Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

• Banned

@Ping-PONG, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

@charon, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

@Ping-PONG b1 b2 vizesi ile para kazanılacak aktiviteler yapılamaz.
    iş için interview'e girersiniz, işe kabul de edilirsiniz ama resmi olarak ofise adımınızı atmak için ya statüyü uygun olarak değiştireceksiniz yada trye geri dönüp ona göre vize alacaksınız.

Yazıyı okumamışsınız sanırım. If no take an action sizin dediğiniz gibi sonuçlanıyor.

Uygulanmıyor derken pozitif kısmının uygulanmadığından bahsetmişsiniz sanırım onu anlıyorum. Çünkü negatif kısmının uygulandığını söylüyorsunuz. Pozitif kısmının uygulandığını söylediğimde negatif kısmının uygulandığını vurguluyorsunuz.

Ben pozitif kısmının uygulanmadığına karşı bir done rica etmiştim aslında. 🙃

Bu arada direkt ak kara diye net bişey yok. Ben eğer istersem ABD de çalışma iznim olmadan para kazanabilirim. Master seafarer ve GOC sertifikalarım var. Miami’ de yabancı bayraklı bir tekne bulup turist vizesiyle çalışabilirim. 90% ı da yabancı bayraklıdır.
    Örnek olması açısından 🙃

• Banned

@Ping-PONG, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

@charon, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

@Ping-PONG b1 b2 vizesi ile para kazanılacak aktiviteler yapılamaz.
    iş için interview'e girersiniz, işe kabul de edilirsiniz ama resmi olarak ofise adımınızı atmak için ya statüyü uygun olarak değiştireceksiniz yada trye geri dönüp ona göre vize alacaksınız.

Yazıyı okumamışsınız sanırım. If no take an action sizin dediğiniz gibi sonuçlanıyor.

Uygulanmıyor derken pozitif kısmının uygulanmadığından bahsetmişsiniz sanırım onu anlıyorum. Çünkü negatif kısmının uygulandığını söylüyorsunuz. Pozitif kısmının uygulandığını söylediğimde negatif kısmının uygulandığını vurguluyorsunuz.

Ben pozitif kısmının uygulanmadığına karşı bir done rica etmiştim aslında. 🙃

Bu arada direkt ak kara diye net bişey yok. Ben eğer istersem ABD de çalışma iznim olmadan para kazanabilirim. Master seafarer ve GOC sertifikalarım var. Miami’ de yabancı bayraklı bir tekne bulup turist vizesiyle çalışabilirim. 90% ı da yabancı bayraklıdır.
    Örnek olması açısından 🙃

Eklemeyi unutmuşum.
    İşi bukur çalışmaya başlar turist vizemin tarihi bitmeden gider mürettebat vizesine başvurur alırım. Bu da benim action ım. Mürettebat vizesi de nonimmigration vizedir bu arada.

Bakın statümü değiştirmeden önce para kazanmaya başlayabileceğimi ispatladım size. Mürettebat vizesine geçmeden önce turist vizesiyle işe başlar paramı kazanırım.

• Arkadaşlar merhaba. Yeri burası mı bilmiyorum ama. Newyork'dan geze geze San Francisco ya gitmeyi düşünüyorum. En iyi ve ekonomik yol hangisidir? Desteğinizi bekliyorum.

• @Ping-PONG hocam bakın yazıda gayet net yazıyor:
    At the same time, the USCIS said that before beginning any new employment, a petition and request for a change of status from B-1 or B-2 to an employment-authorised status must be approved, and the new status must take effect.

sizin dediğiniz durum h1b vizeleri için geçerli genelde.

• @Ping-PONG c1d vizesi olmadan çalışamazsınız.
    gemiye bile almazlar.
    c1d vizesini de abd içinden alamazsınız.

• Banned

@Ping-PONG c1d vizesi olmadan çalışamazsınız.
    gemiye bile almazlar.
    c1d vizesini de abd içinden alamazsınız.

Arkadaşım, sana binlerce olan iş ilanını gösterebilirim.
    Gir yotspot a iş ilanlarına bak,
    Requirements; B1/B2 yazdığını göreceksin.

Hali hazırda çalışan arkadaşlarım var.

Hatta c1 e ihtiyacımda yok. Çünkü ben zabitim ve rotational çalışabilirim. Yılın 6 ayı çalış, 6 ayı tatil ama 12 maaş. 2 içeri 2 dışarı, 3 içeri 3 dışarı veya 10 weeks/ 10 weeks.

Hali hazırda yapılan ve yasal olarak hiçbir sorun teşkil etmeyen bir durum.

Bu sadece bir meslek üzerinden örneklendirmek için bunu anlattım. Her şey o kadar net ve keskin değil anlamında.

Gemi ayrı konu bu arada ve c1d de o yüzden çok detaylı anlatacak efor boşuna olduğu için yarım yamalak yazmamak adına sildim.

• Banned

This post is deleted!

• @Ping-PONG ha siz yatlardan bahsediyorsunuz.
    onlara gereken belgeler farklı evet. Bayrakları abd değil çünkü.

benim bahsettiğim cruise gemisi. 2012den beri içindeyim, c1d olmadan giriş imkansız. B1 ile girdiyseniz sonra statü değiştirilebiliyor gerçi eğer hali hazırda vize varsa(tersi yapılamıyor).

• Banned

@charon

B1 vizesinin ne anaçla nasıl kullanıldığı aşağıda çok net yazıyor.
    Ayrıca bu durumdaki birisi için bırakın göçmen vizesini çalışma iznine bile ihtiyaç yoktur. Eğer b1/b2 nin verdiği sürenin üzerine düzenli olarak çıkılacaksa tekne sahibi tarafından o personele oturma izni alınır. Benim Türkiye’de çalıştığım teknede İngiliz bir arkadaşımız için alındı ve yanımızda çalışıyor hali hazırda. Çalışma izni yok ama oturumu var.
    Bu ABD içinde geçerli bir durum.

Amerikan politikasındaki son zamanlarda görülen sertleşme, ABD sularını ziyaret eden yatları da etkileyecek gibi görünüyor.

ABD'yi ziyaret eden, bir yat üzerinde çalışmak için ihtiyaç duyulan B1 / B2 vizelerini elde edemeyen veya yenileyemeyen charter mürettebat bilgisi yatçılığı tehdit ediyor. Konunun, vize ve ABD'ye yabancı giriş konusundaki ulusal çaptaki zorlaştırmanın bir parçası olduğuna inanılıyor.

Hill Robinson’da üst düzey mürettebat müdürü Esther Delamare; “Mürettebatın, B1 / B2 vizelerini almaktaki güçlüklerle karşılaştığına dair elimizde çok sayıda şikâyet var. Bu nedenle pek çok yatın Abd ve Karayiplerden ayrıldığını biliyoruz. Bazı mürettebata ise, B1/B2 vizelerinde sadece o yat için geçerli vize verildiğini de görüyoruz.” diyor.

Esther Delamare genel bir eğilim olarak, tüm büyükelçiliklerin kuralları daha sıkı hale getirdiğine inanırken, hala B1 / B2 vizesi almaya hak kazanan birkaç mürettebatın olduğunu sözlerine ekliyor.

B1 / B2 vizeleri ziyaretçi vizesi olarak sınıflandırılır. ABD'ye girmek isteyen, Amerika Birleşik Devletleri'nde geçici olarak çalışmak için (vize kategorisi B-1), turizm, eğlence ya da ziyaret için (vize kategorisi B-2) ya da kombinasyonu halinde (B-1 / B-2) 'ifadesi kullanılır.

ABD Dış İşleri Bakanlığının vize işleri ile ilgili bürosunun web sitesinde ayrıca; “Eğer bir yabancı limandan denize açılan ve 29 günden fazla ABD sularında seyreden özel bir yatta çalışacaksanız, B-1 vizesine ihtiyacınız vardır.” denilmekte. Bu nedenle elçilikler, charter yapan yatlar hakkında daha sert bir uygulama yöntemi seçmiş olabilirler.

Endişe verici durum, ABD merkezli Twitter hesabı ile gün yüzüne çıktı ve ilk görünüşte ABD'deki yabancı tüm mürettebatı hedef alıyor. AmexYachtCrew adındaki hesap, aynı zamanda istihdam bürolarına da saldırıda bulundu. “ABD'ye bir B1 / B2 ile girerek sonrasında iş arayan ya da çalışma vizesine başvurma dolandırıcılığı” alınan kararın arkasındaki bir başka neden.

Dahası, hesabı yöneten kişiler konuya kendi bakış açılarından yaklaşıyorlar. Başka bir tweette ise; “En iyi bulunan iş illegal yolla bulunandır, bu yüzden kaptanların da onları bu yöntemle kiralayacaklarını düşünüyoruz.” diyor ve ekliyor; “öncelikle Amerikan vatandaşları tercih edilmeli”.

Eğer gelecekte tüm mürettebat B1/B2 vizesi alamaz ise, pek çok yat rotasından ABD kıyıları çıkartılmak zorunda kalacaktır. Ancak, pek çok başka ihtimal de göz ardı edilmemelidir. Mürettebat bugüne kadar hep B1/B2 vizesi ile yatlarda çalışıyorlardı, ancak bir başka seçenek daha bulunuyor.

“Crewmember (D)” vizesi Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde, deniz araçlarında ve uluslararası uçaklarda çalışacak olan, onların normal çalışması için servis hizmeti verecek olanlar, aynı araçla veya bir başka araçla ülkeyi 29 gün içinde terk etme niyetinde olan her personele verilir. Eğer bir personel Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde bir araçta görev almak üzere geliyorsa “crewmember (D)” vizesine ilave olarak, transit (C-1) vizesi ile birlikte “C-1/D” vizesi alması gerekiyor.

Ancak bu seçenek pek çok durumda, özellikle aylar boyunca marinalarda bağlı duran yatlarda görev yapan personel için sorun çıkartacaktır. 29 gün limiti kolay adapte edilebilecek bir kural değil. Bu nedenle gelecekte yeni kıyılar, yeni ülkeler gündeme gelecektir.

• Banned

@Ping-PONG ha siz yatlardan bahsediyorsunuz.
    onlara gereken belgeler farklı evet. Bayrakları abd değil çünkü.

benim bahsettiğim cruise gemisi. 2012den beri içindeyim, c1d olmadan giriş imkansız. B1 ile girdiyseniz sonra statü değiştirilebiliyor gerçi eğer hali hazırda vize varsa(tersi yapılamıyor).

Anlaşamamışız demekki 🙃

Evet gemilerde ABD bayraklı ise biz Türk’ ler çalışamayız zaten çünkü ehliyetimizi tanımıyorlar.

Bu arada C1D aslında tamamen seyahat amaçlı alınan bir vize. Hiç vizesi olmayan birisi bile geçici olarak ABD sularına giriş yapabilir zaten. Ama gemiden aşağı adımınızı atamazsınız. Sayıyorum ki sizin b1/b2 niz var sizin girişiniz farklı yapılır ve gemi limanda bulunduğu sürece istediğiniz gibi içeride veya gemiden ayrılmak istediniz istediğiniz yere seyahat edebilirsiniz.

B1 vizesinin kapsamı hakkında bilinmeyen bazı konular ve hakkında bilgi sahibi olunmayan bazı meslek/işler mevcut. Benim bildiğim bazıları var mesela ama burada anlatmak işime gelmiyor açıkçası. 😂

• Banned

@charon
    Bu arada sizin ehlyetiniz/mesleğiniz ne acaba?

• @dytmelek harika bir yazı olmuş ellerine sağlık. Resmen oradaki mutluluk enerjini hissettim gülümseyerek okudum yazını 😊😊😊 devamını da sabırsızlıkla bekliyorum 😊😊

• Herkese selam

Başlıktaki tüm entryleri okudum , yaklaşık 4 saatimi aldı 🙂 Katkısı olan herkese teşekkür ederim. Youtube'da aradığım ama kimsenin anlatmak istemediği konulara değinmişsiniz. Eşimle beraber şubat ayında turist vizemizi aldık. İşlerimiz nedeniyle Temmuz ayında Amerika'ya gitmeyi planlıyoruz. Bizim de hikayemiz @denizci10 ve @dytmelek 'le aynı.Yazdıklarını çok dikkatli okudum. Birbirinden çok farklı coğrafyalar ama Houston ve Chicago üzerine araştırmalar yapıyoruz. Kafamdaki çok soruya bu başlıkta cevap buldum, gerçekten katkı sağlayan herkese teşekkür ederim. Burayı takip etmeye devam edeceğim , sevgiler.

• @Ping-PONG hocam yanlışsınız. Eğer ki gemi abdye yanaşacaksa, personelin hepsinde c1d olması zorunludur. Arkadaşımı avrupaya yolladılar bunun yüzünden.
    Gemi ilk abd limanına vardığında bütün personel indiriliyor ve crewmember's landing permit veriliyor 1e 1 interview ile.

ABD bayraklı gemilerde ise yabancılar çalışıyor benim bildiğim(Norwegian cruise line'da var 1 tane abd bayraklı gemi) lakin abdnin işçi kanunları farklı olduğu için maaşlar vs. tamamen farklı.
    Genelde zaten cruise gemileri bahama bayraklıdır.

C1D tamamen gemide çalışmak isteyene veriliyor. Hatta yeni bir kural var covidden sonra çıktı, kişi c1d ile ilk kez abdye geldiyse(ilk kontratıysa), abdde gemiden inemiyor. Lakin daha sonraki gelişlerde kafanıza göre inebilirsiniz.
    B1'in bu konuda bir avantajı yok açıkçası. Gemiden inince c1d ile verilen crewmember's landing permit gösteriliyor. Geçen gemiden ayrıldığımda bu yazdığınızı polise sordum(c1d ile indik, eve gidicez ama 1 2 hafta kalip disneyland görebilirmiyiz vıdı vıdı), kendisi ülkeden ayrıl, b1 ile gel dedi.

Yeterliliğim yok(kamarot diye aldık gerçi), mücevher mağazasında müdürüm.

• Banned

@Ping-PONG hocam yanlışsınız. Eğer ki gemi abdye yanaşacaksa, personelin hepsinde c1d olması zorunludur. Arkadaşımı avrupaya yolladılar bunun yüzünden.
    Gemi ilk abd limanına vardığında bütün personel indiriliyor ve crewmember's landing permit veriliyor 1e 1 interview ile.

ABD bayraklı gemilerde ise yabancılar çalışıyor benim bildiğim(Norwegian cruise line'da var 1 tane abd bayraklı gemi) lakin abdnin işçi kanunları farklı olduğu için maaşlar vs. tamamen farklı.
    Genelde zaten cruise gemileri bahama bayraklıdır.

C1D tamamen gemide çalışmak isteyene veriliyor. Hatta yeni bir kural var covidden sonra çıktı, kişi c1d ile ilk kez abdye geldiyse(ilk kontratıysa), abdde gemiden inemiyor. Lakin daha sonraki gelişlerde kafanıza göre inebilirsiniz.
    B1'in bu konuda bir avantajı yok açıkçası. Gemiden inince c1d ile verilen crewmember's landing permit gösteriliyor. Geçen gemiden ayrıldığımda bu yazdığınızı polise sordum(c1d ile indik, eve gidicez ama 1 2 hafta kalip disneyland görebilirmiyiz vıdı vıdı), kendisi ülkeden ayrıl, b1 ile gel dedi.

Yeterliliğim yok(kamarot diye aldık gerçi), mücevher mağazasında müdürüm.

Doğrudur. Avrupada vizesiz giriş yapabiliyorsunuz. ABD’ de olmayabilir ama min değilim. Gemi sektöründe çalışmadım çünkü.

Yat sektöründe zaten B1 ile ülkeye girdiğiniz için sorun olmuyor.

ABD düşüncesinden önce bende cruise a ETO olarak çıkmayı planlıyordum. Çok zaman geçti üstünden unuttum bir çok bilgiyi.

• @Ping-PONG valla avrupaya da vizesiz giremiyoruz 🤣
    Sadece Malta Ve norvec vizesiz,onda da port agenttan yazik almak gerek Ve direk ucus olmasi lazim.
    Embarkation icin Schengen gerekiyor, disembarkationda da limanda transit vize veriyorlar 3 gunluk.

• Banned

@Ping-PONG valla avrupaya da vizesiz giremiyoruz 🤣
    Sadece Malta Ve norvec vizesiz,onda da port agenttan yazik almak gerek Ve direk ucus olmasi lazim.
    Embarkation icin Schengen gerekiyor, disembarkationda da limanda transit vize veriyorlar 3 gunluk.

Kötüymüş o 😂
    Bizde “yatta” vizesiz girilebiliyor.

• Arkadaşlar merhaba,
    5 Nisanda New Jrsey'de olacağım. 1 aylık araba kiralamak istiyorum. Turo'yu daha önce kullanan var mı aramızda? tavsiye edermisiniz veya önereceğiniz başka bir yer var mı? Teşekkürler

• Bende ilave olarak şunu sorsam Turo'yu örneğin Atlanta'dan alıp başka bir eyalette Florida da mesela teslim edebiliyor muyuz?

• @AE123, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

Bende ilave olarak şunu sorsam Turo'yu örneğin Atlanta'dan alıp başka bir eyalette Florida da mesela teslim edebiliyor muyuz?

Hayır. Turo şahsın şahsa kiraladığı bir sistemdir. Airbnb gibi. Aracı sahibine teslim etmelisiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

111

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |