Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular

• @damladav bence siz hiç yeltenmeyin..

• @hakisalapaki neye yeltenmeyelim?

• Bu kış (şu ana kadar) 4-5 kez grip-nezle gibi hastalıklar geçirdim. Tamam kişisel önlemler alınabilir ve bağışıklık sistemi ile ilgili bir durum ama havaların kararsız gitmesi ve aldatıcı sıcaklıkların da rolü büyüktü. Koca bir kıtada yer seçme şansım var gibi duruyorken sıcak ve özellikle grip-nezle'nin sık olmayacağı bir yeri istiyorum. US'da yaşayanlara sormak isterim, siz bu kış kaç kez grip-nezle (ÜSYE vb de ekleyebiliriz) oldunuz?

• @damladav Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular içinde söyledi:

3 oda 1 salon 120m2 evimi bile temizlemek isknce geliyor yardımcı tutuyorum. Orada Ne yapacağım bilmiyorum 🤷♀

3+1 140 metrekare evi baştan sonra supuruyorum. .sonra siliyorum..kapı cam heryeri siliyorum.ardından yoga yapıyorum vücut germe hareketleri yapıyorum. Vücudumdaki enerjiyi açığa çıkarıyorum. Öyle bir cosuyorum ki böylesi 10 Ev daha temizlenebilirim.demem o ki Ev temizliğini spor olarak gör ve yoga yap vücut enerjini açığa çıkar. Temizlik zevkli gelecektir.spor gibi.vücutta çakra noktaları var orda ki enerjiyi açığa çıkarmayı başaran insan hiç yorulmaz. Bizzat kendim şahidim.istediğin kadar yorgun ol çakra noktalarındaki enerjiyi açığa çıkarıp ruhunu beslediğin zaman kuş gibi hhafifliyorsun.vücudun enerjisi nasıl açığa çıkarılır ruh nasıl beslenir....ilgilenirsen hareketleri gösteren video gönderebilirim.

• @zagatoff bende bu konuda bir ara düşünmüştüm ama bunu yapmak için sıcak iklimli bir yerde yaşamak gerekiyor. Kenan abinin dediği gibi evi beton yığını olarak görmemek lazım adamlar sağa sola tek evler koyuyorlar ormanın içine bahçesi orman gibi olan. Karavan da yaşamak bir süre sonra zorlayabilir insanı. Ama yok illede karavan isterim dersen https://www.rvtrader.com şu siteden bakabilirsin 🙂

• @zagatoff Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular içinde söyledi:

karavanda yaşamak istiyorum eve para gömmek çok gereksiz geliyor.çekme karavan olacak ve şortla karavanın önünde oturup bira içmek isterim.evlerin vergisi de çok galiba.beton yığınının içinde yaşamak üstüne evin vergisi içine eşya doldurması temizliği ne gerek var.konteynır evler de çok güzel geliyor bana.en önemlisi suç oranının düşük olduğu yer bulmak.

Mühendis olduğum için tr de imalattan biliyorum.karavanlar çok pahalı en azından tr de böyle. Ev fiyatlarıyla yarışıyor neredeyse.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror ABD'ye geldiğimden beri hiç hasta olmadım. Birkaç defa burun tıkanıklığı, bir defa da dış kulak enfeksiyonu geçirdim ama grip gibi bir durum olmadı. Eşimin mevsimsel alerjisi var, Houston'da Türkiye'ye göre daha fazla oldu.

• @richmond TLC kanalında bu ara emlak ve ev yenileme programlarında Texas var. Austin taşı diye bir malzemeden -kısmen- kaplanan evler gördüm. Taş daha sağlıklı görünüyor (betona göre). Ama evlerin genellikle ahşap olmasının pek çok nedeni olmalı. Sağlıklı, pratik (hızlı inşaa ve modifiye edilmeye müsait), ucuz vb. Sadece yangın ihtimali biraz değerlendirmeye alınmalı. Houston merkezde daha fazla beton bina ve apartman görünüyor.
    İmkan olsa da arsa alıp sıfırdan ev inşaa ettirsek 😕

• @knnrn Göğüs Hastalıkları'nda çalışırken allerji testleri benim sorumluluğumdaydı. Okulda üstünkörü anlatılan dersin aslında 250'den fazla allerjen için hazırlanmış kataloğunu görünce şaşalamıştım. Allerji cinayet vakası çözmek gibi. Alt mahallede yetişen kestane ağacı size allerji yaparken bir üst mahalledeki kavaklar dokunmayabilir bile. Ya da evinizin bahçesindeki buğdaygillerden allerji olursunuz ama evdeki küf dokunmaz size. Polenlerden küflere, maytlardan sporlara çok geniş bir sorumlu grubu var. Küçükken içine doğduğumuz flora ve fauna bir yerde tanıdık geliyor ama yeni kıta bir sürü yeni allerjen demek. Tanrı antihistaminikleri korusun ve yüceltsin. Zonguldak'ta yaşadığım 1.5 yıl benim en yakın dostum oldular.

TR'ye göre Houston'da nezle-grip yoksa Houston hanesine kocaman bir puan daha yazıyorum. Bunların hepsini en son derleyip yazacağım "Neden Houston?" diye bir başlıkta.
    Teşekkür ederim bilgiler için.

• @richmond bizim ev ahşap yığını 🙂
    Ben Türkiye'ye de ciddi bir şekilde karavan bakıyordum. Burada kiralayıp bir tatil düşünüyorum. Ama bir kaç sene sonraya erteledim. Çocuklar biraz daha büyüsun ve kafa dengi bir iki aile bulalım falan diye...

• @semavi abi benim kastettiğim hani etrafı açık filandı 🙂
    Bende Türkiye de bakıyordum özellikle gezenbilir.com sayfasında ki kendi karavanını yapan insanları çok takip ediyordum (Ducato Sprinter vb. Araçları dönüştürüyorlar). Türkiye de panelvan araç (genel olarak araç) pahalı.Bu yüzden dönüşümde harcadığın paranın büyük bir kısmını panelvan oluşturuyor.Malzeme bulmakta insanlar zorluk çektiği için genelde amazondan veya yurtdışından getirtiyorlardı.Amerika da eminim bu işler daha keyifli,rahat,ucuza olur . Karavan yapacak param olmadı hiç ama uzaktan bakınca dönüştürmek tasarlamakta gayet zevkli duruyor. Amerika gibi büyük bir ülkede karavanla gezmek sanırım eğlenceli olur. 🙂
    @caglaror Arsa nekadar bilmiyorum ama izin prosedürlerinin çok zahmetli olduğunu okumuştum bir yerde. Belediye meclisine projenizi sunuyorsunuz belediye meclisi ev yapılacak yerde oturan komşulara projenizi onaylanmasını istiyor . Daha sonra tekrar belediye meclisine sunmanız gerekiyor eğer kabul edilirse izin veriliyor. Tabi bir açıdan güzel Türkiye de ki gibi boş bulduğun arsaya ev dik yok.

• Bu "çek" denilen şey ne menemdir. Nasıl elde edilir, nasıl verilir, nasıl tahsil edilir? Bizdeki çeklerle benzerlikleri veya farkları nelerdir? Güvenlik olarak güvenlirler midir?

• @caglaror Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular içinde söyledi:

Bu "çek" denilen şey ne menemdir. Nasıl elde edilir, nasıl verilir, nasıl tahsil edilir? Bizdeki çeklerle benzerlikleri veya farkları nelerdir? Güvenlik olarak güvenlirler midir?

Sevgili kardesim olay su. Bizdeki gibi vadeli bir odeme araci olarak degil anlik (nakitle esdeger) bir odeme araci olarak kullaniliyor. Checking account (TR-deki vadesiz hesaba tekabul ediyor) actiginiz anda cek karnesi alabilirsiniz.

Kolay ve pratik oldugu icin yogun olarak kullaniliyor. Soyleki:
    Kapi komsum olan ev sahibi hanima banka transferi yerine cekle oduyorum kirayi. Hem ikimizdeki nakit tasima riskinden kurtulmus oluyoruz hem de resmi odeme yapmis oluyorum. Ceki kendi bankasina ibraz ettiginde benim odemem kayit altina gecmis oluyor. Banka trasferi ucretli.

Insanlar sigorta policesinden tutun da cocuk okuluna yollayacagi bagis icin bile cek kullaniyorlar. Ceki sahis ya da kurum adina keside edip zarfa koyup yolluyorlar. Normal postayla. Basina da hicbirsey gelmiyor.
    Bir defasinda bir musterim banka transferi ile mukerrer odeme yolladi. Kendilerini haberdar edip geri odemeyi nasil yapabilecegimi sorunca, transfer masrafiyla falan ugrasma cek yolla dediler. Yazdim, zarfa koydum, Boston'dan Portland Oregon'a gonderdim, gitti.

Cocugun okulunda kitap fuari var. 20 dolarla kendi basina kitap secip alacak. Eline pis paralari tutusturmaktan ya da cocugu para tasima riskine sokmaktansa cek yaziyorsun, yayinevi adina kesilmis. Cocuk gidip kitabini aliyor. Para ustu varsa onu bile geri getiriyor.

• Hesapta yeterli para olmadığında çeki nakite çeviremeyecekler, bu durumda ne gibi bir işlem oluyor?
      Not: Hesapta paranın olmaması tamamen kaza eseri olabilir. (Beklenen bir ödemenin gelmemiş olması vb).
    • Koçan bitince bankaya gidip yenisini almak uzun sürüyor mu(banka işlemleri açısından)?
    • Keşide edilen çek yeniden keşide edilebiliyor mu yoksa tek yönlü mü?
    • Çeki geçersiz kılmak-iptal etmek için ne yapılabiliyor?
    • Çekin tahsilat süresi var mı yoksa uzun süre kullanılabiliyor ya da takasa sokulabiliyor mu? (İki önceki soruya göre aslında evet/hayır )?
    • Hangi durumlarda çek kullanılamaz/kullanılmamalı (benzin alamıyoruz orası kesin sanırım)?
      Teşekkür ederim

• İzlememiş olan varsa eski çek sisteminin ne kadar atlatılabilir olduğunu ama US'in beyana dayalı bireye güvenen (eskiden gelen) bir kültürel yapı temeli olduğunu izlemesi açısından şu filmi de öneririm: https://www.imdb.com/title/tt0264464/

Tabii artık modern çeklerde inanılmaz teknik detay var. Kopya yapmak o kadar kolay değil, ama yine de güven esasını hissediyor insan. Bizdeki "çekler" qr kodlu ve anında kontrol edilip karşılığı bile alınabiliyor (cep uygulamasından vb).

Bazı çek örnekleri (güncel olmayabilir ama üzerlerindeki bölümler değişmiyor)
    alt metni
    alt metni
    alt metni

Bazı linkler:

Çeki iptal etmenin maliyeti olduğunu şimdi okudum 🙂

• kesinlikle tom hanks ve DiCaprio nun izlenmesi gereken filmlerinden

• @sadriabi Güzel örnekler ve bilgiler için teşekkür ederim. Gelmeden ne kadar çok detay öğrenirsek orada o kadar az karnımız ağrır diye düşünüyoruz (en azından ben öyle düşünüyorum). O nedenle bilgi ve tecrübeleriniz altın değerinde.

• @caglaror Absürd, Detaycı, Obsesif, Cevaplanması Şart Olmayan Ama Kimine Göre Cevabı Önemli Sorular içinde söyledi:

Hesapta yeterli para olmadığında çeki nakite çeviremeyecekler, bu durumda ne gibi bir işlem oluyor?
    Not: Hesapta paranın olmaması tamamen kaza eseri olabilir. (Beklenen bir ödemenin gelmemiş olması vb).
    Koçan bitince bankaya gidip yenisini almak uzun sürüyor mu(banka işlemleri açısından)?
    Keşide edilen çek yeniden keşide edilebiliyor mu yoksa tek yönlü mü?
    Çeki geçersiz kılmak-iptal etmek için ne yapılabiliyor?
    Çekin tahsilat süresi var mı yoksa uzun süre kullanılabiliyor ya da takasa sokulabiliyor mu? (İki önceki soruya göre aslında evet/hayır )?
    Hangi durumlarda çek kullanılamaz/kullanılmamalı (benzin alamıyoruz orası kesin sanırım)?
    Teşekkür ederim

Hesapta yeterli para olmama ihtimalinin yanindan bile gecmedim. Zengin oldugum icin degil, temkinli oldugum icin. Bazi firmalarin cekinizin bounce etmesi durumunda $25 penalty vs gibi uyarilarin oldugunu goruyorum.

Cek kocanlarini eve postayla yolluyorlar. Bir haftada falan basilip yollanir herhalde. Ilk kocanim hala bitmedi.

Hic ihtiyac duymadim, 3. bir kisiye ciro edilebiliyor mu bilmiyorum. Ama veznedar hanimlar ceki bozdururken mutlaka arkasini ciro ettiriyorlar.

Bazi musterimin yolladigi ceklerin uzerinde 180 gun icerisinde tahsil edilmezse gecersizdir yaziyor. Kendi hesabimin oldugu herhangi bir bankanin herhangi bir subesinden diger banka cekini masrafsiz tahsil edebiliyorum. Bizdeki gibi ceki onceden subeye teslim edip takasa falan sokmak yok cunku vadesiz islem yapiliyor. Bizdeki gibi 6 ay elinde cekin tursusunu kurmuyorsun.

Biliyorsunuz burada sistem guvene dayali. ELimden geldigince temkinli davranmaya calisiyorum ama gunluk hayatin verdigi huzur ve guven duygusu dolandirilma ihtimalini TR'deki gibi paranoyakca yasamiyorum. Zaten cekle ticaret falan yapmiyorsunuz. ODeme/tahsil araci. Herkes cekleri kesip zarflara koyup normal postayla ulkenin bir diger ucuna guvenle yolluyor. Hic de bir sorun cikmiyor.

• tamda bu konuya göre bir sorum olacak
    ds 260 formunu yavaş yavaş her şeyi tam olarak doldurmaya çalışıyorum anlamadığım bişey varsa tamamen araştırıyorum ve yanlış yapmış olduğum bişey varsa tekrar up date ediyorum, soru çok saçma gelebilir ama ds260 formuna bu kadar çok gir çık yapıyor olamam bilgileri (eğer yanlış girmişsem ) değiştiriyor olmam negatif bir etki yaratır mı sizce ???

• @aytac59 6 kere açtıran bir arkadaş şuan californiaya gidecek 🙂 sıkıntı olmuyor yani

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

88

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |