Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Madem ki Greencard Olmuyor, B1/B2 deneme vakti

• ⭐⭐⭐⭐

@materialist @ahsenaydgdu ile iletişime geçmeni tavsiye ederim. Sana yapacaklarını hızlıca söyler.

• @denizci10 teşekkür ederim.

• @ilkrcan Merhaba, ben de eşim ABD vatandaşı olduğu için sizin çekincelerinize sahip olarak Turist vizesine başvurdum. Üstelik eşim de çocuklarım da Türkiye'de yerleşik durumda. Danıştığım birkaç kişi GC başvuru hakkım olduğu için bana turist vizesi verilmeyeceğini söylemişti fakat forumda @crazycells mülakatta durumumu net şekilde yansıtırsam alabileceğimi yazınca başvuru yaptım. Vukuatlı nüfus kaydı, ekonomik durum vb bir çok evrak hazırladım. Vukuatlı nüfüs kayıt örneğinde eşimin ABD vatandaşı olduğu zaten gözüküyordu. Görüşmede neden vize istediğim sorulunca ailece seyahat etmek istediğimizi ve devlet memuru olduğum için emekli olana kadar dönüp görevime ve Turkiye'de yaşamaya devam edeceğimizi söyledim. Yurt dışı çıkışım olup olmadığı soruldu, yok dedim. Nedeni soruldu, çalışan kadın olarak çocuk büyütürken uzun seyahatlere vaktim ve imkanım olmadığını söyledim. Sadece eşimin pasaportunu istediler. Eşimin ve çocuklarımın ABD pasaportlarının fotokopilerini verdim kontrol ettiler ve vizeniz onaylandı dediler. Eşimin ABD vatandaşı olmasının avantaj sağladığını düşünüyorum.

• ⭐⭐⭐

Bence eşinizin vatandaş değilde ülkeye dönüp görevime devam edeceğim cümlesi cok yararlı olmus diye düşünüyorum. Vizeniz hayırlı olsun iyi yolculuklar şimdiden ☺@sipse

• ⭐⭐⭐

@sipse

Görüşmede neden vize istediğim sorulunca ailece seyahat etmek istediğimizi ve devlet memuru olduğum için emekli olana kadar dönüp görevime ve Turkiye'de yaşamaya devam edeceğimizi söyledim. Yurt dışı çıkışım olup olmadığı soruldu, yok dedim. Nedeni soruldu, çalışan kadın olarak çocuk büyütürken uzun seyahatlere vaktim ve imkanım olmadığını söyledim.

Bu cevap çok mantıklı olmuş. Hayırlı olsun.

• @nicely Merhabalar ben 3 kez green cart a muracaat ettim. Çıkmadı ama turist vizesini aldım.

• @materialist CA cok pahalidir. Buyrun Midwest'e istediginiz kadar soru sorabilirsiniz Midwest ile ilgili 🙂 Soguktur ama guzeldir buralar. Ev de alinir rahat rahat, trafik de yoktur. Kucuk ve guvenlidir bizim buralar. Ise alan da cok (esimle biz de muhendisiz).
    Hakkinizda hayirlisi olsun. Be safe.

• ⭐⭐⭐

@erika Orta Batı'nın tam olarak neresindesiniz ?

• @erika öncelikle yardımseverliğiniz için teşekkür ederiz. küçük yerde hayat göçmenler için daha zor olabilir diye düşünüyorum. daha kontrollüdür, herkes herkesi tanır, no paper çalışma imkanı olmayabilir. Soğukta amerikalılar evinde otururken çalışmak zor gelebilir. Midwest bölgeleri -20 lere kadar düşer kışları. CA pahalı ancak göçmen dostu gibi görünüyor ilk etapta.

ilerleyen dönemlerde benim hayalim oregon veya seattle aslında..

• ⭐⭐⭐

@materialist Bakalım @erika bu iletiye ne cevap verecek. Gerçekten merak ettim. Bildiğim kadarıyla MidWest cumhuriyetçi ve çoğunluk Beyaz Amerikalı' lardan oluşuyor. Göçmenlere karşı tepkileri ne durumda acaba ?

• @Programmer @materialist Ben WI'dayim. Kucuk dedigim sehrimizde 70 bin kusur kisi var. Orta halli yani. Bu aralar cok sik Illinois en basta olmak uzere Michigan ve Minnesota eyatlerinden goc aliyoruz. Kiralar en dandik sehirdeki yerlerde bile 800 dolari asmis durumda.
    Siyasi duruma gelirsek durum soyle: hic dediginiz gibi degil acikcasi. Buyuk sehirlerde Madison, Chicago, Milwaukee gibi cogunluk liberal. Her yerde esrari legal hale getirdiler. O yuzden insanlar bizim buraya akin ediyor diye suphe ediyoruz. Tabii ki her iki gorusunde artisi eksisi var. Guvenli bir eyaletiz, suc durumlari almis basini gidiyor gun icinde soygun yapiyorlar artik inanamiyorum ben haberlere Chicago ile ilgili.
    Bizim burda insanlar kapilarini kilitlemiyorlar (saka gibi biliyorum).
    Bir surude Afgan getirdiler malum. O yuzden bayagi karisik toplum aslinda. Homojen degil oyle.

Oregon'da bir aile dostumuz yasiyor. Amerikalilar ve burdan oraya gideli 20 seneyi asiyor onlarin. Her tatilde ailesini gormeye geldiginde burada, WI icin, insanlarin ne kadar cana yakin oldugunu soyler hep.
    Biraz yaslilarla takiliyoruz biz de ordan duyuyorum bunlari 😃
    Umarim cevaplayabilmisimdir.

• ⭐⭐⭐

@erika Cevabınız için teşekkür ederim. Bilinmeyen insanı korkuturmuş. İş konusunda durumlar nasıl ? Sosyal hayat nasıl oralarda ? Beklentilere göre değişir ama sıkıcı bir yer mi yoksa az çok hareketlilik var mı ?

• @Programmer Ben İstanbul'da doğmuş büyümüş biri olarak hiç sıkılmıyorum desem yalan olur. İnsanlar yakındaki büyük şehirlere gidiyorlar genelde. 2-3 saatlik mesafedeki yerlere günübirlik giden çok var. Biraz da sizin nasil eğlence istediğinize bağlı. Bence 2 saat uzaklıktaki Milwaukee ya da Madison'a gidilir haftasonlari. Türk yemegi isterseniz de Chicago mecburen. O da 2 saat kadar uzaklikta. Çok da fena değil bence.
    Iş imkani sanirim ulke genelinde iyi bir durumda. Bizim burda da gayet iyi. No paper nasil çalışılıyor bilmiyorum keske bilseydim de evde oturmazdim GC cikana kadar. O konuda bir bilgim yok malesef. Walmart, Target gibi şirketlerde bakiyorlar çünkü SSN var mi diye falan.

Hemşirelik falan okuyanlari zaten havada kapiyorlar özellikle. Sağlık sektörü malum.

• @materialist Selamlar , bende senin gibi 5 senedir green card kazanamayan biriyim ve senin gibi bu turist vizesi yolunu denemek istiyorum. Sanırım en son sende vize çıktı, gittin mi oraya , son durum nedir? Heyecanla sendeki son durumları bekliyorum 🙂
    Forumda okurken bende bir yerde rastladım, önce turist vizesi, sonra bir okula başvurup state F1 çevir, sonra sponsorlu iş bulabilirsen vize state'i eb-3 olacak şekilde değiştir. Bana çok yapılabilir geliyor ama evli çocuklu olunca durum biraz daha zor ve karmaşık gibi...

• ⭐⭐⭐

@rice-clark merhaba bende wat sonrası orda kalan fenomenlerin yolunu araştırmaya başladım hiçbiri hangi statü ile ABD’de kaldıklarını asla söylemiyorlardı. Bir iki ipucu ile f1 sonrası opt ile kaldıklarına %80 eminim. Şunu farkettim ki ABD içine girince bi şekilde statü değiştirerek kalıcı oluyorsun ilk denenmesi gereken şey turist > öğrenci > sponsor. Ama turist vizesi ile gidip bi anda iş aramaya başlamak cok absürt kaçıyor bana ki bu yüzden vizesi iptal olanlarda oldu…

• @waterman Zaten bizim insanımızı anlamıyorum, hint'lisi çinli'si gider ardından tüm herkesi götürür, bizimkiler biri gittimi diğerinin gelmemesi için elinden geleni yapar...
    Aynen dediğin gibi turist > öğrenci > sponsor sıralaması çok mantıklı, Çok hakim olmadığım konu da buradaki öğrenci vizesi, bu öğrenci vizesi için bir dil okulu yada üni mi olmak zorunda, mühendislik alanın için gerekli bir sertifikasyon programına da bu vize veriliyor mu acaba?
    Aşağıdaki haberde NY aşırı göçmenden dolayı ohal ilan edilmiş, herkes gitmek istiyor...

• ⭐⭐⭐

@waterman wattan aldıkları ssnle hesaplar açtılar öylece uygulamalara üye oldular tabi eskiden daha kolaymış suan yer müsait değilse hesapta hemen açılmıyormuş sıraya alınıyosun vs. Yinede ozaman alınan çalışma izni süreli. Süre bitince çalışmaman lazım ama çalışıyorlar ee bide sonra hesaplarına yatan paraları kendi banka hesaplarına nasıl alıyolar bunlar harekette görünürken j1 den f1 nasıl geçildi bunlar bilinmiyor işte.. hepsi video çekiyor ama söylemiyorlar ama olay bu benim bildiğim..

• ⭐⭐⭐

@ahsenaydgdu Hiç ama hiç o konudan bahsetmiyorlar. Büyük bir sır. Ben de aşılan süre sonrasını nasıl hallediyorlar merak ettim. Kaliteli içerik üreten de çok az zaten. Bir süre sonra gündemde kalmak için video içeriklerinde saçmalamaya başlıyorlar.

• @ahsenaydgdu Kiraladıkları hesaplar üzerinden çalışıyorlar ve ücreti o kişinin hesabı üzerinden alıyorlar. Eski ssnlerini kullanarak kayıt bırakmak isteyeceklerini düşünmüyorum. Bırakıyorlarsa da büyük risk alıyorlar bence. Uzun kalışları turist > öğrenci > opt > tekrar öğrenci gibi yol izleyerek yapıyorlar ama onun da sonu yok, süreç bir yere bağlanmıyor. Anlaşmalı evlilik yapanları da var, videolardan anlaşılıyor. Yapılanların tamamı legal olmadığı için bahsetmekten çekiniyorlar. Uzun süre tüm videolarını izlediğim için çok net söyleyebilirim, tamamen zaman kaybı 🙂

• ⭐⭐⭐

@loremipsum Bir tanesi Amerikan Ordusuna katıldı green card alabilmek için. Kiralamdıkları aklıma geliyor yalnız uber yolcuları app üzerindeki kişi ile aynı kişi olmadığını görünce şikayet vs. etmiyorlar mıdır ?

Benzer Başlıklar

• 3
  • 6
  • 335
  • 47
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

109

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |