Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

• @Adımarabacı gayet doğru. Uzun süreli sözleşme yapmak bu adam kalacak intent'i yaratir.
    Arabaya katılmıyorum. Turist vizesiyle ehliyet almıştım ben. Trye geri döndüm, ds160a ehliyeti yazdım, yine vize aldım 🙂

• Sonunda bende tarihi ve yeri kesinleştirdim ve inşallah 5 Nisanda New York'ta olacağım. Bu sefer çok uzun kalmayacağım ama bir daha sefer için ön hazırlık olacak inşallah. Amerika içinde biraz dolaşmayı da istiyorum. Forumdan mümkün olan arkadaşlarla görüşöek isterim.

• ⭐⭐⭐⭐

@Adımarabacı vallahi benim arkadaşlarım var 1 yıllık ev kira kontratı yaptı, turist vizesiyle gelir gelmez araba aldı krediyle geçen ay E2 statüsü aldılar şimdi de GreenCard a başvurdular. bu sadece 1 kişi için verdiğim örnek. Benim bu şekilde onlarca E2 li arkadaşım var. Bilmiyorum bu bilgiyi kim verdi nerden verdi ama sorun yaşamadılar çok şükür. Ama tavsiyeniz için yine de teşekkür ederim.

• ABD içerisinde E-2 statü değişikliği yaptığınızda zaten ülkeye giriş çıkış yapamadığınız için otomatik olarak uzun süreli konaklama ihtiyacı ortaya çıkıyor. Uzun vadeli konut kiralama hususu, ABD'de şirket kurup Türkiye'den başvuru yapacaklar için bir değerlendirme kriteri olabilir; ama ABD içerisinden yapılacak başvurularda çok da dikkate alınacağını sanmıyorum.

• @denizci10 bize bu bilgiyi çok bildiğimiz bir avukat verdi, o sebeple söylemek istedim. Bahtsız insanlar statüsü vardır ya, herkes alır bize geldi mi olmaz diyelim o zaman. Nasip olayı vardır ya 🙄😁

• ⭐⭐

@dytmelek, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

@mexido, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

Bekar gelmenin hem avantaji hem dezavantajini yasiyorum. Maddi anlamda evet daha az maliyet fakat manevi olarak esin ve cocugun ozlemini yavas yavas cekmeye basliyorsunuz. 1 ayi geri de biraktim. Ev hala ne yazikki bulamadik. Biran once ev tutup esim ve kucuk kizimi yanima almak istiyorum. Kredi skorumuz haliyle yok pesinat verelim 3-4 ay oyle tutariz dedik fakat oda fayda etmedi suana kadar. 2k kira bulmak ayri bir yokluk birde studio daire kiralayamiyoruz California yasalarina gore 2kisiden fazlasini kabul etmiyor ev sahibi. Sayisini hatirlamiyorum fakat kime yazdiysam ayni seyi soyluyorlar. Mecburen 1+1 onda da dedigim gibj 2k kredi skorsuz cok zor. 2500$ en az gozden cikarmak ve uzerine cikmak gerekiyor. Tek kisi aileyi gecindirmek zor gozukuyor Los Angeles da. Eslerin ikisi de calismali. Tabi bu yaptiginiz isle de alakali. Iyi bir kazanciniz varsa tek kisinin calismasida yeterli.
    Havasi iyi dedik geldigimden beri soguk ve yagmurlu 🙂 daha LA havasini tam manasiyla alamadik sansima bu yil LA de havalar kotu.
    Bakalim daha burdayiz guzel gunler guzel havalar da goruruz ins.

Bence de Amerika’ya ilk gidişte en büyük problem özellikle bazı şehirlerde ev bulmanın zor olması. Bizim de en büyük korkumuz buydu ama Houston’da olan arkadaşlar bu konuda bizi rahatlattı. Floridada nasıl diye birleriyle detaylı konuşamadık ama sanırım burada tanıdık emlakçı ve 6 ay peşin ödeme vb yöntemlerle bulunabiliyor.
    LA biraz pahalı ve ev bulmak daha zor peki kazançlar buna değer mi sizce?
    Bir diğer konu da havalar sanırım heryerde soğuk Houstondaki arkadaş da soğuk hava dedi, ben de 2 gündür Miami’de dışarıda üşüyorum üzerimde sweat olmasına rağmen 😅
    Umarım zamanla bahsettiğiniz sıkıntılar azalır ve eşiniz ve kızınıza kavuşursunuz, bahsettikleriniz arasında bence en zoru bu olmalı😢

Florida’da havalar cok enteresan gidiyor. Ocak ayinca 1 hafta boyunca gece gunduz donduk. Nerdeyse nisan oldu bu aralar yanmamiz gerekiyordu. Gunduz disari cikip usuyoruz 😀 annem yeni geldi Ankarayla ayni bura diyor 😅

• ⭐⭐

@dytmelek, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

@MySea, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

@dytmelek Evet dogru, biz de ilk girimizi Miami'den yapmistik. Bir gece Miami'de otelde kaldiktan sonra Greyhound otobus ile Sarasota'ya gecmistik. Umarim hersey istediginiz gibi olur! 🙂

Bu yaz Florida'ya tatile gitmeyi planliyoruz ailecek. Hala oralarda olursaniz, tanisma imkanimiz olur belki de 🙂

Çok teşekkürler iyi dilekleriniz için🙏🏻 Biz de 2 gece airbnbde kalıp diğer şehirlere gideceğiz sarasota da listemizde 👍🏻
    Biz birkaç eyalet şehir gezip son kararımızı vereceğiz, floridada kalırsak çok isterim tanışmayı👍🏻 Görüşmek üzere diyelim o zaman 🙏🏻🙏🏻

Fort myers’a gelecek olursaniz haber verin. Zamanlamayi ayarlayabilirsek goruselim 👌

• @goodluck çok güzel yerde yaşıyorsunuz🙂👍🏻

• ⭐⭐

@Bolubeyi, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

@goodluck çok güzel yerde yaşıyorsunuz🙂👍🏻

Fort Myers ve Cape Coral pek populer degil Turkler arasinda.

• ⭐⭐⭐⭐

@goodluck vallahi paramız olsa öyle popüler olur ki. 😂 😂

• ⭐⭐

@denizci10, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

@goodluck vallahi paramız olsa öyle popüler olur ki. 😂 😂

3 yil once parasi olmayan icinde iyi bi sehirdi ama gene de populer degildi 😁 Covid’den sonra goc akinina ugradi. Trafik kalabaliklasti. Surekli yeni ev yapiliyor.

• ⭐⭐⭐⭐

@goodluck haklısın hocam. Türkler için de para olsa gelinebilecek bir yer aslında ama olay tamamen duygusal maalesef. 💵 💲 💰 🤑 💸

• ⭐⭐⭐

@denizci10 bizde çok duygusal insanlar olduğumuzdan bu kadar duygusallığa gelemiyoruz 😃

• ⭐⭐

@denizci10, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

@goodluck haklısın hocam. Türkler için de para olsa gelinebilecek bir yer aslında ama olay tamamen duygusal maalesef. 💵 💲 💰 🤑 💸

Su an oyle bir hal aldiki faizler dusukken mortgage ile ucuza alip su an oturdugum evi kendime kiralayip oturmaya kalksam kirayi oderken zorlanabilirim. O zamanlar cok soyluyordum evler cok ucuz ruya gibi evleri alip oturabilirsiniz diye ama herkese boca raton miami orlando tampa gibi pahali sehirler daha cazip geliyordu ve gene pahaliydi. Aslinda paramiz yokken bile pahali yerleri seviyoruz biz 😀

• ⭐⭐⭐

Merhaba arkadaşlar kaç gündür yazacak oluyorum ama koşturmacadan ve yorgunluktan fırsat bulup foruma bile giremedim. Zaten uyku düzeni desen allak bullaktı yeni yeni düzene giriyor 😂
    Neyse konuya dönecek olursak öncelikle bizim Amerika hayallerimizin nasıl başladığını anlatmak sonra da bu güne kadar neler yaptığımızı ve ne durumda olduğumuzu anlatacağım. Bu yüzden biraz uzun olabilir şimdiden kusuruma bakmayın😅
    Ben yıllardır hep Amerika’da ya da bir Avrupa ülkesinde yaşama düşüncesi içindeydim, hatta bir ara Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye gitmeyi baya araştırdım ama eşim İngiltere’ye hiç sıcak bakmadı Amerika için de pek hevesli görünmüyordu. Sonra nasıl olduysa 2021 yazında bana whatsaptan Florida’daki satılık ev ilanlarını göndermeye başladı, ne güzel evler ne kadar uygun fiyatlar diyerek😂Tabi ben şaşırdım ama bir yandan da çok da üstüne gitmeden sordum hayırdır diye😅 Ne güzel olur oralarda yaşasak diye cevap verince hemen ikna çalışmalarına başladım 😂 Beraber evrelere, oradaki yaşamla ilgili videolara başladık. O sırada forumu keşfettim ve üye olup bürün konuları baştan okumaya başladım. Okudukça araştırdıkça oradaki yaşama daha da ısındık ve mutlaka gitmeliyiz demeye başladık. Ekim ayında DV2023 çekilişine başvurduk ve her ilk başvuran gibi kesin bize çıkacak havalarına girdik 😂 Forumu okurken birgün @denizci10 Orçun kardeşimin imzasına denk geldim çekilişe katılmış, olmamış ama bundan sonra ‘Taktik maktik yok, BAM BAM BAM’ mottosuna bayıldım ve eşimle çekiliş olmazsa mutlaka başka yol deneyelim diye başka şeyler de araştırmaya başladık. Bu aramalar sonucunda E2 vizesini öğrendik ve bize uyabileceğini düşündük ve başka E2 düşünenlerin grubuna dahil olduk. Oradan da çok güzel bilgiler ve çok çok güzel arkadaşlıklar edindik. Hala çoğuyla görüşüyoruz hatta bizden önce gelmiş olan arkadaşlarla da burada görüşüyoruz ve görüşmeye devam edeceğiz, buradan hepsine teşekkür ediyorum🙏🏻

Araştırmalarımız devam ederken E2 için turist vizesinin çok gerekli olduğunu öğrendik ama ben vize başvurusu için illa greencard çekilişinin sonuçlanmasını bekleyelim istedim. Ne de olsa kesin bize çıkacaktı 😂😂😂 Tabi mayısta hüsrana uğrayıp yine Orçunun sözünün etkisiyle hemen E2 planlarını hızlandırmaya karar verdik. 1 haftalık moral bozukluğunun ardından vize başvurusunda bulunduk. Önce Mart2023e sonra öne çekerek Aralık 2022 ve sonra da Ağustos ayına randevu bulabildik ve vizemiz onaylanır onaylanmaz evimizi satışa koyduk. Şubat başında evimiz satılınca da hemen hazırlıklarımızı hızlandık. İlk planımız Houston’a gitmekti ama Floridadan girişlerin daha kolay olacağını düşündüğümüz için Thy den 4 kişilik 15 Mart tarihine Adana-Miami bileti aldık. Özellikle dönüş biletini kesintisiz iade olan en yüksek fiyatlı olandan aldık iptal ettiğimizde kesinti olmasın diye ama şu anda Thy iade yapmakta zorluk çıkarıyor. Konuyla ilgili avukatımıza talimat verdik bakalım sonuç ne olacak duruma göre sonucu yazarım. Bizim yöntemimizle Amerika’ya geleceklere tavsiyem gidiş dönüş biletini ayrı ayrı, dönüşü de kesintisiz iade şeklinde almanız olacaktır.

Evimiz satıldıktan sonraki 40 günlük süre bizim için tam bir koşturmaca haline geldi. Evimizi eşyalı sattığımız için eşya satışından kurtulmuştuk ama kişisel eşyalarımız ve götürmeyi istediğimiz eşyaları ayırmak paketlemek bile günlerimizi aldı inanılmaz yorulduk. Onlar dışında işyerlerimizden ücretsiz izin aldık, hepimiz için detaylı sağlık muayenelerini yaptırdık, uzun süreceği için erkenden diş tedavilerine başladık bir de ben 5 numara miyop olan gözlerimi lazer operasyon yaptırdım. Çocukların aşı kartlarını, okuldan alınan öğrenci belgelerini alıp İngilizceye çevirttik. Diploma, işyerinden alınan görev yazıları, Formül A denilen doğum belgeleri gibi ihtiyaç duyacağımız bütün evrakları temin edip tercüme ettirdik bazılarını da apostil yaptırdık. Bir de Mr, tomografi vb çekimlerin görüntülerini CD ye aktardık bütün bu evrakları Dhl ile gönderdik. Diğer büyük eşyalarımızı Orçunun da bahsettiği kargo firmasına gönderdik, yerleştiğimiz zaman adresi vereceğiz onlar da gelecek 🙏🏻

Yanımıza 4 büyük, 3 orta boy valiz ve 3 de sırt çantası aldık. Valizlerden 1 tanesi 27 kg civarı geldi ama bir valizimiz eksik olduğu için görevli insiyatif kullandı uyararak ücret istemeden kabul etti. daha öncesinde koltuk seçimi yapmamıştık, otomatik olarak 1 çocuk 1 ebeveyn olacak şekilde dağıtmışlar, İstanbul uçağı dolu olduğu için onu değiştiremedik ama Adana’dan Miami uçuşunu da planladık, arka taraflardan sol 3lü ve orta 3lünün bizim yanımızda olanına olacak şekilde 4 kişilik yer ayarladık. Yoksa eşimle çok uzak yerlerde olacaktık, sağolsun görevli yardımcı oldu. Arka taraflardan olması lavaboya yakın olması açısından bizim hoşumuza gitti. Koltuklar gayet rahat ve genişti, çocuklar da biz de hiç sıkıntı yaşamadık. Yemekler ve diğer hizmetler de güzeldi, çocuklara hediye paketi vermişlerdi içinden çıkan oyuncakla oynadılar, tvden film izlediler beni hiç yormadılar.
    Yaklaşık 12buçuk saat sonra akşam saatlerinde iniş yaptık o dakikadan sonra girerken sıkıntı yaşar mıyız diye çok gergindik. Normalde Abd vatandaşları ayrı bir sıradan alınıyordu ama orada sıra az olunca bizi de vatandaşların sırasına aldılar çok hızlı ilerledik. Bize sıra gelince görevli neden geldiğimizi ve yanımızda ne kadar para olduğunu sordu, biz de turistik ve 10bin dolar dedik. Başka birşey sormadan damgaları bastı ve gönderdi. Bu kadar kolay olacağını asla düşünmemiştim o saniyeden sonra inanılmaz rahatladık 😅 Yarım saat kadar sonra valizleri beklerken i94 formunu kontrol ettik 6 ay izin vermiş inanılmaz sevindik🤩
    Valizlerimizi çok beklemeden aldık, birinin kulpunda birinin tekerinde hasar var diğerleri sağlam neyseki. Valizleri aldıktan sonra Turodan 7 koltuklu bir araç kiralamıştık ve sahibi otoparka bırakmıştı o araca gittik. Eşimin interneti açıktı onunla navigasyon kullanarak airbnb evine gittik. Gayet güzel temiz bir evdi, yolda da az uyuduğumuz için hemen uyuduk. Sabah 5 gibi hem çocuklar hem biz uyandık sonra da uyuyamadık😅
    Amerika’nın ilk güzelliğini sabah yaşamış olduk 😬Sabah saatlerine doğru kızlar acıktı, uber eatsten yemek siparişi verdik, eşim kapıdan aldı sipariş bir geldi farklı bişey😅 hemen getiren kişiyle iletişim kurmaya çalıştırı ama ulaşamadı, sonra uber eatse yazdı onlar da hemen para iadesi yaptılar ve yemek sizde kalsın dediler 😅 asla alışık olmadığımız şeyler tabi inanamadık😂 Emin olunca paketi açtık kahvaltılık güzel birşeyler çıktı 😬
    Neyse yemekten sonra At&t ye gittik eşimle kendime faturalı birer tane hat aldık, aylık 75 dolara herşey limitsiz, 50gb hotspot kotalı bir paket aldık. Amerika’da bir banka hesabı açınca 10 dolar daha düşeceğini söylediler. Faturalı hat alamayacağımızı sanıyorduk ama görevli burada yaşayacaksanız faturalı alabilirsiniz dedi, 3 ay sonra da taksitle telefon alabileceğimizi söyledi. Şimdilik sıkıntısız çalışıyor. Aynı gün Bofaya gidip Teb hesabımızdan günlük 600 dolar olacak şekilde para çektik. Onun limitini artırmaya çalıştık ama henüz başaramadık.
    Bu arada geldiğimden beri turkcell hattım mesaj alıyordu ama aramalara kapalı görünüyordu onun için de eşimin telefonundan Wi-Fi araması ile Turkcell’i aradım onlar yeniden bir ayar yaptılar telefon 5 dakika kapalı kaldı ve sonrasında normale döndü.
    Biz Miami’de 2 gece kaldık ilk gün yorgun olduğumuz için hat alma ve para çekme işi dışında bişey yapamadık. 2. gün ise Miami’de gezdik gerçekten çok güzel bir şehir ve o kadar güzel bir enerjisi var ki biz de sürekli mutlu ve huzurlu hissediyoruz. Hele Bayside Marketplace diye bir yere gittik oradaki insanlar o kadar eğleniyordu ki biz de istemsizce danslara eşlik ettik gerçekten çok eğlendim o gün. Dönüşte bir İtalyan pizzacısının yanından geçerken 2 tane Türkçe konuşan garson gördük, biriyle konuştuk o da turist gelip evlilik yoluyla burada kalmış ve hayatından çok memnunmuş. Öğleden sonra da Miami beach taraflarına gittik oralar da çok güzeldi ama sonuçta Miami çocuklarla yaşamak isteyeceğim bir şehir değil.
    Miamiden ayrılmadan önce Budgettan 1 haftalık araç kiraladık, ama hem araç 7 koltuklu olduğu için hem de teslim yeri Georgia olduğu için 1 hafta için 1058 dolar ödedik. Bir an önce araba almayı planlıyoruz 😅😅 Bu arada Miami havaalanından Car Rental Centerların bulunduğu yere gitmek istiyorsanız ücretsiz Mia Mover diye tren gibi bir shutle hizmeti var ondan faydalanabilirsiniz.
    Miamiden Parkland a geçtik orada bir arkadaşımızda kaldık. İlk kez yüzyüze görüşmemize rağmen sağolsunlar bizi çok güzel misafir ettiler bildiklerini anlattılar, çocuklarımız da yaşıttı çok anlaştılar. Okul puanı çok yüksek nezih bir bölge ama kiralar da bir o kadar yüksek olduğu için ilk aşamada o bölgenin bize uygun olmadığını düşündük ama yine de onlara yakın olmayı çok isteriz🙏🏻 Ertesi gün Boca Ratona geçtik orada da tır işiyle E2 almış başka bir aile ile görüştük, evlerinde klasik Türk kahvaltısı yaptık😍 Onlar da bizi güzel misafir ettiler sağolsunlar. Boca ratonu çok beğendik ama orada da okullar iyi olduğu için kiralar yine yüksek ama kiralarken ssn ya da kredi skoru çok sıkıntı olmuyormuş anladığım kadarıyla.
    Arkadaşlarla görüştükten sonra Boca Ratonu biraz gezip Sarasotaya gittik orada da @EmreATA ile görüştük sağolsun çok güzel vakit geçirdik onlarla da, özellikle hiç bilmediğimiz konularla ilgili fikrimiz oldu çok teşekkür ederim 🙏🏻 Sarasotayı da sevdik yaşanılası bir yer bence 👍🏻 O gün Sarasotadan sonra Tampaya geçecek ve @Rhonster a fotoğraf atacaktık ama geç saate kaldığımız için doğrudan Orlandoya otelimize geçtik.
    Orlandoda çocuklarımız için 2 günlük tema park turu planlamıştık. İlk gün Universal Studios a gittik ve gerçekten harikaydı erkenden gidip kapanışa kadar kalmamıza rağmen hala gidemediğimiz yerler kaldı.
    2. Gün ise Seaworlde biraz eşimin zoruyla da olda gittik. Universal kadar kalabalık olmasa da burası da güzel planlanmış bir tema parktı. Beni hayvan gösterileri ve doğal yaşamlarında olmayan hayvanlar biraz etkilediği için içim biraz buruktu. Yine de çocuklar çok eğlendi.
    Bu sabah ise otelden ayrıldık ve Atlanta üzerinden Cumminge doğru yola çıktık. Orada da bir arkadaşımızla görüşeceğiz. Orasıyla ile ilgili düşüncelerimi daha sonra yazarım.
    Beni buraya geldiğim günden beri en çok etkileyen şeylerden birincisi insanlar çok saygılı, güleryüzlü ve mutlu. Markette, petrolde, trafikte nerde olursa olsun herkes sakin ve huzurlu. Uzun zamandır unuttuğumuz ve özlediğimiz bir şey olduğu için gözlerim doluyor her insani davranışta. Bir diğeri de kimse kimseye karışmıyor, kafasına göre eğleniyor ve bence bu bulaşıcı. Geldiğim günden beri daha sakin daha huzurlu hissediyorum umarım bu geçici değildir. Tabiki sorunlar olabilir, kötü insanlara denk gelebiliriz ama şimdilik herşey yolunda. Umarım en az az hasarla atlatırız bu geçişi 🙏🏻🙏🏻 Buraya kadar okuduysanız ayrıca teşekkür ederim, çenem düşünce biraz zor toparlıyorum 😂😂

• @dytmelek Selamlar GC çıkarsa Atlanta Cumming ve civarına yerleşmek istiyorum. Oradaki izlenimlerinizi detaylı paylaşırsanız çok sevinirim…

• ⭐⭐

@dytmelek keyifle okudum inşallah bütün planlarınız beklediginizden daha güzel ve iyi olur yeni paylasimlarinizi merakla bekliyorum. Yeni hayatinizda mutluluklar 🎉🎊

• @dytmelek insta storylerinizden takip ettim sizi, harikasınız.. Umarım herşey gönlünüzce olur. Biz de e2 düşündüğümüz için merakla takipteyim.

• ⭐⭐⭐

@cagripiskin, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

@dytmelek Selamlar GC çıkarsa Atlanta Cumming ve civarına yerleşmek istiyorum. Oradaki izlenimlerinizi detaylı paylaşırsanız çok sevinirim…

Tamamdır bugün akşama varırız diye düşünüyorum, arkadaş çok beğeniyor orayı ben de izlenimlerimi yazarım 👍🏻

• ⭐⭐⭐

@Emrah-Borazan, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

@dytmelek keyifle okudum inşallah bütün planlarınız beklediginizden daha güzel ve iyi olur yeni paylasimlarinizi merakla bekliyorum. Yeni hayatinizda mutluluklar 🎉🎊

Amiin hepimizin dileklerinin, hayallerin gerçekleşmesini diliyorum 🙏🏻🙏🏻

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

109

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.2k

| | | |