Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

• ⭐⭐⭐

@mexido işin mahiyetine göre söylüyor avukatlar ama şöylede bir algı var turkiyeden 100k$ altı zor şeklinde. Önce ülkeye giriş yapıp işi kurup statu alırsınız 2. Senenin sonunda duruma göre türkiyeye döner konsolosluktan başvurursunuz. İşletmenizin geldiği noktada önemli çünkü

• ⭐⭐⭐⭐

@mexido merhaba. @ahsenaydgdu hanım yazmış ama ben de yazmak istedim. 50k usd vize için yeterli olmaz diyor herkes. Kim bu herkes danışman, avukat ve vizeyi alan kişiler. Vize için ticaret ateşesi 100k usd civarı bir yatırım istiyormuş. İster hurafe deyin isterseniz de kendinizi sağlama alma ama maalesef genelde konuşulan laf bu. Kitapta ya da kanunda böyle bir miktar yok onu da belirtmek istedim. Benim danışmanım Türkiye'de fakat New Jersey'de de ofisi var, avukat New York’ta. Ben oturum uzatmada sıkıntı yaşayam hiç duymadım ama tabi şu var şirket durumu yani vergi, istihdam ve yatırım devam ettiği sürece. Bunlardan biri olmazsa geçmiş olsun zaten. Evet vatandaşlık alınamıyor ama oradayken eliniz armut toplamaz diye düşünüyorum. Yani eninde sonunda greencard sürecine E2 üzerinden olmasa da başka türlü girersiniz. Bu kaç yıl içinde olur onu sizin azim ve kararlılığınız belirleyecektir. Hiç kimse durup dururken birine greencard için sponsor olmaz asla. Atik ve girişken olup birilerinden yardım isteyeceksiniz. Artık bu Türk mü olur Amerikalı mı olur Çinli mi olur orası size kalmış.

• ⭐⭐⭐

@denizci10 eklemelerin düzeltmelerin iyi olmuş orçun abi bundan sonra düşünecekler içinde zaten sen direk bu konuda kanalizesin gittin gördün araştırdın daha hakimsin bu etraflıca bilinen bir gerçek bende kısaca bahsetmeye çalıştım bildiğim kadarıyla, bu sitedeki e2 içeriği inan youtube de yok @mexido ve doğru kişiyle iletişimdesin orçun abi müsait oldukça yanıtlarıyla sizi bizi hepimizi bilgilendiyor sağolsun 🙂
    umarım işlerinz umduğunuz gider ve sizde bu kervana katılırsınız,

• ⭐⭐⭐⭐

@ahsenaydgdu yok estağfurullah sadece bildiklerimizi söylüyoruz. Bazı insanlar gibi sır gibi saklamıyoruz. Allah izin verir gidip oraya yerleşirsek elimizden geldiğince hem yardım etmek hem de bilgilerimi aktarmak istiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐

IMG-20220607-WA0020.jpg

Arkadaşım paylaşmış bunu. Abd gıda krizi için hazırlık yapıyor demiş. Orada bile konuşuluyorsa burayı düşünmek bile istemiyorum. Allah sonumuzu hayır etsin.

• @denizci10 bu senelerdir satiliyor gida kriziyle bir alakasi yok.Siginaklarina koymalari icin acil durum gidasi

• ⭐⭐⭐⭐

@repatita olabilir. Ama arkadaşım 1999 dan beri orada yaşıyor ilk kez gördüm diyor ve hemen hemen herkesin aldığını söyledi. Ondan dedim ben de. İnşallah olmaz böyle bir kıtlık.

• @ahsenaydgdu ve @denizci10 teşekkürler bilgi için. Açıkçası Max taş çatlasın 50bin$ çıkar. Oda evi satarsak anca.:) Oda yeterli görünmüyor kanısı var. Birde zaten isin devamlılığı söz konusu olmazsa yatırım ve vize de çöp olur riski de mevcut ne yazikki.
    Vatandaslik alacak seçenek bırakmıyorlar bize. 16yildir gc basvuruyorum son 5yildir evli olarak çifte şans deneyelim dedik oda olmadı. Geçen senede basvurmadim unuttum. Bıktım artık. Zaten çıkmıyor kime çıkıyor bu gc onu da anlamış değilim açıkçası. İlk başvuran adama çıkıyor bir ömür boyu basvursak da bize çıkmaz artık. Ümit kalmadi.
    Turist vizesi va ama oda bir işe yaramıyor yasal olarak kalıp calisamiyorsun. F1 cevirsen tr ye geldiğinde tekrar vize alman gerekiyor. Vize alacaginin tekrar garantisi yok. Master yapsan 18ay opt veriyor isveren sana sponsor olursa onunda garantisi yok. Anlayacağınız tüm yollar kapalı malesef. Bir çıkış yolu bulamadım.

• ⭐⭐⭐

@mexido optden döndürürsünz ya sponsorluğa yada o süre içinde siz opt deyken eşinizin üzerinden bi girişim yaparsınız. Nasılsa optde maaşlı çalışan olacaksınız, ssn olacak kredi puanınız olacak.. Yapacağınız işe göre e2 vize alırsınz belki. E2 statudeyken zaten eşlerden diğeri ssnli yasal çalışma izinli oluyor ozamanda sponsor ararsınız. Şahsen bizde bu yolu izleyeceğiz

• @ahsenaydgdu

Master mi deneyeceksiniz?
    Yoksa turist ile gelip E2 mi başvuru yapacaksınız?
    Evet E2 de eşlerden biri SSN ile çalışma iznine sahip olabiliyor ama sponsor neden olsunlar ? Üstün bir yeteneğe yada orda bulmak da zorluk çekilen misal dönerci ustası, baklava ustası , berber vs olmak lazım ki adamlar sponsor olsun. Yoksa ssn ile çalışma izni ile normal bir şekilde çalışmaya devam edersin.

• ⭐⭐⭐⭐

@mexido size sadece şunu söylemek istiyorum. Denemeden bilemezsiniz. En kötü 50bin doları kaybedersiniz gelirsiniz ki hiç sanmıyorum öyle bişey olacağını. Ben oraya gidip kalmak isteyen herkesin bir şekilde kaldığını gördüm. Biz de gidiyoruz karambole ama şunu biliyorum ki sadece ve sadece kendimize güveniyorum. Allah sağlık sıhhat versin yeter ki. Asla geri dönmeyi düşünmüyorum. Buna beş parasız kalmak da dahil. Sonuçta herkesin kendi hayatı ama siz enine boyuna bir daha düşünün derim. Saygılar.

• @denizci10

Kesinlikle hcam denemeden bilemeyiz.
    Aile burda olunca işte hem eşimin hem benim dönmeme durumu istediğinde gelememe sorunu oluyor. Tekrar burdan vize alacağımızın garantisi de yok. En kotu turisten E2 alma ihtimali doğarsa eş üzerine E2 yapıp benim ssn alıp çalışıp bir sponsor bulmam şart ki vatandaşlık alabileyim. Önemli olan sponsor bulabilecekmiyiz kafamı kurcalayan konu bu. Vatandaşlık alamadiktan sonra onca emek boşa gitsin istemez kimse.

• ⭐⭐⭐⭐

@mexido haklısınız ama size şunu söyleyeyim buradan yazdıklarım beni sallamıyordu ki bence de haklılar her gün binlerce insan yazıyordur. Ama ben oraya gidince bazı insanlar yardımcı olmak için elinden geleni yaptı. Yani oraya gidince size yardımcı olacak birileri bulunur. Diyorsunuz ya bana niye sponsor olsunlar işte bunun tek cevabı sizsiniz. Eğer siz işinizde başarılı olursanız ve öne çıkarsanız mutlaka size sponsor olacak firmalar olacaktır. Dürüst ve çalışkan olmanız yeterli. Buraya dönme fikri için hep aynı şeyi söylüyorum her an buraya dönecekmiş gibi plan yapmayın asla. Biliyorum aile önemli ama hem pencere kenarı hem tek koltuk hem de teker üstü olmasın olmuyor maalesef. Ben aileme 5 yıl içinde gelmemizi beklemeyin dedim. Bizi görmek isteyen varsa vizesini alsın biletleri biz alırız dedim. Mesela eşimin annesi gelemez ama yapacak bişey yok. Böyle olmasını istemezdik ama geleceğimiz için mecburuz. Ondan bir seçim yapmanız gerekebilir. Kendinizi buna göre hazırlayın diye söylüyorum.

• Sorun yasayan ve 'tutunamayanlarin' bir cogu olmadi donerimciler ve Turkiye'de ki konumlarini haddinden fazla yuceltenler... Bu yuceltmenin temel kaynagida kompleks... Oda ayri bir tartisma konusu...

Cebinde parasi olmayip, is secen (temelinde ya yapamazsam korkusu var) kisiler oldu. Cogu sorun yasadi...

Cebinde ciddi parasi olup en dip iste baslayip lay lay lom, keyifli devam edip sonra vakti gelince daha iyi konuma cikanlarda...

Ben bir arkadasa bakip cikacagimlar out, gemileri yakanlar in! 😃

• ⭐⭐⭐⭐

@semavi yine muhteşem bir özet. Tamamen katılıyorum. Her an aklınızın bir köşesinde dönsem mi ya da olmuyor galiba gibi bir düşünce olursa başlamadan jübile olur. ABD kapitalizmin beşiği yani burada tutunmak için çalışmalısınız ve sürekli mücadele etmelisiniz bence.

• ⭐⭐⭐

@mexido orçun abi açıklamış kadir abide aynı şekilde nokta atış yorumlarıyla taçlandırmış ben şunu söyleyeceğim orçun abinin motivasyonun aynısı bende de var yaşınız işiniz çocuk durumunuz nedir bilmiyorum ama muhakkak denemeye değer diye düşünüyorum. Bir miktar para kaybedilir ama ucunda cocuğa insana doğaya değer verilen alım gücünün güçlü olduğu insanların yüzlerinin güldüğü bir ülkede yaşam tecrubesi kazanılacak dil öğrenilecek, kar zarar oranı yapınca her zaman bende amerika daha ağır bastı, para yeniden kazanılır.

Planımızı açıkliyim, Biz turistle giriş yaptıktan sonra 90 gün geçince ben önce bir dil okulu veya o süre içerisinde ingilizce sınavını geçersem opt veren bir muhasebeyle alakalı sertifika programına kaydolacağım. Bu şekilde statuyu f1 e taşıyacağım. O program bittikten sonra opt alıp (statu j1 e geçecek) alanımda iş arayacağım. Ki bulurum diye düşünüyorum, umuyorum. Optye geçene kadar ki o 1-1.5 yıllık sürectede forumdan tanıştığımız bir arkadaş kendisi cash yada driver iş konusunda yardımcı olacağını söyledi o şekilde yaşamı sürdürücez. E2 planlarımızda var ama hemen çevreyi işleyişi öğrenmeden girmeyeceğiz. Ben optdeyken gerekirse eşimin üstüne bişeyler düşünücez böylece ikimizde ssn sahibi olacağız. Bu arada Elimdeki para (40k$) anca yerleşme ev tutma araç almaya(2adet) ev düzmeye belki çocuğun kreşi ücretine falan anca yeter öyle çok çok paramızda yok bunu söylüyorum hani belki sizinde bütçe kısıtlıdır umutsuzluğa kapılmayın. Sadece ihtiyacınız olan biraz cesaret ki sizin vizeniz var bu yolun yarısı demek 🙏🏼 Kalan yarısıda gidip tutunmak..

Anlayacağınız Yaktık Gemileri dönüş yok geri… 😊😊

• ⭐⭐⭐⭐

@ahsenaydgdu olay budur. Yolunuz açık olsun. 👏 👏

• ⭐⭐⭐

@denizci10 hep beraber abi inşallah siznde san diego olur da komşu oluruz ahahah 😊😊 bizimki direk mermiye kafa atmak olucak ama herkes zaten bir süre bu yollardan geçiyor ilk değilsin son olmayacaksın diye kendimi motive ediyorum. Sağlıkla alakalı bir sorun olmadığı sürece dönmeye niyetimiz yok..

• ⭐⭐⭐⭐

@ahsenaydgdu Amin. Boğulursak büyük denizde boğuluruz. Ama çıkarsak efsane oluruz. Merak etme eninde sonunda yapacağız evelallah. Tek dileğimiz sağlık dediğin gibi.

• cogu ınsan bır sekılde buradan gıdebılmenın hesaplarını yapıyor. bu kararı verebılmek cok zor belkıde..
    cocugumuz olmasa belkı bız de coktan gıtmıstık..herkesın farklı farklı durumları var.
    zaten kımse oraya hayal kurmaya gıtmıyor.gıdıp orada zengın olucam soyle yapıcam dıye..bır sekılde buradakı karısıklık duzensızlık ve ekonomık durumlardan oturu gıtmeyı dusunuyor.
    en basında alım gucu kolaylıgı var.kazanacagınız paranın karsılıgında almanız gereken seylere kolay ulasım var.
    umarım bu kararı veren cogu kısı basarabılır..
    buradan da onların guzel hıkayelerını dınlerız

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

108

40.2k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |