Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Herkese merhabalar,

Öncelikle; mevcut konu başlıklarını inceledim ancak hepsi oldukça eski ve spesifik sorular olduğu için ve ana konu başlığında da konular birbirine girdiği için yeni konu açmak istedim. Fazlalık görülürse birleştirebiliriz.

Eşim yüksek lisans için üniversiteden kabul aldı ve birlikte F1/F2 süreci içerisinde bulunduğumuz için forumda tecrübe ve bilgi sahibi arkadaşlar ile başta @crazycells olmak üzere forum yetkililerimizden bilgi almak istedim.

Açıkçası başvuru süreci ve vize görüşmesi usulü ile ilgili pek bilgi yok ortada. Özellikle F2 için.
    Şu an I-20'lerimiz gelmiş durumda ve ikimiz için de başvuru yapacağız. Aklımıza takılanları sıralamak isterim ayrıntılı olduğu için forumda şu an veya ileride işine yarayabilecek herkes faydalanmış olur.

-İki farklı DS-160 dolduruluyor ve iki farklı randevu alınıyor diye biliyoruz ancak mülakata aynı anda birlikte mi giriyoruz? Bu süreç nasıl ilerliyor birimiz için zaman geldiğinde ikimizi birden mi çağırıyorlar veya bizim özel olarak belirtmemiz gereken bir şey oluyor mu bu başvuru sürecinde?

-Okul başlangıç tarihi yaklaştığı için sebep belirtip vize görüşmemizi öne çekmek(expedite) istiyoruz bunu yüksek lisans için yüksek oranda kabul ediyorlarmış ancak süreçle ilgili ayrıntılı bilgi sahibi değiliz bu başvuruyu bizim mi yoksa okulun mu yapması gerekiyor? Nasıl bir yol izlememiz gerek?

-Eşimin yeni soyismi ile başvurduğumuz pasaport henüz gelmedi, okulun I-20'sinde eski soyismi var ve DS-160 ile vize başvurusunu da eski soyisim üzerinden yapmamız gerekiyor sanırım. Bu durumu okula söylediğimizde başvuruyu mevcut pasaport ile eski soyisim üzerinden yapın pasaportunuz gelince bize iletin yeni bir I-20 düzenleyelim ve konsolosluk ile görüşüp güncelleyin dendi. Bu konuda dikkat etmemiz gereken veya gözden kaçırdığımız herhangi bir şey var mıdır?

-Yüksek lisans uzun bir süre olduğu için haliyle buradaki işlerimizden ayrılıp gidiyoruz ancak dil okulları başvurusundaki gibi geri dönecek mi acaba şeklindeki şüphe yüksek lisans için de oluyor mu? Çalıştığımız yerlerden yazı almak gerekir mi?

-Mülakatta nelerle karşılaşabiliriz, hem F1 hem F2 için her bilgiye açığız.

-Son olarak tüm bu süreçte bir vize danışmanlık şirketi ile çalışmamızı önerir misiniz, yoksa kendimiz halledebilir miyiz? Açıkçası bu konularda o kadar çok vakit geçirdik ki ben ve bu forumdaki çoğu kişinin birçok vize danışmanlık şirketine taş çıkaracağını düşünüyorum ancak insan hata yapmak istemediği için emin olamıyor. Bildiğiniz iyi bir şirket var ise önerilere açığız.

Sanırım hepsi bu kadar, en azından aklıma gelenler 🙂 Her bilgi çok işe yarayabilir, şimdiden çok teşekkür ederim. 🙏 🗽

• ⭐⭐⭐

Genel olarak bilgi sahibi olduğum okuduğum deneyimlerden size genel birşeyler yazmak isterim.

Lisans eğitimi gibi önemli eğitimlerde maddi yeterlilik sağlandığı taktirde red alanları cok görmedik açıkçası. Ama master yapıp gitmek isteyene de red verdikleri oldu tamamen sizin Türkiye’ye dönme isteğiniz ile alakalı bi durum bu. Sizin burda ki en önemli kriteriniz maddi anlamda iki kişiyi geçindireceginiz. İki kisininde Türkiye’deki işini bırakıp birinin ABD’ye eğitim almaya gitmesi ve yanında eşiyle beraber gitmesi biraz tuhaf kaçıyor açıkçası.

Mülakatta sorabilecekleri potansiyel sorular; yüksek lisansınızı kim karşılıyor ? , yüksek lisansınız bitince ne yapacaksınız , aynı eğitimi Türkiye’de aynı şartlarda alabilir miydiniz? , yüksek lisansınızı neden Amerika’da yapmak istiyorsunuz vs vs.. isterseniz bu konuda @denizci10 ile iletişime geçebilirsiniz. Kendisi danışmanlık veriyor daha ekstrem ve spesifik soruları kendisi en doğru haliyle cevaplayacaktır

• @waterman Çok teşekkür ederim bilgiler için.
    Maddi olarak okulun bir yıllık eğitim, yaşam ve sigorta gibi masraf tutarlarını(eş için de ayrıca 5 bin istediler) sağlayıp bank statement vs bilgilerini okula gönderdik ve kabul edip I-20'lerimizi gönderdiler. Konsolosluk için de aynı belgeleri kullanacağız yani aslında istedikleri maddi yeterliliği sağlamış durumdayız.

Yüksek lisans uzun bir süreç olduğu için eşlerden birinin gidip diğerinin de en az 2-2.5 yıl burada kalmasının pek mümkün olmadığını konsolosluğun da takdir edeceğini düşünüyorum. Yine de sıkıntı yapabilirler mi diyorsunuz? Çalıştığımız yerden bir yazı almanın faydası olur mu acaba?
    Diğer sorular için zaten sıkıntımız yok, ilgili yüksek lisans bölümü Türkiye'de yok bile zaten.

• ⭐⭐ Yasaklı

F1 bekleme süreleri turistikte oldugu gibi 1 senemi acaba

• ⭐⭐⭐

@Calibraturbo https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas.html alt kısımda konsolosluk ismini girerek ortalama bekleme sürelerini görebilirsiniz vize tipleri için

• @Calibraturbo, içinde söyledi: F-1 ve F-2 Vize ve Mülakat Süreçleri

F1 bekleme süreleri turistikte oldugu gibi 1 senemi acaba

Mesajı yeni görüyorum biraz geç olmuş ama daha yeni giriyorum foruma.
    Duruma göre değişiyor. Yüksek lisans için ise çok kısa sürede alınabiliyor, imzama süreçle ilgili tarihleri girdim.

Dil okulu vb için ise 1 sene de olabilir daha fazla da olabilir, sık sık kontrol edip açıklık olunca öne çekmeye çalışmak gerekir. Normal şartlar altında sadece bekleyerek @Emre-Kurtulmuş un bahsettiği linke yakın veya daha fazla oluyor bekleme süreleri.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@TughanTug, içinde söyledi: F-1 ve F-2 Vize ve Mülakat Süreçleri

Herkese merhabalar,

Öncelikle; mevcut konu başlıklarını inceledim ancak hepsi oldukça eski ve spesifik sorular olduğu için ve ana konu başlığında da konular birbirine girdiği için yeni konu açmak istedim. Fazlalık görülürse birleştirebiliriz.

Eşim yüksek lisans için üniversiteden kabul aldı ve birlikte F1/F2 süreci içerisinde bulunduğumuz için forumda tecrübe ve bilgi sahibi arkadaşlar ile başta @crazycells olmak üzere forum yetkililerimizden bilgi almak istedim.

Açıkçası başvuru süreci ve vize görüşmesi usulü ile ilgili pek bilgi yok ortada. Özellikle F2 için.
    Şu an I-20'lerimiz gelmiş durumda ve ikimiz için de başvuru yapacağız. Aklımıza takılanları sıralamak isterim ayrıntılı olduğu için forumda şu an veya ileride işine yarayabilecek herkes faydalanmış olur.

-İki farklı DS-160 dolduruluyor ve iki farklı randevu alınıyor diye biliyoruz ancak mülakata aynı anda birlikte mi giriyoruz? Bu süreç nasıl ilerliyor birimiz için zaman geldiğinde ikimizi birden mi çağırıyorlar veya bizim özel olarak belirtmemiz gereken bir şey oluyor mu bu başvuru sürecinde?

-Okul başlangıç tarihi yaklaştığı için sebep belirtip vize görüşmemizi öne çekmek(expedite) istiyoruz bunu yüksek lisans için yüksek oranda kabul ediyorlarmış ancak süreçle ilgili ayrıntılı bilgi sahibi değiliz bu başvuruyu bizim mi yoksa okulun mu yapması gerekiyor? Nasıl bir yol izlememiz gerek?

-Eşimin yeni soyismi ile başvurduğumuz pasaport henüz gelmedi, okulun I-20'sinde eski soyismi var ve DS-160 ile vize başvurusunu da eski soyisim üzerinden yapmamız gerekiyor sanırım. Bu durumu okula söylediğimizde başvuruyu mevcut pasaport ile eski soyisim üzerinden yapın pasaportunuz gelince bize iletin yeni bir I-20 düzenleyelim ve konsolosluk ile görüşüp güncelleyin dendi. Bu konuda dikkat etmemiz gereken veya gözden kaçırdığımız herhangi bir şey var mıdır?

-Yüksek lisans uzun bir süre olduğu için haliyle buradaki işlerimizden ayrılıp gidiyoruz ancak dil okulları başvurusundaki gibi geri dönecek mi acaba şeklindeki şüphe yüksek lisans için de oluyor mu? Çalıştığımız yerlerden yazı almak gerekir mi?

-Mülakatta nelerle karşılaşabiliriz, hem F1 hem F2 için her bilgiye açığız.

-Son olarak tüm bu süreçte bir vize danışmanlık şirketi ile çalışmamızı önerir misiniz, yoksa kendimiz halledebilir miyiz? Açıkçası bu konularda o kadar çok vakit geçirdik ki ben ve bu forumdaki çoğu kişinin birçok vize danışmanlık şirketine taş çıkaracağını düşünüyorum ancak insan hata yapmak istemediği için emin olamıyor. Bildiğiniz iyi bir şirket var ise önerilere açığız.

Sanırım hepsi bu kadar, en azından aklıma gelenler 🙂 Her bilgi çok işe yarayabilir, şimdiden çok teşekkür ederim. 🙏 🗽

Oncelikle esinizi tebrik ederim, rahat bir surec gecireceksiniz.

Hem esiniz hem de kendiniz icin ayri ayri I-20 belgeleri duzenleyecekler, bunlarla beraber DS-160 formu doldurup ayni anda vize randevusu alacaksiniz.

Okul baslangic tarihi onumuzdeki 4 ay icindeyse hemen mulakat tarihi aldiginiz konsolosluga ulasip hizlandirma talep edin. Akademik egitim icin alinan F vizelerinde bu onceliklendirmeyi yapiyorlar. Bu istegi sizin konsolosluga yapmaniz gerekiyor.

Vize icin kullanacaginiz pasaportun ustunde hangi isim yaziyorsa DS-160 formunda o ismi yazabilirsiniz, evlilikten sonraki ismini ise formdaki "alias" bolumune ekleyebilirsiniz. Bu konularda sorun yasamazsiniz.

Akademik egitim konusunda, dil okullarina gore cok daha anlayislilar ve ozellikle kabul aldiginiz program ciddi bir egitim programi ise hic sorun yasamamaniz lazim.

Isterseniz calistiginiz yerden mektup alabilirsiniz ama gerek olacagini hic sanmiyorum. Egitim sonrasinda ne yapacaginizi sozlu sekilde dile getirmeniz cogunlukla yeterli olacaktir. Tabii bu asamada Turkiye'ye donmekten ve aldiginiz bu egitimi kullanacaginizi belirtmeniz faydali olur.

Akademik egitim icin alinacak vizelerde bir danisman kullanmaniza gerek oldugunu hic sanmiyorum.

Vize surecinizde bol sanslar.

• Merhaba neredeyse 18 yaşındayım F1 vizesi ile abdye geldim fakat ailem için F2 vizesi almadım annem babam ve küçük kardeşim yanıma gelmek için F2 belgesine başvurabilir mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@talhaxes, içinde söyledi: F-1 ve F-2 Vize ve Mülakat Süreçleri

Merhaba neredeyse 18 yaşındayım F1 vizesi ile abdye geldim fakat ailem için F2 vizesi almadım annem babam ve küçük kardeşim yanıma gelmek için F2 belgesine başvurabilir mi?

Maalesef basvuramazlar. Sadece esiniz ve 21 yas alti, bekar cocuklariniz icin F2 basvurusu yapabilirsiniz. Aileniz sizi ziyaret edecekse F2 vizesi ile degil, B turist vizesiyle bunu yapabilir.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

92

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |