Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Green Card Başvurusunda Pasaport Şartının Kaldırılması Kararı (Şubat 2022)

• @gucarslan Ben ve diğer forumdaşlarım adına çok teşekkür ederim admin, eğer isterseniz KCC yanlış mail atmasına engel olmak için geçmiş mesajları arkadaşlardan kaldırmaları konusunda ricada bulunabilirim uygun mu?

• @mustf201 @gucarslan altı doldurularak sağlam temelli taleplerin iletilmesi ve fake başvuruların kimlerin hayatlarına ne derece olumsuz ettiğinin gösterilmesi durumunda bu konu için değerlendirme yapılabilir diye düşünüyorum. Keza aynı şey dv kazananların istatistiklerinin paylaşılması veya başvuru ücreti gibi önerilerin değerlendirilmesi aşamaları için de geçerli

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mustf201 silmek yerine mesajlarini editleyebilirler. çünkü kimseden mesajlarını silmesini isteyemeyiz ve hakaret icermedikce silmeyiz.

editlemeleri en doğrusu. bu sayede fikirleri baki kalir ama; aksiyon içermek durumunda olmazlar.

• @gucarslan
    @justozkan @birisi @istanbuladami ve ben üçümüz bu konuda ağırlıklı mesajlara sahibiz benim tarafımca sorun yok editliyorum ve anlayışınız için tekrar teşekkür ederim admin 🙂 👏🏻 👏🏻

• Referenced by  birisi birisi 

• @mustf201, içinde söyledi: Green Card Başvurusunda Pasaport Şartının Kaldırılması Kararı (Şubat 2022)

@gucarslan
    @justozkan @birisi ve ben üçümüz bu konuda ağırlıklı mesajlara sahibiz benim tarafımca sorun yok editliyorum ve anlayışınız için tekrar teşekkür ederim admin 🙂 👏🏻 👏🏻

düzenliyorum hocam mesajları..

• Konuya çok "milli" baktığımızı düşünüyorum. Lakin GC için başvuran yüz bilmem kaç ülkeden sadece biriyiz. Bu 1xx ülkenin kaç tanesi için "pasaport temini" sorun çıkarıyor. inanın bizden daha geri kalmış, ya da ekonomik şartları düşük diyeyim, ülkelerde bile pasaport temini bizdeki kadar zorlu değil. kaldı ki pasaport isteminin kaldırılma sebebi (tamam usül sebebiyle kaldırıldı ama asıl gerekçe bu), bazı durumlarda pasaportun hatta herhangi bir ülke vatandaşlığının olmaması ya da vatandaşlıkları olsa da ülkelerindeki siyasi durum sebebiyle bürokrasilerinin olmaması/işlememesi(haymatlos, mülteciler vs vs). Ki DV lottery ile ya da başka şekilde GreenCard talep edenlerinin/işlemi yapılanların ciddi bir kısmı bu kategoride. Hal böyle olunca da "fırsat eşitliği" için kaldırılıyor başvuruda pasaport şartı. hatta ülke girişi için dahi pasaport şartı istenmeyen durumlar bile var. (bkz Afganlar. 99,9% pasaportsuz ve şu an Afghanistan'da ABD'ye hizmet eden Afghanların Greencard önceliği var).

Sonuç olarak ABD için pasaport olayı, GC başvurusu için bir ciddiyet göstergesi değil, teknik/pratik olarak alabilen ile alamayanlara eşit şans tanınmasıdır. Bizim gibi 1 ya da bir kaç ülke için de bundan vazgeçmesi onlardaki yüksek "insan hakları-fırsat eşitliği" kavramına ters. zaten bu sebeple iptal davası kazanıldı.
    Haa pasaport şartı getirip, belirtilen teknik/pratik pasaport alma ihtimali olmayanlar için de başvuruya ek seçenek konulamaz mı, konulur. nitekim var da. ama bu neyi değiştirecek/değiştiriyor? Bizde pasaportu olmayıp, o seçeneği tıklayıp başvuru yapan binlerce insan yok mu? bırak onu, adam 3-5 başvuru yapıyor sırf zevk için, farklı isimler, uydurma bilgiler ile. ülkesini, adını vs vs değiştiriyor. sonuçta sistem bunu da kabul ettikten sonra şans yine azalıyor yine azalıyor.

Ben normal şartlarda, fırsat eşitliğini savunduğum için herhangi bir şartın getirilmemesinden yanayım. adı üstünde lottery, piyango. herkes başvursun. haa illa bir şart gelecekse de, ben bunun ne pasaport ne de başvuru ücreti olmasından yana değilim, daha önce de dile getirdim. bana mantıklı gelen yaş şartı. 25- max 40 arası başvurabilsin. hatta 25-38 falan ya da ne bilim 21-38. Ama 40 yaş üstünün başvurmasının garipliği, anlamsızlığı, pasaportla sağlanacak ciddiyet düşüncesinden daha fazla geliyor bana.

• @SUAT-GUNAY, içinde söyledi: Green Card Başvurusunda Pasaport Şartının Kaldırılması Kararı (Şubat 2022)

Konuya çok "milli" baktığımızı düşünüyorum. Lakin GC için başvuran yüz bilmem kaç ülkeden sadece biriyiz. Bu 1xx ülkenin kaç tanesi için "pasaport temini" sorun çıkarıyor. inanın bizden daha geri kalmış, ya da ekonomik şartları düşük diyeyim, ülkelerde bile pasaport temini bizdeki kadar zorlu değil. kaldı ki pasaport isteminin kaldırılma sebebi (tamam usül sebebiyle kaldırıldı ama asıl gerekçe bu), bazı durumlarda pasaportun hatta herhangi bir ülke vatandaşlığının olmaması ya da vatandaşlıkları olsa da ülkelerindeki siyasi durum sebebiyle bürokrasilerinin olmaması/işlememesi(haymatlos, mülteciler vs vs). Ki DV lottery ile ya da başka şekilde GreenCard talep edenlerinin/işlemi yapılanların ciddi bir kısmı bu kategoride. Hal böyle olunca da "fırsat eşitliği" için kaldırılıyor başvuruda pasaport şartı. hatta ülke girişi için dahi pasaport şartı istenmeyen durumlar bile var. (bkz Afganlar. 99,9% pasaportsuz ve şu an Afghanistan'da ABD'ye hizmet eden Afghanların Greencard önceliği var).

Sonuç olarak ABD için pasaport olayı, GC başvurusu için bir ciddiyet göstergesi değil, teknik/pratik olarak alabilen ile alamayanlara eşit şans tanınmasıdır. Bizim gibi 1 ya da bir kaç ülke için de bundan vazgeçmesi onlardaki yüksek "insan hakları-fırsat eşitliği" kavramına ters. zaten bu sebeple iptal davası kazanıldı.
    Haa pasaport şartı getirip, belirtilen teknik/pratik pasaport alma ihtimali olmayanlar için de başvuruya ek seçenek konulamaz mı, konulur. nitekim var da. ama bu neyi değiştirecek/değiştiriyor? Bizde pasaportu olmayıp, o seçeneği tıklayıp başvuru yapan binlerce insan yok mu? bırak onu, adam 3-5 başvuru yapıyor sırf zevk için, farklı isimler, uydurma bilgiler ile. ülkesini, adını vs vs değiştiriyor. sonuçta sistem bunu da kabul ettikten sonra şans yine azalıyor yine azalıyor.

Ben normal şartlarda, fırsat eşitliğini savunduğum için herhangi bir şartın getirilmemesinden yanayım. adı üstünde lottery, piyango. herkes başvursun. haa illa bir şart gelecekse de, ben bunun ne pasaport ne de başvuru ücreti olmasından yana değilim, daha önce de dile getirdim. bana mantıklı gelen yaş şartı. 25- max 40 arası başvurabilsin. hatta 25-38 falan ya da ne bilim 21-38. Ama 40 yaş üstünün başvurmasının garipliği, anlamsızlığı, pasaportla sağlanacak ciddiyet düşüncesinden daha fazla geliyor bana.

ilk paragrafınıza kısmen katılıyorum lakin son paragrafınızda kendi kişisel görüşünüzü belirten "şartlara" dair ifadeniz bana absürt geldi. fırsat eşitliği, loto vs derken biraz kendinizle çelişmişsiniz gibi geldi. 40 yaş üstü insanların bahsettiğiniz "eşitlik, eşit şartlarda çekiliş" kısmına neden dahil edilmemesi gerektiğini anlayamadım.

benim her zaman söylediğim bir şart var. basvuran kişinin gerçekten gitme "ciddiyetinde" olma sartı. gerçekten gitme "ciddiyetinde" olan kişilerin çekilişe dahil edilmesini sağlayacak bir sistemin kurgulanması şart. green card çekiliş yanlış hatırlamıyorsam 1990 ya da 1992 yıllarında başladı. o zamandan günümüze çok şey değişti. çağa ve günün normlarına uygun "ciddiyet" düzenlemesinin getirilmesi şart.

• @nicky
    neden yaş hemen açıklayayım.
    Ülke/çevre adaptasyonu çok zor bir durum. Ve kesinlikle her konudaki performansı etkileyen bir şey.
    0-3 yaşlarda adaptasyon süreci 0 (sıfır) ay. Zaten o yaşta nerde olduğunun önemi dahi yok, bilmezsin bile 🙂
    3-12 yaş adaptasyonu en fazla 6 ay, bilemedin 1 yıl.
    malum 13-19 yaş özel çağ (teenage) burda biraz daha uzun sürebilir adaptasyon süreci, 2 yıl diyelim.

sonra yaş ilerledikçe bu süreç artar. Genç dediğimiz 20-30 yaş arası kişiye göre değişmekle beraber yine alır bir 3-4 sene tam anlamıyla oturması için.
    sonrası daha da uzar.
    Ama 40 yaşından sonra, elbette kişiye göre değişir ama en az 6-7 sene adaptasyon süreci gerekir, koşullara bağlı olarak. E geldin 50'ye. Çok mu değil elbette 50 yaş. Lakin 40-50 yıllık alışkanlıkları birden bırakmak da öyle kolay bir durum değil. Demek istediğimi anladınız diye düşünüyorum.
    tekrar etmek isterim ki adaptasyon verimi 100% etkiler. Her iki türlü. Ssizin kendinize/ailenize/ çevrenize olan verimi de, ülkeye sağlayacağınız verimi/katkıyı ya da tersi olarak yükü de.

Bu yüzden, tekrar etmek gerekirse, ben fırsat eşitliği düşüncesinde hiçbir şartın olmasını istemem, doğru bulmam. Ama illa olacak bir tanesini seç diyorlarsa, aklıma ilk gelen yaş konusu olacaktır.

Bu arada 50 yaşındayım 🙂

• kendinizce belki haklı olabilirsiniz. söylemek istediklerinizi de çok iyi anladım lakin "fırsat eşitliği" denen şeyi devreye soktuğunuz zaman söylediklerinizin hiçbir anlamı kalmıyor. yaş ile alakalı evet uyum süreci, adaptasyon vs gibi konuların bilimsel ve istatiksel anlamda karsılıgı olabilir ama bunu "genele" yaymak bence dogru değil. maddi, manevi konuların tümden toplamı, kişinin yaşına bakılmaksızın sosyal konumu, çevresi vs. "yaş" konusu çok girift, katmanlı ve tekdüze yorumlarla açıklanıp kesin hukum verilemeyecek kadar boyutlu.

yani;
    "40 yaşından sonra sen bana ne verebilirsin. hem sen alışamazsın buralara. sen gelme" demek. green card süreci için bana mantıklı gelmiyor.

• @nicky aslında tam da bu, bana göre.
    ama öncesinde tekrar edeyim, hiçbir şartı istediğim yok lakin olacaksa şart, yaş şartı olmalı. şahsi düşüncemdir.

tam da dediğiniz sebepten, buradaki yetkinliği, vasfı, eğitimi, hadi bunları geçtim bir yere kadar tecrübesi dahi hiçbir şekilde orada kabul edilmeyen/bunların pek işe yaramadığı bir kişi 40 yaşından sonra -normal şartlarda- ne verebilir ki??? salt işgücü dışında.

dikkat ederseniz adam lise derecesi altında mezunu kabul etmiyor, ya da bir ustalık istiyor bilmem kaç yıllık, bilmem hangi alanlarda. yani diyor ki "iyi hoş, gel tamam da ama bu kadar da boş gelme. boş gelirsen benim işime yaramazsın". ve bildiğiniz gibi, senden tek bir taahhüt istiyor, o da "ABD'ye yük olmamak". hehh işte ben de bu yüzden diyorum ki, pasaport, şu bu, hatta ingilizce bilmemek bile yük kategorisinde değil. bunlar yerine konulacak şeyler. ama yaş ve yaşın getirdiklerini geriye alamazsınız, değiştirmeniz de bir hayli güç. istisnalar haricinde...

• @SUAT-GUNAY Vasıflı veya vasıfsız yaşı ilerlemiş bir insanın göç etmesi, göç ettiği ülkeye ne olursa olsun ülke sınırları içine alınıyorsa dokunabileceği en büyük faydası sıcak paradır ülkeye girmiş karşılıksız paradır.

Ayrıca biz bu piyangoda pasaport şartı getirilerek piyango hakkının sadece ufak bir karşılığı olsun demek istedik bununla birlikte asılsız başvuruların önüne geçilsin istedik ufak bir bedel bu bedel sizin dediğiniz yaş sınırlaması ile ülkeye alınmayacak insanların ödeyeceği bedelden daha az olduğunu düşüyorum.

Objektif düşünürsek 40 yaşındaki insanın yanında getireceği aile bireylerinin içerisindeki genç nüfus azımsanacak miktarda değildir.

Aile bireyleri olarak DV2020'de yaklaşık 193.737 kişi DV2021 103.167 kişi başvuru var, bu rakamlar pasaport şartından sonra cidden gitmek isteyen insanların başvurularına engel olmamış. Bizim görmek istediğimiz şeyler bunlar trol başvuruların olmaması.

Saygılar.

• @SUAT-GUNAY Suat abi, 40 yas hayatin ta ortasi degil mi ya. Yas siniri olsa bile +70 basvuramamali. 40 yas nedir ki? Genclikle koca adam olmanin ta ortasi...

• @celica ahahaha 🙂
    öyle tabi be kardeşim, 40 nedir ki. aha ben kadayıf oldum 🙂

• @SUAT-GUNAY 😂 estagfurullah abi eminim sapasaglamsindir. ulke sartlari yuzunden oyle hissediyorsundur

• @mustf201
    yooo, ABD hükümetinin GC kazananların yanında götüreceği 10-20K USD'de gözü olduğunu sanmıyorum. zaten olsaydı bunu kural olarak koyardı. nitekim konuşulanın aksine, hiçbir şekilde "şu kadar para olmalı yanınızda" diye bir olay yok, kural yok, yazılı, resmi. oradan gelecek sıcak para önemli olaydı, kelle başı 10 K transfer edin der geçerdi.
    ABD bir millet olmaya çalışıyor, son 20-30 yılda da bu uğurda çok yol kat etti. Artık Amerikan Milliyetçiliği konuşuluyor, tartışılıyor. her alanda bu uğurda sesler yükseliyor. neyin, kimin milliyetçiliği ise ama başardılar, başarıyorlar. bunu yaparken de "hocam milliyetçilik başa bela, ileride Ülkü Ocakları kurulur, olay faşizme gider" düşüncesinde, halkını çeşitlendirmeye çalışıyor. Diversity tam olarak da bu zaten. Aslında bir nevi, orta ve uzun vade geleceğin sorunlarını ortadan kaldırıyor, ya da yeri geldiğinde istediği sorunları çıkarmak için ortamı hazırlıyor diyebiliriz. adamlar medeni, her ülkeden insan olsun, gülelim, eğlenelim, kardeşçe yaşayalım da diyor birazcık da olsun. haa bir de en büyük sebep, kendi vatandaşının burun kıvırdığı işlere işgücü sağlamak, ayrıca yeni beyinlere de el koymak. yani hem kalitelisini alıyor ki teknolojisi, ilmi, bilimi ilerlesin, sürekliliğini korusun (ki bunu ayrıca bir seçmeyle alıyor GC çekilişi dışında) hem de otunu bokunu temizleyecek, taksi şoförlüğünü yapacak, kısaca kendisine hizmet edecek iskelet kadronun da sürekliliğini koruyor. zira kendi vatandaşları o kadar iş seçiyor ki hepimizin malumu. böylelikle ağababaların maliyetleri de düşüyor. bir ABD'li için 3000-4000 dolar çok para değil, azıcık fazlasını bulursa başka işe geçer. geçmese de devamlı şikayetçi olur. Ama GC başvurusu yapan çoğunluk (vasıfsız olanlar) o miktarda parayla ailesine dahi bakmanın hayali ile yaşıyor.
    evet 40-50 yaşındaki eleman büyük ihtimalle 10-20 yaşları arası genç aile üyesine de sahip normal şartlarda. lakin buna da ihtiyacı yok ABD'nin. daha doğrusu zaten biliyor bu genç istersen yoluna bakacak buraya gelmenin diye. hem değerli olanlar için şartlarını koymuş. akademik ya da değil, varsa buradaki bir şirketin sana ihtiyacı, şartları kazanıyorsan gelebilirsin diyor.
    sevgili @nicky 'nin son paragrafında yazdığı gibi, akılcı, çağın şartlarına uygun bir sistemin kurularak, ciddiyeti sorgulamak/elemek evet. ama işte pasaport bizler gibi geri kalmış, bürokrasiye boğulmuş vatandaşların sorunu. yoksa kimse için dert değil ki. e haliyle de adam sırf biz ve bir kaç ülke için daha bu kuralı koyamaz, koysa da sesler yükselir.
    bizim yakadan bakınca, aynen öyle, adam bırak ülke değiştirmeyi, şehir, şehir içinde ilçe değiştirmemiş. pasaport neden ihtiyaç duysun. en düşüğü 500 TL hatta defter parası ile 750 falan yaklaşık. elbette bu şart konursa adam para verip de başvurmayacak. haliyle de ciddiyeti görmüş olucaz, elemiş olucaz. ama doğuda, bırak doğuyu istanbul'un göbeğinde, aldığı 5000 TL asgari ücret ile geçinmeye çalışan, çocuklarına bakmaya çalışan ebeveyn, 50 TL verip kendine pantolon alamıyorken, ya da temel gıda maddelerinden eti 3-5 ayda bir 250 gram yiyorken, kalkıp onun o bütçeden 1000 TL ayıramıyor diye, "ABD hayali kurma/planlama ciddiyetine sahip değil" demek bana sorarsanız, nerden bakarsanız bakın adil değil. Çıksın, ne yapar eder pasaportu da çıkarır, vize, sağlık masrafını da bulur, uçak biletini de alır. zira geri dönüşü olan bir yatırım/borç olacaktır bu. ama çıkması 1% şansa kalan bir şey için adamın o parayı ayıracak lüksü maalesef yok, olmuyor, olamıyor.
    napsın ona bu şans tanınmasın mı???

• @celica hor kullanıldık 🙂

• ............................

• @mustf201 bu arada Mustafa hocam, belki gözünden kaçmıştır, yazmıştım. ben 50 yaşındayım, eşim ve bir de kızım var 12 yaşında. ilk defa da bu yıl başvurdum ki daha ilk yılından beri bildiğim bir şey bu çekiliş.
    yani şahsi düşünerek yaş şartı demiyorum. ben kafadan kendimi eledim 🙂
    haa ama bir kere daha, özellikle vurgulamak istiyorum, ben hiçbir şartı adil, uygun bulmuyorum. ama gırtlağıma bastılar ve "illa bir şart olacak, onu da sen koyacaksın" derlerse, o zaman bana göre "yaş şartı" en mantıklı olan diyorum. yoksa dünya görüşü olarak tamamen fırsat eşitliği savunucusuyum.

• @SUAT-GUNAY Estağfurullah, yaşınız gözümden kaçmış abi 🙂 Benim demek istediğim ABD kişi başı 4-5 bin dolarda gözü olduğu değildi yaşlı göçmenlerin kendi ülkelerinde yaptığı birikimi GC alıp ABD yerleştiğinde yanında getirip konut veya iş bakımından yapacakları yatırımları demek istemiştim.
    Saygılar.

• @SUAT-GUNAY doğru bir yaklaşım ama bu sefer o özel durumları olan belli bazı ülkeleri kurtarmak için belki de geri kalan yaklaşık 90 ülkede pasaportu olmadan sırf arkadaşı ile iddiaya girmek için çekilişe katılan hayal katillerine imkan vermiş oluyorlar. Bu sefer bir tarafı düzeltelim derken diğer taraftan patlıyorlar. Afganistan, ukrayna gibi özel durumu olan ülkeler ya da afrikadaki fakir ülkeler için ya da bürokrasisi gelişmemiş ve pasaport imkanı sağlamayan herhangi bir ülke için özel durum ya da istisna uygulayabilirler. Mesela şu anda bazı ülkelerin göçmen kotaları dolduğu için özel durum kapsamında o ülkelerin vatandaşlarının greencard başvurularına izin verilmiyor. Bunun gibi bir önlem alabilirler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

60

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |