Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

• @denizci10 Bank of America, kredi kartlarinda $1000 lik harcamaya $200 rewards veriyor. Ama sanirim ilk 1-2 ay icerisinde yapmaniz gerekiyor. Esim de iki ay once kartini ve hesabini yenilemisti. Ilk ay icerisinde $1000 harcadi ve sonrasinda $200 lik rewards verdiler. Online olarak gonderiyorlar, accountta rewards bolumunde gorunce kullanabilirsiniz. Ayrica, her harcamaniz icin 1.5% rewards kazaniyorsunuz. Bazi kartlarda bu oran daha yuksek veya dusuk olabiliyor.

• @denizci10, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

Merhaba herkese. Dün itibariyle 8 günlük Texas gezimizi de bitirdik ve California ya geçtik. Houston'dan Los Angeles'a geldik Turo'dan kiraladığımız arabayı alıp direkt San Diego'ya geçtik. Texas'da nereleri gördük dersek Houston, Austin, Waco, Dallas, Fort Worth, Plano... Gayet güzel bir geziydi hem çok güzel insanlarla tanıştık hem de çok güzel yerleri gördük. Texas ile ilgili ilk düşüncem İNANILMAZ UCUZ. Nereleri gördük şimdiye kadar New York, New Jersey, Florida, Texas... Şehirleri gezimizin en sonunda yazacağız ama şimdiye kadar 20 den fazla şehir gördük ama en ucuzları Texas'daydı. Hangi açıdan derseniz öncelikle yakıt, market ve ev kiraları. Yakıt ile ilgili şöyle diyeyim New York'ta şu an regular benzinin galonu 4,90, Florida'da 4,50, Texas'da 4,19, California'da 6,60... aradaki farkı anlatmaya gerek yok sanırım. Araba olmadan New York'ta yaşayabilirsiniz belki metrodan dolayı ama diğer şehirlerde asla yaşayamazsınız... Bir de şu var yakıt fiyatlarının düşük olması demek yiyecek fiyatlarının ve birçok şeyin de fiyatının da düşük olması demektir. Şimdi gelelim market fiyatlarına. Walmart ve diğer yerel marketlerin fiyatlarını hemen hemen biliyoruz ama Texas gibisini görmedik asla. Gerçekten yüzde 15 civarı daha uygun diğer eyaletlere göre. Florida da Publix marketler var yerel market olarak (açıkçası diğer eyaletlerde görmedik), Texas'da da H-E-B marketler var aynı şekilde. Buradaki fiyatlar diğer marketlere göre daha uygun. Örnek vermek gerekirse 32'li 0.5 lt lik su vergi dahil 4.65'e aldık. Ben hiçbir yerde görmedim bunu. Son olarak da ev kiraları... Galeria bölgesinde havuzlu, güvenlikli, bahçeli bir 2+2 apartman dairesinde 1350 dolara oturabilirsiniz. Böyle merkezi bir yerde bu fiyata başka bir yerde oturamazsınız diye düşünüyorum. Bazıları eski kiracı falan diyebilir ama değil 1 ay önce kiralanmış bir evden bahsediyorum. Şimdi gelelim havasına Mayıs ayının ortasında öğlen sıcağında güneş resmen ateş ediyor. Yollarda, sokaklarda kimseleri göremezsiniz herkes ağaç altında ya da kapalı mekanlarda geziyor. Houston'ın park ve bahçeleri gayet fazla bir şehir. Gerçekten o kadar parka gittik ama her halde gitmediğimiz bir sürü kalmıştır. Austin'e değinmek istiyorum biraz. Austin, Texas'ın başkenti. Özellikle son zamanlarda bu şehre yapılan yatırımlar buradaki fiyatları inanılmaz artırmış. İş yeri kiraları, ev kiraları, ev fiyatları inanılmaz artmış. Beklediğimden çok ama çok yüksekti. Yanılıyorsam lütfen söyleyin ama gerçekten duyduğum fiyatlar normal değildi bence. Son olarak da Dallas bölgesine gelelim... Dallas inanılmaz kalabalık bir yer. Aslında tek şehir olarak sakin ve normal olabilir ama 50x50 millik bir alanda 4-5 şehrin yan yana olmasından dolayı çok büyük bir coğrafya. Bizim ağzımız açık kaldı açıkçası. Yıllardır deniz kenarında yaşamış biri olarak Texas'da denizin eksikliğini çok hissettik. Galveston bölgesinde var ama diğer yerlerdeki gibi değil tabi. Ama tabi şehrin içinden geçen nehirler falan var tabi ama bir deniz gibi değil tabi... Neyse Texas maceramızı da böylece bitirdik bakalım California da bizi neler bekliyor...

Orçun kardeşim Orlando mu Houston mu? 😂😂

• ⭐⭐⭐⭐

@OrlandoGücü San Diego yu görsen bu sorulara hiç gerek kalmayacak...

• ⭐⭐⭐⭐

@MySea evet haklısınız tarihi yazmaya unutmuşum 90 gün içinde 1000 dolar harcamaya veriyorlar. 200 doları da bizim gibi bonus olarak değil Cash olarak veriyorlar ister nakit olarak çekin isterseniz de kredi kartı borcunu ödeyin... çok güzel bir uygulama bence.

• ⭐⭐⭐

@denizci10 ozaman son karar LA diyebilir miyiz ☺☺☺

• ⭐⭐⭐⭐

@ahsenaydgdu ah keşke... bakalım bu hafta cuma gezimiz bitiyor. Eşimle konuştuk dönüş yolculuğumuz yaklaşık 17 saat sürecek bu esnada durum değerlendirmesi yapacağız. Ondan önce karar vermeyelim dedik...

• ⭐⭐⭐

@denizci10 değerlendirmenizi sabırsızlıkla bekliyoruz orçun abi bakalım..

• ⭐⭐⭐

@denizci10 merakla kararınızı bekliyoruz biz de🤩 Ama dediğiniz gibi keşke San Diego diyebilsek bizler de 😅

• Hergün 10-15 defa bu başlığa ve @denizci10 ’nun profiline girip bakıyorum yeni bir yazısı / yorumu var mı diye 🙂 güzele giden her yol, güzeli hak eden her insan bizleri de heyecanlandırıyor. 🙏

• ⭐⭐⭐⭐

@allenwilliams ya çok teşekkürler... şimdi geldik eve. Yarın California maceralarını yazacağım. Sonra da genel değerlendirmemizi yazacağım.

• Değerlendirmeleri sabırsızlıkla bekliyoruz

• ⭐⭐⭐⭐

Merhaba herkese... önce California ile başlayayım sonraki postta da genel değerlendirmemi yapacağım...

California ya başta San Diego olmak üzere aşık olduk desek yeridir. Keşke para pul derdimiz olmasa ya da greencard ımız olsa da direkt yerleşebilsek. Los Angeles ile San Diego arasında görmediğimiz yer çok az kalmıştır neredeyse tüm sahili taaa Meksika sınırına kadar gördük. Merakmızıdan sınıra da gittik ama çok tehlikeli işler olduğu için fotoğraf ve video çekemeden geri döndük. California da pahalı iki unsur var kiralar ve yakıt. Geri kalan diğer şeyler market, giyecek, eşya falan filan hemen hemen aynı fiyattalar. Sadece dükkan kiraları yüksek olacak ki restorankardaki fiyatlar biraz yüksek o kadar. Dediğim gibi marketteki temel gıda ürünlerinden öyle çok bir fark yok. San Diego ve Los Angeles arasındaki bölgede hava süper neredeyse ılıman yazın da çok abartı bir sıcak olmayacak şekilde. Florida daki gibi börtü böcek sinek derdi yok denecek kadar az. Pandemi ile birlikte çoğu insanın florida ya göç ettiğini söylediler bize eğer gitmeselermiş ne olurmuş gerçekten merak ettim bazen. Los Angeles da 2 günde de trafikte 2 şer saat beklemek durumunda kaldık. Öncesini düşünemiyorum gerçekten. İş sorunu yok asla yasalsanız kesinlikle kendinize uygun iş bulursunuz. Okul için gidiyorsanız size uygun okul kesinlikle vardır. Dediğim gibi sıkıntı kira, yakıt ve gelir vergisi. Yani florida da ya da texas da aynı olanaklara sahip olmak için burada daha çok çalışmanız ve daha yüksek maaş almanız lazım yoksa aynı standartı zor sağlarsınız. Ocean beach olsun, Solano beach olsun oralarda bile yaşanır. Küçük göründüklerine bakmayın potansiyeli yüksek yerler. Ama Coronado yu görmeden kimse nerede yaşayacağına karar vermesin. Bizim için dünya bir yana Coronado bir yana... Süper bir yer içimiz gitti... San Diego’da ve Los Angeles da çok fazla homeless var ama sizi rahatsız etmiyorlar. Kendi hallerindeler. Ama yol kenarlarında, köprülerde öbek şeklide çadırları rahatlıkla görüyorsunuz. Biz her ara sokağa girmeye çalıştığımız için çokça karşılaştık ama yerleri sabit olduğu için öğrenince girmezsiniz olur biter. Çok takılacak bir durum değil bence. San Diego bölgesinde askeri birlik çok olduğu için iş potansiyeli daha fazla ama maalesef kiralar kafamızdaki en büyük soru işareti. La Jolla da bulunan dükkanların ne kadar kira verdiğini sorduğumuzda 10bin üstü olduklarını öğrendim. Anca food truck işi yapılır orada ama onu da 1 haziran itibariyle yasaklamışlar. Aslında anlatılacak söylenecek o kadar şey var ki... Şimdilik bu kadar. Yarın da genel değerlendirmemizi yazarım... kalın sağlıcakla...

• ⭐⭐⭐⭐

Bu iletide genel olarak bir ABD değerlendirmesi yapmaya çalışacağım... sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim ABD tüm beklentimizi karşıladı hatta fazlasını bile bulduk diyebiliriz... nasıl mı diye sorduğunuzu düşünüyorum ve hemen cevap veriyorum... sanki 20 yıldır ABD yaşıyormuşum da 20 günlüğüne ülkeye geri dönmüş gibi hissediyorum... herkesin anlattığı şehir efsanesi olan hikaye vardır ya hiç tanımadığınız biri ile karşılaşırsınız ve sizin gözlerinize bakarak "merhaba günaydın nasılsınız dedi" diye evet o hikayeler doğru arkadaşlar... markete gittiğinizde, asansöre bindiğinizde, siz kapıdan girerken o esnada kapıdan giren birisi ya da yolda yürürken denk geldiğiniz her hangi biri size durup dururken "hi how are you?" diyebilir. biz ilk günlerde çok şaşırıyorduk hatta eşim bana bişey mi söyledin diyordu ama sonra hemen adapte olduk... ya da diğer bir şehir efsanesi de yoldan geçen birisi kıyafetinizi çok beğendiğini söyler derlerdi biz de hadi canım olur mu öyle şey derdik ama bir gün yaşlı bir kadın eşime "elbiseniz çok güzel çok yakışmış size" dedi.. biz bu da doğruymuş vay be dedik.. eşimle bir bunlara aç olduğumuzu anladık... insanların sıra beklerken gösterdiği sabır ve anlayışı, sıra beklerken birbirlerine olan saygısını, başkasını rahatsız etmemek için olan çabasını görünce insan içinden "ohh be" diye geçiriyor... zaten trafikte yayaya olan saygıyı falan söylememe bile gerek yok diye düşünüyorum... Bir arkadaşımız söyledi ABD de insana verilen kıymet sıralaması varmış biz bunu duyduktan sonra dikkat ettik gerçekten de öyle... 1. bebekler ve çocuklar 2. kadınlar 3. hayvanlar 4. yaşlılar 5 diğer... gerçekten de bu sıralama doğru... mesela okul girişi ve çıkışı esnasında alınan önlemleri ve insanların bu önlemlere karşı olan saygısını görünce anlıyorsunuz gerçekten. sanki o esnada o bölgede hayat duruyor çocuklar için... ya da kadınlar için de bunu söyleyebiliriz... bir avm de yürürken adamın biri eşimin 30-40 cm yakınından geçti ama bilerek değil gayri ihtiyari bir şekilde yaklaşık 4 defa falan benden ve eşimden özür diledi... bunları görünce biz gerçekten yıllardır burada neler yaşamışız diyor… ABD de geçirdiğimiz 28 gün bizim için fiziksel olarak çok yorucuydu fakat zihnimiz ve beynimiz de bir o kadar dinlendi diyebilirim… ben burada sayfalarca yazsam da yaşadıklarımın çoğunu anlatamam ama Allah izin verir giderseniz hepiniz 3-5 gün içinde ne demek istediğimi gayet güzel anlayacaksınız. Diyeceksiniz ki hiç mi kötü bir şey yaşamadınız ya da görmediniz illa ki yaşadık ve gördük… mesela new york ta her köşe başında ot çekenleri gördük (diğer eyaletlerde de vardı ama en yoğun new york taydı), siyahilere yapılan davranışları gördük, homeless ları gördük, ama bunlar gerçekten yok denilecek kadar az… mesela hiçbir homeless ın sizi rahatsız ettiğini göremezsiniz ama bizim ülkede kolunuza bacağınıza yapışıyorlar neredeyse… Trafikte, markette, alışverişte veya günlük hayatta stresten uzak, acelesiz, koşturma olmadan yaşamak gerçekten çok güzel bir duygu… inşallah bu duygu herkes her zaman yaşar…

Şimdi gelelim bize… Ne yaptık? Neden gitmiştik? Ve sonuç ne? Biz eşimle E2 vizesi ile gitmek için araştırma yapmak, insanlarla tanışmak için gittik. Hem yaşayacağımız yere karar vermek hem de ne iş yapabileceğimize karar vermek için gittik. Çok güzel insanlarla tanıştık, buluştuk… hazır yeri gelmişken şunu söylemeden edemeyeceğim tanıdığınız bildiğiniz birçok youtuber veya instagram fenomeni traş arkadaşlar… ne demek istiyorum derseniz açıklayayım… yani biz sizlerle tanışmak istiyoruz, gelenlere şöyle yardım ediyoruz diyen insanlar var ya yüzde 80-85 i bize geri dönüş bile yapmadı… mesajlar attık gördüler cevap bile yazmadılar… yani anlayacağınız sakın onlara güvenip de gitmeyin oralara… ama bir yerde yemek yerken biriyle tanıştık adam sanki beni 20 yıldır tanıyormuş gibi yardımcı olmaya çalıştı… anlayacağınız neyin nereden geleceği belli değil… mesela Kadir Zora beyin mekanına gittik bana ne dedi biliyor musunuz ya beni sizi nereden tanıyorum dedi… Vallahi dedim Kadir bey helal olsun… forumdan tanıyorsunuzdur orada aktif bir üyeyim dedim… sağolsun sorularıma ve yapacaklarım hakkında konuştuk fikir verdi yardımcı oldu buradan kendisine tekrar tekrar teşekkür ederim… Eşimle 28 günde 5 eyalet neredeyse 60 dan fazla şehir gezdik gördük… 50 den fazla insanla tanıştık ki bunların çoğu Türk… bir çoğunu ilk kez tanımama rağmen sanki kendi sorunu gibi yardımcı olmaya çalıştı… gördüğümüz yerlerin hepsinin iyi ve kötü özellikleri var… aslında iyi ve kötü demeyelim de bize uygun olan ve olmayan diyelim… çünkü bu hususlar insandan insana aileden aileye değişiyor… mesela new york bizim için uygun bir yer değil… yaşam şartları, hayat pahalılığı, iklim koşulları gibi nedenlerden dolayı pek içimiz ısınmadı… şu da var birisi der ki gel sana sponsor olalım alaska ya bile giderim... güneye geçebiliriz… Florida gerçekten müthiş bir coğrafya… denizi, yeşili, iklimi, fiyatları gerçekten harika… insanın içi gidiyor… herkes burada yaşamak istiyor ki bence haksız da değil. Benim için iş fırsatlarının daha çok olmasından dolayı bizim şu an için ilk tercihimiz ama 3 ay içinde neler olur belli de olmaz açıkçası… Texas gerçekten herkesin dediği gibi çok ucuz bir eyalet… Austin bu özelliği yakın zamanda kaybetmeye başlasa da halen diğer eyaletlere göre ucuz kalmaya devam ediyor… ama Dallas ve yakınlarındaki şehirler ile Houston gerçekten çok uygun fiyat açısından bunu zaten daha önceki postlarımda da yazmıştım… parkları, bahçeleri, yaşam alanları, iş imkanları çok fazla ilk gidilecek ve adaptasyon için en uygun yerlerden bir tanesi bence… hatta bir çok insan için de öyle ki bu şehirlere giden ve yaşan çok fazla insanımız var… dediğim gibi kendi iş planlarım olmasa direkt Houston veya Dallas a rahatlıkla yerleşirim… Son olarak da California dan bahsetmek istiyorum… Los Angeles ve San Diego arasını gezebildik sadece ama bu bile bize yetti… gerçekten yaşanılası yerler… havası, imkanları doğal güzellikleri ile insanı resmen cezbediyor ama gel gör ki fiyatlar bizi bizden alıyor… iş ile ilgili ya da para ile ilgili sorun olmasa git direkt yerleş derim ama bizim gibi dar bütçeli insanların yaşaması ve iş yapması ilk etapta zor yerler… Ama eşimle planımızı yaptık yerleştikten ve biraz para biriktirdikten o başka… new jersey i de yakın olması nedeniyle aynı kapsama alıp sonra ilk fırsatta California ya yerleşeceğiz… Açıkçası şu an California dan da birkaç iş görüşmesi halindeyim ama tabi ki çok zor… dediğim gibi daha 3 ayımız var neredeyse belli de olmaz hayat bize ne gösterecek. Neyse arkadaşlar çok uzattım biliyorum ama günlerdir jetlag ile uğraşıyordum çok şükür bugün atlattım da kendime geldim… Belki de ondan bu kadar uzattım bilmiyorum… sıktıysam kusura bakmayın… sorularınız olursa her zaman ki gibi beklerim… saygılar…

• ⭐⭐⭐

@denizci10 sular seller gibi aktı gitti abi kalemine sağlık gerçekten 🙂
    Bu arada bütçem olsa aynı rotayı takip etmek isterdim..
    Herkesin merak edeceğini düşündüğüm konu bu 28 günlük tatil kaç $ harcandı..

• @denizci10 Teşekkür ederiz, umarız bu rotayı Amerikaya taşındıktan sonra gezeriz, işyerim Wisconsin'da olduğu için sıcak havaları ve karı çok göreceğimiz için yeşilliği özleyeceğiz sanırım 🙂

• ⭐⭐⭐⭐

@ahsenaydgdu 28 günlük bu seyahetimiz 8500$ civarı tuttu. Ne var bunun içinde derseniz iki kişilik gidiş dönüş uçak biletleri ve abd içinde 3 uçak bileti, 11 gece airbnb kirası, 18 günlük turo dan araba kirası ve yakıtı, yeme içme, kendimize ufak da olsa kıyafet alma, evlerinde kaldıklarımıza hediye, uber/lyft kullanma, toplu taşıma yani aklınıza gelen her şey...

• ⭐⭐⭐

@denizci10 çok teşekkür ederim detaylı anlatımınız için, uzun oldu demişsiniz ama bir bu kadar daha olsa seve seve okurdum 🙂
    İlk olarak Floridanın sıcaklığı gerçekten de çok mu bunaltıcı, 2-3 gündür Mersin alev gibi ve dışarıya çıktıkça nemi ne kadar sevmediğimi hatırlıyorum. Gerçi orada iklimlendirme çok iyi olduğu için çok etkilenmemiş de olabilirsiniz, yine de siz de bir Mersinli olarak dayanılabilecek gibi buldunuz mu?
    Bir diğer sorum E2 için Floridanın hangi bölgeleri size daha cazip geldi, yaklaşık ne kadar bir sermayeye kendimizi hazır edelim 😅

• @denizci10 sizin ıcın super bır seyehat ve tecrube olmus..yazdıklarınız da buradan takıp edenler ıcın cok ıyı bılgı iceriyor.
    tesekkurler..

• ⭐⭐⭐⭐

@dytmelek Florida nın sıcağı be güneşi katlanılır ama Texas ın sıcağı bambaşka... Texas da sanki güneş değil derinize lazer tutuyorlarmış gibi bir sıcak var... Florida nın avantajı tamamen deniz ile çevrili olmasından dolayı hava akımı oluyor... Yani Mersin ve Adana gibi düşünebilirsiniz... Diğer sorunuza gelirsek de Florida da Boca ile Miami arasında uygun yerler bulursunuz ama denize yaklaştıkça fiyatlar artar denizden uzaklaştıkça da fiyatlar azalır... Yani demem o ki her yerde bütçenize göre bişeyler bulabilirsiniz... şunu söyleyeyim 50 bin dolarlık bir yer almayı düşünüyorsanız minimum 150 bin dolar ile gidin derim... tabi bu benim düşüncem... devir ücreti, izinler, şirket kurulumu, avukat parası haricinde araç, ev kirası ve depozitosu, ev eşyası falan derken bir 50 bin daha gider... kalan 50 bin de sizin oradaki ilk bikaç aydaki elinizde olması gereken para olmalı ki para olmalı... Yani kendinizi ona göre ayarlayın derim...

• ⭐⭐⭐⭐

@kazımonaran ben teşekkür ederim...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

124

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |