Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Depremzedeler göçmenlik (Green Card) süreçlerini nasıl kısaltabilirler?

• Merhaba bu başlığı oluşturdum çünkü deprem bölgesinden bir an önce uzaklaşmak istiyoruz. Eşim ve 7 aylık bebeğimiz çifte vatandaş biz de korktuğumuzdan dolayı bir an önce deprem bölgesinden uzaklaşmak istiyoruz. Bu süreçte Abd hükümetinin depremzedeler için özel bir durumu olabilir mi? Benim Greencard sürecimi hızlandırabilir mi merak ettim. Başlığı oluşturdum umarım sakıncası yoktur. Tüm Türkiyeye geçmiş olsun

• @timtim Konsolosluktan deprem hakkinda resmi bir aciklama var mi bilmiyorum ama esiniz ABD vatandasiysa, konsolosluk ile temasa gecip, yardim isteyebilir.

• @MySea teşekkür ederim

• Merhaba güncel gelişmelerden bilgi aktarmak istiyorum. Eşimle IR1 sürecini başlatacaktık fakat eşimin naturalization certificate kaybetmesinden dolayı N565 formu doldurup beklemeye geçmiştik . Ve sonrasında yaşadığımız depremden dolayı konsoloslukla iletişime geçerek durumumuzu anlattık, onlar da istisnai durumdan dolayı gerekli evrakları hazırlayarak ( i130,i130A vs) Ankaraya görüşmeye çağırdılar, eşimin pasaportunun da yeterli olduğunu söylediler. Bugün görüşme oldu ve daha 1-2 hafta içerisinde de benimle görüşecekler. Hiç tahmin ettiğim gibi zorlanacağı bir şey olmamış umarım benim için de bu şekilde sorunsuz geçer. Bu bilgilerin faydalı olması dileğiyle...

• @timtim merhabalar, bizde eşimle I-130 a başvurduk 13 aydır bekliyoruz, eşim amerikada ben deprem bölgesindeyim, 2 gün önce deprem bölgesi olduğumu mail ile ankaraya bildirdik, sizin süreciniz nasıl devam etti? bir gelişme var mı?

• Şuan benim hazırlamam gereken evrakları mail attılar onları hazırlıyoruz. Size de muhtemelen birkaç gün içinde mail atarlar siz başvuru yapmışsınız hızlandırabilirler

• Merhaba. Ben de deprem bölgesinde yaşıyorum. Eşim Amerika’da ve green card sahibi. 2022 Ağustos ayında nişanlandık ve öğrenci vizesi ile oraya gidip nikah yapacaktık. 2022 kasım ayında f1 vizesine başvurdum ve red aldım. Daha sonra 2 hafta arayla tekrar başvurdum yine red aldım:(( bu durum bizi çok üzdü. Aralık 2022 de eşim Türkiye’ye geldi ve nikah yaptık. Evlilik üzerinden green card almanın daha iyi olacağını düşündük. Daha sonra I130 formumuzu gönderdik ve 4 aydır süreci bekliyoruz. Depremden dolayı hızlandırma işlemi için eşim uscıs arayıp durumu bildirdi ve bize hızlandırma işlemini kabul ettiklerine dair mail geldi. Yaklaşık 2 ay olacak ama henüz ı130 formunun kabul olup olmadığı hakkında Bilgi gelmedi. Bu süreçte ben eşimle yan yana olmak istiyorum. Hızlandırma işlemi kabul olduğunda süreç ne kadar sürüyor veya bu durum hakkında farklı ne yapılabilirde eşimin yanında süreci geçirebilirim. Yardımcı olur musunuz arkadaşlar teşekkür ederim 🙏

• @meryem-b keşke nişanlılık vizesine başvurdaydınız, orada evlenseydiniz. eşim amerikan vatandaşı bizde mart 2022 de başvurduk hala bekliyoruz 😞 deprem bölgesindeyim bundan dolayı eşim amerikada ben burada hızlandırma işlemi için bildirdik ama hiç bir gelişme olmadı hala bekliyoruz.

• @ynsmry Evet ama eşimin durumu nişanlılık vizesi için uygun değildi. Bizde en garanti yol bu diye başvurduk ama süreç gerçekten çok uzunmuş. Hepimize çok geçmiş olsun. Bizlerin psikolojisi depremden sonrada gerçekten kaldıramaz duruma geldi. Yani bu durumda kolaylık sağlanmayacaksa daha ne olabilir anlamış değilim. Peki siz hızlandırma işlemi için bildirdiniz mi onay verdiler mi

• @timtim Merhaba. Siz bu süreci nasıl ilerlettiniz. Benim eşim Amerika’da green card sahibi ben de deprem bölgesindeyim. Eşim uscısı arayarak hızlandırma talebinde bulundu. Biz daha 1. Aşamadayız I130 formumuzu ocakta göndermiştik. Ankaraya da mı bildiriyoruz. Yardımcı olur musunuz 🙏

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Evet, gocmenlik surecinde olan depremzedeler boyle bir istekte bulunabilirler, fakat kabul edilip edilmeyecegi surecte hangi asamada oldugunuza ve/veya sizin kisisel durumunuza bagli diye dusunuyorum. Cekinmeden ve ayrintili olarak icinde bulundugunuz durumu anlatin.

NVC'den yeni DQ olan dosyaya sahip bir depremzede uyemiz mulakatini erkene cekti gecen ay. Hemen sonraki aya mulakat tarihi verdiler.

Fakat eger USCIS asamasindaysa ya da dosya NVC'ye aktarilmamissa o durumda kabul edilme ihtimali dusuk olabilir, ama herkesin istegini otomatik olarak kabul etmiyorlar maalesef. Depremzede olmasina ragmen talebi kabul edilmemis kisiler de mevcut. O nedenle yapilmasi gereken kendinize ozel durumu anlatip hizlandirma talep etmek. Kaybedilecek bir sey yok, kazanilabilecek bir sey olabilir.

• @crazycells merhaba. Dosyamız uscıs de PD tarihimiz january 26,2023. Depremden dolayı durumu bildirdi eşim onlardan mail geldi. “ Hızlandırılmış işleme talebinizi aldık ve bu talebi yerine getireceğiz. Davanız şu anda hızlandırılmış işleme altında. Bu bilgilerin size yardımcı olacağını umuyoruz.“ şeklinde cevap aldık. 7 martta bu cevap geldi sonra da 13 martta I797C formu alındı bildirimi geldi. Daha sonra hiçbir mail ya da dönüş gelmedi. Herhangi bir şey yapmamız gerekiyor mu. Bu durumda nvc ye dosyalarımız ne zaman gider acaba. Sayfadan baktığımızda 10 ay olarak görünüyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@meryem-b, içinde söyledi: Deprem bölgesinde yaşayanlar için GreenCard süreci

@timtim Merhaba. Siz bu süreci nasıl ilerlettiniz. Benim eşim Amerika’da green card sahibi ben de deprem bölgesindeyim. Eşim uscısı arayarak hızlandırma talebinde bulundu. Biz daha 1. Aşamadayız I130 formumuzu ocakta göndermiştik. Ankaraya da mı bildiriyoruz. Yardımcı olur musunuz 🙏

cekinmeden konsolosluga da yazin, kendi kisisel durumunuzu ayrintilara inerek anlatin. "humanitarian reason" oldugu icin belki onlar da surece etki edebilir.

yukarida da belirttigim gibi kaybedecek bir seyiniz yok, kazanacaginiz ise bir seyler olabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@meryem-b, içinde söyledi: Deprem bölgesinde yaşayanlar için GreenCard süreci

@crazycells merhaba. Dosyamız uscıs de PD tarihimiz january 26,2023. Depremden dolayı durumu bildirdi eşim onlardan mail geldi. “ Hızlandırılmış işleme talebinizi aldık ve bu talebi yerine getireceğiz. Davanız şu anda hızlandırılmış işleme altında. Bu bilgilerin size yardımcı olacağını umuyoruz.“ şeklinde cevap aldık. 7 martta bu cevap geldi sonra da 13 martta I797C formu alındı bildirimi geldi. Daha sonra hiçbir mail ya da dönüş gelmedi. Herhangi bir şey yapmamız gerekiyor mu. Bu durumda nvc ye dosyalarımız ne zaman gider acaba. Sayfadan baktığımızda 10 ay olarak görünüyor.

gecmis olsun tekrardan, yok merak etmeyin sizinki kesinlikle 10 ay surmeyecektir. Aslinda maalesef emin degilim, cunku cok sik karsilastigimiz bir durum degil, ama kanimca 1-2 aydan kisa surecektir size tekrardan ulasmalari. Surecinizde bol sanslar dilerim.

• Aile Dayanaklı Göçmen Vizeler bölümünden taşındı  crazycells crazycells 
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

depremzedelerin göçmenlik süreçlerini hızlandırma durumu sadece aile sponsorlu değil, iş sponsorlu veya bir ihtimal diğer göçmen vize kategorilerini de ilgilendirdiği için genel bölüme taşıyorum.

• @timtim bize sadece evraklarınızı göçmenlik bürosundan isteyeceklerini bildirdiler. başka hiçbir bildirimde bulunmadılar 😞

• @meryem-b ankaraya acil durum emaili gönderdik ama direkt [email protected] a değil, oradan iletilmiyor, bu linkten forumu doldurduk, gönderdik, sizde hemen oluşturun, depremi seçin. 2 gün sonra size mailinizi aldık mesajı gelecektir. https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSekC715jPQmMqHirB1KM3JwTK_eMIynYpXflISaJAjv5CIcKQ/viewform

• @crazycells verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim 🙏inşallah hepimizin istediği gibi olsun 🙏

• @crazycells peki konsolosluğa mail olarak mı göndermem gerekiyor. Eşim işlemlere Amerika’da başladığı için benim buradaki konsolosluğa bildirmem etki eder mi? Rica etsem nereye yazacağımı biraz detaylandırabilir misiniz?

Benzer Başlıklar

• 29
  • 3
  • 4
  • 4
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

140

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.4k

| | | |