Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @frozen selamlar, pasaport yenileme işini doktor randevusu almadan once mi yaptınız, yani doktor randevusunu hangi pasaportlarla aldınız? kolay gelsin iyi günler...

• @cnpist, içinde söyledi: DV2019 Mulakat Deneyimleri

@lilsam, içinde söyledi: DV2019 Mulakat Deneyimleri

@cnpist Teşekkür ederim dostum. Adres bilgisi verirken adreste ikamet eden kişi olarak arkadaşın adını vermiştim. Buna rağmen girişte bir değişiklik yapmamı önerir misiniz? Posta benim adıma gitse arkadaş almak istese vermezler mi?

posta sizin adınıza olursa postacının bırakmama ihtimali var, daha önceki postlardan hatırlıyorum. gelen postada sizin adınız olacak ama atıyorum "c/o Mehmet Ungan" olarak arkadasınızın ibaresini adrese eklediğiniz zaman adreste kayıtlı olan kişinin almasına izin vermiş oluyorsunuz. resmi evrak olduğu için postacılar daha dikkatli davranacaklardır. form doldurur iken adresi nasıl yazdınız, sadece sizin adınız soyadınız ve adres bilgisi olarak mı yoksa doldurduğunuz formda arkadaşınızın adını da yazdınız mı ?

DS260 formunun ilgili bölümünde "Name of person currently living at address" kısmında arkadaşımın adı yazılı. Postadan pasaportlarla gelen zarfların üzerindeki bilgilendirme evrağında da adresle beraber arkadaşın ismini yazmışlar.
    Daha önce bu şekilde kayıt yapmış arkadaşların evrak tesliminde sorun yaşandı mı merak ediyorum..

• @arkben Merhabalar, evet önce pasaport yenileme işlemini hallettik daha sonra doktor randevusu ve AİS kayıdımızı yaptık.

• @Emre2019 tebrik ederim. Ama suyu fena bulandırdın. Konsolosluğun kullandığı referans şöyle. “By regulation, registrants are not required to include spouses and children who are already U.S. citizens or Lawful Permanent Residents (LPRs) on the entry. A failure to include on the entry spouses and children who are in fact U.S. citizens or LPRs cannot be used as grounds for denial.”
    Ds260 formuna eklemeniz bir şey değiştirmiyor, sadece böyle de bir arkadaş var diyorsunuz, bizimle vize alacak demiyorsunuz, yani applicant olarak eklemedik. BritSimon bizim yaptiğimiz şekilde doldurulması gerektiğini söylüyor. @crazycells de aynısını teyit ediyor. Sen belediyeyi karıştırdın işin içine anlamdım😋. Sana yeni hayatında başarılar.

• Herkese Merhaba,

Bugün itibariyle vize mülakatını tamamladım. Uzun ve sıkıcı bekleyiş son ana kadar devam etti. 8:30 randevusu için, 8:15’de sıraya aldılar, 8:20’de içerideydim.

Girişte sorun yaşamamak adına tüm elektronik cihaz, sıvı, metal eşyaları yanınıza almayın. Ben evraklarım dışında araba anahtarı ve cüzdanımla girdim.

Sıra numarası verildi ve bekleme alanının sonunda duvara yakın kısımda oturup beklemem söyledi. Yaklaşık 40dk beklemenin ardından 2dk içinde evrakları teslim ettim. Bazı insanların evrak teslimi çok uzun sürdü gözlemlerime göre. Nedenini bilmiyorum. Evrak teslim işlemi, bekleme alanının sonunda soldaki koridorda gerçekleşiyor. (10’lu numaraya sahip bankolar)

Yaklaşık bir 45dk beklemeden sonra vezneye para yatırma sırası geldi. (7 numaralı gişe, zaten Cashier diye yazıyor). Nakit 340 usd verdim, 10 dolar üzerini verdiler ve ödeme belgesini dosyama koydular. Dosya onlarda kalıyor.

Yaklaşık 20-25dk beklemenin ardından yine evrak teslim gişesinin orada 10’lu numaralardan birinde numaram işaret edildi. Genelde interview için 5-6 numaralı gişelerde işlem yapılıyordu ben orada beklerken diğer tarafta belirdi numaram.

Ve sakallı abi beni bekliyordu 🙂 Güzel bir günaydın ve hoşgeldin ile karşıladı. İngilizce konuşabilir misin dedi, denerim diyip gülümsedim, o da deneyelim o zaman dedi ve gülümsedi. İngilizce olarak, gerçeği söyleceğine sağ elini kaldırım yemin eder misin? dedi, ben de sağ elimi kaldırıp “I swear” dedim böylece o faslı geçtik.

Ne iş yaptığımı sordu, yazılım mühendisi olduğumu söyleyince, hangi dilde yazıyorsun dedi. Java ve C# ihtiyaca göre değişiyor dedim, güzel diyerek tebessüm etti.

Hangi okuldan mezun olduğumu sordu, söyledim. Master diplomamın e-devlet çıktısını vermiştim evrak tesliminde. Dilerse diplomanın aslının yanımda olduğunu söyledim gerek yok kırışmasın büyükmüş, konsolos bey’e verirsiniz dedi. Görüşmede konsolos sormadı diploma aslını.

Daha önce ABD’ye dip gitmediğimi sordu. gitmediğimi ilettim.

Avrupa’da hangi ülkelere gittiğimi sordu. Sanırım pasaportumda giriş çıkışları doğrulamak amacıyla sordu bunu. İlk başta anlam veremedim, yanlış mı anladım diyerek tekrar etmesini rica ettim. Fransa’ya, ingiltere’ye falan gittin mi dedi? Pasaportumda ki geçmiş tarihli vizeleri teyit etmek istediğini o zaman anladım ve vize olan ülkeleri sayarak gittiğimi söyledim.

Nerede yaşıyorsun istanbul mu diye sordu, hayır ankara’da dedim. Yalnız mı ailenle mi diye sordu, yalnız yaşadığımı söyledim.

Nereye gitmeyi planlıyorsun diye sordu. Ben de arkadaşımın adresini vermiştim, şimdilik oregon görünüyor, iş durumuna göre değişir tabi dedim. Haklısın dedi.

Mali evraklara baktı ve hesapta ne kadar var göremedim dedi. Bendeki kopyasını kontrol ederek miktarı söyledim. Tamam dedi. Araç ruhsatımı ve değerini gösterir belgeyi de eklediğimi söyledim. Bende, gördüm sorun yok dedi güldü.

Son olarak, ds-260 formunda belirttiğim adresin değişmesi için adresin yazılı olduğu kapıdı verdiğimi, gerekli güncellemeyi yapıp yapmadığını sordum. Kağıdı kontrol etti ve sorun yok dedi.

Son cümle olarak, tebrik ederim, vizenizi onayladım (congratulations, i issued your visa) diyerek, cumaya kadar Belirttiğim PTT şubesine pasaportumun gönderileceğimi söyledi. Teşekkür ettim ve ayrıldım.

Halâ içimde “bir şeyler ters gitmiş olabilir mi?” korkusu var içimde. Pasaport gelene kadar sürecek sanırım.

Süreci yaşayan, uzun bekleyen herkese kolaylıklar diliyorum. Umarım herkesin beklediğine değer.

Bu süreçte bilgi ve tecrübeleri ile destek olan herkese çok teşekkürler. Özellikle, @crazycells @semavi @mhepekiz @ayvalik10 a teşekkür ediyorum.

Sevgiler.

• @coder hayırlı olsun yeni hayatınızda başarılar.
    Siz vize görüşmesinde yaşadıklarınızı yazdığınızda sanki ben görüşüyormuşum gibi kalbim yerinden çıkacakmış gibi hızlanıyor. Allah kısmet ederde bizde görüşmeye gidersek ben kesin kalpten giderim orda o heyecanı bünyem kaldırmaz herhalde 😁

• @coder çok güzel yazmışsın. Eminim herşey yolunda gitmiştir ve vize basılı pasaportunu en kısa zamanda alırsın. Bundan sonraki hayatında başarılar.

• ⭐⭐ Banned

Merhaba. Amerikada yasanacak yer daha belirli degil. Saglık raporu başvuru ekranında zorunlu adres istiyor. Mecburen bir adres malesef giremiyorum. Adres şehir n-a yazıp şehri eyaleti sallayımmı

• ⭐⭐

@Calibraturbo DS260 a yazdığınız adresi yazacaksınız.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@coder çok çok çok kocaman alkış hayırlı olsun. Gerçekten de uzun sıkntı uzun bir yolculuk hah şimdi keyif yapma zamanı acaba ne zaman gideyim kimseye bağlı değilsin sadece sen kendinle başbaşasın. Gideceğin arkadaşının adresi var elinde iş başvurusunu bu adres üzerinden yapman sana olumlu yaklaşırlar kanımca. Çünkü Türkiye de ki gibi değil orada iş başvuruları. Burada eş dost tanıdık yada başvurudan 3-5 gün sonra insana kaynaklarını ararsın ne oldu bizim iş diye soruyon orada hiç bir kimseye ulaşamıyorsun. İş başvuru deneyimi olanların yazdıklarına göre yazıyorum ki en büyük 2 tane canlı örnek var birincisi Türkiye de mesleği ile ilgili olarak almadığı sertifikası yok ama ocaktan beri haber bekliyoruz cümbür cemaat @redsat2000 diğer kişide google Türkiye eğitmeni türkiye sorumlusu olacaksın taşıdığı yükü düşün onun başvurusunu şirketin genel merkezi bile daha yeni işleme aldı onuda cümbür cemaat bekliyoruz @mhepekiz

• ⭐⭐ Banned

hocam işin vahimi ds 260 a da sallama bir adres yazdım
    babam ne de olsa gitmez diye

• @ayvalik10 @Mrbye @tekirlimon iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

İş bulma sürecini, linkedin ve indeed üzerinden başlatacağım. zaten daha önceden başvurmadığım halde bazı görüşme talepleri geliyordu. Gitmeden aklımdakine uygun bir iş bulabilirim diye düşünüyorum. Bulamazsam da gittikten sonra bakacağız. Austin, TX bölgesine yerleşmeyi düşünüyorum. Kötü ihtimalle yerleştikten sonra artık bir şeyler bulurum diye düşünüyorum.

• @coder tebrik ederim

• @Calibraturbo, içinde söyledi: DV2019 Mulakat Deneyimleri

Merhaba. Amerikada yasanacak yer daha belirli degil. Saglık raporu başvuru ekranında zorunlu adres istiyor. Mecburen bir adres malesef giremiyorum. Adres şehir n-a yazıp şehri eyaleti sallayımmı

Evet, adres kısımlarına N-A yazıp herhangi bir eyaleti seçebilirsiniz randevu almak için. Ben de o şekilde yapmıştım. Kliniğe gittiğinizde adresle ilgili hernangi bir sorun, sorgulama vb. ile karşılaşmıyorsunuz.

• @Emre2019 tebrik ederim, sizin adınıza sevindim

• @coder Oncelikle vizeniz hayirli olsun. Umarim sag salim elinize ulasir vize basili pasaport. Ufak bir seye takildim ben. Mulakat genel olarak 3 asamadan olusuyor diye biliyorum ben. Evrak yeslimi, ucretin odenmesi ve sozlu mulakat. Bir de kosolos gorusmesinden bahsetmissiniz. Orayi biraz acar misiniz, en aon sozlu mulakattan sonra mi yoksa o esnada mi birisiyle gorusuluyor ?

• @tesko teşekkür ederim. mülakat görüşmesini vize konsolosu yapıyor.

• @lilsam bizimki de sizinle aynı durum. su durumda adrese teslim edilir bence. biz 2 gun sonra gidiyoruz. tecrübemi yazarım 🙂

• Banned

@coder, içinde söyledi: DV2019 Mulakat Deneyimleri

İş bulma sürecini, linkedin ve indeed üzerinden başlatacağım. zaten daha önceden başvurmadığım halde bazı görüşme talepleri geliyordu. Gitmeden aklımdakine uygun bir iş bulabilirim diye düşünüyorum. Bulamazsam da gittikten sonra bakacağız. Austin, TX bölgesine yerleşmeyi düşünüyorum. Kötü ihtimalle yerleştikten sonra artık bir şeyler bulurum diye düşünüyorum.

Hayırlı olsun şimdiden Austin'e hoşgeldin

• This post is deleted!

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

85

40.2k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |