Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular

• @senay-sirin Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular içinde söyledi:

@caglaror Tatli telaslas bunlar, isin eglenceli kismi 🙂
    Bence oncelik kendi sektorunuz icin is olanaklari olmali. Isinizle alakali firmalarin bol oldugu eyaletler arasindan da yasam tercihlerinize gore eleme yaparsiniz.

Benim esim emekli olana kadar Turkiyede calismaya devam ediyor. Ben de USA de calisacak olursam, sektorumde eyaletler arasinda cok fark yok. Yani bizim icin is imkanlari oncelikli degildi, yine de ortalama bir yer sectik, just in case, ne olur ne olmaz diye.

Bir de arizonanin sicagiyla texasin sicagi bir degildir, arizona col, texasta iyi kotu 4 mevsim yasaniyor. Alaskayla boston'in sogugu da karsilastirilamaz herhalde. Yani tercihlerinize gore asiri uclari eleyip, her cografyanin artisi eksisi, kendine has guzelligi oldugunu dusunup, tahammul edebileceginiz bir yeri secersiniz.

Hem siz hem esiniz egitimlisiniz, ingilizceniz var (konusmadaki tutuklugu 3 ayda atarsiniz). Bence pahaliligi ilk etapta cok dert etmeyin, @sadriabi nin de daha once bahsettigi gibi, her eyaletin her yeri pahali degil. Bostonda kiralar $3000-$4000 dolar, ama kendisi biraz daha kuzeyde sirin bir kasabada bunun yari fiyatina ev bulmus. Satilik fiyatlari da boston in 1/3 'u anladigim kadariyla.
    Seattle da esimin is arkadaslarindan hergun 50-60 dakika yol yapip daha ucuz semtlerden ise gelenler vardi. Ideal degil tabii ki, ama ilk etapta yapilir.
    Sonra iki geliriniz olunca, ayni eyalette daha guzel bir yere tasinirsiniz. Ya da benim yaptigin gibi, bir eyaletten baska eyalete. Taaa turkiyeden tasinmayi goze aliyoruz da amerika icinde tasinmaya cekiniyoruz. Extra para/zaman/emek, ama dunyanin da sonu degil yani.
    Tatli telaslar bunlar, tadini cikarin 😉

Katiliyorum. New Hampshire'in guneyinde yasayip (yani kuzeydeki diger eyalette) Boston'a ise gidenler var, hergun. Bu hikayelerin en efsanesi 70li yillarda Berklee College of Music'te ders veren bir hocayla ilgili. Kanada'da yasarmis ve haftanin 3 gunu ders verdigi Boston'daki bu okula kendi ucurdugu ucagiyla gidip gelirmis, jet degil yani pervaneli mi artik ne denirse. Ama hangi piste iniyormus, nasil yapiyormus onu sormayin. 🙂

• @gallifrey SF için konuşursak eğer, sizce ortalama ve üzeri bir hayat için, bekar biri, en az ne kadar aylık gelir elde etmeli?

• @senay-sirin Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular içinde söyledi:

@sinem-akçam Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular içinde söyledi:

baktım şimdi tx mış evet. 🙂 güzel bir yere benziyor düşünebilirim. ama 1-35 dereceden fazla yazları sıcak olmamalı 2- (-10) dereceden fazla da kışları soguk olmamalı.. step ya da yarı kurak olmalı ki astımımız azmasın (ortanca oglumun kızımın ve benim astımımız var)

😂 o sivrisinekler kacinilmaz heryerde var. Charlotte north carolina'da, amerikanin dogu yakasinda, floridanin yaklasik 7 saat kuzeyinde.

Burda dogal yasam ve her turlu hayvanat bol.
    Simdiye kadar dogan sahin gibi yirtici kuslari yakindan gorduk, hatta gozumuzun onunde guvercin buyuklugunde bir kusu havada yakalayip yedi. Ilk defa bir kusun baska bir kusu yedigini gordum hayatimda.
    Bizim sitenin icinde yilan, bolca sincap, tavsan, cesit cesit kurbagalar, sivrisinekler, ates bocekleri, dragon flies, ve hayatimda hic gormedigim adini bilmedigim bocek turleri var 😁
    Dogayi ve icindeki her turlu canliyi cok sevdigim icin sikayetim yok. Yalniz nemli hava zorluyor biraz. Cok sulak ve yesil olunca nem orani yuzde 60-90 arasi oluyor yazlari. Olur da bir gun yolunuz duserse diye paylasiyorum 😊
    Ek: fare, mavi kertenkele, siyah tirtil ve kaplumbagalari yazmayi unutmusum 😉

Şenay Hn merhaba, bende her yeri araştırdım ama hiçbir yerde böceklerle ilgili bilgiye ulaşamamıştım. Ne iyi oldu sizin yazdığınızı görmem 🙂 Benim böcek fobim var. Özellikle KaraFatma... Biliyorsunuz ki nemli ortamda karınca gibi çoğalıyor ve evrimleşip kanatlanıp insanların yüzüne bile geliyor. Her türlü böcek var demişsiniz. KaraFatma'da var o halde 😞 Sorum: Acaba bahçeli evlerde mi var? Yani apartmanların üst katlarına çıkarlar mı sizce?

• Merhaba @hosgeldin
    Turkiyede Hatay'a gittigimizde o ucan kocaman hamam boceklerini gormustum. Oyle buyuk hamambocegi ne Arizona da ne charlotte da ne de gittigim baska eyaletlerde gormedim.
    Arizona da mustakil evde yasiyorduk, ozellikle akreplere karsi senede 1-2 kere evi ve bahceyi ilaclatiyorduk. Zaten iklimden dolayi boceklere yatkin olan yerlerde, duzenli ilaclama yapiliyor. Mesela simdiki apartmanimizda, kiraya ilaveten her ay $4 ilaclama parasi oduyoruz, haftada bir kose bucak siteyi ilacliyorlar (binalarin disini).
    Eski binalarda bocek daha cok oluyor, ozellikle de silver bug denilen, ince kucuk bocekler. Yeni bina ve duzenli ilaclanan bir yerde evin icinde bocek olma ihtimali dusuk. Tabii maalesef, bocek ilaclarinin insan sagligina verdigi zarara maruz kalmis oluyoruz.

• Böceksiz bir yer seçmek isterseniz şehirlerin nem miktarlarına ve ortalama sıcaklıklarına bakın. Böcekler bizden önce de vardı, büyük olasılıkla bizden sonra da olacaklar 🙂
    Bir (eski) Adana'lı olarak barajın kenarında yürürken çıtır çıtır ezdiğim hamam böcekleri geldi aklıma. Ben de böcekleri seviyorum 🙂

• This post is deleted!

• @entelman nette sürf ederken bu yazıya denk geldim. 2017 tarihli ama yine de biraz bilgi verir

• @entelman Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular içinde söyledi:

@gallifrey SF için konuşursak eğer, sizce ortalama ve üzeri bir hayat için, bekar biri, en az ne kadar aylık gelir elde etmeli?

Malesef buna net bir cevap vermem mümkün değil. Kişilerin yaşam tarzı ve standardına göre ihtiyacı olan minimum tutar değişkenlik gösteriyor. Birisi için ortalama olan hayat diğeri için minimum standart olabilir. Bir diğer neden de ben SF şehrinde yaşamıyorum, dolayısıyla o bölgedeki fiyatlara hakim değilim. Ev için trulia, zillow, craiglist gibi sitelerden size uygun evlerin kiralarına bakıp, gelmeden önce bizim yaptığımız gibi Walmart'ın web sitesinden baktığınız bölgenin zip kodu ile (o bölgeye en yakın marketi bulması açısından) haftalık/aylık ben ne alışveriş yaparım gibi düşünerek gider maliyeti hesaplayabilirsiniz.
    Bunun dışında sabit telefon hattı faturanız, araç alacaksanız onun yakıt ve sigorta gideri gibi aylık sabit giderler olacaktır. Bunlar için de yaklaşık bir fiyat söylemek malesef mümkün değil. Bunlar sizin tercihlerinizle değişkenlik gösterecek olan masraflar.

• @hosgeldin Houston'da nem oranı yaklaşık 6 ay boyunca normalin üzerindedir. Bilginiz olsun.

• Soru degil ama güzel tespitlerin bulunduğu bir yazı. Bir Hintli göçmenin gözünden Amerika'daki en acaip şeyler. Bazılarını biliyordum bazilari bana da çok ilginc geldi. http://www.businessinsider.com/american-culture-weird-quirks-2018-8

• @nilorhan Orada yaşayan birkaç arkadaşımdan zaten ABD'ye gelince yaşayacağın kültürel şoka karşı hazırlıklı ol tarzında uyarılar aldım. Bu yazı da isabet oldu. Fazlasıyla bilgilendirici oldu bizler adına.

• Selamlar arkadaslar,

Tr den fön makinami getirecegim de (evet manevi bi bagim var onunla 🙂 ) ufak donusturucu aparatla calistirabilir miyim us de? Hani su koctasta satilan coklu donusturuculerle..

• @erglali 110~220V ibaresi varsa kullanabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• ⭐⭐

Abuk subuk sorularim

1- Abd vatandasi green card cekilisine katilabilir mi? 😀

2- Green CardLi olarak Abd de mega millions tarzi loto oynayip milyon dolar kazansak parayi bize verirler mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@goodluck Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular içinde söyledi:

Abuk subuk sorularim

1- Abd vatandasi green card cekilisine katilabilir mi? 😀

2- Green CardLi olarak Abd de mega millions tarzi loto oynayip milyon dolar kazansak parayi bize verirler mi?

1. hayir.
    2. evet.

• @goodluck ABD vatandaşı neden katılsın?

• @erglali kullanırsın ama Türkiye’deki gibi güçlü çalışmaz bende senin gibi getirmiştim dönüştürücü ile çalıştırdım en yüksek ayarında ilk ayarında gibi çalışıyor. Amerika’dan ucuza fön makinası bulursun daha kolaylıkla 😉

• ⭐⭐

@paw-of-eagle

Psikopatlik degil mi bana da cikiyor mu acaba diye merak edebilir 😀

• @goodluck Büyük olasılıkla ülke kriterleri sorgusu çalışırken İngiltere, Bangladeş, Hindistan vb gibi katılım sağlayamayan ülkeler sırasında USA da elenir.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

98

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |