Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Greencard kazananlar amerikada ne kadar yasamak zorunda

• Merhabalar, greencard ciktiktan sonra dort ayda bir amerikaya giris cikis yaparsam beş sene sonunda hic amerikada yasamadan vatandaslik alabilirmiyim?turkiyede egitimim ve kariyerim devam etmekte ve amerikada vatandaslik kazanmak icin ikibucuk yil bulunmak gibi bir luksum su an bulunmamakta. Cevabiniz icin şimdiden teşekkürler.

• @dtsbp Yanlış bilmiyorsam her yıl 6 ay Amerikada bulunmak zorundasınız.

• @dtsbp şu konuyu okumanız gerekli https://yesilkartforum.com/forum/topic/77/green-card-sahiplerinin-abd-dışında-kalış-süreleri?page=1

"Eger Re-entry permit alirsaniz 2 yil ABD disinda kalabilirsiniz, ama re-entry permit almaniz ABD'ye giriste kesinlikle kabul edileceginiz anlamina gelmez. Yine de makul aciklamalar yapmaniz gerekiyor. Ayrica ABD disinda kalinan uzun zamanlarin vatandaslik suresini erteleyecegini de hesaba katmayi unutmayin. Re-entry permit hakkindaki sorularinizi surada sorabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/134/re-entry-permit-i-131"

• Banned

Reentry Permit ile erteletebiliyorsunuz.

• Yok ben uzun sure turkiyede bulunacagim demiyorum zaten, yani kac ayda bir girip cikmam lazim yada kac ay yasamam lazim amerikada onu anlamaya calisiyorum

• Dort ayda bir girip ciktim diyelim amerikada hiç yasamadim o zaman greencardim aktif kalir mi yoksa yine de el koyarlarmi?amacim egitimimi kariyerimi hazir hale getirene kadar amerikada kalma surecimi ertelemek

• İki sene yetmez dort sene uzmanlik var bide uzmanligi kazanma sinavi filan en az bes sene gerekecek yani Türkiye'de bunlar bitmeden bikac ayda bir girsem ciksam abd ye en azindan kartim aktif kalsa da egitimim bitince gitsem ne kadar gerekiyorsa kalsam

• @dtsbp sandığın kadar kolay değil vatandaş olmak , senin anlattığın biraz emeksiz kolaya kaçmak gibi oluyor, o ülkeye emek vermeden vatandaşlık alman zor , aşağıda paylaşıyorum şartları; Özellikle örneği okumanı tavsiye ederim.

U.S. Vatandaşlığına Başvuru Şartları

1.18 yaşından büyük olmak INA §334(b), 8 U.S.C. §1445(b).

2.U.S. Legal Permanent Resident olmak yani Green Card sahibi olmak. INA §§216(e), 216A(e), 8 U.S.C. §1186a(e), 1186b(e); 8 C.F.R. §§216.1, 1216.

a. Genelde 5 sene Green Card sahibi olmak.

b. Eğer U.S. Vatandaşı ile evli iseniz 3 sene Green Card sahibi olmanız yeterlidir.

Önemli Not: U.S. Vatandaşlık başvurduğunuzda, U.S. Göçmenlik Departmanı Green Card statünüzü hukuka uygun şekilde elde edip etmediğiniz ve Green Card’lı iken Green Card’ın tüm şartlarını yerine getirip getirmediğinizi geriye dönük olarak inceler. 8 C.F.R. §246.1. Eğer bu incelemede hukuka aykırılık tespit edilirse, Green Card statüsü taşımadığınız gerekçesi ile reddedilebilir. U.S. Göçmenlik Departmanı eğer Green Card statüsünü taşımadığınızı tespit ederse, Green Card’ınızı iptal ederek, sizi sınır dışı edebilecektir.

Örnegin: Green Card sahibi olduktan sonra, eğer 1 (bir) sene ve daha uzun sure U.S. dışında kaldıysanız, bu durum Green Card’ınızın otomatik olarak iptal edilmesine ve sizin sinir disi edilmenize sebep olabilir. Çünkü, 1 sene ve daha uzun U.S. dışında geçirilen sürelerde, sizin U.S.’de ikâmet etme niyetinizi terk ettiğiniz karine (varsayım) olarak kabul edilir. Bu karineyi çürütmek sizin yükümlülüğünüz olacaktır.

3.“Devamlı U.S. ‘de İkamet Etme” ve “Fiziki Olarak U.S. ‘de Bulunma” şartlarını yerine getirilmiş olmalısınız:

Devamlı U.S. ‘de İkamet Etme: 6 ay ve ile 1 sene arasında US dışında bulunma, U.S.‘de devamlı ikâmet etme şartının oluşmadığı karinesini (varsayımını) doğuracaktır. INA §316(b), 8 U.S.C. §1427(b), 8 C.F.R. §316.5(c)(1)(i). Bu karinenin çürütülmesi yine size düşmektedir.
    Fiziki Olarak U.S.’ de Bulunma: Green Card’lı statüsünde iken, U.S. Vatandaşlığına başvurmadan önceki son 5 sene içinde 2,5 sene fiziki olarak U.S.’de bulunmuş olmak gereklidir.
    Eğer U.S. Vatandaşı ile evli iseniz, bu süre son 3 sene içinde 1,5 senenin U.S. içinde fiziki olarak bulunmuş olması seklinde düzenlenmiştir. INA §316(a), 8 U.S.C. §1427(a)
    U.S. Vatandaşlığı başvurusu yapmadan son 3 ay boyunca fiziki olarak, başvurunun yapıldığı eyalet veya bölgede ikâmet ediyor olmanız. INA §§316(a)(1), 319(a), 8 U.S.C. §§1427(a)(1), 1430(a).
    4. İngilizce okur ve yazar olmanız.

1. U.S. Tarihi hakkında genel bilgilere sahip olmanız.

2. İyi karakterde bir kişi olmanız:

U.S. Vatandaşlığına başvuran kişi son 5 sene boyunca (U.S. vatandaşı ile evli olma durumunda 3 sene), iyi karakterde bir kişi olduğunu gösterecek eylem ve işlemlerde bulunmuş olmalıdır. INA §§316(a)(3), 319(a)(1), 8 U.S.C. §§1427(a)(3), 1430(a)(1); 8 C.F.R. §§316.2(a)(7), 316.10, 329.2(d). Ancak US Göçmenlik Departmanı iyi karakter araştırmasında 5 ve 3 senelik sürelerden daha geride olmuş olayları da değerlendirmeye alabilir.
    Vatandaşlık başvurusu yapan kişinin iyi karakter taşımadığı sonucunu doğuracak durumlara örnekler şöyledir:
    Yeminli şekilde yalan beyanda bulunmak: Buna göçmenlik formlarında yalan veya bilerek yanlış bilgi ile doldurulması, göçmenlik görevlilerine yalan söylenmesi örnek gösterilebilir.
    Bazı suçlarlardan suçlu bulunmak, örneğin:
    Polise karşı direnmek ve kuvvet kullanmak,
    Adam yaralama ve öldürme,
    İnsan ticareti yapmak,
    Mahkemede yalan yere tanıklık edilmesi,
    Gerçek dışı olarak U.S. Vatandaşlığının iddia edilmesi,
    U.S. Vatandaşı olmadan U.S.’de oy kullanılması.
    Bazı durumlarda ise U.S. Göçmenlik Departmanı, başvuru sahibinin iyi karakterde olmadığına kanaat olarak karar verebilir. Bu durumlara örnekler şöyledir:
    Bakmakla yükümlü olunan kişilerin ihmâl edilmesi 8 C.F.R. §316.10(b)(3)(i)
    Evlilik birliğini sarsacak nitelikte, evli iken bir başka kişi ile cinsel ilişkide bulunulması 8 C.F.R. §316.10(b)(3)(ii)
    Alkollü araba kullanmak: DUI olarak bilinen alkollü araba kullanma cezası eğer birden fazla defa alınmış ise, kötü karakter göstergesi olabilir.
    Green Card’lı iken vergi beyanını vermeyi ihmâl etmemiş olmak
    Herhangi bir vergi borcunuzun bulunmaması.

• @dtsbp bildigim kadarıyla oyle bir sey yok gorevli memur 1-2 kez bir sey demez ama 3. veya 4. girişinde kartına el koyarlar sonucta okartı gocmen olup orda kalman için veriyorlar

• @dtsbp Eger greencard çıktıktan sonra uzun vadede niyetiniz Amerika’da yaşamak ise zaten Türkiye’ deki aldığınız eğitimlerin Amerika’ da hemen iyi bir pozisyonda iş hayatınıza devam etmenizi sağlamayacağını göz önünde bulundurmalısınız. Eğitiminizi bilmiyorum ama diyelim ki doktor olacaksınız Amerikada işinizi yapabilmek için oradada eğitim almanız gerekecek. Bu durumda eğitiminizin devamlılığını orada sağlamak daha mantıklı gibi. Yada niyetiniz Türkiye’ de yaşayıp sadece Amerikan vatandaşlığını almaksa malesef bu greencard kazansanızda orada yaşamadığınız sürece pek mümkün değil.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

ABD'de yasayip calismadan vatandas olmaniz mumkun degil. Arkadaslarin da onerdigi gibi su konuyu okumanizi tavsiye ederim: https://yesilkartforum.com/forum/topic/77/green-card-sahiplerinin-abd-dışında-kalış-süreleri?page=1

• Napalim hocam işsiz gucsuz olsak tutalim gidelim orada yasayalim ama kaybedecek zamanimiz yok,cikarsa da bi yolunu bulacagiz artik bende bilen birine sorayim belki konsolosluga. Ayrica bende onu diyorum Türkiye'de aldigim egitimi orada tanitmak icin board sinavlarina girmem gerekecek ondan once uzmanligi yapip bitirmem lazim. Amerikada yasayip calismayacagim demedim sadece zamana ihtiyacim var diyorum once kariyerimi olusturmam lazim doktor olmusum vatandaslik icin gidip pizzacida ikibucuk sene harcamak istemiyorum

• Tamam pizzacilik da yapariz ama oncelikle egititmimi kariyerimi tamamlamam lazim ve cikan greencard firsatink da kacirmak istemiyorum yokmu bunu kesin bilen biri bi yolu

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dtsbp Greencard kazananlar amerikada ne kadar yasamak zorunda içinde söyledi:

Napalim hocam işsiz gucsuz olsak tutalim gidelim orada yasayalim ama kaybedecek zamanimiz yok,cikarsa da bi yolunu bulacagiz artik bende bilen birine sorayim belki konsolosluga. Ayrica bende onu diyorum Türkiye'de aldigim egitimi orada tanitmak icin board sinavlarina girmem gerekecek ondan once uzmanligi yapip bitirmem lazim. Amerikada yasayip calismayacagim demedim sadece zamana ihtiyacim var diyorum once kariyerimi olusturmam lazim doktor olmusum vatandaslik icin gidip pizzacida ikibucuk sene harcamak istemiyorum

doktorlukla ilgili su konuya da goz atabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/117/amerikada-doktorluk

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Tamam pizzacilik da yapariz ama oncelikle egititmimi kariyerimi tamamlamam lazim ve cikan greencard firsatink da kacirmak istemiyorum yokmu bunu kesin bilen biri bi yolu

Bence sorularinizdan once su konuyu okuyun:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/77/green-card-sahiplerinin-abd-dışında-kalış-süreleri

Cunku sistemin nasil yurudugunu anlamaniz gerekiyor.

• @crazycells dediği gibi malesef orda olmayınca yani kısaca emek vermeyince olmuyor emek yoksa vatandaslıkta yok

• @crazycells hocam bastan tip fakultesi mi okumam lazim amerikada yazidan dogru mu anladim

• @dtsbp Greencard kazananlar amerikada ne kadar yasamak zorunda içinde söyledi:

@crazycells hocam bastan tip fakultesi mi okumam lazim amerikada yazidan dogru mu anladim

Yoksa staj yapip turkiyedeki mesleğimi amerikada da tanitabilecegim anlamina mi geliyor

• This post is deleted!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells hocam bastan tip fakultesi mi okumam lazim amerikada yazidan dogru mu anladim

eger tip fakultesini bitirdiyseniz diplomaniz kabul ediliyor ama uzmanlik yaptiysaniz kabul edilmiyor, bastan yapmaniz lazim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

55

40.9k
Users

4.4k
Topics

425.5k

| | | |