Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Amerikaya yeni geldim yeşil kartım var ve IL eyaletinde çalışıyorum. Şirketin yeri var ama ben yarı zaman o yerde yarı zaman seyahat ediyorum. Şirketle bir sözleşme yapmadık imzalamadık Türk şirketi. Eskiden düzenli giden şeyler şimdi Cumartesi de şurda iş var şuraya da gitsene dönüyor yavaş yavaş. Maaşım sabit. Bu şirketle yaptığım fazla mesaiyle ilgili ilerde bir hak talebim olabilir mi?

Veya benim durumumdaki birine iş sözleşmesi yapmasını mı önerirsiniz nasıl bir yol izleyebilirim? Daha önce burda çalışmadığım için işe başlayanlar bir sözleşme yapıyor mu ondan bile emin değilim.

• ⭐⭐⭐⭐

ABD ‘de eğer Supervisor , Eksper veya Manager üstü pozisyonda iseniz saatlik ücrete tabi değilsiniz . Sabit maaş alırsınız. Daha önceki işimde 80 saatlik 15 günlük çalışma ücreti ödeyip 120 saat çalışıyordum. Şuan bu durumu Part time çevirdim. Saatlik ücret bazen daha uygun olur. OPR Manuel’den iş tanımızda bu yazar . Bazen kontrat imzalanmazlar . İşe başlangıç imzanız Onu bazen kapsayabilir ve kontrat yerine geçer. Ik sorun

• Muslu Law Firm

@redsat2000, içinde söyledi: Amerikada yapılan fazla mesainin ücretini vermeyen şirket

ABD ‘de eğer Supervisor , Eksper veya Manager üstü pozisyonda iseniz saatlik ücrete tabi değilsiniz . Sabit maaş alırsınız. Daha önceki işimde 80 saatlik 15 günlük çalışma ücreti ödeyip 120 saat çalışıyordum. Şuan bu durumu Part time çevirdim. Saatlik ücret bazen daha uygun olur. OPR Manuel’den iş tanımızda bu yazar . Bazen kontrat imzalanmazlar . İşe başlangıç imzanız Onu bazen kapsayabilir ve kontrat yerine geçer. Ik sorun

@electronics-ege, içinde söyledi: Amerikada yapılan fazla mesainin ücretini vermeyen şirket

Amerikaya yeni geldim yeşil kartım var ve IL eyaletinde çalışıyorum. Şirketin yeri var ama ben yarı zaman o yerde yarı zaman seyahat ediyorum. Şirketle bir sözleşme yapmadık imzalamadık Türk şirketi. Eskiden düzenli giden şeyler şimdi Cumartesi de şurda iş var şuraya da gitsene dönüyor yavaş yavaş. Maaşım sabit. Bu şirketle yaptığım fazla mesaiyle ilgili ilerde bir hak talebim olabilir mi?

Veya benim durumumdaki birine iş sözleşmesi yapmasını mı önerirsiniz nasıl bir yol izleyebilirim? Daha önce burda çalışmadığım için işe başlayanlar bir sözleşme yapıyor mu ondan bile emin değilim.

Sayin @electronics-ege ,asagidaki bilgileri genel bilgi olarak degerlendiriniz. Ben OH ve MA de ruhsatli avukatim. Bu nedenle IL eyaleti ile ilgili verdigim bilgiler eyaletin yetkili sitelerinden alinmistir, ve yetkilier ile bu durumu onaylamanizi tavsiye ederim. Lutfen asagida belirtilen siteye bakiniz. ABDde hem federal hem de eyalet is kanunlari vardir. Sirketin ikisi ile de ilgili ucret uygulamalarina uymasi gerekir. Minimum ucretler icin ikisine de bakmak gerekir. Ekteki sitede Illinois eyaleti asgari ucret ile ilgili soru sorabileceginiz numaralar bulunmaktadir. Sirket bir istisnaya giriyor ise overtime odemesine gerek yoktur. https://www2.illinois.gov/idol/Laws-Rules/FLS/Pages/minimum-wage-law.aspx
    Genelde ILda sirketin overtime odemesi gerekmeyen calisanlar sunlardir: Saticilar ve araba tamircileri, tarim iscileri, ust duzey yoneticiler (federal kanunlara da uygun olarak yonetici sayilmalari gerekir), bazi radyo/tv calisanlari, bazi egitim kurumu calisanlari ve cocuk bakim calisanlari. Ancak maasiniz olsa da bazi durumlarda sirketin overtime odemesi gerekebilir. Sirketlerin bazilari hizmet sozlesmesi yapar bazisi ise yapmaz. Hizmet sozlesmesi yapmak yarariniza olabilir ozellikle kendi lehinize olabilecek maddeleri eklemek isteyebilirsiniz ornegin anlasmanin sona erdirilme durumlari, fazla ucret odeme durumlari, yil sonu performans primi, seyahatin ne kadar olabilecegi (%20 mesela), seyahattaki masraflar vs. gibi durumlari hizmet anlasmasina dahil edebilirsiniz.

• @Claudia-J-Muslu çok teşekkür ederim Claudia hanım. Verdiğiniz bilgiler ışığında bugün araştırma yapacağım. Bir şeye ulaşırsam buraya yazacağım. Saolun.

• @redsat2000 teşekkürler.

• Kilitlendi  admin admin 

Benzer Başlıklar

• 3
  • 6
  • 3
  • 5
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

99

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.5k

| | | |