Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@denizderya DV2019 (2019 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

Merhabalar.Yakın bir arkadaşım DV2019 talihlisi.Yaklaşık 4 ay önce Tr den eşinin işi dolayısıyla ayrıldı.Case Numarası 4000 lerde.Vize görüşme yeri Tr Ankara.Acaba şu anda bulunduğu Avrupa ülkesi olarak görüşme yerini değiştirebilir mi? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Esinin isi dolayisiyla dediginiz icin sorunun cevabi evet, ama tabii boyle bir degisiklige bulundugunuz bolgedeki konsolosluk karar verecek. Su an guncel bilgilerle DS260 formunu doldursun arkadasiniz.

Daha sonra yapmaniz gereken size en yakin ABD konsoloslugunun sitesini incelemek ve gocmen vize basvurusu kabul edip etmediklerine bakmak. Eger kabul ediyorsa, mulakatini oraya aldirabilir. Genelde konsolosluklar ulkede bulunan turistlerin vize gorusmelerini kabul etmiyorlar, o nedenle ulkede kalici ve oturum izni olan bir vizeyle bulunuyor olmasi lazim. Bilginize.

• Sayın @crazycells çok teşekkürler cevabınız için.

• DV 2019 talihlilerindenim. Bir sorum olacak; ben %100 İngilizce ile Psikoloji okuyorum şu anda. Normalde 2020 Haziran'da mezun oluyorum. Mezun olup direkt ABD'ye taşınmak, orada psikolog olarak çalışmak ve hatta master yapmak istiyorum.
    Okulumun 2020 Haziran'da bitecek olması problem yaratır mı? Bunu sorun ederler mi?
    Case numaram 22xxx

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@charlie-mortdecai DV2019 (2019 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

DV 2019 talihlilerindenim. Bir sorum olacak; ben %100 İngilizce ile Psikoloji okuyorum şu anda. Normalde 2020 Haziran'da mezun oluyorum. Mezun olup direkt ABD'ye taşınmak, orada psikolog olarak çalışmak ve hatta master yapmak istiyorum.
    Okulumun 2020 Haziran'da bitecek olması problem yaratır mı? Bunu sorun ederler mi?
    Case numaram 22xxx

Sorun olmaz. Gocmen olduktan sonra ilk birkac yil kurallar cok siki olmuyor, onlar da bazi islerinizi bitirip ABD'ye yerlesmeniz gerektiginin farkindalar. Eger okul bitene kadar ABD'ye hic giris yapamayacaksaniz o durumda re-entry permit almak size fayda saglar.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/134/re-entry-permit-i-131-form-ve-i-327-belgesi

• ds-260 formunu doldurmaya başladım ama ikinci basamakta pasaport bilgilerimi istedi pasaportum yoktu daha yeni sipariş verdim bir hafta içinde gelicek ozamana kadar ds260 formumda bir sıkıntı olurmu save yapıp çıktım ama bana bir süre tanıyorlarmı girdikten sonra formu doldurmak için acaba ?

• Merhaba, konuya ilişkin yapmış olduğunuz açıklamaları ve özellikle de DS260 formu için hazırladığınız dokümanı inceledim, süreç hakkında bilgisi ve yeterli ingilizce seviyesi olmayanlar için büyük bir kolaylı sağlamış. Bu nedenle sonsuz teşekkürler, elinize sağlık...

Emin olmak istediğim iki sorum olacak: Benim pasaport geçerlilik sürem 2023, eşimin ise 2022. Mevcut pasaportlarımız ile sürece devam etmek, kullanım süreleri açısından bir sorun oluşturur mu? Yani 4 ve 5 yıllık geçerliliği olan pasaportlar ile devam edebilir miyiz?

İkincisi ise; eşim pasaportu evlenmeden önce aldığı için kızlık soy ismi var. Biz başvuruyu yaparken evlendikten sonraki soy ismi ile yani benim soy ismimle yaptık. DV 260 formunda kişisel bilgiler pasaport ile uyumlu olacak şeklinde bir ifade var. Alt kısımlarda ise ikinci isim şeklinde bir seçenek var. Bu durumda pasaportu değiştirmeli miyiz? Veya ikinci isim durumuna dayanarak isim soy isim bilgilerini pasaporta göre doldurup ikinci kısımda soy isim değişikliğini belirtmek süreç açısından bir sıkıntı oluşturur mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@isag DV2019 (2019 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

ds-260 formunu doldurmaya başladım ama ikinci basamakta pasaport bilgilerimi istedi pasaportum yoktu daha yeni sipariş verdim bir hafta içinde gelicek ozamana kadar ds260 formumda bir sıkıntı olurmu save yapıp çıktım ama bana bir süre tanıyorlarmı girdikten sonra formu doldurmak için acaba ?

other travel document olarak secip formu doldurmaya devam edebilirsiniz. Pasaportunuz geldikten sonra bilgisini girebilirsiniz.

DS260 formunu doldurmaniz gereken belli bir sure yok, acele etmenize de gerek yok 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ahmett DV2019 (2019 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

Merhaba, konuya ilişkin yapmış olduğunuz açıklamaları ve özellikle de DS260 formu için hazırladığınız dokümanı inceledim, süreç hakkında bilgisi ve yeterli ingilizce seviyesi olmayanlar için büyük bir kolaylı sağlamış. Bu nedenle sonsuz teşekkürler, elinize sağlık...

Emin olmak istediğim iki sorum olacak: Benim pasaport geçerlilik sürem 2023, eşimin ise 2022. Mevcut pasaportlarımız ile sürece devam etmek, kullanım süreleri açısından bir sorun oluşturur mu? Yani 4 ve 5 yıllık geçerliliği olan pasaportlar ile devam edebilir miyiz?

İkincisi ise; eşim pasaportu evlenmeden önce aldığı için kızlık soy ismi var. Biz başvuruyu yaparken evlendikten sonraki soy ismi ile yani benim soy ismimle yaptık. DV 260 formunda kişisel bilgiler pasaport ile uyumlu olacak şeklinde bir ifade var. Alt kısımlarda ise ikinci isim şeklinde bir seçenek var. Bu durumda pasaportu değiştirmeli miyiz? Veya ikinci isim durumuna dayanarak isim soy isim bilgilerini pasaporta göre doldurup ikinci kısımda soy isim değişikliğini belirtmek süreç açısından bir sıkıntı oluşturur mu?

1. hic problem olmaz. mulakat zamani en az 8 ay gecerli pasaportunuzun olmasi yeterli.
    1. Su an esinizin pasaportu guncel degil o halde, cunku kimlik bilgilerinizde degisiklik olunca pasaportunuzu degistirmelisiniz. O nedenle size tavsiyem pasaportu guncelleyip DS260 formuna guncel bilgileri girmeniz.

• @ahmett DV2019 (2019 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

Merhaba, konuya ilişkin yapmış olduğunuz açıklamaları ve özellikle de DS260 formu için hazırladığınız dokümanı inceledim, süreç hakkında bilgisi ve yeterli ingilizce seviyesi olmayanlar için büyük bir kolaylı sağlamış. Bu nedenle sonsuz teşekkürler, elinize sağlık...

Merhaba @ahmett oncelikle tebrikler ve yeni hayatinizda mutuluklar...

1- Kisa yanit; pasaportlarinizin sureleri acisindan bir sorun yok.

Detay: DV2019 vize mulakatlari ve pasaporta vize basimlari 01Ekim2018-30Eylul2019 tarihleri arasinda gerceklesecek. Ozel bir durum olmadikca, pasaportunuza basilacak ABD'ye ilk giris vizenizin suresi 6 ay olacak (vizenin bitis tarihi, saglik raporunuzun son gecerlilik gunune den geliyor). ABD ilk giris vizeniz -en kotu ihtimalle- 30Eylul2019 gunu basilsa dahi pasaport sureniz, basili vize ile ABD'ye giris yapmaya yeter.

Ek bilgi: ABD'ye ilk giris yaptiginizda bu vizenin ustune bir muhur vurulacak ve "1 yil boyunca greencard yerine kullanilabilir" hale getirilecek. Pasaport sureleriniz bu bahsi gecen zaman dilimini de kapsayabiliyor.

2- Esinizin pasaportunu su anki yasal ismi ve soyismini gosterecek sekilde yenileyin ve mulakata da oyle gidin. Hatta mumkunse ve isterseniz DS260'i da yeni pasaportla doldurabilirsiniz (mecburi degil). Boylece hem mulakatta yasal kayitlarla celismemis olursunuz hem de ABD girisinde ve oradaki hayatinizda isim-soyisim konusunda "temiz/sorunsuz" bir baslangic yapmis olursunuz.

• @crazycells DV2019 (2019 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

@ahmett DV2019 (2019 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

1. hic problem olmaz. mulakat zamani en az 8 ay gecerli pasaportunuzun olmasi yeterli.
    1. Su an esinizin pasaportu guncel degil o halde, cunku kimlik bilgilerinizde degisiklik olunca pasaportunuzu degistirmelisiniz. O nedenle size tavsiyem pasaportu guncelleyip DS260 formuna guncel bilgileri girmeniz.

Cevabınız için çok teşekkür ederim @crazycells bahsettiğiniz gibi yasal olarak ta pasaportun kimlik bilgileri ile aynı olması gerekiyormuş. Geçerlilik süresinde problem olmayacağı için sadece defter değişikliği yapmamız gerekecek. Benzer durumda olan arkadaşların bilgisine..

• @crazycells pardon, yaniti gormeden ben de yazmisim 🙂

• Verdiğiniz detay bilgiler için size de çok teşekkür ederim @Sharm.

• @charlie-mortdecai DV2019 (2019 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

DV 2019 talihlilerindenim. Bir sorum olacak; ben %100 İngilizce ile Psikoloji okuyorum şu anda. Normalde 2020 Haziran'da mezun oluyorum. Mezun olup direkt ABD'ye taşınmak, orada psikolog olarak çalışmak ve hatta master yapmak istiyorum.
    Case numaram 22xxx

Tebrikler !

Ben de bir not yazmadan edemedim 🙂
    Siz muhtemelen daha iyi biliyorsunuz, DSM bizde de ogretiliyor orada da ancak is lisansli psikolog/mental health counselor olarak calismaya gelince US biraz farkli. APA uzerinden detaylari arastirmanizi oneririm.

Hatta, mumkun olursa, 3. sinifin sonunda US'teki bir okula kendi bolumunuze transfer olmaniz sizin icin cok daha kazancli olabilir. Sonradan size ek ders okutturulacaksa boylesi bir karar da cok isinize yarar ve ustelik lisans dereceniz bir US universitesinden alinmis olur ki akademik ve meslek hayatinizda isinizi kolaylastiracaktir. Staj yapip supervizyon alirken de US'te mezun oldugunuz okulu ve baglantilari kullanacaksiniz, sonrasinda lisans sinavina gireceksiniz..
    Iyi sanslar !

Edit:

http://www.asppb.net

• Green Card çekilişini kazanmışız.

Ailedeki 4 kişiyi de kapsadığı için mülakatta 4 kişinin de orada olması gerekiyor mu?

Vizeyi aldıktan sonra kaç ay içinde ABD'ye gitmek ve ne kadar kalmak zorundayız?

İlk önce başvuru sahibine belli bir süre sonra aile üyelerine alma gibi bir durum oluyor mu? Yani başvuru sahibi dışındakilere daha sonra da alınabilir mi?

Visa Bulletin'de yayınlanan numaralar gerçekleşen işlemlere göre mi yayınlanıyor? Örneğin; EU kota numarası 10000 olarak belirlendi, Ekim ayında 5000 kişiye mülakat verdiler ama sadece 3000'i mülakata gitti. Geriye kalan 2000 kişilik kontenjan 10000'e eklenerek 12000 numarasına mı yükseliyor?

Numaramız EU1xxxx seçilip seçilmeme durumu için herhangi bir istatistik ortaya koyulabilir mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@burakdal DV2019 (2019 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

Green Card çekilişini kazanmışız.

Ailedeki 4 kişiyi de kapsadığı için mülakatta 4 kişinin de orada olması gerekiyor mu?

Vizeyi aldıktan sonra kaç ay içinde ABD'ye gitmek ve ne kadar kalmak zorundayız?

İlk önce başvuru sahibine belli bir süre sonra aile üyelerine alma gibi bir durum oluyor mu? Yani başvuru sahibi dışındakilere daha sonra da alınabilir mi?

Visa Bulletin'de yayınlanan numaralar gerçekleşen işlemlere göre mi yayınlanıyor? Örneğin; EU kota numarası 10000 olarak belirlendi, Ekim ayında 5000 kişiye mülakat verdiler ama sadece 3000'i mülakata gitti. Geriye kalan 2000 kişilik kontenjan 10000'e eklenerek 12000 numarasına mı yükseliyor?

Numaramız EU1xxxx seçilip seçilmeme durumu için herhangi bir istatistik ortaya koyulabilir mi?

tebrikler, evet Green Card alacak herkes mulakata katilmali, buna bebekler de dahil.

Vizenin gecerlilik suresi yaklasik 6 ay oluyor. Bu sure icerisinde ABD'ye ilk girisi yapmak zorundasiniz. Green Card size ABD'de sinirsiz yasama ve calisma izni sagliyor, o nedenle ABD'de istediginiz kadar kalabilirsiniz.

DV2019 sureci bitmeden ailelerin vizelerini sonradan almasi olasi. Ama zaten benzer bir gecikmeyi, re-entry permit alarak da yapabilirsiniz. Su konulari okumanizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/77/green-card-sahiplerinin-abd-dışında-kalış-süreleri

https://yesilkartforum.com/forum/topic/134/re-entry-permit-i-131-form-ve-i-327-belgesi

Vize bultenindeki aktif sayilar, programda kalan vize sayisina, o bolgeye ve ulkeye verilecek vize sayisina, kac kisinin mulakat sirasi bekledigine ve programda toplam kac ay kaldigina gore belirleniyor. Tam hesaplama yontemini KCC disinda hickimse bilmiyor.

Son sorunuzu anlayamadim.

• @crazycells Yanıtlarınız için teşekkürler. Son sorumun cevabını diğer soruyla birlikte vermişsiniz.

• Herkese selamlar. Green card talihlisiyiz. Ama sorunumuz biraz değişik eşim ve benim adıma başvuru yapmıştık. Ne yazikki eşime değil bana çıktı. Eşim 4 yillik üniversite mezunu ancak ben lise terkim. 7 yildir aile inşaat şirketine ortak olarak bağkur ödüyorum. Şirket faal olarak çalışıyor. Sizce mulakatta mesleki yönden kabul edilebilirmiyim.

• @tolga-demir DV2019 (2019 Green Card Lotosu) Asamalari içinde söyledi:

yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkürler. bende ilk senesine kazanan ve ne yapacağına daha karar veremeyen gruptayım.

şuan ailemiz 3 kişi ve kasım ayında 4 kişi olacağız inşallah. işlerimizden ve doğumdan dolayı temelli yerleşimi en az 2 yıl sonra planlayabiliyoruz.

tecrübeli arkadaşlara sorum; ülkemiz standartlarında kıt kanaat geçinen bir aileyiz. 4 kişi için 2 yıl boyunca gir-çık yapmak çok maliyetli ve uğraşlı görünüyor. sadece ilk etapta kendim için kayıt yaptırıp gitsem 2 sene sonunda ailemi kayıt ettirsem sizce daha mı mantıklı olur? temelli gitme niyetiyle ailemi kayıt ettirirken zorluk yaşar mıyım? Bir yerde aile kaydı 2-3 yıl sürer gibi bir şey gördüm bu doğru mudur?

Bu arada case no: 2019EU22XX küsür forumlarda takip ettiğim kadarıyla iyi görünüyor.

Öncelikle tebrikler. Diğer konudaki mesajınıza ve bu mesajınıza burdan cevap yazıyorum. Bu şans ikinci kez ayağınıza gelmeyebilir, hiç düşünmeyin.Sıra numaranız güzel duruyor @crazycells neden seneye bu zamanlar demiş bilmiyorum ama 6-ay sonra sıra gelir gibi duruyor sanırım (eğer 2200 lerde ise. 22000 lerdeyse dediği gibi )

• Gruptaki, forumdaki kazanan herkesi tebrik ederim.Acele etmek isteyen arkadaşlar için söylüyorum ben ds-260 ı Eylül ortasında göndermiştim.Birkaç hafta size birşey kaybettirmez (O zamanlar bende böyle düşünmüyordum).Vize alma sürecinde bu forum haricinde hiçbir yerden yardım almadım.Umarım bu sene herkes mülakata çağrılır ve vizesini alır. 2017 senesinde Eylülde ikinci bir çekiliş yapılmıştı (veya eksik olanlar açıklanmıştı) ve ben eylülde seçilmiştim sıra numaram 25xxx di ama bu sene 30xxx ler olduğuna göre ek çekiliş ihtimali çok çok düşük. 2017 de current olma durumu da bu yüzdendi.
    İyi forumlar 🙂

• hangi durumlarda red veriyorlar acaba genel konu başlıkları varmı?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

106

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |