Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD'de okul kaydı yaptıktan sonra Türkiye'deki okul ne oluyor?

• Merhabalar,

Muhtemelen Eylül sonu gibi ABD de olacağız. Orada okullar açılmış olaracak. Ev kiralamak vs derken herhalde okula kayıt yaptırmamız Ekim ortasını bulmuş olacak.

Merak ettiğim TR deki okul kaydı ne olacak veya ne yapmak gerekiyor. Burada çocuklar özel okula gidiyorlardı ve kayıt yaptırmadık. Eğitim zorunlu olduğu için muhtemelen bir okula otomatik kaydımızı atacaklardır. (Biz giderken burada da okullar başlamış olacak)

Bu durumda Türkiye'de bir yerlere bildirimde bulunmak gerekiyor mu? Bu çocuk burada değil başka ülkede okuyacak vs... Bu önceden mi yapılıyor yoksa orada kayıt olunca bir belgemi paylaşılmalı?

• ⭐⭐⭐

Cevapları ben de merak ediyorum, benzer bir durumu biz de bir sonraki sene biz de yaşayacağız.

• Bugün öğrendiğimize göre TR deki okullardan bu öğrenci yurtdışına gitti diye bir kayır girebiliyorlarmış. Bizim durumumuzdaki gibi zamanlaması kayacak kişiler bunu yapıp sonra oraya gidince ikametgahlarını amerikaya aldırıp çözülebiliyormuş.
    Bu bilgi Türkiye'deki okuldan gelen bilgi.

• Merhabalar.Oğlum Rutgers Biyoloji ve MontClair Molekuler Biyolojiden kabul aldi.Fakat hangisi iyi karar veremiyoruz.Ayrica Penn State Berks Kampusu Molekuler Biyoloji bekleme listesinde .Hangi üniversite ve kampus iyidir ?Bilgisi olan lutfen yardimci olsun.

• Herkese selam, kızımızı Eylül sonu Boca Raton’da ilk okul birinci sınıfa yazdıracağız. Ne yapmak gerekiyor doğrudan okulla mı görüşmeliyiz? TR’den alınması gereken belgeler var mıdır? Deneyimli aileler bilgilerini paylaşabilir mi?

• @evrimooloji Tr’deki okulundan en son karnesini goturmeniz gerekiyor. Asi karti mutlaka isteniyor. Eksik asi varsa yapiliyor. Mutlaka dis doktoruna da gorunmesi gerekiyor. Curuk disi varsa, gereken islemi yaptiracaginiza dair doktor randevusu almadan kayit yapmiyorlar. Bir de bizde verem asisi dogar dogmaz yapiliyor. Amerika’da hic yapilmiyor. Biz asili oldugumuz icin vucutta asidan dolayi bir mikrop var mi diye verem testi isteniyor. Bunu kola atilan iki cizgiyle yapiyorlar. 72 saat beklenip sonuc aliniyor. Buradaki okul sisteme “yurtdisina gitti” olarak giriyor. Bir daha TR’ye gelirseniz tekrar okul icin cok ugrasiliyor. Amerika denklik belgesi gibi seyler istemiyor ama Tr.de tekrar okula kaydetmek icin Il Milli Egitim’den cocugunuzun Amerika karnesi ve pasaportuyla birlikte denklik almaniz gerekiyor. Ilkokul bile olsa. Ve bu islem cok uzun suruyor.
    Benim oglum 3.sinifa New York eyaletinde gitmisti. Sureci yakindan biliyorum o yuzden.

• @dpdemir Çok teşekkür ederim detaylı bilgilendirme için🧡 Peki bu sağlık muayenesi yada verem testi hangi kuruluştan yapılacak? İlk girişte ssn yok, gc yok malum🤷🏻♀️ bizim kız anaokuluna gitti sadece tr’de. Karne falan yok yani sunabileceğimiz. Göstermelik bir gelişim raporu var sadece. Çocuğumuz abd’de okuyacak diye Milli eğitime bizim bilgi vermemiz gerekiyor mu gitmeden ?

• @evrimooloji Adresinizin bagli oldugu, kaydinin dustugu devlet okuluna bilgi verebilirsiniz. Cunku onlar sistemlerinde sene basinda ismini gorecekler cocugunuzun. Kaydini “yurtdisi” olarak girerler. Amerika sizden karne anlaminda bir belge istemez o zaman 1.sinifa baslayacagi icin. Bu saglik taramasi testleri, sizin sectiginiz bir doktor ve dis hekimi ofisinde yapiliyor. Okul sizden physical check isteyecek. Bunu siz istediginiz doktora yaptirabilirsiniz. Bizim yasadigimiz bolgede Turk bir doktor ofisi vardi ona gitmistik. Ayrica Turk bir dis hekimi vardi. Yine ona dis muayenesini yaptirmistik. Onlar rapor yaziyor. Okula bu raporlari beyan ediyorsunuz.

• @dpdemir Çok teşekkür ederim 🙏🏻 verdiğiniz bilgilerin çok yardımı olacak 🙏🏻 sevgiyle🌸

• @evrimooloji Rica ederim. 😊 Bu arada bu bilgiler New York’ta gecerliydi. Florida’da nasildir tam bilmiyorum ama genel olarak aynidir diye dusunuyorum. Ayrica, doktor muayene ve hatta okul kaydi icin SSN ve Green Card gerekmiyor o yasta. Pasaportla islemlerinizi halledebilirsiniz. Kolayliklar dilerim.

• Çok iyi bir konu.. benim kızım daha yeni 7 yaşına girmiş, istanbulda 1.sınıfı bitirmiş, ama Amerika’da da 1. Sınıfa girecek diye düşündüm. Öylece alışmak daha kolay olur diye düşündüm. Ama ne olur ne olmaz karnesini alayım o zaman yanımıza

• @incomprisa Sinif tekrari pek yapilmiyor ABD’de. Bence 2.sinif olarak baslatirlar. Hakkinizda hayirli olsun.

• @dpdemir, içinde söyledi: ABD'de okul kaydı yaptıktan sonra Türkiye'deki okul ne oluyor?

@incomprisa Sinif tekrari pek yapilmiyor ABD’de. Bence 2.sinif olarak baslatirlar. Hakkinizda hayirli olsun.

Merhabalar,
    İlkokul 2. Sınıfa giden çocuğumuz var. Şu an ara tatilde okullar burada. 2. Dönem başlamadan gelmeyi düşünüyoruz. Yani sezon bitmeden, ara zamanda gelince süreç nasıl ilerliyor?

• @huyyi bildigim kadariyla yasina uygun olan siniftan devam ediyor. Her an kayit yaptirabiliyorsunuz yani. Evinize en yakin belirlenmis okula kayit oluyorsunuz. Okul jayit ile ilgili konulari incelerseniz yeteri kadar bilgi sahibi olacaksinizdir. Ben butun konu basliklarini inceledim. 1-2 sayfa not cikardim adim adim yapilacaklar ile ilgili. Tavsiye ederim sizede.

• ⭐⭐

Amerika'daki okullara kayıt işlemleri ve ileride gerekebilecek diğer işlemler için Türkiye'deki aşı kartı, Unganlar'dan alacağınız aşı belgesi, Nüfus Müdürlüğü'nden doğum sertifikası, aile cüzdanınız gibi belgeleri Amerika'ya gelirken mutlaka yanınıza alınız.

Benzer Başlıklar

• 2
  • 4
  • 2
  • 11
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

84

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |