Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

DV2019 mulakatlari ile ilgili yapmaniz gerekenler soyledir:

Mulakat tarihiniz aciklandiktan sonra:

• AIS'e kayit yaparak PTT subesi secme
    • Mulakat icin gereken dokumanlari hazirlama
    • Belirlenen doktordan saglik raporu alma
    • Konsoloslukta Mulakat Gorusmesi
    • Vizenin ulasmasi ve seyahat hazirligi
    • ABD’ye girmeden USCIS ucretini odeme

Onemli NOT:

Eger mulakat tarihi emaili yerine, KCC'den mulakat belgelerinizi tarayip kendilerine gondermenizi soyleyen bir email aldiysaniz, mulakat belgelerini KCC'ye email ile gondermelisiniz. Ayrintili bilgi icin tiklayin:

***=Eger KCC'ye mulakat belgelerini gondermeniz gerekiyorsa asagidaki icerige tiklayin:***

İçeriği Göster

1) Mulakat zamaninizi ogrendikten sonra, AIS'e kayit olup vizenin gonderilecegi PTT subesini secip, mulakat icin belgelerinizi hazirlamaya baslayabilirsiniz. Mulakat sonrasi pasaportunuzu bu PTT subesinden alacaksiniz.

2) Mulakat icin gereken belgeler soyledir:

• Su anki ve daha once pasaportlariniz
      (not: uzerinize vize basilacak pasaportunuz, mulakat gunu en az 8 ay daha gecerli olmali.)
    • Pasaport teslim alma yeri kaydi (AIS-PTT Kaydi).
    • Diploma (sadece cekilis talihlisi icin lise ya da daha ust bir diploma)
      (not: eger hala ogrenciyseniz, okuldan alacaginiz ogrenci belgesi ve transcript belgesi de yeterli.)
    • Nufus kayit ornegi (vukuatli)
    • Arsiv kayitli adli sicil belgesi (belge 'arsiv kayitli' olmali!)
    • Saglik Raporu
    • Banka hesap cuzdani (ya da Mali Gecim Kanitlari)
    • Amerikan vizesi standartlarina uygun 2 tane 5x5 cm fotograf

Bunlarin disinda durumunuza gore:

• Evli iseniz evlilik cuzdaniniz
    • Bosanma belgesi veya Olum Kayit Ornegi
    • Herhangi bir suctan hukum giymisseniz mahkeme ve hapis kayitlari (ve ingilizce tercumeleri)

Mulakat icin gerekli bu belgeleri mulakat tarihiniz aciklanmadan toplamaya baslamanizi onermem, mulakat gunu 'belgeler guncel degil' diye bir daha toplamaniz gerekebilir. (Bunun tek istisnasi yurtdisinda 1 yildan fazla kaldiysaniz o ulkeden alacaginiz polis belgesi(adli sicil kaydi), bu belgeyi almak uzun surebilecegi icin bu belgeyi onceden alabilirsiniz.)

Bunlar disinda kendi durumunuzla alakali ekstra belgelere de ihtiyac duyabilirsiniz. Bu konudaki ayrintili bilgiyi buraya tiklayarak resmi yonergeden elde edebilirsiniz.

Konsolosluga goturulecek butun belgeler ingilizce veya turkce olmalidir, eger belgelerinizin dili ingilizce ya da turkcenin disinda bir dil ise ingilizceye yeminli tercuman araciligi ile tercume ettirmeniz gerekir (noter onayina gerek yok!).

ABD'ye giris yaptiktan sonra orada bir hayat kurana kadar devlete yuk olmamaniz icin sizden yeterli maddi birikime sahip oldugunuzu belgelemeniz isteniyor. Banka hesabinizda para gostermenin disinda, sahibi oldugunuz mal ve mulkler de kabul edilebiliyor. Eger banka hesabi gostermeyecekseniz nelerin gecerli olabilecegine iliskin bilgiler icin resmi yonergenin son 2 sayfasina bakabilirsiniz. Eger maddi durumunuz yeterli degilse, size birilerinin sponsor olmasi gerekiyor. Sponsor, vergilerini odeyen ve ABD'de yasayan GC sahibi ya da ABD vatandasi biri olmali ve size sponsor olan kisi "Form I-134, Affidavit of Support" formunu doldurmali ve imzalamali. Siz de bu formu mulakata yaninizda getirmelisiniz. Bu konuda daha ayrintili bilgi icin su sayfayi inceleyebilirsiniz.

DV2018 mulakatlarinda konsolosluk onceki yillara gore maddi birikim konusunda daha rahat davrandi, DV2017'de tek kisi icin bankada minimum ~$15.000 gostermek yetiyordu ama DV2018'de ~$10.000 da kabul gordu. Tabii, ne kadar yuksek miktarda birikim gosterebilirseniz, sizin icin o kadar garanti olur. Eger aile iseniz, ilk kisi icin minimum ~$10.000 ve sonraki her uye icin ekstra ~$4.000 gostermelisiniz. Yani misal 4 kisilik aile icin hicbir sorunla karsilasmadan vize alabilmek icin (10.000+4.000+4.000+4.000=22.000) minimum 22.000 dolar civari bir para gostermenizi tavsiye ederim. Burada yazilan formul insanlarin mulakat deneyimine dayanan bir formul, neticede durumunuza ve paranin yeterliligine dosyaniza bakan konsolos karar verecek. Ne kadar yuksek miktarda para gosterirseniz, genel olarak dosyanizin kabulu o kadar hizli olacaktir. Ayrica gecmis yillarin mulakat deneyimlerini de incelemenizi siddetle tavsiye ederim.

Not: 1 yildan uzun sure kaldiginiz ulkeler varsa, oradan da "adli sicil kaydini" (polis belgesi) almaniz gerekiyor. Bu konuyla ilgili bilgiler ve sorular icin su konuyu kullanabilirsiniz: Türkiye Dışındaki Ülkelerden Adli Sicil Kaydı Almak

Eger mulakat zamani, belgelerinizden birisi eksikse size "belgeleriniz eksik" anlaminda bir kagit verilir ve bu kagidin uzerinde neyin eksik oldugunu, bu eksik belgeyi hazir ettikten sonra konsolosluga gondermeniz gerektigi yazar. Eger eksik belgeniz varsa, acilen tamamlayip gondermenizi oneririm, eger cok gec kalirsaniz DV2019'un suresi gececeginden (tum islemler icin bitis suresi 30 Eylul 2019) vizeniz basilmayabilir. Mulakattan sonra konsolosluga ekstra belge gondermek icin yine AIS kaydi yapmaniz gerekecek.

3) Randevu Teyit Mektubu ve Pasaport Teslim Kaydi (AIS kaydi)

Mulakat tarihinizi ogrendikten sonra, mulakat gunu gelmeden AIS'e kayit olup bir PTT subesi secmeniz ve bu islemin kaydini mulakat sirasinda yaninizda bulundurmaniz gerekiyor. Gocmen vizeniz onaylandiktan sonra vize paketiniz bir hafta icerisinde sectiginiz PTT subesine gonderilecektir. usvisa-info.com sitesine online olarak ya da telefonla 0 850 390 2884 (Türkiye’den) / (703) 520-2490 (Amerika’dan) numaralarini arayarak ulasabilirsiniz.

Ayni sekilde mulakat sonrasi eksik belgeniz varsa, bu belgeyi gondermek icin de AIS kaydini yapmaniz gerek.

AIS kaydini soyle yapabilirsiniz:

Mülakat tarihini öğrenen arkadaşlar heyecanla hemen kayıt oluşturmaya çalışıyor ve case numarası hazır değil uyarısını görünce panik oluyor. Panik olmayın. Bir kaç gün ya da bir hafta içerisinde bu uyarıyı almayacaksınız. Sürecin her aşamasında olduğu gibi bu kısmında da biraz sabır

Öncelikle aşağıdaki adrese giriş yapıp mail adresinizi kullanarak bir hesap oluşturuyorsunuz. Şifreniz unutacağınız bir şey olmasın

Sisteme kayıt olup giriş yaptıktan sonra “ETKİN” yazan sekmeden “Başvuru Sahibi Ekle” ye tıklıyorsunuz. Açılan sayfada "Green kart çekilişi için randevu almam/kayıt olmam hakkında bir bildirim aldım" seçeneğini işaretleyip devam ediyorsunuz.

İsim
    Soyisim
    Doğum tarihi
    Pasaport Numarası
    E-mail adresi
    Dosya no: Case Number (2017EUxxxxx)
    DS-160 No: Bu kısım sizi yanıltmasın güncellenmemiş sanırım siz DS 260 formundaki bilgileri kullanacaksınız bu kısımda da. Bahsedilen numara Ds-260 formunda sağda bulunan barkodun altındaki A ile başlayan Confirmation Number. (Her aile bireyinin case numarası aynı confirmation numarası farklı!)

Bundan sonra durumunuza göre aşağıdaki yollardan birisini takip edeceksiniz..

1. Durum: Eğer sizden başka kayıt olacak kimse yoksa; "devam et" e tıklayıp açılan sayfada pasaportunuzu teslim almak istediğiniz PTT’nin bilgilerini seçip "Devam Et" diyorsunuz ve açılan sayfada randevu bilgilerinizi göreceksiniz. Bundan sonra mailinize bilgiler gelecek ve olası aksilik durumuna karşı sayfanın çıktısını alabilir ya da bilgisayarınıza pdf olarak indirebilirsiniz dosyayı

2. Durum: Eğer sizden başka mülakata katılacak aile bireyleri (Eş, çocuk..) varsa; "Basvuru sahibi ekle" yi seçip aynı aşamalarla tamamını eklemeniz gerekiyor. Herkesi ekledikten sonra "Devam et" diyor ve PTT seçimini yapıyorsunuz.

Bütün aile bireylerinin başvuruları sıralı şekilde gözükecektir.*

AIS kaydini, forum kullanicilarindan sevgili Golge ve sChAdOw'un deneyimlerinden aktariyorum... eger mulakat sirasinda eksik belge uyarisi alirsaniz mulakat sonrasinda konsolosluga belge gondermek icin tekrar AIS'den islem yapmaniz gerekiyor:

Eksik Evrak ya da Konsolosluğa Evrak Yollama

Konsolosluğa Eksik Evrak veya Düzeltme İçin Evrak Nasıl Yollanır?

Mülakata girdiniz ve mülakatta eksik evrağınız olduğu söylendi ya da her şey yolunda gitti fakat vizenizde bir yanlış mı var, o zaman pasaportlarınızı ve evraklarınız konsolosluğuna gönderirken yeniden ptt kaydı oluşturmalısınız.

Daha önce ptt kaydı oluşturduğunuz https://ais.usvisa-info.com/ yere kullanıcı adı ve şifrenizle oturum açıyorsunuz. Yeni kayıt oluşturmayacaksınız. Oturumu açınca ekranda cikan seceneklerden “Konsolosluk bölümü daha fazla belge göndermem için talimat verdi“ yi seçeceksiniz.

Sonra bir kutucuk açılacak ve eksik evrak ile ilgili yaptığınız işlemlerle ilgili bilgi doldurmanız istenecek.

Kutucuğun altında bir uyarı var. “Vize başvurusunu (mülakat veya kurye yoluyla ) tamamlamayan ve konsolosluk talimatı alan bir başvuru sahibi için takip talebi işlemi gönderilmesi, bir usulsüzlük olarak değerlendirilecek ve başvuru sahibinin sicilinde ciddi etkisi olacaktır .” Konsolosluk sizden bir talepte bulunmadıysa bu alandan talep oluşturmamanız lazım. Açıklamanızı da yaptıktan sonra talebinizi gönderebilirsiniz.

Not: Başvuruyu bitirmeden eğer başka aile bireyi varsa evrakları gönderilecek onlar için de başvuru sahibi eklemeniz lazım.

İşlemleri bitirdiğinizde sayfa size çıktısını alacağınız bir sayfa linki verecek oradan 2 sayfalık bir kayıt gelecek. Sayfaları dikkatlice okuyun ve 2 sayfayı 2 takım toplam 4 sayfa olarak çıktı alın.
    Sizdeki nüshayı Ptt şubesindeki memura göstereceksiniz. Üzerinde konsolosluğa ait müsteri numarası var onu kullanarak ödeme yapmadan gönderiyi gerçekleştireceksiniz.

Gönderilecek Evraklar;
    Pasaportunuz, Eksik evrağınız, 2 sayfalık ptt kaydınız.

İlgili sayfaları paketleyip yolluyorsunuz

Bundan sonra yapacağınız şey her zamanki gibi beklemek. Konsolosluğa ertesi gün teslim edilse de kargonun Göçmen vize bölümüne ulaşması 3 günü bulabiliyor. Genellikle kargoyu alıp işleme başladıklarında bilgi maili yolluyorlar. Son olarak işleminize göre ya konsolos tekrar inceleyecek dosyanızı ya da düzeltme varsa vize basıma tekrar yollanacak. Süreç aşağı yukarı Vize göçmen bölümüne ulaştıktan sonra 7-8 gün sürüyor.

4) Saglik raporu:

Mulakat zamani vermeniz gereken en onemli belgelerden biri de saglik raporudur. Bu saglik yoklamalari sadece ve sadece asagida listesi verilen ABD Konsoloslugu tarafindan onaylanmis doktorlar tarafindan yapilmaktadir.

Su an icin sadece Ankara'dan saglik raporu alinabiliyor.

Ankara:

Isim________________Adres_________________Telefon________Calisma saatleri
    Dr. Mehmet Ungan___Atatürk Bulvarı 237/45__ +90-312- 427-6626__ Hafta ici 09:00-19:00
    Dr. Handan Ungan___ Kavaklıdere, Ankara____ +90-532-245-1388__ Cumartesi 09:00-13:00

Randevu icin lütfen su adrese tıklayınız: Home Page - Doctorun - Immigrant & Refugee Health
    [email protected]

Bu saglik raporunu alacaginiz tarih onemli cunku gocmen vizenizin suresini belirliyor. Eger tuberkuloz(verem) hastaliginiz yoksa ya da bulgusuna rastlanmazsa genellikle 6 aylik saglik raporu veriliyor ve raporun son gunu size verilen vizenin de son gunu oluyor. Ve bu sure bitmeden ABD'ye ilk adiminizi atmaniz gerekiyor. Eger daha once tuberkuloz gecirdiyseniz izleri rontgende belli olacaktir ve bu nedenle balgam testi yapilacaktir. Eger balgam testi negatif cikarsa -yani aktif tuberkuloz'unuz yoksa- size 3 aylik saglik raporu veriliyor ve vizeniz 3 aylik oluyor. Aktif tuberkulozunuz varsa, saglik raporu olumsuzdur ve vize basvurunuz reddedilir.

Size vakit kazandirmasi amaciyla saglik muayenesi gununuzu mulakattan 4-5 gun oncesine almanizi oneririm. Ne kadar erken basvurursaniz, vizenizin suresi o kadar erken bitecektir. Ayrica max. 1 ay oncesine randevu alabilirsiniz, daha oncesi icin sistem izin vermiyor.

saglik raporu hakkinda ayrintili bilgi icin (ucretler, asilar vs.) su siteyi inceleyebilirsiniz: Sağlık Raporu Yönergeleri

5) Eger butun belgeleriniz tam ise, mulakat sirasinda $330 vize islem ucretini (kisi basi $330) odedikten sonra vizeniz pasaportunuza basilir ve adresinize gonderilir ($330'i dolar olarak odemelisiniz; kredi kartiyla odeme kabul ediliyor). Vizenizin basili oldugu pasaportla ABD'ye giris yaptiktan sonra, formlarda yazdiginiz adrese Green Card'iniz ve eger istediyseniz SSN kartiniz gonderiliyor. Bu adresten emin degilseniz ya da kalacaginiz adresi degistirirseniz ABD'ye giriste kartlarinizin gonderilecegi adresi degistirebileceginizi unutmayin! Fakat hicbir problemle karsilasmamak icin kalici adresinizi en gec mulakat zamani konsoloslukta vermenizi tavsiye ederim!

6) Mulakattan sonra $220 USCIS ucreti

Bu USCIS ucretini odemek, Green Card'inizin basilmasi icin onemli. Green Card'inizin size ulasabilmesi icin

• ABD'ye giris yapmaniz ve
    • USCIS fee'yi odemeniz

gerekiyor. O nedenle gecikmeleri en aza indirmek icin ABD'ye girmeden bu ucreti odemenizi tavsiye ederim. Bu konudaki ayrintili bilgiyi su konuda bulabilirsiniz: USCIS Immigrant Fee Ödeme (ekran görüntüleriyle)

Tum Talihlilere Bol Sanslar!

ABD'de yasayan ya da yasamayi dusunen forum uyelerinin facebook grubumuza da uye olmalarini tavsiye ederim. Forum bulusmalarimiza katilarak ABD'de yasam hakkinda daha cok bilgi edinebilirsiniz ve benzer amactaki arkadaslarla tanisabilirsiniz. Bu facebook grubunda ABD’de yasam konusundaki sorularinizi da sorabilirsiniz:

Yesilkart Forum Facebook Grubu

Lutfen DV2019 mulakatlari ile ilgili sorulari "DV2019 mulakat deneyimleri" adli konuda, DS-260 formu ve surecle ilgili diger sorularinizi "DV2019 (2019 Green Card Lotosu) asamalari" adli konuda sorun.

Konu ile alakasiz her soru, daha sonra konuyu okuyanlar icin gereksiz bilgi olusturacaktir. Eminim ki kimse kendini boyle bir durumda bulmak istemez, bu nedenle baskalarini da bu duruma sokmadigimizdan emin olalim. Tesekkurler.

• Büyuk gün gelmiş demek ki😁 Sayfamız hayırlı uğurlu olsun.

• Kimbilir belki bu konuya bizde deneyimlerimizi yazabiliriz 🙂

• Gidecekmiş gibi baştan sona kadar okudum 😁

• ⭐⭐

Hadi hayırlı olsun. 🙂 Herkese bu süreçte bol şans dilerim.

• Yerimizi ayıralım. Kazanan Arkadaşları şimdiden tebrik ediyorum 😊

• Bütün arkdaşlara başarılar diliyorum .:)

• Hayırlı olsun, sonuçlardan sonra bizlere de bu sayfada yazı yazmak nasip olur inşallah.. 🙂

• Çıkanlara hayırlı olaun diyelim biride ben veya eşimdir.

• Umudumuzu yitirmeyelim. Bizlerede çıkmaması için bir neden yok, illa bir sene çıkacak. Kendime 40 yaşına kadar zaman tanıdım, 40 yaşına kadar başvurulara devam.

• Bir çok kişinin hayatını değiştiren o önemli an gelmiş demek ki 😁 Sayfamız hayırlı uğurlu olsun. umarım bu sayfaya mulakat deneyimlerimi yazmak nasip olur...

• Şimdiden 2019 talihlilerine hayırlı uğurlu olsun. Gönlünüze göre bir hayat sürersiniz inşallah.

• Haydi hayırlısı bakalım

• Kazanırsak heyecanlı tatlı bir telaş ve koşuşturma başlıyor olacak

• Simdiden sureciniz hayirli ugurlu olsun. Elimizden geldigi kadari ile yardim icin burada olacagiz.

• ARKADAŞLAR İLKOKUL MEZUNUYUM 8 SENEDİR ESNAFLIK YAPIYORUM BU KONUDA BİR SORUN YAŞARMIYIM ACABA??

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@burhankaya55 DV2019 Mulakat Deneyimleri içinde söyledi:

ARKADAŞLAR İLKOKUL MEZUNUYUM 8 SENEDİR ESNAFLIK YAPIYORUM BU KONUDA BİR SORUN YAŞARMIYIM ACABA??

Sayin @burhankaya55 ayrintili bilgi icin su sayfayi okuyabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/basvuru-sartlari/
    oradan alintiliyorum...

Vizeyi alabilmek için,

• lise veya dengi bir eğitim görmüş olmalısınız (12 yıllık ilk, orta ve lise eğitimini veya denkliğini tamamlamış olmalısınız)

VEYA

• son 5 (beş) yıl içinde eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip bulunmalısınız.

İş deneyimlerinin yeterlik ve denkliğini belirlemek için Birleşik Devletler Çalışma Bakanlığı‟nın O*Net veri tabanı kullanılacaktır. O*Net OnLine veri tabanı iş tecrübelerini beş iş alanına (job zone) bölmüştür. Çalışma Bakanlığı web sitesinde birçok meslekten bahsedilmiş olsa da sadece belli meslekler kura programına katılım için uygundur. Mesleğinize dayanarak kura programına katılmak istiyorsanız, son beş yıl içinde, veri tabanında iş alanı (job zone) 4 veya 5 olan, ve Özel Mesleki Hazırlık seviyesi (Specific Vocational Preperation – SVP) 7.0 veya daha yüksek olan bir meslekte, en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip olmalısınız.

Lutfen burada sizin mesleginizi en iyi anlatan isi bulup bana bildirin, ona gore sizi yonlendirecegim.

Bunun yanisira eger acik lise derslerinin bir kismini aldiysaniz ve dersleri bitirip mulakat tarihine kadar diploma alma ihtimaliniz varsa kesinlikle acik lise diplomasi almanizi tavsiye ederim. Lise diplomanizin olmasi tek basina yeterlidir. Fakat lise diplomaniz yoksa, o durumda sizin mesleginizin yukaridaki kriterlere uyup uymadigi onemli oluyor. Konsolos buna gore kararini veriyor. Bugune kadar lise diplomasi olmadan yapilan basvurularin buyuk bir kismi maalesef meslek kriterinin saglanmamasindan dolayi red ile sonuclandi ama guzel haber su ana kadar 3 forum uyemizin gectigimiz 2 yilda bu sekilde vize alabildigini biliyoruz. Yani imkansiz degil. Lutfen siteden size uygun meslekleri bulup bana bildirin.

• Merhaba herkese ben o şanslı insanlardanım sonunda çıktı. Benim bir sorum var amerikada vatandaşlık almış dayım var ve onu sponsor göstermek istiyorum. Bu sponsor formunu ne zaman doldurmamız gerek bir de ıslak imza mı gerekiyor doldurduktan sonra bana postalaması mı lazım teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@baris-ayarkan DV2019 Mulakat Deneyimleri içinde söyledi:

Merhaba herkese ben o şanslı insanlardanım sonunda çıktı. Benim bir sorum var amerikada vatandaşlık almış dayım var ve onu sponsor göstermek istiyorum. Bu sponsor formunu ne zaman doldurmamız gerek bir de ıslak imza mı gerekiyor doldurduktan sonra bana postalaması mı lazım teşekkürler

Mulakat tarihiniz aciklandigi zaman ya da onun hemen oncesinde almaniz kafi. Islak imza ile size I-134'un disinda su belgeleri postalayacak (en az ikisini):

• Son federal gelir vergisi beyannamesinin fotokopisi,
    • Son W2 formunun fotokopisi,
    • Ücretini ve çalıştığı işin devamlılığını gösteren, işvereninin vereceği bir beyan,
    • Banka hesabı, hesabın açılış tarihi ve şimdiki bakiyesini gösteren, banka yetkilisinden alınacak bir belge,
    • Belirsiz bir süre devam edebilecek olan ve başvuru sahibine karşı üstlendiği yükümlülükleri yerine getirebileceğini gösteren diğer kanıtlar.

• Arkadaşlar, merhaba bende kazandım çekilişi. Fakat USA'de bir tanıdığım olmadığı için New Jersey'de bir otelin adresini girdim USA'de gitmeyi düşündüğüm yer olarak. Kalıcı bir adres olmadığı için bir sıkıntı çıkabilir mi ? Giriş yaptıktan sonra USCIS internet sitesinden adres güncelleme yapabiliyormuşum.
    Mülakatta bir probleme sebep olur mu bu olay?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

104

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |