Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Statü değişikliği reddi ve statü kaybetme durumunda yapılabilecekler

• Merhaba bir arkadaşım böyle bir durum içerisinde kaldı. Onun adına yapılabilecek bir şey var mı diye araştırıyoruz. Durum şöyle:

2018 senesinde j-1 vizesi ile Amerika’ya gelip work and travel yaptım. Ondan sonra 2019 senesinde turist vizesi alıp 9 Ağustos 2019’da Amerika’ya geldim. Burada daha uzun süre kalmak istediğim için 2019 aralık ayında turist vizesi uzatması için başvuru yaptım ve 2020 şubat ayında turist vizesi uzatma başvurum kabul edildi. 2020 temmuz ayında öğrenci vizesine geçiş için başvuruda bulundum ve aynı zamanda turist vizemin devamı için tekrardan bir uzatma başvurusu yaptım. 2021 ocak ayında gönderdiğim turist vizesi uzatma başvurusu ilgili makama ulaştı fakat işleme alınmadı. Gönderdiğim turist vizesi uzatma başvurusu işleme alınmadığı için 2021 şubat ayında öğrenci vizesinden red aldım. Bunun sebebi ise şu şekilde; en son başvurduğum turist vizesi başvurusu işleme alınmadığı için öğrenci vizemin reddi gelmeden yaklaşık 20 gün öncesinde turist vizemin süresi doldu (fakat ben halihazırda bir uzatma başvurusu daha yapmıştım). Öğrenci vizesinden red aldıktan 1 ay sonra 2021 mart ayında turist vizesi başvurum işleme alındı ama bunun yanıtı bana 8 Aralık 2021’de geldi. Gelen yanıtta 8 Ağustos 2021’e kadar turist vizemin onaylandığı yazıyordu. Bana yanıt geldiğinde turist vizemin süresi çoktan bitmişti. Ben hala Amerika’da ikamet ediyorum. Gecikmelerden kaynaklı itiraz sürecini de kaçırmış bulundum ve Türkiye’ye geri dönemedim. Bu durumda yapabileceğimiz bir şey var mıdır?
    Buna ek olarak ben gastronomi ve mutfak sanatları mezunuyum. Bana H1B vizesi vermek isteyen bir sponsorda buldum. Şu an H1B vizesine geçmem mümkün olur mu? Ya da sizin önerebileceğiniz başka bir yol var mıdır?

Eğer bu durumda alınabilecek bir aksiyon varsa kendisi avukat tutmayı düşünüyor. Yorumlarınız ve yardımınız için şimdiden teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Cem-Hakverdi, içinde söyledi: Statü değişikliği reddi ve statü kaybetme durumunda yapılabilecekler

Merhaba bir arkadaşım böyle bir durum içerisinde kaldı. Onun adına yapılabilecek bir şey var mı diye araştırıyoruz. Durum şöyle:

2018 senesinde j-1 vizesi ile Amerika’ya gelip work and travel yaptım. Ondan sonra 2019 senesinde turist vizesi alıp 9 Ağustos 2019’da Amerika’ya geldim. Burada daha uzun süre kalmak istediğim için 2019 aralık ayında turist vizesi uzatması için başvuru yaptım ve 2020 şubat ayında turist vizesi uzatma başvurum kabul edildi. 2020 temmuz ayında öğrenci vizesine geçiş için başvuruda bulundum ve aynı zamanda turist vizemin devamı için tekrardan bir uzatma başvurusu yaptım. 2021 ocak ayında gönderdiğim turist vizesi uzatma başvurusu ilgili makama ulaştı fakat işleme alınmadı. Gönderdiğim turist vizesi uzatma başvurusu işleme alınmadığı için 2021 şubat ayında öğrenci vizesinden red aldım. Bunun sebebi ise şu şekilde; en son başvurduğum turist vizesi başvurusu işleme alınmadığı için öğrenci vizemin reddi gelmeden yaklaşık 20 gün öncesinde turist vizemin süresi doldu (fakat ben halihazırda bir uzatma başvurusu daha yapmıştım). Öğrenci vizesinden red aldıktan 1 ay sonra 2021 mart ayında turist vizesi başvurum işleme alındı ama bunun yanıtı bana 8 Aralık 2021’de geldi. Gelen yanıtta 8 Ağustos 2021’e kadar turist vizemin onaylandığı yazıyordu. Bana yanıt geldiğinde turist vizemin süresi çoktan bitmişti. Ben hala Amerika’da ikamet ediyorum. Gecikmelerden kaynaklı itiraz sürecini de kaçırmış bulundum ve Türkiye’ye geri dönemedim. Bu durumda yapabileceğimiz bir şey var mıdır?
    Buna ek olarak ben gastronomi ve mutfak sanatları mezunuyum. Bana H1B vizesi vermek isteyen bir sponsorda buldum. Şu an H1B vizesine geçmem mümkün olur mu? Ya da sizin önerebileceğiniz başka bir yol var mıdır?

Eğer bu durumda alınabilecek bir aksiyon varsa kendisi avukat tutmayı düşünüyor. Yorumlarınız ve yardımınız için şimdiden teşekkürler.

vizeleri ABD disindaki konsolosluklarda aliyorsunuz, ABD'ye girdikten sonra vizeniz "statu"ye donusuyor ve siz yeni statu almak icin basvuru yapiyorsunuz. I-94 sureniz ya da USCIS'ten aldiginiz uzatma sizin statunuzun hangi tarihte sona erecegini belirtir, vizenizin degil.

Yani yeni turist vizesi basvurusu deyince, yanlis soylemis oluyorsunuz. Statu degisikligi basvurunuz kabul edilince aradaki tum surelerde ABD'de yasal kalmis kabul ediliyorsunuz, basvurunuz reddedildiginde ise hizli bir sekilde ABD'yi terk etmeniz gerekiyor.

Change of Status hakkindaki bilgiler icin su basligi inceleyebilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/247/change-of-status-i-539-gocmen-olmayan-vizeyi-uzatma-ya-da-degistirme

Bir de USCIS 2021 Temmuz'unda "bridge the gap" basvurusunun gerekliligini durdurdu...

Bu bilgiler isiginda en son hangi basvurunuzun kabul edildigini belirtir misiniz? Sizin ana basvurunuz B-2 statusunden F-1 statusune basvuru idi, bu basvurunun sonucu ne oldu?

H1B'yi verecek yer sirket mi? yoksa non-profit bir enstitu mu?

Eger "I-539 pending" statusundeyseniz degisiklik yapabilirsiniz; ama eger "out-of-status"seniz boyle bir hakkiniz olmayacak maalesef.

Hizli bir sekilde Muslu Hukuk Burosu'na ulasmanizi tavsiye ederim: http://amerikavatandas.com/tr/anasayfa/

Eger ABD'de 180 gunden uzun out of status kalirsaniz ABD'den cikinca 3 yillik ban, eger 1 yildan uzun out of status kalirsaniz 10 yillik ban alacaksiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

85

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |