Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular

• @sinem-akçam Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular içinde söyledi:

Sanırım Amarillo yerine Utah da bi kasabayı tercih etmem gerekecek. 😃

Hayirdir Sinem, neden texas tan vazgectin, bir seyleri kacirdim herhalde 😁

Saka bir yana, green kart cikarsa charlotte'a gelin, komsu olalim. Cok sakin, sessiz, huzurlu buralar (aman nazar degmeyeyim 🤐)

• Banned

Senay hanımcım baksanıza Amarilloda da kocaman sivrisinekler varmış. 🙂 Bendeniz sivrisineklerden hiç hazzetmem...Ama bnmkisi şakaydı yaa.. TEXAS VAZGEÇİLMEZİM. 🙂 Charlotte neresi acaba Senay hanımcım tx mı?

• Banned

baktım şimdi tx mış evet. 🙂 güzel bir yere benziyor düşünebilirim. ama 1-35 dereceden fazla yazları sıcak olmamalı 2- (-10) dereceden fazla da kışları soguk olmamalı.. step ya da yarı kurak olmalı ki astımımız azmasın (ortanca oglumun kızımın ve benim astımımız var)

• @sinem-akçam Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular içinde söyledi:

baktım şimdi tx mış evet. 🙂 güzel bir yere benziyor düşünebilirim. ama 1-35 dereceden fazla yazları sıcak olmamalı 2- (-10) dereceden fazla da kışları soguk olmamalı.. step ya da yarı kurak olmalı ki astımımız azmasın (ortanca oglumun kızımın ve benim astımımız var)

😂 o sivrisinekler kacinilmaz heryerde var. Charlotte north carolina'da, amerikanin dogu yakasinda, floridanin yaklasik 7 saat kuzeyinde.

Burda dogal yasam ve her turlu hayvanat bol.
    Simdiye kadar dogan sahin gibi yirtici kuslari yakindan gorduk, hatta gozumuzun onunde guvercin buyuklugunde bir kusu havada yakalayip yedi. Ilk defa bir kusun baska bir kusu yedigini gordum hayatimda.
    Bizim sitenin icinde yilan, bolca sincap, tavsan, cesit cesit kurbagalar, sivrisinekler, ates bocekleri, dragon flies, ve hayatimda hic gormedigim adini bilmedigim bocek turleri var 😁
    Dogayi ve icindeki her turlu canliyi cok sevdigim icin sikayetim yok. Yalniz nemli hava zorluyor biraz. Cok sulak ve yesil olunca nem orani yuzde 60-90 arasi oluyor yazlari. Olur da bir gun yolunuz duserse diye paylasiyorum 😊
    Ek: fare, mavi kertenkele, siyah tirtil ve kaplumbagalari yazmayi unutmusum 😉

• Banned

İnşallah bir gün yolumuz düşer ve sizinle zaman geçirmek isterim. Benim ve çocuklarımın nemsiz ya da az nemli bir ortamda yaşaması lazım sırf bu nedenle Aydın gibi bir yerden Aksaray gibi bir yere göç ettim.:) TX da da Amarillo bize en uygun yer gibi görünüyor ya da Lubbock daha aşagısı nemli ve aşırı sıcak. Hayırlısı olsun burada yeni DV süreci ekimde başlayacak bakalım bu sefer şans bize gülecek mi. 🙂 Selam ve sevgilerimle...

• @sinem-akçam
    Nemsiz yer olarak arizona'yi da oneririm. Tucson guzeldir mesela. Colun ortasinda ama daglarina kar yagar. Kaktusler cicek acar. Sicaktir ama nem olmadigi icin, bunaltmaz. Bu green cart, Insallah isteyen, hakkinda hayirli olanlara ciksin diyelim.

• Banned

@Senay-Sirin neden bilmem daha dv ye katılmaya karar verdigim ilk günlerde rüyamda Amarilloyu gördüm hatta rüyada burası neresi böyle dedigimde burası Amarillo tx dediler bana. O route 66 daki big texan lokantasını bile o kadar net gördüm ki.. sonra google dan bakınca aa dedim bnm gördügüm yer burası. 🙂 Vardır herhalde bir hayır dur bakalım...

• Cok ilginc bir ruya olmus, benim de 6. hissim kuvvetlidir, ruyalarim yillar sonra cikar falan 😊
    Iyi sanslar Amarillo yolculari 😎, bu sene ruyalarimiz hayirlisiyla gerceklessin insallah.

• @senay-sirin Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular içinde söyledi:

@sinem-akçam Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular içinde söyledi:

😂 o sivrisinekler kacinilmaz heryerde var. Charlotte north carolina'da, amerikanin dogu yakasinda, floridanin yaklasik 7 saat kuzeyinde.

Burda dogal yasam ve her turlu hayvanat bol.
    Simdiye kadar dogan sahin gibi yirtici kuslari yakindan gorduk, hatta gozumuzun onunde guvercin buyuklugunde bir kusu havada yakalayip yedi. Ilk defa bir kusun baska bir kusu yedigini gordum hayatimda.
    Bizim sitenin icinde yilan, bolca sincap, tavsan, cesit cesit kurbagalar, sivrisinekler, ates bocekleri, dragon flies, ve hayatimda hic gormedigim adini bilmedigim bocek turleri var 😁
    Dogayi ve icindeki her turlu canliyi cok sevdigim icin sikayetim yok. Yalniz nemli hava zorluyor biraz. Cok sulak ve yesil olunca nem orani yuzde 60-90 arasi oluyor yazlari. Olur da bir gun yolunuz duserse diye paylasiyorum 😊
    Ek: fare, mavi kertenkele, siyah tirtil ve kaplumbagalari yazmayi unutmusum 😉

Charlotte civarında yaşayan olarak bizler o nem yüzünden açıkçası pek memnun değiliz. Dışarıya çıkan kapıyı açtığımızda yüzümüze vuran o nem ve sıcak dalgası hiç planlamadığım bir unsurdu 🤔. Gerçi seçeneğim yoktu çünkü beni ABD’ye getiren işyerim burada. Fakat bir gün özgürlüğe erişince (GC), bir kaç nedenden dolayı sanırım kuzeyde mavi eyaletlerden birine seri geçiş yapmak isteyeceğiz.

• @freeworld Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular içinde söyledi:

Charlotte civarında yaşayan olarak bizler o nem yüzünden açıkçası pek memnun değiliz. Dışarıya çıkan kapıyı açtığımızda yüzümüze vuran o nem ve sıcak dalgası hiç planlamadığım bir unsurdu 🤔. Gerçi seçeneğim yoktu çünkü beni ABD’ye getiren işyerim burada. Fakat bir gün özgürlüğe erişince (GC), bir kaç nedenden dolayı sanırım kuzeyde mavi eyaletlerden birine seri geçiş yapmak isteyeceğiz.

Amerikanin guzelligi, cok genis bir cografyaya yayildigi icin, iklim ve doga cesitliliginin bol olmasi (Gerci Turkiye de biraz oyle, 4 mevsim yasaniyor).

20 yil once Boston'in kisinda resmen beyin hucrelerim buz tutuyor zannetmistim. O zamanlar genctik, dayanabiliyorduk.

Gecen kisi philadelphia da gecirince, soguk havayla kar ve buzla aramin pek de iyi olmadigini hatirladim.

Seattle'in iklimi, dogasi, insanlari harika, ama gunesi cok az, kasvetli, yagmurlu.

Arizona bol gunesli, kuru sicak, 6 ay boyunca evin kapisini acip disari cikinca sanki firinin kapagini acmis gibi oluyorsunuz 😂 Allahtan her yerde surekli klima var.

Simdi butun bunlardan sonra, Charlotte'un nemine sesimi cikaramiyorum. Sanki havalar da serinliyor gibi yavas yavas 😎

Bizim gencler de universite bitince kalifornia dusunuyorlar. Iklimi dogasi harika, ama kacak gocmenlerin coklugu soru isaretleri olusturuyor.

• Banned

teşekkür ederim Senay hanım. 🙂

• Bu aralar bizim evde sürekli konuşmamız gereken ama bir türlü konuşmadığımız konu eyalet ve şehir seçimi. Ne zaman konuşmaya başlasak, iş nerede biz orada gibi anlamsız bir kriterle tıkanıyoruz. Aslında iş mi yaşam şartları mı gibi bir ikilem var ve bir çeşit kısır döngü doğuruyor...
    TX, Kuzey ve/veya Doğu eyaletleri, California, Oregon, Washington konuşuyoruz sürekli. Bunlara belki Utah'da eklenebilir.
    Temelde istemediğimiz eyalet ve özellikleri biliyoruz gibi ama iş/yaşam kısır döngüsü tüm gelişen planları yine boşa çıkartıyor.
    Soğuk sevmiyorum orası net ama son Adana (memleket) ziyaretimde aslında sıcaktan da uzaklaştığımı gösterdi bana (29 yıldır Ankara'dayım).
    California ve özellikle Bay Area için iki mevsim var diyorlar, sonbahar ve ilkbahar. Bu kulağa o kadar güzel geliyor ki, o kadar tavlayıcı ki.... Üstelik 1 saat mesafelerde aynı gün kar ve sıcak plaj görebilme olanağınız oluyor.
    Başka bir kriterim de deniz kenarı olması. Karasal iklim ve kısa sürede denize ulaşamamak beni geriyor, 29 yılda bunu anladım 🙂
    Son olarak da pahalılık. TX bu yüzden listede en üste oturuveriyor. Cepteki para belli. Gidince iş olanakları nedir ne değildir öğrenene kadar iş işten geçmiş olacak diye tırsıyoruz.
    Sabah sabah içimi döküverdim. Bu eyaletler/şehirler hakkında ipuçları olanlardan daha fazla bilgi rica ediyorum.

• @caglaror Aynı durum bizim için de geçerli. Akşam evde konuşalım derken tıkandık. İşe göre mi belirleyeceğiz yoksa yaşam koşullarına göre mi. tabi burada ilerde çocuğun okulu da önem kazanacak. Gerçi bizim gideceğim eyalet kesin(CA), şehir konusunda karar veremedik. Daha önce CA, NY, NJ, WA, FL yaşamış biri olarak CA vazgeçilmezim. https://www.numbeo.com/cost-of-living/ sitesinden şehirlerin mukayesesini yapacağım.

• @dreambig @caglaror
    Bu durumlar ne güzel tıkanıklıklar aslında. Yakın zamanda gidebilecek durumu olmak ve tepsiden istediğini seçmeye çalışmak ...

• @caglaror Tatli telaslas bunlar, isin eglenceli kismi 🙂
    Bence oncelik kendi sektorunuz icin is olanaklari olmali. Isinizle alakali firmalarin bol oldugu eyaletler arasindan da yasam tercihlerinize gore eleme yaparsiniz.

Benim esim emekli olana kadar Turkiyede calismaya devam ediyor. Ben de USA de calisacak olursam, sektorumde eyaletler arasinda cok fark yok. Yani bizim icin is imkanlari oncelikli degildi, yine de ortalama bir yer sectik, just in case, ne olur ne olmaz diye.

Bir de arizonanin sicagiyla texasin sicagi bir degildir, arizona col, texasta iyi kotu 4 mevsim yasaniyor. Alaskayla boston'in sogugu da karsilastirilamaz herhalde. Yani tercihlerinize gore asiri uclari eleyip, her cografyanin artisi eksisi, kendine has guzelligi oldugunu dusunup, tahammul edebileceginiz bir yeri secersiniz.

Hem siz hem esiniz egitimlisiniz, ingilizceniz var (konusmadaki tutuklugu 3 ayda atarsiniz). Bence pahaliligi ilk etapta cok dert etmeyin, @sadriabi nin de daha once bahsettigi gibi, her eyaletin her yeri pahali degil. Bostonda kiralar $3000-$4000 dolar, ama kendisi biraz daha kuzeyde sirin bir kasabada bunun yari fiyatina ev bulmus. Satilik fiyatlari da boston in 1/3 'u anladigim kadariyla.
    Seattle da esimin is arkadaslarindan hergun 50-60 dakika yol yapip daha ucuz semtlerden ise gelenler vardi. Ideal degil tabii ki, ama ilk etapta yapilir.
    Sonra iki geliriniz olunca, ayni eyalette daha guzel bir yere tasinirsiniz. Ya da benim yaptigin gibi, bir eyaletten baska eyalete. Taaa turkiyeden tasinmayi goze aliyoruz da amerika icinde tasinmaya cekiniyoruz. Extra para/zaman/emek, ama dunyanin da sonu degil yani.
    Tatli telaslar bunlar, tadini cikarin 😉

• Amerika da taşınmaktan çok korkmayın... Yatak odası dolabı yok, beyaz eşya ve diğer elbise dolapları yok... Taşınmak kolay 🙂

Herkesin şartları farklı olacağı için şu eyalet iyi diyemem... Texas bizim için mantıklı idi başlangıç için... Hala mantıklı olduğunu düşünüyorum... Göçmen şehri olması avantaj... ABD gibi hissettirmiyor ama bazen 🙂 çok planlar yaptım çok degisiklikler oldu... O yüzden simdilik buradayım... Sonrasına Allah kerim...

• Ben de 15 günlük tecrübemi aktarayım 🙂 California eyaletinde bay areada san leandro şehrine geldik arkadaşlarımızın burada olması dolayısıyla. İş bulduktan sonra da ona uygun bir yerden ev bakacağız. Öncelikle california seçmemizin nedeni hem benim hem eşim için iş olanaklarının güzel olması, okyanus kenarı olması, insan çeşitliliği vs. Ve de genciz, çocuğumuz yok, kurulu bir düzen bırakıp gelmedik. Her şeye burada başlıyoruz, dolayısıyla neden büyük adım atmayalım dedik 🙂
    San Leandro şehri San Francisco şehrine Bart ile 25 dakika civarı. Eğer şehirde çalışılırsa burada yaşamak çok mantıklı çünkü kiralar şehire göre yarı yarıya ve ulaşım çok kolay. Tatlı sakin bir yer, geldiğimiz günden beri kendimi hiç rahatsız hissetmedim hep güvende hissettim.
    Havası mü-kem-mel 🙂 San Francisco’nun buz gibi rüzgarından burada eser yok, gece serin oluyor bir ceket giydirtiyor ama gündüz şort-tişört havası. Nem yok, arkadaşım kasıma kadar yağmur yağmaz büyük ihtimalle dedi. Ben ki İzmir’de büyüyüp nem yüzünden yarım saat yürüyüş bile yapamayan insan burada koşuya çıktım mis gibi 🙂
    Kokarcalar var geceleri pıtır pıtır dolaşıyorlar 🙂 insandan korkup kaçıyorlar hemen görürlerse. Rakun varmış ben henüz görmedim ama onlar da geceleri çıkıyor, sineklik tel yoksa cam açık bırakmamak gerek çünkü küçük birer hırsızlar 🙂
    En rahatsız olduğum şeylerden biri evde böcek olmasıdır, burada daha bir tane böcek görmedim. Muhtemelen kokarcalar onları haklıyor. Şimdilik aklıma gelenler bunlar, bu bölgeyle ilgili sorusu olan varsa bilgim dahilinde seve seve cevaplarım.
    Dipnot: San Francisco şehri dünyanın en pahalı şehirlerinden evet ama bunun başlıca nedeni kiralar. Dediğim gibi bay area dahilindeki evler şehirdekilere göre hemen hemen yarı yarıya kiraları. Biz gelmeden önce çok araştırdık, walmartın online alışverişinden baya aylık alışveriş yapar gibi sepete ekleyip yaklaşık gider hesapladık vs. Lütfen iyi araştırın, şehir pahalı evet ama asgari ücret de saatlik 15 usd.

• @gallifrey Çok güzel veriler ve ipuçları. Teşekkür ederim.

• @caglaror Hislerime tercüman olan bir yazı olmuş bu 🙂 Aynı durumdayım. Aslında haftalar öncesinden TX diye kendimi şartlandırdım ama sanırım, oraya iniş yapmadan emin olamayacağım 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gallifrey Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular içinde söyledi:

Ben de 15 günlük tecrübemi aktarayım 🙂 California eyaletinde bay areada san leandro şehrine geldik arkadaşlarımızın burada olması dolayısıyla. İş bulduktan sonra da ona uygun bir yerden ev bakacağız. Öncelikle california seçmemizin nedeni hem benim hem eşim için iş olanaklarının güzel olması, okyanus kenarı olması, insan çeşitliliği vs. Ve de genciz, çocuğumuz yok, kurulu bir düzen bırakıp gelmedik. Her şeye burada başlıyoruz, dolayısıyla neden büyük adım atmayalım dedik 🙂
    San Leandro şehri San Francisco şehrine Bart ile 25 dakika civarı. Eğer şehirde çalışılırsa burada yaşamak çok mantıklı çünkü kiralar şehire göre yarı yarıya ve ulaşım çok kolay. Tatlı sakin bir yer, geldiğimiz günden beri kendimi hiç rahatsız hissetmedim hep güvende hissettim.
    Havası mü-kem-mel 🙂 San Francisco’nun buz gibi rüzgarından burada eser yok, gece serin oluyor bir ceket giydirtiyor ama gündüz şort-tişört havası. Nem yok, arkadaşım kasıma kadar yağmur yağmaz büyük ihtimalle dedi. Ben ki İzmir’de büyüyüp nem yüzünden yarım saat yürüyüş bile yapamayan insan burada koşuya çıktım mis gibi 🙂
    Kokarcalar var geceleri pıtır pıtır dolaşıyorlar 🙂 insandan korkup kaçıyorlar hemen görürlerse. Rakun varmış ben henüz görmedim ama onlar da geceleri çıkıyor, sineklik tel yoksa cam açık bırakmamak gerek çünkü küçük birer hırsızlar 🙂
    En rahatsız olduğum şeylerden biri evde böcek olmasıdır, burada daha bir tane böcek görmedim. Muhtemelen kokarcalar onları haklıyor. Şimdilik aklıma gelenler bunlar, bu bölgeyle ilgili sorusu olan varsa bilgim dahilinde seve seve cevaplarım.
    Dipnot: San Francisco şehri dünyanın en pahalı şehirlerinden evet ama bunun başlıca nedeni kiralar. Dediğim gibi bay area dahilindeki evler şehirdekilere göre hemen hemen yarı yarıya kiraları. Biz gelmeden önce çok araştırdık, walmartın online alışverişinden baya aylık alışveriş yapar gibi sepete ekleyip yaklaşık gider hesapladık vs. Lütfen iyi araştırın, şehir pahalı evet ama asgari ücret de saatlik 15 usd.

Sayin @gallifrey , deneyimlerinizi suraya da aktarmayi unutmayin lutfen:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/90/amerika-da-green-cardla-yaşayanların-tecrübeleri

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

86

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |