Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @bmyilmaz e-mail ile gelen liste derken neyi kastediyorsunuz acaba.
    Randevu tarihine birkaç gün kala konsolosluktan bir mail daha mı geliyor ?

• @bmyilmaz bende bahsedeyim onaylandı diyecekdim. Bizim numaramız 8 idi. 6nolu bölümde gerçekleştirdik mülakatı. Ben akşamdan beri uyumadığım için baya modum düşükdü. Hiç aldırış etmediler soalsunlar. Sizden bahsedeyim dedim, önce davranmayım. Yeni yaşamamız bol şans diyorum. Bende tanıştıgıma memnun oldum. Baya mutlu olduk.

• Yasaklı

@bmyilmaz gözünüz aydın. İyi haberler arka arkaya geliyor. Darısı başımıza

• @bozon Görüşme tarihiniz belli olduktan sonra, görüşmeye yaklaşık 3 hafta kala elçilikten görüşmeye götürmeniz gereken evraklara ait bir email geliyor. Orada yazan evraklardan başka bir evrak istemediler bizden. Çoğumuz gerekli olmayacak pekçok evrak ile gidiyoruz. O yüzden yazdım.

• @baymyrat numaranı düzelttim. Sende gördün bizi. Bizde uykusuz, yorgun, heyecanlı, gergin ve tedirgindik. Size de yeni hayatınızda başarılar dilerim.

• Kutlarım ve bol şans diliyorum yeni yaşamınızda. 👏👏

• @bmyilmaz teşekkür ederim. Gerçekten birçok evrak belki sorulmayacak ama bazen ds-260 formunun kopyasını dahi anınızda götürün deniyor. Fazla evrak göz çıkarmaz ne var ne yok götürelim biz yinede 🙂

• @bmyilmaz Yeni hayatınızda mutluluklar dilerim. Tebrikler.. Deneyimlerinizin devamını bekliyoruz 🙂

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@baymyrat hayirli olsun, bundan sonraki surecte bol sanslar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bmyilmaz DV2019 Mulakat Deneyimleri içinde söyledi:

8 Şubat 2019 saat 07:45 olan görüşmemizi gerçekleştirdik. Hayırlısıyla vizelerimiz ailecek onaylandı. Aşağıda yaşadıklarımı detaylı anlatıyorum. Sorularınız olursa cevaplamaya hazırım. İnşallah hepiniz sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde vizelerinizi alırsınız. Bugüne kadarki süreçte sorularımıza bıkmadan cevap veren öncelikle @crazycells ve diğer tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

KAPIDA BEKLEME:
    Randevumuz bugün 07:45 teydi. İlk randevu 07:45 randevusumuş. Daha öncesi yok yani. Biz ailecek (4 kişi) 07:15 gibi 2 nolu dış kapıdaydık. (Hemen büfenin yanı. Zaten bekleyen insanları da görürsünüz.) Hava aydınlanmamıştı ve şansımıza yağmur yağmıyordu. Ankara’da oturduğumuz için kayınpederim bizi getirdi ve bekledi.
    Görevli “07:45 randevuları sıraya geçsin.” dedi. Hep birlikte sıraya girdik. Bu arada bizden sonra randevusu olan küçük bebekli bir aileyi öne aldılar. Önce kapıdaki görevli pasaportlarımızı aldı ve içeri gönderdi. Sonra evraklara baktı, evrakların bulunduğu dosyaları koyduğum naylon market poşetini çöpe attı, üstümüzü aradı, elindeki küçük bir kağıdı (sanırım patlayıcı ve tehlikeli madde için) avuç içlerimize ve kıyafetimize sürdü. Kapı önünde beklemeye başladık. Bu arada içeri götürülen pasaportlarımız bize geri verildi. Sonra ilk kapıdan nihayet içeri girdik. Burada tüm kıyafetlerimizi, kemer ve saatlerimizi çıkarıp X-Ray den geçtik. Yine dışarı çıkıp başka bir bloğa tekrar giriş yaptık. Asıl olay bu binada gerçekleşiyor.

GİRİŞ:
    İçeri girdiğimizde hemen solda iki görevli bekliyor. Pasaportlarımızı aldı ve hepsinin arkasına barkod yapıştırdı. Sonra sıra numaramızı verdi. Numaramız 3 idi.

1. Sırada: İstanbul’dan 4 kişilik Türk Aile (Vizeyi aldılar.)
    2. Sırada: İranlı 4 kişilik aile (AP'ye kaldılar.)
    3. Biz.
      (İranlılar ve bizler için evrak teslim ve ödeme yeri aynı fakat görüşmeler farklı bankolarda yapılıyor. Bizimkiler hep 6 numarada yapıldı. İranlılar ise 1 numaralı kapalı kapı ardındaki odada yapıldı.)

EVRAK TESLİMİ:
    07:45 de içeri girmiştik fakat henüz görevliler daha işlerine yeni başlıyorlardı. 1 numaralı aile evrak vermek için bile en az 20 dk. beklediler. Onlar evrakı verdikten sonra yine bekledik. 2 numaralı İranlı aile evrak teslimine gitti. Onların evrak vermeleri daha uzun sürdü. Biraz daha bekledikten sonra bizim numaramız yandı. En dipte koridor gibi bir bölgede evrak teslimi yapılıyor. Banko numaraları 8-12 arası. Bizimki 11’di sanırım. Burada yine camın arkasında yabancı olduğu belli olan güler yüzlü bir erkek görevli benden sıraya eşimin evraklarını istedi. Sonra benimkileri ve sonra da çocukların evraklarını aldı. Email ile gelen listenin aynısı onda da vardı. Bu liste dışında hiçbir evrak istemedi. Evlilik cüzdanı ve diplomanın aslını da aldılar. Bu işlem toplam 10 dk. kadar sürdü.
    Burada çok önemli bir bilgi vereyim: ADRES DEĞİŞİKLİĞİNİ BURADA YAPTIRABİLİYORSUNUZ. Ben eşimin pasaportunun ön yüzüne adres değişikliği için not yazmıştım. Görevliye söyledim. O da sağ olsun DS 260’ da yazdığımız USA’deki adreslerimizi güncelledi. Evrak tesliminden sonra yine beklemeye başladık.

ÖDEME:
    Uzunca bir beklemeden sonra yine veznede (7 nolu banko, tam köşede) numaramız yandı. Ben görevliye o andaki dolar kurunu sordum çünkü ödemeyi kredi kartı ile yapacaktım. O da bilmediğini bankanız ne çekerse o kurdan çekilir dedi. Ama bankalar biraz yüksek kurdan çekiyor dedi. (Öğleden sonra kontrol ettiğimde Yapı Kredi Bankası 5,37 TL’den çekmeye çalışmış ancak aynı anda gerçek kur 5,25 TL idi.) Ben de görevlinin önündeki dosyalarımızı inceliyordum. Aldıkları evrakları hepimiz için ayrı ayrı karton dosyaların içine koymuşlar. Bu arada veznede kredi kartı şifresi girilen cihazın olmadığını fark ettim. Tam o sırada görevli kredi kartımın MAIL ORDER’a kapalı olduğunu ve ücreti çekemediğini söyledi. Tamam dedim ben de. Nakit olarak 1.320 USD (4 x 330 USD) ödedim ve tekrar beklemeye başladım.

EK BİLGİ:
    Bu aşamaya gelmeden önce neden çok uzun beklediğimizi de burada yazayım. 1 numaralı ailenin kazananı lise mezunu değilmiş. O yüzden 6 nolu bankoda görevliyle çok uzun süre konuştu. Yaklaşık 20 dk. kadar sürdü. Dinlene dinlene konuşmaya devam ettiler. Kadıncağız, görevliye, mesleğinin 2 yıllık deneyim gerektiğine ikna etmek için çok uğraştı. Ayrıca kadın sadece kendisi için 330 USD ödemiş ve eşi ve çocukları için ödeme yapmamış. Sonra görüşme olumlu gidince 3 kişi için daha 330 USD ödeme yaptılar. Tekrar 6 nolu bankoya dönüp yemin ettiler ve vizelerini aldılar. Bu ödeme planı sadece onlar için mi (lise mezunu olmayanlar) geçerli yoksa biz de aynısını yapabiliyor muyuz bilemedim.
    Bu arada beklerken www.yesilkartforum.com dan yazıştığım Türkmenistanlı Murat (@baymyrat) beni tanıdı ve yanıma geldi. Kendisi ile tanıştık ve konuştuk. Onun da sıra numarası 8 idi. (Yanlışım varsa düzelt @baymyrat kardeşim. Siz de almışsınız. Forumdan gördüm. Çok sevindim. )

GÖRÜŞME:
    Yukarıdaki durum nedeniyle bizim Türklerin görüşme yaptığı 6 nolu banko yaklaşık 1 saat boyunca 1 nolu aileyle ilgilendi. Sonra öncelikli olduğunu düşündüğümüz 7 sıra nolu aile görüşmeye geçti. Bu arada çocuklar orada oynuyor, su sebilinden su içip duruyorlar, tuvalete gidiyorlar, bize sarıyorlar. Biz hala bekliyorduk. Nihayet 3 numara yandı. Hep birlikte 6 nolu bankoya geçtik. Eşim ve bana sağ ellerimizi kaldırmamızı ve söyleyeceklerimizin doğru olduğuna dair yemin etmemizi istedi görevli bayan. Biz de yemin ettik. Nereye gideceksiniz dedi. Eşim cevap vermeden kızım “Texas” dedi. Houston dedik.
    -Orada tanıdıklarınız var mı?
    +Evet, arkadaşlarımız var.
    -Ne iş yapıyorlar?
    +Kendi işini yapan da maaşlı çalışan da var.
    -Siz ne iş yapacaksınız?
    +Buradaki tecrübemize istinaden sektörümüzle ilgili iş bakacağız.
    O arada oğlum Doruk geldi. Görevli “Amerika’da ne yapacaksın Doruk?” dedi. Oğlumda “Süt içeceğim.” dedi. “Haklısınız. Sabahın erken saatinde sizi buraya diktik. Çocuk acıkmıştır.” dedi görevli bayan. Sonrasında “Hayırlı olsun. Amerika’da başarılar.” dedi. Eşimle benim parmak izlerimizi aldı. Çocuklar 16 yaşından küçük olduğu için talihli olan eşimin parmak izlerini çocuklar için de kullanacağını söyledi.
    Son olarak ben Amerika’daki adresimin güncellenip güncellenmediğini sordum. Kadın kontrol etti ve güncellendiğini teyit etti. Evraklarımızın aslını iade etti.

SONUÇ:
    Karın ağrılarım geçmeye başladı, eşimle birlikte gülümsemeye başladık ve mutlu mutlu elçilikten ayrıldık.
    Darısı hepinizin başına.

hayirli olsun, bundan sonraki surecte bol sanslar.

Evet, lise mezunu olmayanlarin vize alma ihtimali kosullara bagli oldugundan, eger konsolos vize alamayacaginizi dusunuyorsa oradaki gorevliler aile olarak gelenlere boyle bir incelik yapiyor. Eger mulakat olumsuz sonuclanirsa sadece tek kisi icin ucret odemis oluyorsunuz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dreambig DV2019 Mulakat Deneyimleri içinde söyledi:

Merhabalar,

Bugün bizim mülakat günümüzdü. Ankara'ya dünden gittik. Fotoğraflarımızı son güne bıraktığımız için elçiliğin yakınında bir yerde çekeriz diye oraya gittik. Hem de çevreyi görmüş oluruz diye düşündük. Elçiliğin ilerisinde migrosu geçince solda yer alan fotoğrafçıda fotoğraflarımızı çektirdik. O arada herkesin fazla eşyalarını bıraktığı büfeye gittim biraz muhabbet ettim. Adama, forumlarda herkesin eşyalarını bıraktığını söylediği kişi siz misiniz dedim. Ewet dedi , ancak bir forumda bir kişi hakkımda yanlış ithamda bulunmuş dedi. Bu duruma canı bayağı sıkılmıştı. Ona da forumda okuyan biri bilgi vermiş. arabayı nereye park edebileceğim yoğunluk üzerine biraz konuştuk.

Bugün 9.15'te olan mülakatımıza 9'da gittik. Yağmurlu bir hava vardı. Bebeği yağmurda bekletmemek adına görevliden ricada bulunduk. bizi hemen aldı. Pasaprot kontrolünden sonra içeri gittik. NIV çok yoğundu ancak IV çok sakindi. Numaramız yandığında eşim ve çocuğum ufak oyun alanındayken ben evrakları tek tek verdim. Daha önce de forumda belirtmiştim. Sağlık Raporunu daha sonra yollayacaktık. Durumu görevliye ilettim. Dosyanın üzerine notunu aldı. 2.defa numaram yandığında vezneye $990 yatırdım. Yarım saat beklemeden 3. defa numaramız yandı. Dananın kuyruğunun kopacağı an geldi dedim. Görevli parmak izin aldıktan sonra nereye gideceksiniz ve ne yapacaksınız diye sordu. Aynı soruyu eşime de sordu. Sonra evraklarımızın asıllarını ve pasaportları geri verdi. Beraberinde bir de Eksi dokümanları yazan bir belge verdi. Belgeyi okumadan aldım. Eksik evrakları bu belge ile birlikte göndermemizi istiyorlar. Ancak belge benim adıma değil de başka biri adına düzenlenmiş. Durumu web sitesinden soru formu ile hemen elçiliğe bildirdim. Her şey tam planladığım gibi giderken son bir dk sıkıntısı yaşadık.

Herkese başarılar dilerim. 🙂

hayirli olsun.
    yanlis ithamin ne oldugunu soyledi mi acaba? Eger bizim forumdaysa, duzeltmis olalim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@onepunch DV2019 Mulakat Deneyimleri içinde söyledi:

Saglik muayenem ocak 14teydi mülakatim ise 1 Şubat sabah 08:00 deydi. Ertesi gün sonuclari almaktansa 31 ocak gelir sonuclarimi alir görüsmem erken oldugu icinde yakın bir yer tutar oradan da konsolosluga gecerim diye düsündüm, öyle de yaptim konsoloslugun hemen karsisinda best otel var geceligi 170 tl den kahvaltida dahil konakladim.Gayet de memnun kaldim. Gelmeden okudugum youtube dan baktigim videolardan 06:30 en gec 07:00 de konsolosluk önünde olmami tavsiye ediyorlardi.Benim de niyetim öyleydi ama hicte öyle olmuyormuş ben o gece sabaha kadar uyuyamadim heyecandan alarmi seksensekiz kez erteleyip zar zor 07:15 te kalkip 07:30 da kahvaltiya inip 07:45 de ise konsolosluk önündeydim.iceri alimlara başlamislar gate 04 diye yaziyor ama ben gate 02 den girdim arka tarafta kaliyor hemen köşede ufak bir bayi var emanet falan kabul ediyor aklinizda olsun kolaylık olmasi acisindan yogun güvenlik kontolünden geçiyorsunuz mümkünse kemer kulaklık anahtarlik telefon saat falan getirmeyin yaninizda. Artik sürece başliyorum 07:45 te Ankara havasi soguk kafamda bere vardi cikarttilar randevum olup olmadigini sordular 08:00 de oldugunu söyledim pasaportumu aldi görevli fotografim olup olmadigini sordu ve kirmizi cizginin arkasinda bekleyen arkadaslarin tarafina gecmemi söyledi sirayla birer ikiser kapi acildikca iceri almaya başladilar. Girdikten sonra ilk kontrolde evraklarinizi veriyorsunuz montunuzu saatinizi kemerinizi bozuk paralarimizi kutulara koyup ilk güvenlik noktasindan geciyorsunuz sonra bahcede üstünüzü başinizi toparladiktan sonra bekleme salonuna,görüşmelerin yapıldıgı yere geciyorsunuz. Girer girmez solda bir görevli oturuyor pasaportunuza ve yanınızda getirdiginiz fotografa bakip size bir sira numarasi veriyor benim numaram 0008 di karsi tarafta beklememi söyledi. Uygun bir yer bulup oturduktan maks. 15 dk sonra numaram yandi. Gittigim bankoda ben yaşlarda Türk bir arkadaş sirasiyla vukuatli nüfus kayit örnegi,arsiv kayitli adli sicil kaydinı istedi arada kcc icin e-devletten mi göndermistin bu belgeleri dedi evet dedim yine e-devletten mi alip getirdin dedi hayir adliyeden ve kaymakamliktan aldim dedim iki evragada apostil yaptirmistim adli sicil belgesinde ki apostili söktü bana geri verdi digerini öylece aldi. Yurtdisinda 1 yildan fazla kalip kalmadigimi sordu bende üniyi baküde okudugumu ve 2005-2011 yillari arasinda orada oldugumu söyledim oradan polis kagidi olup olmadigini sordu onu da teslim ettim sonra diplomami istedi sonra banka hesap cüzdaninin fotokopisini ve hesap dökümünü istedi verdim. Başka birsey istemedi ben sordum eski pasaportumu alicakmisiniz dedim üzerinde Amerikan vizesi varmi diye sordu yok dedim öyleyse gerek yok dedi yanimda arabamin ruhsatini da getirmistim ona da gerek yokmus.bütün herseyi teslim aldiktan sonra bir yere oturmami sira numaram yandigi zaman o bankoya gitmemi söyledi. Oturduktan yine bi 10-15 dk sonra numaram yandi ve 330 dolar ödedim tekrar beklemem ve numaram yandiginda parmak izi vermem gerektigi söylendi oturdum bi 15 dk sonra daha numaramin yandigi yere gittim ve sağ dört parmagim sol dört parmagim sonra iki baş parmagim ayni anda parmak izlerimi verdim. Daha sonra görevli hanimefendi sag elimi kaldirip yemin etmemi istedi ettikten sonra önünde dosyam bana sorular sormaya başladi ilk olarak nerede yaşayacagimi sonrasinda ds 260 formunda verdigim adresin kim oldugunu gidince orada kalip kalmayacagimi sordu daha sonra pasaportumda kamboçya vizesi vardi neden gittigimi sordu turistikti diye cevapladim sonra neden Azerbaycan diye sordu bende tembel bir ögrenciydim Türkiye de olmadi tercihlerim arasinda orasida vardi ve nihayetinde orada okuduğumu söyledim son olarak gidince ne is yapacagimi sordu bende tekrardan ingilizcemi ilerletinceye ve adapte olup düzen kuruncaya kadar bir an önce ehliyet alip über yada lyft şöförlügü yapacagimi söyledim. Nihayet hanimefendinin suratinda bir gülümseme oldu bende ayni sekilde hatta agzi kulaklarina vardi deyiminin hakkini verircesine siritirken vizemin onaylandigini söyledi ve tebrik edip bol sans diledi.5 is gününde belirtmis oldugun ptt şubesine evraklarimin gönderilecegini söyledi teşekkür edip konsolosluktan cikip otelime varincaya kadar kendi kendime tuhaf bi sekilde güldüm o rahatlamanin etkisiyle hafif bir şoka girmiş gibi sırıta sırata odama girdigimde saat 09:19 du ondan sonrasi anneye babaya kardese haber ve 2 saat uyku ardindan ögle yemegi ve büyük bir gurur ve mutlulukla Bursaya dönüş ve kapaniş. Arkadaslar baya uzun oldu süreci devam eden arkadaşlara allah kolaylık versin 2020 icin bekleyen arkadaslara da sabir ve bol sans diliyorum. Ucak biletimi de aldim kısmetse 5 mart 19:20 de Washington DC Dulles havaalanina inmis olucam.Bu arada bugun itibariyle belirttiğim Ptt adresine kargom ulaşmiş vizemin basılı olduğu pasaportum ve Amerika ya girişte görevlilere teslim edeceğim sağlık muayenesi sonucları olan sarı zarf elimde.

hayirli olsun, ucak biletiyle ilgili bilgilerinizi (fiyat/aktarma/havayolu sirketi/gidis donus/tek yon vs. bilgisini) su konuya da aktarmaniz mumkun mu acaba?

https://yesilkartforum.com/forum/topic/189/ucak-yolculugu-ve-ucak-bileti

• Arkadaşlar ben case numaram 6000 ile bitmesine rağmen hala mülakat tarihi alamadım. Gerekli ek belgeleri KCC'ye Kasım ayında göndermiştim, işlendiğine dair otomatik bir mail aldım ancak onay maili gelmedi. KCC'ye bunu sorduğumda ''Your DS-260 has been processed. You should have received, or will soon receive, an email from the Kentucky Consular Center giving you instructions to complete in order for your case to continue processing.'' şeklinde yanıt alıyorum. Acaba bir aksilik var mıdır? Belgeleri tekrar göndermeli miyim? Israrla belgeleri soruyorum ancak onlar DS-260'ın işlendiğinden bahsediyorlar 😞

• Ceac den vize kontrolu yaptığimda Administrative Processing yazıyor. Passportlar elçilikde, geri verilmedi. Böyle bir durum yaşayan varmı @crazycells. evrak tam eksiksiz ve adli siciller temiz

• Bu ileti silindi!
  • Yasaklı

@pistolstar beklemekten başka çare yok

• Yasaklı

@baymyrat bu vizenizin basılması işlemini işaret ediyordur muhtemelen ki o da bir administrative process...

• AP görünce dedim, galiba erken sevindik. Çok tésekkür ederim. Içimi rahatlatınız. @mhepekiz

• Yasaklı

@baymyrat kargoya verilişi bile öyle sonuçta yönetimsel işler rahat olun pazartesi gelir pasaportlarınız bence

Benzer Başlıklar

• 11426
  • 3439
  • 986
  • 516
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

89

40.8k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.0k

| | | |