Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Dr. Mehmet Öz 8 Kasım 2022'deki Senatör seçiminde Cumhuriyetçi parti adayı

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Mehmet Cengiz Oz (Dr. Oz), 8 Kasim 2022'deki Secimlerde Pennsylvania eyaletinin Cumhuriyetci Parti Senator adayi olacak.

Her 2 yilda ABD Senatosunda bulunan 100 senatorun 1/3'u secimlere gidiyor ve secilen Senator 6 yilligina gorev yapiyor. 8 Kasim'da Pennsylvania eyaletinde 1 Senatorun yanisira, 2 Temsilciler Meclisi uyesi ve vali secimleri de yapilacak. Dr. Oz, Senator adayi olarak Demokrat parti adayi "John Fetterman" ile yarisacak.

17 Mayis 2022 On Secimleri

Su anki Pennsylvania Senatoru Pat Toomey (Cumhuriyetci Parti) 2 donemin ardindan yeniden aday olmayacagini acikladi, bu nedenle hem Cumhuriyetci parti, hem de Demokrat parti on secimlerini 17 Mayis'ta gerceklesti.

17 Mayis'taki secimlerde Cumhuriyetci Partiden aday olan Dr. Oz ve David McCormick arasinda basabas bir mucadele yasandi ve secim %0.1 fark ile sonuclandi.

Screen Shot 2022-06-03 at 8.49.02 PM.png

Pennsylvania eyaletinin secim yasalari geregi en tepedeki iki aday arasindaki oy farki %0.5'ten az ise, tum oylarin yeniden sayilmasi gerekiyor. Bu nedenle tum sayim yeniden yapildi ve 3 Haziran tarihinde David McCormick'in yenilgiyi acik bir sekilde kabul etmesiyle Cumhuriyetci Parti adayi Dr. Oz oldu.

Dr. Mehmet Oz, Trump'in da on secimlerde destekledigi kisiydi. Secilmesi halinde Dr. Oz ABD Senatosunda yer alan ilk musluman Senator olacak. Temsilciler Meclisinde 4 adet Musluman Temsilci olmasina ragmen, henuz hicbir Musluman politikaci ABD Senatosunda yer almadi.

Ayrica Pennsylvania eyaleti, Senator secimlerinin basabas gececegi birkac eyaletten biri, bu eyaletteki sonuclar su anki Senato'daki 50 Demokrat - 50 Cumhuriyetci oranini etkileyecek.

Dr. Oz'un cifte vatandasligi

2018 Turkiye secimlerinde ABD'deki TC konsoloslugunda oy kullandigi ortaya cikan Dr. Oz, bu konuda elestiri oklarindan kurtulamadi ve pek cok kisi kendisini ABD'ye sadik olmamakla sucladi. Bunun uzerine Dr Oz, konsoloslugu oy kullanmak icin degil; hayirseverlik konulari ile ilgili konusmak icin ziyaret ettigini, bu ziyaretin secim zamanina denk gelmesinden oturu oy kullandigini soyledi ve eger Senator olarak secilirse Turk vatandasligindan ayrilacagini acikladi.

Gecmisten gunumuze Dr. Oz

Uzun yillardir Cumhuriyetci parti adayi olan Dr. Oz, 2007 yilinda kendini ilimli Cumhuriyetci (moderate Republican) olarak tanimlarken, 2022 secimlerine katildigini acikladiginda kendini muhafazakar Cumhuriyetci (conservative Republican) olarak tanimladi. Dr. Oz'un bazi politik konulara bakisi su sekilde degisti:

*Iklim Degisikligi

2017 yilinda kendisinin de yazari oldugu bir makalede iklim degisikliginin hem dogayi hem de insanlari cok kotu etkiledigini savunurken; 2022 yilinda "havanin sadece %0.04'u karbondioksit, o kadar da onemli bir oran degil" dedi.

*Pandemi

COVID-19 pandemisinin basinda maske takmanin ve asilanmanin onemini savunurken ve Dr. Fauci'yi overken; secim yarisinda regulasyonlari ve Dr. Fauci'yi elestirdi, Amerikalilari maske ve asi zorunluluklarindan kurtaracagini soyledi. Ayrica pandemi sirasinda okullarin acilmasini savunarak toplamda olen kisi sayisi sadece %2-3 artacak diye aciklama yapip daha sonra bu acikmasi icin ozur diledi.

*Silahlanma hakki

2017 yilinda Dr. Oz silah satin alirken bekleme suresi olmasi gerektigini savunuyordu, 2018 yilinda da silah siddetinin bir halk sorunu olduguna dair tweet atti, 2019 yilinda ise saldiri silahlarinin yasaklanmasini savundu; 2022 yilindaki secim surecinde ise kendisinin de bir silahi oldugunu ve tum Amerikalilarin silahlanma hakkini savundugunu belirtti.

*Kurtaj

2019 yilinda kurtaji destekleyip, kurtaja yasal olarak izin verilmesinin pek cok kadinin hayatini olumlu yonde etkiledigini soylerken; 2022 yilinda kurtaja karsi oldugunu belirtti.

*Obamacare

2010 yilinda Dr. Oz, tum Amerikalilarin saglik sigortasinin olmasi gerektigini ve kendileri karsilayamiyorlarsa devletin onlara bunu saglamasini savunuyordu. Onceki yillarda Affordable Care Act (Obamacare)'i savunup destekleyen Dr. Oz; 2022 secim surecinde Senator olarak secilirse Obamacare'i kaldirmak icin oy kullanacagini soyledi.

kaynaklar:

• Adam siyaseti çözmüş nabza göre şerbet veriyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@israfil, içinde söyledi: Dr. Mehmet Öz 8 Kasım 2022'deki Senatör seçiminde Cumhuriyetçi parti adayı

Adam siyaseti çözmüş nabza göre şerbet veriyor.

kesinlikle 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Benim icin gelmis gecmis en onemli ve en nufuzlu Turk-Amerikan Ahmet Ertegun'dur 🙂 Kendisi Atlantik Records'u kurarak Aretha Franklin, Ray Charles ve Led Zeppelin gibi nice onemli kisileri ve gruplari muzik dunyasina ya kazandirmistir ya da ilerlemesinin onunu acmistir. [Aslinda su an dusununce Turk-Amerikan forumu olarak kendisine ait henuz konu acmamamiz gercekten ayip 🙂 ben bu ayibi yakin zamanda kapatayim]

Fakat eger Dr. Oz Senator olarak secilirse ve 6 yil boyunca icraatlerde bulunursa en etkili Turk-Amerikan buyuk ihtimal kendisi olacaktir.

Senato'da secime giren eyaletlerin cogunda hangi adayin kazanacagi az cok belli, secime girecek 34 koltugun buyuk bir bolumu parti degistirmeyecek; fakat su anki anketlere gore bu donem 5-6 tane eyalette secimler cok basabas gececek, Dr. Oz'un aday oldugu Pennslyvania da bu eyaletlerden bir tanesi. Koltugun su anki sahibi Cumhuriyetci biri, eger koltuk Cumhuriyetcilerden Demokratlara gecerse Senato'daki denge Demokratlar lehine kalabilir. Ama genel tablo Demokratlar icin cok parlak gorunmuyor...

Su anki anketlere gore secimlerin cekismeli gececegi 6 eyalette... Arizona, Georgia, Nevada ve New Hampshire'de su anki koltuklar Demokratlara aitken; sadece Pennsylvania ve Wisconsin'de koltuklar Cumhuriyetcilere ait.

Cumhuriyetcilerin Senato'daki cogunlugu ele gecirmesi durumunda zaten gecmesi zor olan gocmenlik yasa tasarilarinin kabul edilmesi daha da zorlasacaktir.

• Oz'u TV'de ilk kez bir programda gördüğümden beri kendisi hakkındaki fikirlerim hiç değişmedi. Kendisini son derece sahte, yapmacık ve itici buluyorum. Bu konu, Oz'un siyasete girerken ruhunu nasıl şeytana sattığını ve makyavelistliğini gözler önüne serdiğinin güzel bir özeti olmuş.

• ⭐⭐

hep beraber dr.oz e basarilar dileyelim,benim hatunun ailesinin soyadlarida oz dur,arasira bak amerikada kuzenin var diye takilirim,yurt disinda basarili olan herkesi takdir etmemiz lazimdir.

• Öz den Turkler ve Turkiye için faydalı olabilecek hiçbir şey ummuyorum.

• @crazycells Enflasyon, benzin fiyatlari ve Ukrayna buyuk ihtimalle en cok etki yapacak faktorler olacak secimlerde. Biden'in popularitesi ve guven yuzdesi anketlerde dusmus durumda. Ilginc ve cekismeli ara secimler olacak gibi gorunuyor.

• ⭐⭐

bazi haberlerde bideni goruyorum adam sanki ayakta uyur gibi bir hali var bu adami nasil sectiler diye dusunuyorum.

• Gurur duyacaklara bir bilgilendirme.

ABD'nin ünlü doktoru Mehmet Öz, Pensilvanya eyaletinden Cumhuriyetçilerin adayı olarak Senato'ya girmesi takdirinde Türk vatandaşlığından ayrılacağını açıkladı.°(°information text

• ⭐⭐⭐

@nicely Şurdaki gruptaki üyelerin hepsine sorsak türk vatandaşlığınızı bırakırsanız direk GC alıp amerikaya gidebileceksiniz desek, halihazırda GC kazananlarada 5 seneyi beklemeden vatandaşlığı alacaksınız desek tahminimce %80 ve üzeri bir an düşünmeden kabul eder. Bence böyle bir açıklama sorun değil günümüz şartlarında özellikle, Mehmet Öz'ü nedensiz bir şekilde itici bulurum o ayrı bir nokta tabii

• ⭐⭐

...bazi durumlarda cifte vatandaslik ise yaramiyor,bizde bir iki eyalet mebusu istifa etmeye mecbur kaldilar..misal olarak benim omrum gurbette gecti, temelli olarak da turkieye donecegim yok,ha vatandas kalmisim ha kalmamisim,bazi miras davalarinda isimiz konsolosluga duserse mecburen turk kimligi istiyorlar..

• @Emre-Kurtulmuş, içinde söyledi: Dr. Mehmet Öz 8 Kasım 2022'deki Senatör seçiminde Cumhuriyetçi parti adayı

Gurur duyacağım bir durum yok sonuçta siyaset bana göre kirli ancak size kesinlikle katılıyorum...

@nicely Şurdaki gruptaki üyelerin hepsine sorsak türk vatandaşlığınızı bırakırsanız direk GC alıp amerikaya gidebileceksiniz desek, halihazırda GC kazananlarada 5 seneyi beklemeden vatandaşlığı alacaksınız desek tahminimce %80 ve üzeri bir an düşünmeden kabul eder. Bence böyle bir açıklama sorun değil günümüz şartlarında özellikle, Mehmet Öz'ü nedensiz bir şekilde itici bulurum o ayrı bir nokta tabii

• Dunya vatandasiyiz kafasinda olunca bir onemi yok gibi gorunsede Turkiye Vatandasligini birakacak olmak bana gore ulkeye vatana yapilmis bir nankorluk olabilir. Ben yuzde 80 degilde 20 lik icindeyim. Bugun savas ciksa ABD vatandasligimida yirtip atarim, ulkeme donerim nokta,

• ⭐⭐

Vatan ,millet,sakarya'ya baglamayacagim. Adamin hayati,hayalleri burada ne yapsin Turk vatandasligini. Isterse turist vizesiylede gidebilir diye dusunuyorum. Secimde basarilar diliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐

Dünyanın neresinde göçmen olursanız olun bu seçimi yapmak durumundasınız. Çifte vatandaşlık olayını birçok ülke kaldırma peşinde ve kapıda da ABD de var. Bu açıdan Almanya gibi bir gün bizde seçim yapmak durumundayız. Ben Dr Öz ‘den pek hoşlanmam . Ancak yaptığı seçim onun ileri adım atması için gerekli. Şuan ABD de yaşayanlara yada bir üst basamak olan Vatandaşluğı alanlara sormak isterim . Biz ne kadar Türküz ne kadar Amerikalıyız. Esasında biz tam Araf durumundayız. Vatandaşlıklığa geçiş ve yemin töreni ile Biz esasında bu ülkenin yani vatandaş olduğun yeni yerin bir bireyi oluyorsunuz. Dil tam oturmamış olabilir Adetler ve sosyal yaşam çevrenin etkisi ile ister istemez o ülkenin yapısına entegre ediyor. Öbür türlü ötekileşirdiniz. Nerelisiniz sorusuna yakın zamana kadar Miamiliyim diyordum. Artık Savannahlıyım demeye başladım. Türkiyeliyim konusu içimizde Senin gönül bağında , geçmişinde. Yaşadığın yeni ülkeye hizmet edeceksem bende Dr Öz gibi vatandaşlığımı iptal ederdim. Aksi taktirde aydiyetinizi ve kimliğinizi sorgulamak durumunda kalırsınız .

• ⭐⭐

vatana ihanet etmek haricinde bazi sebeblerden dolayi vatandasliktan kendi istekleriyle cikan vatandaslara turk hukumeti tarafindan mavi kard veriliyor,kaybettikleri bir sey olmuyor

• @nicely Beyfendi Vatandaş olurken ettiğiniz yeminin farkında mısınız? Madem bu kadar önemli idi greencardlı kalabilirdiniz. Hem söz veriyorsunuz hem yemin ediyorsunuz hem de farklı olaylar içine giriyorsunuz. Bu yaptığınız ikiyüzlülük. Kimse sizi vatandaş olun diye zorlamadı.

• @Platon59, içinde söyledi: Dr. Mehmet Öz 8 Kasım 2022'deki Senatör seçiminde Cumhuriyetçi parti adayı

Öz den Turkler ve Turkiye için faydalı olabilecek hiçbir şey ummuyorum.

Aradığım yorum buydu aynen katılıyorum zaten Türk vatandaşlığından çıkacağım dedi.

Bir insan göçmen bir ülkede seni sen yapan senin göç ettiğin geldiğin kültür ülkedir .

Yani amerikada önce kendi kültürünle varsın israil alman italya irlandalı olmak sana çok şey katar türk olmakta böyledir.

tabi nasık gördüğüne bağlı ama sen yunan ermeni seni baskılıyor diğe yok ben çıkacağım dersen türk hava yollarından aldığın 1 milyon lar civarında reklam paran haram olur.

Git bak ermeni rum yahudi kürt irlandalı italyan bir şekilde amerikalı olmuş bütün insanlar hala sıkı sıkıya kendi ülkerine bağlıdır ve amerika ile köprü olurlar

senin gibi VATANDAŞLIKTAN ÇIKAYIM DEMİRYOR. !!!

BY

• Cok geride basladigi yarisi iyi bi noktaya getirdi. %39u acilmis sandiklarin an itibariyle rakibi %51.2 dr oz %46.5. Ha gayret olacak bu is.

• Referenced by  crazycells crazycells 

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

99

40.2k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |