Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • Yasaklı

@MySea Çok teşekkür ederim. Bu arakdaşın videolarını yeni yeni seyrediyorum. Okan serbes'in kanalında ortak video yapmışlardı, ondan sonra merak edip videolarını izlemeye başladım. Birkaç videosunun altına new york'un neresinde yaşadığını sormuştum ama cevap vermemişti.

Rochester'ı biliyorum, orada Jines restaurant diye bir yer var. Onun live cam'ı var onu seyrediyorum oralarda kar yağınca. 😃 Rochester'ı merak ediyorum güzel bir yere benziyor aklımda bulunacak.

Vasıfsız biriyim diye iş bulamamaktan korkuyorum. İlk başlarda delivery yapıp yemek dağıtıracak geçinmeyue çalışacağım ama normal bir iş bulsam iyi olur. Bu tür işler ek iş olarak yapmakd aha mantıklı bence.

• Yasaklı

@crazycells Merhaba hocam. Siz New York'ta yaşıyormuşsunuz, rica etsem New York hakkında bilgi ve tecrübelerinizi yazabilir misiniz ? Ben vasıfsız olarak gideceğim, sizce orada geçinebilir miyim ? Tek başıma gideceğim. Ben zaman buldukça buradaki ve diğer eyalet başlıklarını okuyup bilgilenmeye çalışıyorum. Herkes new york pahalı diyor diye daha gitmeden korkmaya başladım.

Neden nyc ye gidiyorsun derseniz, Orada tanıdığım bir türk abim var. Yeterli seviyede dil bilmediğim için ve ev kiralama, araba almak, banka hesabı açmak, hat almak vb. konularda hiçbir bilgim olmadığı için ondan yardım isteyeceğim. Bir de new york eyaleti hoşuma gidiyor, soğuk ve yeşil bir iklime sahip diye.

Bir de nyc hariç, new york eyaletinin başka hangi şehirlerini tavsiye edersiniz alternatif olarak.

• @kingocali, içinde söyledi: New York

Upper East Side, New York

(San Diego başlığı altında fotoğrafları görmüş ve metni okumuş olan arkadaşların affına sığınarak) İlk iki fotoğrafta, en solda görülen 15 katlı bina, New York'ta yanında kaldığım Türk arkadaşın 1+1 condo'sunun bulunduğu bina. Binanın tamamı condo'lardan oluşuyor. Kiralık daire yok. Her katta yaklaşık 10 daire var; 15 kattan, 150 dairelik bir apartman. Ayıp olmasın diye, arkadaşa kaça aldığını sormadım. İçinden fotoğrafları çektiğim 1+1 apartment ise, abisinin yaşadığı, tamamı apartment'lardan oluşan 20 katlı bir binada bulunuyor. Satılık daire yok. Her katta yaklaşık 10 daire var; 20 kattan, 200 dairelik bir apartman. İçinden fotoğrafları çektiğim 1+1'in aylık kirası $3,900.

Google Drive'da yerim kalmamıştı. Gmail, "Gelecek yeni mail'lere yer kalmadı" uyarısı verip duruyordu. KCC'den gelecek mail'i kaçırmamak için, nasılsa telefonda bir kopyası duruyor diye, Drive'daki bütün fotoğraf yedeklerini sildim. Meğer telefonda hiçbir şey durmuyormuş. Paylaşabileceklerimin dışında, Amerika'daki hayatın hem iyi, hem kötü; hem güzel, hem çirkin; hem gerçek, hem palavra yan ve yönlerini belgelemek için çektiğim ne fotoğraflar gitti. İçinden fotoğrafları çektiğim 1+1'in bulunduğu binanın fotoğrafı da, maalesef, giden fotoğraflar arasındaydı. Ama dış görünüş ve yaşam tarzı olarak, fotoğraflarda en solda görülen binadan bir farkı yok.

Gayrimenkul fiyatlarının fahiş olduğu İstanbul'da nasıl otopark problemi varsa, gayrimenkul fiyatlarının fahiş olduğu New York'ta da otopark problemi var. Apartmanların otoparkı yok. Apartmanlar dikey mimari ile inşa edilmiş olduğu için, sokaklarda da, o kadar kat malikine yetecek park yeri yok. O yüzden, girişimciler, 3-4 apartmanda bir, bir arsa satın alıp, üzerine katlı otopark dikmişler. Nitekim, ilk iki fotoğrafta, karşıdaki sokağın içinde, yanında kaldığım arkadaşın yaşadığı binanın hemen arkasındaki 3 katlı bina, bir katlı otopark. Lakin, aylık ücreti $700. O sebepten, evlerine yılda toplam $1,000,000 giren Türk arkadaşım ve Amerikalı eşi bile, son iki fotoğrafta görülen araçlarını, 5 blok aşağıdaki, aylık ücreti $200 olan katlı otoparka bırakıyorlar. Eşi beni dolaştırırken, kendi gözlerimle şahit oldum. Bir eline 1,5 yaşındaki kızın arabasını, diğer eline 3,5 yaşındaki oğlanın elini alıyor; yükünü de sırtına vuruyor; o soğukta, hiç üşenmeden 5 blok yürüyor. Alışveriş de yaptığı zaman, kızın hepsini taşıyacak eli kalmıyor. "Ben olmadığım zaman ne yapıyorsun?" diye sorduğumda, "Zor oluyor ama, hallediyorum bir şekilde" deyip, gülüyor. 1. New York'ta yaşam planlarken, arabanız da olacaksa, otopark ücretlerini de hesaba katmakta fayda var. 2. Upper East Side'da, altınızda Mercedes, cebinizde $1,000,000'la böyle yaşayacaksanız, o green card'ı yakın; hiç gitmeyin Amerika'ya 😃

Not: Parasal büyüklükler, Amerikan notasyonuyla yazılmıştır. Türk notasyonuna çevirmek için, virgül gördüğünüz yere nokta, nokta gördüğünüz yere virgül koyunuz.

51.jpg

52.jpg

53.jpg

54.jpg

55.jpg

New York'taki arkadaşlar (abi - kardeş), pandemi başladığından beri ilk defa İstanbul'a geldi. Ben de, fırsattan istifade, "Ayıp olursa olsun" dedim; Manhattan'da ev sahibi olana, Upper East Side'daki 1+1'ini kaça aldığını sordum. $650,000'a almış. Westchester'da baktığı müstakil evler de, 1.5 - 2 milyon Dolar arasındaymış. Merak edenler için, vaktiyle eksik bıraktığım bu bilgiyi, geç de olsa tamamlamış olayım...

• Yasaklı

@kingocali, içinde söyledi: New York

Upper East Side, New York

Merhaba. Bu söyledikleriniz manhattan adası için mi geçerli ? Green card vizesini alabilirsem hayırlısıyla ilk önce nyc ye geleceğim tanıdığım var diye ama herkes çok pahalı diyor diye endişeleniyorum.

Nyc'nin queens bölgesi nasıl bir yer? Manhattan adasına kıyasla Oradaki kiralar ve otoparklar ne kadar ucuzdur ?

• @Orhan-Cabarov Manhattan'ın, yalnızca benim gördüğüm ve arkadaşlarımın yaşadığı kısımları için geçerli. Hele diğer borough'ları hiç bilmem. New York tecrübem, toplam 28 günlük turistik bir seyahat ve orada yaşayan arkadaşlarımdan duyduklarımdan ibaret ne yazık ki. Çok biliyormuş gibi ahkam kesmek istemem. Ama San Diego'dan sor; ne istersen söyleyeyim 🙂

• Yasaklı

@kingocali Teşekkür ederim.

• Niagara Falls

FB_IMG_1615131628599.jpg

• ⭐⭐⭐

@MySea abi burası muhteşem 👌

• @fetihy Gecen yil Nisan ayinda araba ile geze geze Toronto'da tatile gidecektik, Niagara Falls'da bir gece gecirecektik. Covid nedeniyle iptal oldu. Kanada siniri su anda kapali. Acilinca tekrar reservasyonlari yapip gitmeyi dusunuyoruz.

• ⭐⭐⭐

@MySea inşallah abicim gider görürsünüz. Sonra da bizlerle paylaşırsanız seviniriz. İmrene İmrene bakarız 🙂

• FB_IMG_1615745758121.jpg

• Ilginc bir resim

FB_IMG_1617371164958.jpg

• Wall Street'in New York'un pandemi sebebiyle yedigi ekonomik darbeyi anlattigi kucuk guzel bir calisma.

https://www.wsj.com/story/the-numbers-are-in-how-a-year-of-the-covid-19-pandemic-changed-new-york-city-60251164?mod=hp_featst_pos4

• New York'da ve kuzeydoguda yasayanlar, hurricane category 1 olarak Henri size dogru geliyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea Brooklyn ve Long Island'dan gelen haberler daha ciddiydi ama NY'a gelir gelmez zaten gucu dustugu icin kasirgadan firtinaya indirdiler ismini... Midtown Manhattan'da sadece 2 gun suren yagis ve ruzgar vardi...

• Herkese selamlar. Doğru oda olmayabilir, ama New York'ta yerleşik forumdaşların sık sık buraya baktığını bildiğimden şansımı deneyeyim dedim. Ocak başından itibaren taşınabileceğim kısa veya orta vadeli düzgün bir oda arayışım var. Manhattan, Brooklyn veya Queens'in merkeze yakın tarafları tercihimdir. Ev sahibinin/ev arkadaşlarının kökeni, dili, dini, cinsiyeti şusu busu önemli değil, benim gibi derli toplu, güvenilir, saygılı ve muhabbetli olsunlar kafi 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Gezzio, içinde söyledi: New York

Herkese selamlar. Doğru oda olmayabilir, ama New York'ta yerleşik forumdaşları sık sık buraya baktığını bildiğimden şansımı deneyeyim dedim. Ocak başından itibaren taşınabileceğim kısa veya orta vadeli düzgün bir oda arayışım var. Manhattan, Brooklyn veya Queens'in merkeze yakın tarafları tercihimdir. Ev sahibinin/ev arkadaşlarının kökeni, dili, dini, cinsiyeti şusu busu önemli değil, benim gibi derli toplu, güvenilir, saygılı ve muhabbetli olsunlar kafi 🙂

Sayin @Gezzio , size tavsiyem airbnb'den bir hafta 10 gunluk yerlere bakmaniz olur. Genelde ilk seferde aradiginiz gibi bir yer bulamiyorsunuz, o nedenle orta vadeli bakmak yerine kisa vadeli bakin; eger begenirseniz zaten uzatabilirsiniz... Hem ilk karsilastiginiz insanlarin beklediginiz gibi kisiler cikmama ihtimali yuksek, hem de tum bu ozellikleri tek kiside bulmaniz zor 🙂 Maalesef burasi New York 🙂

• Yanıt için teşekkürler @crazycells. Şu anda NY'tayım, bir ayı aşkın süredir bir arkadaşta kalıyorum geçici olarak ve SSN kartımı bekliyorum (O da uzadıkça uzadı, ayrıca anlatacağım SSN odasında 🙂) Neyse, 2 Ocak'ta ayrılmam lazım evden. Düzgün opsiyonların hemen çıkacağını ben de sanmıyorum, AirBnB'de seçeneklerimi araştırıyorum şimdiden. NewYorker forumcular arasında düzgün bir roommate arayanlar olabilir belki diye buraya da not bırakmak istedim. İlgilenen olursa gerekli kişisel linkler derhal gönderilir. 🙂

Benzer Başlıklar

• 9
  • 26
  • 2
  • 18
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

82

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |