Üyelik oluşturma, şifre hatırlatma veya foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz forum@yesilkartforum.com adresine email gönderebilirler!

Amerika'daki haklarımız nedir?

• Merhaba arkadaşlar,
    Aklıma takılan benim için önemli bir konu var. Greencard'ın kazanılmasından sonra oy verme dışında herhangi bir Amerikan vatandaşının tüm haklarına sahip olduğumuzu okudum. Ancak herhangi bir Amerikan vatandaşının tüm hakları nelerdir?

Evli ve çocuk sahibi bir baba olduğum için Türkiye'de elimden geldiğince sakin olmaya çalışarak başımı herhangi bir belaya sokmamaya azami gayret gösteren biriyim. Ancak Amerika'ya gidersek hem yeni gelmiş olmanın stresinden hem de insanlardan gelebilecek olumsuz davranışlar karşısında anlık olarak sakinliğimi kaybedersem başımın belaya girmesinden de korkuyorum. Dilde yetkinliğim minimum düzeyde olduğundan kendimi de anlatamayacağım için x2 sinirleneceğimi biliyorum. Bu yüzden;

• Yolda, markette, otoparkta iş yerinde biri ile tartıştığımızda bu kişiye karşı haklarımızı nasıl savunuruz?

• Herhangi bir şekilde polis ile etkileşime girdiğimizde kendimizi nasıl savunmalıyız? Yasalara karşı haklarımız nelerdir?

Ben konu hakkında araştırma yapıyorum ancak ingilizcem çok iyi olmadığından her şeyi anlayamıyorum.

Haklarını bil - Know your rights

Hakların eyatletlere göre de şekillendiğini biliyorum. Henüz hangi eyalet'e gitmek istediğimize karar vermediğimiz için şu anda Federal yasaları öğrenmeye çalışıyorum.

Sizlerinde katkıları ile konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı umut ediyorum.

Saygılar.

• @yalta dostum sinirlerine hakim olacaksın,sinirlendiğin anda karsıdaki insanla gözgöze gelmemeye calışacaksın;çünkü gözgöze gelmek sinir katsayısını daha da yükseltecektir.amerika hukuk devleti bizimki gibi guguk devleti değil. orada kanunda ne yazıyorsa o uygulanıyor.şiddet her hukuk devletinde büyük suctur.polisle başın belaya girerse o ne diyorsa onu yap,karşı çıkarsan memura görevini yaptırmamaya teşebbüsten ayrıca ceza yersin.onlarda elektronik tabanca var genelde söz dinlemeyenleri bununla etkisiz hale getiriyorlar.avukatın olmadan ifade vermek ya da bir şey imzalamak zorunda değilsin.basarılar.

• @yalta Amerika'da ki haklarımız nedir? içinde söyledi:

Merhaba arkadaşlar,
    Aklıma takılan benim için önemli bir konu var. Greencard'ın kazanılmasından sonra oy verme dışında herhangi bir Amerikan vatandaşının tüm haklarına sahip olduğumuzu okudum. Ancak herhangi bir Amerikan vatandaşının tüm hakları nelerdir?

Evli ve çocuk sahibi bir baba olduğum için Türkiye'de elimden geldiğince sakin olmaya çalışarak başımı herhangi bir belaya sokmamaya azami gayret gösteren biriyim. Ancak Amerika'ya gidersek hem yeni gelmiş olmanın stresinden hem de insanlardan gelebilecek olumsuz davranışlar karşısında anlık olarak sakinliğimi kaybedersem başımın belaya girmesinden de korkuyorum. Dilde yetkinliğim minimum düzeyde olduğundan kendimi de anlatamayacağım için x2 sinirleneceğimi biliyorum. Bu yüzden;

• Yolda, markette, otoparkta iş yerinde biri ile tartıştığımızda bu kişiye karşı haklarımızı nasıl savunuruz?

• Herhangi bir şekilde polis ile etkileşime girdiğimizde kendimizi nasıl savunmalıyız? Yasalara karşı haklarımız nelerdir?

Ben konu hakkında araştırma yapıyorum ancak ingilizcem çok iyi olmadığından her şeyi anlayamıyorum.

Haklarını bil - Know your rights

Hakların eyatletlere göre de şekillendiğini biliyorum. Henüz hangi eyalet'e gitmek istediğimize karar vermediğimiz için şu anda Federal yasaları öğrenmeye çalışıyorum.

Sizlerinde katkıları ile konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı umut ediyorum.

Saygılar.

ben de konuda yerimi alayim. Su an cok yazamiyorum, ilk firsatta faydali bilgiler ekleyecegim bu konuya.

Su an icin yeni gocmenler icin resmi rehber kitapcigini ekleyeyim:
    https://www.uscis.gov/sites/default/files/files/nativedocuments/M-618.pdf

• Sevgili kardesim sinirlenmek, tartisma, munakasa bunlari aklinizdan cikarin. Cikarmaya calisin. Tebessum edin, sakince dinleyin, anlamaya calisin, yardim isteyin. Burada kimse birbirine bagirmiyor, kotu niyetle yaklasmiyor, iyi niyetinden suphe etmiyor. Benim yasadigim bolgede boyle. Afroamerican ve hispanic nufusun yogun oldugu yerleri ve buyuk sehirleri bilemem.

• @crazycells İlginize teşekkür ederim.

• Sevgili @sadriabi , aslında böyle bir konu açmama youtube'da izlediğim videolar neden oldu. Her ne kadar hispanic ve siyahi nüfusun yoğun olduğu bölgeler problemli bölgeler olsa da arızalı, dengesiz, kafası güzel amerikalı halkta azımsanmayacak kadar çok.

Konu başında da dediğim gibi ülkemizdeki problemlere elimden geldiğince sabrediyorum. İstanbul kadar olmasa da Kocaeli'deki trafik de artık sıkıntılı ne yazık ki ve gerçekten arıza yapacak olsam günde en az 3 kere trafik sebepli kavga ederim :)

Zaten her zaman tartışmayı ilk başlatan taraf olmaktan imtina ederim ancak dediğim gibi özellikle ilk aylarda başıma gelebilecek böyle bir durumda gerçekten haklarımı bilerek tartışmaya devam etmek isterim.

Örneğin bir videoda 50'li yaşlardaki bir Amerika'lı, bir alışveriş merkezi çıkışında bir araca çarpmış. Araçtan aşağa inip karşılıklı olarak küfürleşiyorlar. Amerika'lının karşısındaki ufak tefek bir asyalı olduğundan mümkün olduğu kadar sesini yükselterek adamı ezmeye çalışıyor.

Ya da polislerin keyfi uygulamalarına denk gelen ve haklarını bilen birkaç vatandaşın kendini savunması ardında oradan uzaklaşmasını gösteren birkaç videodan sonra böyle bir konu açıp hem kendimin hemde bir şekilde yasal olarak Amerika'ya gidecek olanların bilgilenmesi için böyle bir başlık başlatmanın yararlı olacağını düşündüm.

• ABD'ye girerken kullanacaginiz havalimanlari ve liman girislerindeki haklarinizi bilmelisiniz! Bu konu hakkinda su iletiyi okuyabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/389/abd-sinirlarindaki-guvenlik-uygulamalari/8

• Bilgiler için teşekkürler. Bende gideceğim Amerikaya.

Cevaplamak için giriş yapın

44

3149
Kullanıcı

1205
Başlık

45857
Yeşilkart Forum ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.