaşadım Medical record lar ile kanıtladım. 14 yaşımdan sonra 2.5 sene dil okuluna gittim ve kayıtlı olarak 9 ay kadarda bir şirkette çalıştım.Çalışma kayıtlarımı gönderdim okul kayıtlarınıda gönderdim fakat hala yeterli proof yok dendi ve exit and entry record talep edildi.Ben bu sürecten ne çıkacagını anlayabilmiş değilim.Başvurudan itibaren 3 ay içinde istediklerini göndermezsem başvurum deny olacağını bildirdiler.Bebeklik pasaportumda ABD çıkış stampları eksik. 2. pasaportumda tüm stamplar mevcut.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ice 16 yasindan kucuk cocuklar icin Amerikan Pasaportu Cikartmak içinde söyledi:

Hayır eşim Türk Vatandaşı onun içinde Green Kart başvurusunda bulunduk. 5 Yaşıma kadar orada yaşadım Medical record lar ile kanıtladım. 14 yaşımdan sonra 2.5 sene dil okuluna gittim ve kayıtlı olarak 9 ay kadarda bir şirkette çalıştım.Çalışma kayıtlarımı gönderdim okul kayıtlarınıda gönderdim fakat hala yeterli proof yok dendi ve exit and entry record talep edildi.Ben bu sürecten ne çıkacagını anlayabilmiş değilim.Başvurudan itibaren 3 ay içinde istediklerini göndermezsem başvurum deny olacağını bildirdiler.Bebeklik pasaportumda ABD çıkış stampları eksik. 2. pasaportumda tüm stamplar mevcut.

Evet, durum soyle ki, siz konsolos gorevlisine butun sartlari sagladiginizi gostermelisiniz, yani butun sorumluluk sizde. Eger konsolos gorevlisi yeterli bulmazsa gosterdiginiz belgeleri, basvuruyu red edebilir.

Anladigim kadariyla 2.5 yillik kalisi gosterebiliyorsunuz ama oncesindeki 5 yillik kalis icin belgeniz yok. Pasaport muhurleri cok fayda saglardi, sizin durumunuzda aklima gelen anneniz ve babanizin orada kaldiginiz evle ilgili kira belgesi, odenilen faturalarla ilgili belge gostermesi. Ya da kendi isleriyle ilgili belgeler eklemesi. Eger sizin de icinde oldugunu fotograflar varsa bunlari asil belge olarak degil ama destekleyici belge olarak kabul edebilirler kanimca.
    Ayrica eger anaokuluna gittiyseniz oradan da belge alabilirsiniz.
    Eger saglik taramasi ya da asi vs. yaptirdiysaniz bunlarin kayitlari da yardimci olabilir.
    Direkt Turkiye'ye giris, cikis yaptiysaniz Turkiye'den alabileceginiz ya da pasaportta giris/cikisi gosterebileceginiz bu belgeler de destekleyici belge olarak kabul edilebilir sanirim. Ama bunlari asil belge olarak kabul etmeyeceklerdir.

Su an bebeklik donemine ait aklima baska bir sey gelmedi maalesef...

Sizin elinizde ne tur belgeler var?

• Aşılarımın yapıldıgını gösteren bir döküman var.Onu gönderdim.Babam vatandaştı ve uzun yıllar orada yaşadı babamın vatandaşlık kayıtları bu süreç için işe yararmı.90 lı yıllara ait kayıtların bir çogu saklanmamıştır.Bu süreç reddedildiği taktirde ben başka nasıl bir yol izlemeliyim. Çocugum için pasaportu nasıl alabiliriz.?

Yardımlarınız için teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Aşılarımın yapıldıgını gösteren bir döküman var.Onu gönderdim.Babam vatandaştı ve uzun yıllar orada yaşadı babamın vatandaşlık kayıtları bu süreç için işe yararmı.90 lı yıllara ait kayıtların bir çogu saklanmamıştır.Bu süreç reddedildiği taktirde ben başka nasıl bir yol izlemeliyim. Çocugum için pasaportu nasıl alabiliriz.?

Yardımlarınız için teşekkürler.

Evet sizi anliyorum, ama yine de sorumluluk sizin uzerinizde maalesef. Genelde yetiskinler icin is dokumanlari, kira sozlesmeleri vs. cocuklar icin ise okula kayit dokumanlari asil belgeler olarak kabul goruyor. Sizin durumunuzda saglam bir belge olmayacak gibi, babanizin isiyle ilgili belgeler ancak destekleyici belge olarak ise yarayabilir. Siz de hos gorursunuz ki onlar icin onemli olan sizin ABD'de fiziksel olarak kalmaniz, cunku yasalar bunu gerektiriyor. Dolayisiyla sizin kaldiginizi gostermeyen her belge ancak yardimci, destekleyici belge olarak gorev yapacak.

Su an size tavsiyem, Istanbul, Ankara ya da Adana'daki konsolosluklardan hangisi size yakinsa bir randevu alip elinizdeki butun asil ve destekleyici dokumanlari goturmeniz. Kendileri sizi yonlendirsinler.

https://evisaforms.state.gov/Instructions/ACSSchedulingSystem.asp

Eger bu yontem olacak gibi degilse yani elinizdeki belgeleri yeterli bulmazlarsa sanirim IR1 ve IR2 yollariyla esiniz ve cocugunuza Green Card almaya calisabilirsiniz. Fakat cocugunuzun ABD vatandasi olmasi gerekirken gocmenlige basvuru yapmasi sorun olur mu ondan emin olamadim, bu nedenle konsolosluk gorevlileri sizi en uygun sekilde yonlendirirler.

• Konsolos görevlisi beni telefonda aradığında aşağıdaki linki gönderip aşağıdaki yöntem ile başvuru yapabilecegimi söylemişti. Fakat onda şartlara baktığımda aynı dökümanları talep etmektedir.Geçekten çok kafa karıştırıcı bilgiler var.Beklemekten başka çarem kalmadı sanırım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Konsolos görevlisi beni telefonda aradığında aşağıdaki linki gönderip aşağıdaki yöntem ile başvuru yapabilecegimi söylemişti. Fakat onda şartlara baktığımda aynı dökümanları talep etmektedir.Geçekten çok kafa karıştırıcı bilgiler var.Beklemekten başka çarem kalmadı sanırım.

Bu zaten su an izlediginiz yol. Siz elinizdeki butun bilgileri gonderip sonucu bekleyin.

Sizin cocugunuz dolayli olarak ABD vatandasi oldugu icin Green Card alip alamayacagina emin olamadim, o nedenle konsolosluga yonlendirdim. Sonucta gocmen vize, gocmen olmayan vize ya da pasaport almaniz durumunda bunu konsolosluk araciligiyla yapacaginiz icin en dogrusu onlar nasil yonlendirdiyse o sekilde hareket etmek olur.

Sizin randevunuz sirasinda argumaniniz su olacak, cocugum ABD vatandasi ama elimde bunu gosterecek belgeler yok.

• crazycells tekrardan merhaba,

Aklına takılan bir soru vardı. Bilgi verebilirseniz diye size danışma gereği duydum.Eşimin Green Kart başvurusunu yapmıştık. Çocugumun pasaportunu konsolosluktan alamazsam diye eşimin ds260 formunda kişi ekleme seçeneginden oğlumunda başvurusunu ekleyebiliyormuyuz? Yoksa oglum için yeni başvuru ile talep ettiğimiz durumda eşim ve oglumun başvuru süreçlerinde farklılık oluşur mu? Şimdiden teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

crazycells tekrardan merhaba,

Aklına takılan bir soru vardı. Bilgi verebilirseniz diye size danışma gereği duydum.Eşimin Green Kart başvurusunu yapmıştık. Çocugumun pasaportunu konsolosluktan alamazsam diye eşimin ds260 formunda kişi ekleme seçeneginden oğlumunda başvurusunu ekleyebiliyormuyuz? Yoksa oglum için yeni başvuru ile talep ettiğimiz durumda eşim ve oglumun başvuru süreçlerinde farklılık oluşur mu? Şimdiden teşekkürler.

Evet, eger pasaport alamazsaniz oglunuza yeni bir basvuru yapabilirsiniz, ekleme yapamiyorsunuz yeni bir basvuru olarak yapabilirsiniz. Sureclerinde farklilik olabilir ama o kadar fark olmaz, hatta NVC ikisini birlestirip tek bir mulakat tarihi verebilir kanimca.

Sizin durumunuzda emin olamadigim konu oglunuzun yasal statusu, cunku kendisi ABD vatandasi, bunu sadece belgelerle gosterebilmesi lazim, eger belgelerle gosteremiyorsa sanirim o zaman green card surecine baslayabilir, bunu yine de konsolosluga sorup emin olun. Pasaportu ve vizeyi konsolosluk verecegi icn onlarin dedigi sekilde ilerlemek en sagliklisi olur.

• @crazycells Selam öncelikle benim sorunum çocuğum için pasaport almaktı.Benden en son olarak ABD'de 5 yıl ikametimin kanıtı olarak FOAİ'den giriş çıkış kayıtlarım istenmişti bu belge bana e-posta ile ulaştı fakat sadece ABD'ye giriş kayıtlarımı kapsıyor ve bebeklikteki kayıtlarımda mevcut değil.Annem ile seyehat ettiğimden onun pasaportunda işlem olmuştur diye düşünüyorum.Birkaç yabancı siteden okuduğuma göre Amerika'dan çıkışlarda damga vs. basılmıyor oldugu.Sebebini bir türlü anlayamadım. Bu durumda Türkiye Emniyetten giriş çıkış kayıtlarımın tümünü aldım.Konsolosluk TR'den alınan bu belgeyi değerlendirir mi ?Ve benim reddedilen ilk başvurumda çocuĞumun orjinal doğum belgesini almışlardı kanun gereği geri iade edilemez vs. demişlerdi.Yeni randevuya giderken kopyasını götürsem bir sıkıntı yaşarmıyız?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Selam öncelikle benim sorunum çocuğum için pasaport almaktı.Benden en son olarak ABD'de 5 yıl ikametimin kanıtı olarak FOAİ'den giriş çıkış kayıtlarım istenmişti bu belge bana e-posta ile ulaştı fakat sadece ABD'ye giriş kayıtlarımı kapsıyor ve bebeklikteki kayıtlarımda mevcut değil.Annem ile seyehat ettiğimden onun pasaportunda işlem olmuştur diye düşünüyorum.Birkaç yabancı siteden okuduğuma göre Amerika'dan çıkışlarda damga vs. basılmıyor oldugu.Sebebini bir türlü anlayamadım. Bu durumda Türkiye Emniyetten giriş çıkış kayıtlarımın tümünü aldım.Konsolosluk TR'den alınan bu belgeyi değerlendirir mi ?Ve benim reddedilen ilk başvurumda çocuĞumun orjinal doğum belgesini almışlardı kanun gereği geri iade edilemez vs. demişlerdi.Yeni randevuya giderken kopyasını götürsem bir sıkıntı yaşarmıyız?

Sizden istedikleri ABD icinde ne kadar kaldiginizi gostermeniz... Ne Turkiye'de kaldiginiz gunlerin sayisi, ne de ABD disinda nerede kaldiginiz cok onemli olmadigindan bu belgelerin tek basina kabul edilecegini sanmiyorum maalesef.

Dogum belgesi konusunda ise bence ne yapsaniz haklisiniz, orijinalini sizden kendileri alip geri de vermediler. Siz bu konuda yazistiniz da? Ben yerinizde olsaydim, dogum belgesinin kopyasini, sizin daha once basvuru yaptiginizi gosteren belgelerle yazismalarinizin kopyasini da goturmeniz. En azindan orijinalinin nerede oldugu soruldugunda, elinizde nerede oldugunu gosteren belgeler olur.

Benzer Başlıklar

• 19
  • 80
  • 2
  • 9
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

50

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |