Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Los Angeles (California)

• @FreeWoRLD, içinde söyledi: Los Angeles (California)

@mexido Tesekkurler. Redondo Beach'de yasiyor, yakin mesafede olan bir iste calisiyorum.

Sevmedigimiz yonleri kisaca; evsizlerin bollugu ve onun getirdigi bir cok olumsuzluklar, halkin yapisi, genel olarak sehrin pisligi, kalabaligi vs gibi bi cok nedenler var.

Mutlaka iyi yonlerinden goren olacaktir ve eminim haklilardir, bize uymadi diyelim.

Teşekkürler hocam bilgilendirme için. 😊
    Yeni yaşantınız da bol şanslar.👍

• ⭐⭐⭐⭐

@FreeWoRLD Greensboro daydım ben

• ⭐⭐⭐

@FreeWoRLD hayırlı olsun o zaman yeni Nc maceranız, charlotte konusunda yazdıklarınızın hepsini okumuştum, devamını da bekliyorum 🙏🏻

• ⭐⭐⭐

@FreeWoRLD gercekten donusunuze sasirdim ama hakkınızda hayırlısı olsun.. 🙏🏼 yeni yıl geldi nerdeyse yeni başlangıçlar güzel şeyler olsun umarım 🙂

• @FreeWoRLD, içinde söyledi: Los Angeles (California)

@Senay-Sirin
    Senay Hanim aslinda kendimize bile surpriz oldu diyebilirim 🙂 Cok saolun iyi dilekleriniz icin. Nedenler hakkında bir çok şey yazmıştım, fakat kişisel görüşlerimi kendime saklamaya karar vererek, şimdilik o detayları çıkardım.

@FreeWoRLD Okudum ama cevap yazmakta gec kaldim 😁 Ilk yazinizda bahsettiginiz olumsuzluklari baska tanidiklardan da duymustum, ama oradaki yasami bizzat tecrube ettiginiz icin sizden duymak daha etkili oldu. Paylastiginiz icin sagolun. Edit etme sebebinizi de anliyorum.

Bu sefer, NC yi cok iyi bildiginiz icin, hersey daha kolay olur umarim. "Tebdil-i mekanda ferahlik vardir" Hayirli olsun.

• Selamlar. 2.5 aydır Los Angeles'tayiz. Pek sevilecek bir yanı bulunmuyor. Hayat aşırı pahalı. Hiç öyle dendiği gibi iki kişi eli yüzü düzgün bir restorantta 50 dolara kalkamıyorsunuz. Fast food zincirleri dahi iki kişi 50 dolar civarı tutuyor tam büyük menü alırsanız.
    Fine dining ayarında bir yere gittiyseniz geçmiş olsun 150 dolar + tax civarı kitleyecekler demektir.

Marketler de aşırı pahalı. Her şey ateş pahası. Ev paylaşıyoruz, bir odamız ve müşterek banyomuz var. Siyahi Mahallesi'nde 2500 dolar veriyoruz bu odaya. E git kardeşim başka yere derseniz hemmen karşınıza SSN, kredi skoru (evet oda tutmak için bile bunları istiyorlar) ve fırsatçı türk komunite çıkıyor.

Her şey neden pahalı? Çünkü kiralar pahalı. Tıpkı sizin gibi marketler, restoranlar ve işyerleri de fahiş kirar ödüyorlar. Haliylr haşırtt to the müşteri oluyor. Benzin çok pahalı. Herhalde Amerika'daki en pahalı benzin burada. Costco dan alsanız dahi 4.40$ galonu. O da yeni düştü, 6.90dan indi.

Ekim ortasında geldik. Geldiğimiz günden beridir sürekli bir şeylere zam geliyor. Özellikle süt ve süt ürünlerine. Enflasyon burada da sabunlu açıklanıyor. Temel gıdada enflasyon min %30, açıklanan %6😂

Suç oranı yüksek, siyahi arkadaşlar suratsız ve atarlı. Polis, vurdu kırdı vukuat eksik olmuyor. İnglewood denen bir garabet var ki şehrin tam göbeğinde denebilecek yerlere kadar erişiyor. Bildiğin adana hürriyet Allah'ını seveyim.

Kısacası bi halt yok burada. Yaşanabilir bir hayat sunmuyor. Bazı günlük işlerde iddia edildiği gibi diğer eyaletlere göre x3 x5 kazandırmıyor. O da hikaye yani. Türk komunite size ne derse onu bir dörde bölün.

Kısacası bu aşırı abartılmış balon şehirde çok bunaldik. Bir sebebi de muhatap olunmak zorunda kalınan türk komunite aşırı vasat, fırsatçı, kötü niyetli ve içten pazarlıklı. Sanıyorum böylesine kötü bir Türk topluluğu hiçbir yerde yoktur. Her şeye yokuş yapıyorlar.

• @materialist ,
    Merhaba hcam yakın zaman da La gelecegiz bizde. Anladığım kadarıyla İnglewood da kalıyorsunuz. Bende bu bölgenin güvenli olmadığını duymuştum. Oyuzden biraz daha yukarıdaki bölgelere yogunlastim. La pahali evet fakat Ny kadar da pahalı değildir diye düşünüyorum. 2 yıl ny de yaşamıştim. Artık sıcak bir bölge olsun dedim.
    Şuan ne iş yapıyorsunuz acaba? İlk etap da delivery yapmayı düşünüyorum.
    Kredi skoru olmadığı için ev tutma problem olucak ne yazikki. Oyuzden ilk etapta tek gelip düzen kurduktan sonra es ve çocuğu getirmeyi planlıyorum.

• Tekrar Amerika'ya gelecek olsam LA'in üstünden ile Uçmam. Bu benim kendi gözlemlerim ve görüşlerim. Sizin aile ile özellikle çocukla gelmenizi önermem. Tek gelmeniz halinde de düzen kurmanız çok zor. Los Angeles bölgesine adım attığınız anda her dakika kredi skoru ve ssn soracaklar. Oda bile tutamayabilirsiniz. Kalırsınız kalitesiz Türklere. Bence başka eyalet bakin ama siz bilirsiniz

• @materialist, içinde söyledi: Los Angeles (California)

Selamlar. 2.5 aydır Los Angeles'tayiz. Pek sevilecek bir yanı bulunmuyor. Hayat aşırı pahalı. Hiç öyle dendiği gibi iki kişi eli yüzü düzgün bir restorantta 50 dolara kalkamıyorsunuz. Fast food zincirleri dahi iki kişi 50 dolar civarı tutuyor tam büyük menü alırsanız.
    Fine dining ayarında bir yere gittiyseniz geçmiş olsun 150 dolar + tax civarı kitleyecekler demektir.

Marketler de aşırı pahalı. Her şey ateş pahası. Ev paylaşıyoruz, bir odamız ve müşterek banyomuz var. Siyahi Mahallesi'nde 2500 dolar veriyoruz bu odaya. E git kardeşim başka yere derseniz hemmen karşınıza SSN, kredi skoru (evet oda tutmak için bile bunları istiyorlar) ve fırsatçı türk komunite çıkıyor.

Her şey neden pahalı? Çünkü kiralar pahalı. Tıpkı sizin gibi marketler, restoranlar ve işyerleri de fahiş kirar ödüyorlar. Haliylr haşırtt to the müşteri oluyor. Benzin çok pahalı. Herhalde Amerika'daki en pahalı benzin burada. Costco dan alsanız dahi 4.40$ galonu. O da yeni düştü, 6.90dan indi.

Ekim ortasında geldik. Geldiğimiz günden beridir sürekli bir şeylere zam geliyor. Özellikle süt ve süt ürünlerine. Enflasyon burada da sabunlu açıklanıyor. Temel gıdada enflasyon min %30, açıklanan %6😂

Suç oranı yüksek, siyahi arkadaşlar suratsız ve atarlı. Polis, vurdu kırdı vukuat eksik olmuyor. İnglewood denen bir garabet var ki şehrin tam göbeğinde denebilecek yerlere kadar erişiyor. Bildiğin adana hürriyet Allah'ını seveyim.

Kısacası bi halt yok burada. Yaşanabilir bir hayat sunmuyor. Bazı günlük işlerde iddia edildiği gibi diğer eyaletlere göre x3 x5 kazandırmıyor. O da hikaye yani. Türk komunite size ne derse onu bir dörde bölün.

Kısacası bu aşırı abartılmış balon şehirde çok bunaldik. Bir sebebi de muhatap olunmak zorunda kalınan türk komunite aşırı vasat, fırsatçı, kötü niyetli ve içten pazarlıklı. Sanıyorum böylesine kötü bir Türk topluluğu hiçbir yerde yoktur. Her şeye yokuş yapıyorlar.

inglewood, Carson, La county’nin en berbat iki şehri. Zaten az yukarısı da meşhur Crenshaw district 🙂 Bir keresinde yanlışlıkla düşmüştüm o civara. Ürpertici.

Pahalılık konusunda haklısınız. Ca’da her yer aynı sayılır bu konuda. Fakat Orange Country, güven ve huzur konusunda aynı değil. Umarım bu tarafı da deneyimleme şansınız olur. Tek oda için $2500 uçuk pahalı. Bu fiyata 2 oda daire bulabilmeniz mümkün.

Türk community kimse güvenmesin zaten. Özellikle de Ca’da bulunan belli bir kesime 😉 Bizler de onlardan nasiplerimizi aldık zamanında. Zaten özellikle pandemi sonrası bahsettiğiniz işler iyice bitti. Kaçak Göcek olanlar bile yapmıyor. Sadece kurnaz geçinen bazı kişiler ( genelleme yapmayalım) , yeni gelenleri avlamak için kiralıyorlar hesaplarını.

• ⭐⭐⭐

@Tugba Tecrübelerden anlıyoruz ki yurttaşlarımızın büyük çoğunluğu maalesef özünü sözünü kaybetmiş. Bizler ne ara bu hale geldik?
    Özünü kaybetmemiş, yardım elini uzatan insanlarımızı tenzih ederim. İyi ki varsınız.

Tekrar Amerika'ya gelecek olsam LA'in üstünden ile Uçmam. Bu benim kendi gözlemlerim ve görüşlerim. Sizin aile ile özellikle çocukla gelmenizi önermem. Tek gelmeniz halinde de düzen kurmanız çok zor. Los Angeles bölgesine adım attığınız anda her dakika kredi skoru ve ssn soracaklar. Oda bile tutamayabilirsiniz. Kalırsınız kalitesiz Türklere. Bence başka eyalet bakin ama siz bilirsiniz

Okadar berbat bir yer diyorsunuz yani hcam Los Angeles için. Kredi skoru yoksa birkaç aylık kira toplu öderseniz bu tarz yerler bulursunuz diye okuyorum ne derece yardımcı olur orası meçhul tabi. Kesinlikle haklısınız. Sevmeyen kadar seven kişilerde var aslında La i oyuzden biraz da kişinin ne bekledigiyle alakalı belkide. Yaşamadan deneyimlemeden açıkçası iyi ya da kötü diye bir ayrım yapamam. Siz ve sizin gibi tecrübe etmiş kişilerden artı ve eksi yönlerini duymak biz gelecekler için de bir ön hazırlık oluyor elbette. Görüş ve öneriler bizim için değerli.👍

Selamlar. 2.5 aydır Los Angeles'tayiz. Pek sevilecek bir yanı bulunmuyor. Hayat aşırı pahalı. Hiç öyle dendiği gibi iki kişi eli yüzü düzgün bir restorantta 50 dolara kalkamıyorsunuz. Fast food zincirleri dahi iki kişi 50 dolar civarı tutuyor tam büyük menü alırsanız.

Paylasim icin tesekkurler! Malesef Turk toplumu heryerde ayni. Istisnalar elbette vardir; fakat 20 yillik bir tecrube ile yaziyorum ve en buyuk tavsiyem kendi basinizin caresine bakmaniz ve kimseye cok fazla guvenmemeniz olacaktir. Zaten siz de kesinlikle deneme/yanilma yontemi ile bunu anlayabilirsiniz.

Ayrica, malesef ki California en pahali ve vergileri yuksek eyaletlerden birisi. Hatta zarta zurta herseye vergi kesilen bir eyalet.

Bol sans dilerim!

• ⭐⭐

@MySea Çok haklısınız.. babanizin ogluna bile guvenmeyeceginizi anladim ben son zamanlarda.. Allah herkese kendi gönlü gibi insanlarla karşılaştırsın..

Dediklerinizin coguna katılmıyorum
    1 Gezilecek gorulecek cok yeri var. Ayrıca havası cok iyi.

2 Normal restoranlarda her yerde 50 den asagı kalkılmaz ama fastfood restoranlarında iki kisi 20-30 a doyulur.

3 Son 3-4 ayda marketlere zam geldi ama her sehirde var o zam. Ciddi bi zam gormedim ben hic.

4 Inglewood kotu bir bolge evet. Orasi harici baska bircok guzel bolge var. Ayrica bir odaya o fiyati vermenize sasirdim. Oda fiyatlari genelde 1000-1500 arasi iyi yerlerde.

5 Benzin suan Kaliforniya icin makul rakamlarda. Hibrit araba aldiginizda daha avantajli oluyorsunuz.

6 Bir sehre ilk geldiginizde ilk yasadiginiz olumsuz olaylar genelde gidisati da olumsuz etkiliyor. Sizin de oyle olmus olmali.

7 Tek katildigim taraf; Turk toplulugunun burda zayif olmasi. Bunun eksikligini bende hissediyorum. Houston o konuda cok iyi. Bunu burdaki Turklerin cogunun turist ve ogrenci vizesiyle gelenlerden olusmasina bagliyorum.

Genel anlamda is olayini cozdukten sonra yasanilacak bir sehir. Eyaletin tum sehirlerinde bulundum bana gore Los Angeles 1, San Diego 2.sirada geliyor.

• Merhabalar, DV2023 talihlisi aileyiz, oğlum halihazirda UCLA'e 2. sınıf öğrencisi, öğrenci vizesi ile dogal olarak "out of state" tuition ödeyerek okuyor. Mart sonu Green Card icin mulakatimiz var, hersey yolunda giderse En geç Mayıs Ayi Oglum'da dahil Green Cardlarinmizi almayı umuyoruz. Green Card'lar elimize gectiigi taktirde "in state" tuition ödeyerek okumaya devam etmesi icin ne yapmamız gerekiyor, biz ilk asamada Amerika'ya hemen yerleşmeyi dusunmiyoruz. Oğlumuz orada okumaya devam edip, hayatini da orada kuracak. Bu durumda "in state" okumasi icin ne gibi adumlar atmamız gerekir bir bilgisi olan arkadaslar varma acaba? Teşekkürler

• @Cornelius, içinde söyledi: Los Angeles (California)

Merhabalar, DV2023 talihlisi aileyiz, oğlum halihazirda UCLA'e 2. sınıf öğrencisi, öğrenci vizesi ile dogal olarak "out of state" tuition ödeyerek okuyor. Mart sonu Green Card icin mulakatimiz var, hersey yolunda giderse En geç Mayıs Ayi Oglum'da dahil Green Cardlarinmizi almayı umuyoruz. Green Card'lar elimize gectiigi taktirde "in state" tuition ödeyerek okumaya devam etmesi icin ne yapmamız gerekiyor, biz ilk asamada Amerika'ya hemen yerleşmeyi dusunmiyoruz. Oğlumuz orada okumaya devam edip, hayatini da orada kuracak. Bu durumda "in state" okumasi icin ne gibi adumlar atmamız gerekir bir bilgisi olan arkadaslar varma acaba? Teşekkürler

Mayıs ayinsa gc alma durumunuz oluşması için vize onayınızı alır almaz , elinizden geldiğince erken giriş yapmanızda fayda var. Belirttiğiniz adreslere gc ulaşımı bazen zaman alabiliyor.

Oğlunuz in state olması için gc teslim aldığında bunu okulun register bölümünde güncelleyecek ve durumu izah edecek. Elinde şu anda büyük ihtimalle ab60 tarzı bir driver licence mevcut. Onu güncellemeyi de unutmamalı.

Biz ilk geldiğimizde okula kayıt olmak için en az 1 yil o eyaletin resident olma şartı vardı. Oğlunuz zaten burda evet, ama bu süre gc aldıktan sonra sıfırdan mı başlıyor orasından emin değilim.

Yazdıklarınızı herkesin kişisel görüşüne saygı duymak gerekir, demek ki bir takım olumsuzluklar yaşadılar, yoksa paylaşma gereği duymazlardı diyerek objektif şekilde okuyordum. Ta ki şunu okuyana kadar; "karşınıza fırsatçı türk komunite çıkıyor". Bunu söyleyemezsiniz, bu düpedüz ırkçılıktır. Cimri Yahudiler, dolandırıcı Ermeniler, pis siyahlar diyemiyorsanız veya deyince bu topluluklar ortalığı ayağa kaldırıp size de ırkçı yaftası yapıştırıyorlarsa, Türkler için de genelleme yaparak buna benzer bir sıfat kullanamazsınız. Diğerleri gibi bu da ırkçılıktır, Türk olmanız da hiçbirşey değiştirmez.

Bu noktadan sonra başa dönüp yazdıklarınızı bu kez eleştirel bir gözle ve daha dikkatli okudum. Baştan aşağı tutarsız rakamlar vermişsiniz, ve yorumlarınızın hemen tamamı da taraflı ve haksız.

Tek tek sıraladığımda daha net anlaşılacak;

-Bazı günlük işlerde x3, x5 kazanıldığının iddia edildiğini yazmışsınız. Böyle birşeyi nerde okudunuz bilmiyorum. Ben bugüne kadar herhangi bir yerde böyle birşeyin iddia edildiğini ne duydum ne gördüm. Ne yani diğer eyaletlerde saatlik ücret $15 iken LA'de $45-$75 arası mı kazanılacaktı? Nereden çıkardınız bunu? Böyle birşey mümkün değil. LA'da daha fazla kazanabilirsiniz evet ama en fazla %30 daha fazla kazanırsınız. Buna karşılık kira, market, benzin vs harcamalarınız da %30 fazla olacaktır ama yine en fazla bu kadar farkeder, öyle 3-4 katı filan değil yani. LA pahalı, LA pahalı dedikleri de işte bu %30 zaten. Ama yasal çalışıp hakkınızı alırsanız o pahalılık da sizi etkilemez kazancınız da o oranda arttığı için. Yani şehir işsize pahalı (%30 pahalı) sonuç olarak. Evet belki LA'da fazla kazanabilirsiniz, Amerika'nın orta bölgelerinde saatlik $14 kazanırken aynı işe burda $18 alabilirsiniz mesela ama en fazla da bu olur, x3 x5 gibi fazla kazanmak diye birşey yok. Buna inanarak geldiyseniz korkunç bir hayal kırıklığı yaşamışsınızdır.

-Inglewood'da, sizin deyiminizle "siyahi mahallede" paylaşımlı oda $2500 demişsiniz. Bahsettiğiniz bölgede böyle bir fiyat asla ve katiyen yok. O bölgeye o fiyatı vermişseniz sizi açıkça dolandırmışlar.

-Fine dining bir restaurantta yerseniz size $150+tax kitleyecekler demişsiniz. Bunun nesine şaşırdınız anlamadım. Fine dining bir restauranta Orta Amerika'da ufak bir şehirde bile gitseniz o parayı ödersiniz, o da bulabilirseniz. Akşam 6dan sonra açık pizzacı bile bulamayacağınız şehirlerden bahsediyorum. LA en azından 24 saat, ister Fine Dining (sadece $150 ödeyecekleriniz değil, 2 kişi $5000 dolar bile ödeyebileceğiniz gerçek bir fine dining restaurant) ister dilim pizza satan fast food restaurant bulabileceğiniz ve hiçbir mevsim asla üşümeden veya sıcaktan bunalmadan dışarıda bahçesinde yiyebileceğiniz bir şehir. Ve yine fiyatlar da asla başka bir eyalete kıyasla 2 kat pahalı filan olmaz. Bir restaurantda 2 kişilik yemek LAda $50'sa ucuz bir şehirde de olsa olsa %30 daha ucuz olur, yani en iyi ihtimalle $35 olur. Bunu da zaten buraya yerleşen herkes biliyor, bu fark Tokat ile İzmir arasındaki fark.

-Benzin $4,40 demişsiniz. Ne var bunda? Amerika'nın genelinde de $3,5-4 arası zaten. %30 düşelim $3,08 yapar. Tüm Amerika'da en ucuz TXda bulursunuz, orda bile zaten $3. Hiç öyle 3 kat 5 kat farklar yok.

-"Türk komunite size ne derse onu bir dörde bölün" demişsiniz. Bu nasıl bir abartma! Hangi Türk komünite size herşeyi olduğundan 4 kat abartarak söyledi. Yazarken kolay da hesaba dökünce komik kaçıyor, siz ayda $3000 kazandınız da Türk komünite $12000 mı kazanacaksınız demişti veya benzine $4 verdiniz de $1 mı demişlerdi. Ev kiraları gerçekte $3000 ken, Türk komünite $750 mı demişti! Bu Türk komünite ne dediyse dörde bölün cümlesi de mantık dışı, boş laf. Asla denmemiş birşeye aslı astarı olmayan bir eleştiri.

-Bir de "Suç oranı yüksek, siyahi arkadaşlar suratsız ve atarlı. Polis, vurdu kırdı vukuat eksik olmuyor. Kısacası bir halt yok burda" demişsiniz. Kime sordunuz da Inglewood'a yerleştiniz bilmiyorum ama bunun Ankara'da Çinçin'e yerleşip, burası Afganistan gibi, hem de Ulus'a kadar uzanıyor, (hakikaten de uyuşturucu yuvası Çinçin bağları Ankara'nın göbeği Ulus'a kadar uzanır) rezil bir şehir Ankara demekten farkı yok.

-Dünyanın en güzel şehirlerinden birini gezip göremediğinize de üzüldüm aslında. Sadece fiyatlar yazarak ve bunları da açıkça 4 kat abartarak veya size 4 kat daha farklı olacağının söylendiğini iddia ederek, bir de yaşadığınız şehrin en vasat bölgelerinden biri olan kısmında gördüklerinizi şehrin tamamı gibi anlatarak yazdıklarınız büyük haksızlık olmuş. Bunlara eleştiri değil, pekçok insanın hayallerini süsleyen koskoca bir şehri karalamak denir.

-Keşke yaşayacak bir şehir seçme aşamasında olan insanlara forumun amacına uygun bir şekilde fikir verebilecek daha objektif birşeyler yazabilmiş olsaydınız. Ama 2,5 ay Los Angeles'ta yaşayıp, bu kadar güzel bir şehir hakkında yazacak tek kelime güzel şey bulamamış olmanıza kimsenin inanacağını da pek sanmıyorum zaten.

-Sonuç olarak yazdıklarınızın tek kelimesine bile katılmıyorum. Hemen olmaz, yakın zamanda da olmaz ama belki bir ara LA'ın hem güzel, hem can sıkıcı yönlerini (bunların çoğu çok güzel, birazı normal, çok azı da kötü) tamamen gerçeklere dayanarak elimden geldiğince bir de ben yazmaya çalışırım.

• @Cornelius konuyu en iyi oklulun admission ofisi cevap verecektir. Kaliforniya da in state icin 366 gun yasanma kurali mevcuttur. ki bu da universite oncesi . sizin ki kendine munhasir bir durum , 2. sınıfı bitirip 366 gun kuralini da hallettikten sonra, ben bu eyaletin bireyiyim diyerek in state isteyebilir. Kaliforniya id almadi ise alsin bu arada. Gelismeleri yazarsaniz sevinirim.

• @cnpist Çok teşekkürler, mutlaka haberdar edeceğim.

• Merhaba arkadaşlar los-angeles çevresi tarım arazisi çiftlik satışı yapılan siteler varmı acaba bilgi verirseniz müteşekkir oluruz sağlıcakla kalınız

Benzer Başlıklar

• 6
  • 10
  • 1
  • 290
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

80

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |