Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Tamamdir, butun asilari tamamladim bir sikinti cikmazsa bu hafta I-693 dolmus olacak. Bir kac bosluk disinda tum belgeleri de hallettim, N/A ve NONE diye doldurmak icin bilegime kuvvet gerekecek artik cunku Acrobat`da izin vermiyor..

I-864 Affidavite eklemek uzere Employment Verification Letter ve son bir kac ayin pay checklerini ekleyecegim.

Tax return icin esimin 2017 1040EZ formunu bulduk ama 2016 icin Turbotax para istiyor, ama o zamanki geliri limitin altindaydi sanirim eger cok lazimsa o yildan kalan W2lari eklesem sikinti olmaz diye dusunuyorum ya da hic eklemesem daha mi iyi olur bilemedim. Optional dedigi icin zira. Bu su an icin tek kalan kaygim formlar acisindan:)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gradstudent ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak içinde söyledi:

Tamamdir, butun asilari tamamladim bir sikinti cikmazsa bu hafta I-693 dolmus olacak. Bir kac bosluk disinda tum belgeleri de hallettim, N/A ve NONE diye doldurmak icin bilegime kuvvet gerekecek artik cunku Acrobat`da izin vermiyor..

I-864 Affidavite eklemek uzere Employment Verification Letter ve son bir kac ayin pay checklerini ekleyecegim.

Tax return icin esimin 2017 1040EZ formunu bulduk ama 2016 icin Turbotax para istiyor, ama o zamanki geliri limitin altindaydi sanirim eger cok lazimsa o yildan kalan W2lari eklesem sikinti olmaz diye dusunuyorum ya da hic eklemesem daha mi iyi olur bilemedim. Optional dedigi icin zira. Bu su an icin tek kalan kaygim formlar acisindan:)

Siz bilirsiniz, su anki maddi durumunuzu dogru yansitmayacagini dusunuyorsaniz onu eklemeyebilirsiniz. IRS'ten direkt "tax return trascript" isteyebilirsiniz, o formlarda da butun bilgiler yaziyor. Yani turbotax'ten almaniza gerek yok, ayrica W2'lar da yeterli olacaktir.

Sorular birkac bolumden olusuyorsa, en tepedekine N/A yazmaniz yetecektir. Her satira ayri ayri tum sayfayi dolduracak sekilde yazmaniza gerek yok. Yani misal esinizin daha once evliligi varsa ne zaman evlendigini, cocugununun olup olmadigini, eski esinin veya cocuklarinin isimlerini soruyorsa en bastaki evlilik kismina N/A yazmaniz yeterli. Butun bolumlere ayri ayri N/A yazmaniza gerek yok.

• @crazycells

1. Turist vizesiyle girdik diyelim 15 günlük verirse vize nasıl evleneceğiz ? 90 gün beklemek gerekir demişsiniz geri kalan 75 gün kaçak olarakmı bekleyip evleneceğiz ?
    2. Türk asıllı amerikan vatandaşı ile evlenmemiz bir sıkıntı yaratırmı asgari ücretle çalışan.
    3. Evlendikten sonra kaçak haldemi kalacağız yoksa dönülecekmi yoksa vize değişikliğimi yapılacak prosedür nedir ?
    4. Türkiyede evlenmek ile amerikada evlenmek arasındaki fark nedir abd vatandaşı ile ?
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@hasta-la-vista-baby ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak içinde söyledi:

@crazycells

1. Turist vizesiyle girdik diyelim 15 günlük verirse vize nasıl evleneceğiz ? 90 gün beklemek gerekir demişsiniz geri kalan 75 gün kaçak olarakmı bekleyip evleneceğiz ?
    2. Türk asıllı amerikan vatandaşı ile evlenmemiz bir sıkıntı yaratırmı asgari ücretle çalışan.
    3. Evlendikten sonra kaçak haldemi kalacağız yoksa dönülecekmi yoksa vize değişikliğimi yapılacak prosedür nedir ?
    4. Türkiyede evlenmek ile amerikada evlenmek arasındaki fark nedir abd vatandaşı ile ?
    1. 15 gun izin vermeleri, cok supheli bir durum icin ABD'ye geldiginizi gosterir. Normalde 6 ay izin veriyorlar. Dediginiz durumda 15 gunu gecirmemeniz en mantiklisi olur.

2. Ne acidan bir sikinti yaratir mi? Gercek bir evlilik yapiyorsaniz sikinti yaratmaz. Statu alabilmek icin esinizin sponsorluk sartlarini saglamasi lazim:
      https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864

3. Islemleri ABD'deyken de bitirebilirsiniz, Turkiye'ye donup de...

4. Turkiye'de evlenme surecini suradan ayrintili olarak inceleyebilirsiniz:
      https://yesilkartforum.com/forum/topic/297/ir1-cr1-sureci-ve-mulakat-deneyimleri-abd-vatandasi-ile-evlenip-turkiye-de-green-card-almak

• @crazycells

1. Soyle bu zamanda malum turist olarak gitmek cok zor bir festivale katılacağım diye desek neden 6 ay versinler , verirlermi ?

2. Gerçek evlilik olacak gidip bulacagım bir turk asıllı amerikan vatandaşı evleneceğim sponsor olacak madem asgari ücretle çalışsa sanırım 2 kisi oldugumuz icin 1750 yıllık maaş isteniyor o zaman yeterlidir doğrumu.

3. Abd de bitirebiliriz tamam fakat vize süresi yetmez ise kaçak olarakmı evleneceğiz nasıl olacak ? 90 gün sonra evleneceğiz malum daha öncesi tanışıklık olmadan, o zaman geri dönüp türkiyede mi evlenmek gerekir en mantıklı yol nedir ?

4. Türkiyede evlenmek daha mı kolay ve kısa işlemler açısından çözüm yoksa daha mı uzun sürer ?

Teşekkürler 🙂

• Merhaba . Umarim buraya yazdigim gorunuyordur nerden soru sorucagimi gelemedim. Benimde bir kac konuda yardiminiza ihtiyacim var. Formlarimi doldurma asamasindayim yardimci olursaniz cok sevinirim.

1. her forms 2adet fotograf ve ayni evraklarni kopyalari isteniyor her biri icin 2ser adet koymam mi gerekiyor yoksa tum dosyani 2 adet fotograf ile gonderebilirmiyim?
    2. birth of certificate yeterlimi yoksa naturazaliton belgeside koymam gerekiyor mu dosyaya ?
    3. Benim esim IRS tax returnleri yapmamis onceden sadece gecmis 3yila ait w2 karti var ve suan calistigi is yeri bu konu hakkinda ozellikle yardima ihtiyacim var IRS tax returnu okmadigi taktirde nasil bir yol izlemeliyim ? Gecmise yonelik tax returnlerini yapabilirmiyiz ? Yada sponsorluk nasil oluyor? Cok tesekkurler
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@hasta-la-vista-baby ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak içinde söyledi:

@crazycells

1. Soyle bu zamanda malum turist olarak gitmek cok zor bir festivale katılacağım diye desek neden 6 ay versinler , verirlermi ?

2. Gerçek evlilik olacak gidip bulacagım bir turk asıllı amerikan vatandaşı evleneceğim sponsor olacak madem asgari ücretle çalışsa sanırım 2 kisi oldugumuz icin 1750 yıllık maaş isteniyor o zaman yeterlidir doğrumu.

3. Abd de bitirebiliriz tamam fakat vize süresi yetmez ise kaçak olarakmı evleneceğiz nasıl olacak ? 90 gün sonra evleneceğiz malum daha öncesi tanışıklık olmadan, o zaman geri dönüp türkiyede mi evlenmek gerekir en mantıklı yol nedir ?

4. Türkiyede evlenmek daha mı kolay ve kısa işlemler açısından çözüm yoksa daha mı uzun sürer ?

Teşekkürler 🙂

1. Evet, genelde verilen I-94 gunu 6 aylik oluyor. Buyuk ihtimal size de o kadar vereceklerdir.

2. Sponsorluk ile ayrintili bilgi icin su konuyu incelemelisiniz:
      https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864

3/4. Kiminle evleneceksiniz anlayamadim, evleneceginiz kisi belli degilse bu sekilde plan yapamazsiniz. Nerede evleneceginiz kiminle evlendiginize ve hayattaki planlariniza bagli, buna ben karar veremem. Eger uygun vizeniz varsa ABD'de de evlenebilirsiniz, eger uygun vizeniz yoksa sadece bu amacla vize alamazsiniz. Eger suren bir iliskiniz varsa K1 nisanlilik vizesini inceleyebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@rivera06 ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak içinde söyledi:

Merhaba . Umarim buraya yazdigim gorunuyordur nerden soru sorucagimi gelemedim. Benimde bir kac konuda yardiminiza ihtiyacim var. Formlarimi doldurma asamasindayim yardimci olursaniz cok sevinirim.

1. her forms 2adet fotograf ve ayni evraklarni kopyalari isteniyor her biri icin 2ser adet koymam mi gerekiyor yoksa tum dosyani 2 adet fotograf ile gonderebilirmiyim?
    2. birth of certificate yeterlimi yoksa naturazaliton belgeside koymam gerekiyor mu dosyaya ?
    3. Benim esim IRS tax returnleri yapmamis onceden sadece gecmis 3yila ait w2 karti var ve suan calistigi is yeri bu konu hakkinda ozellikle yardima ihtiyacim var IRS tax returnu okmadigi taktirde nasil bir yol izlemeliyim ? Gecmise yonelik tax returnlerini yapabilirmiyiz ? Yada sponsorluk nasil oluyor? Cok tesekkurler
    1. Ilk post'ta hangi basvuru paketi icin neler hazirlayacaginiz yaziyor, oradan incelemenizi tavsiye ederim, her form icin ikiser tane fotograf gerekmiyor, ama hepsi icin sadece iki tane gonderemezsiniz. Gonderdiginiz form fotograf gerektiriyorsa +2 tane gondermelisiniz.

2. Vatandaslik statusunu de kanitlamalisiniz o nedenle ikisi de gitmeli.

3. Sponsorluk ile ilgili olarak su konuyu inceleyebilirsiniz, eger esinizin sponsorlugu yetmeyecekse joint bir sponsor bulmalisiniz:

• @crazycells

1. 6 aylık vize aldım diyelim orada bir etkinliğe gittim çok güzel. Sonra bir kızla tanıştım ve 4 ay sonra nişanlandık toren falan yaptık amerikada bundan sonra turkiyeye geri donup K1 mi almalıyım ?

2. K1 2 yıl istiyor bu çok uzun bir süre 2 yılı doldurana kadar beklemek zorundamıyım ?

3. Daha kolay yolu varmıdır ?

Teşekkürler 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells

1. 6 aylık vize aldım diyelim orada bir etkinliğe gittim çok güzel. Sonra bir kızla tanıştım ve 4 ay sonra nişanlandık toren falan yaptık amerikada bundan sonra turkiyeye geri donup K1 mi almalıyım ?

2. K1 2 yıl istiyor bu çok uzun bir süre 2 yılı doldurana kadar beklemek zorundamıyım ?

3. Daha kolay yolu varmıdır ?

Teşekkürler 🙂

1. Cok farazi sorular bunlar, boyle bir durum oldugunda bana sorun isterseniz, cunku her gun farkli bir sey farzederek soru sormaya devam edebilirsiniz - ki gordugum kadariyla oyle yapiyorsunuz- , ben olasi durumlar yerine gercekler uzerine tavsiye vermeyi tercih ederim. Biriyle evlilik plani yaptiginizda sorunuzu ilgili konuda sorabilirsiniz.

2. Evet, K1 basvurusu yaparsaniz, islemler bitene kadar beklemek zorundasiniz. Bu, diger gocmen vize turleri icin de gecerli ama.

3. Bu konunun basini okudunuz mu? Bence en kolay yolu su an soruyu sordugunuz konu.

• Selam Arkadaşlar,
    Daha önce @crazycells sağolsun bana konuyla ilgili bilgi vermişti ama son zamanlarda tecrübe eden varsa desteklerinize ihtiyacım var.Şu an bir çok şeyi hallettik sadece son aşama kaldı. K1 vizesini pek bekleme taraftarı değilim nişanlımla evlenmek için(mesafeler 🙂 ). Yakın zamanda b1 vizesi ile ülkeye girip evlenen ve greencard alan oldu mu ?
    Saygılar,

• Merhabalar, B-2 visitor ile amerikaya geldim, amerika vatandaşı erkek arkadasım ile evlendik. Suan green karta başvuru yapacağız. Sorularım şöyle;
    1- aslında form i-765 formunda Eligibility category olarak hangisi bana uyuyor. Instructions kağıdını defalarca okumamıza rağmen bana uygun olan kategoriyi bulamadık.
    2- daha önce work and travel yapmıştım Amerika’da ssn vardı. Fakat ben kaybettim numaramı. Hatirlamiyorum da. Sosyal güvenlik numaramı New yorktaki sosyal güvenlik binasından eski pasaportum ile talep edebilir miyim? Yoksa yeniden mi ssn sahibi olacağım bu evraklara başvuru yaptıktan sonra bu konuda da yardım istiyorum.

Cok teşekkür ederim yardımlarınız icin!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@merbej ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak içinde söyledi:

Merhabalar, B-2 visitor ile amerikaya geldim, amerika vatandaşı erkek arkadasım ile evlendik. Suan green karta başvuru yapacağız. Sorularım şöyle;
    1- aslında form i-765 formunda Eligibility category olarak hangisi bana uyuyor. Instructions kağıdını defalarca okumamıza rağmen bana uygun olan kategoriyi bulamadık.
    2- daha önce work and travel yapmıştım Amerika’da ssn vardı. Fakat ben kaybettim numaramı. Hatirlamiyorum da. Sosyal güvenlik numaramı New yorktaki sosyal güvenlik binasından eski pasaportum ile talep edebilir miyim? Yoksa yeniden mi ssn sahibi olacağım bu evraklara başvuru yaptıktan sonra bu konuda da yardım istiyorum.

Cok teşekkür ederim yardımlarınız icin!

Hayirli olsun, basvurunuz bitince tarihleri ve asamalari bu konuya aktarabilirseniz harika olur, diger arkadaslar da faydalanmis olur.

1. (c)(9) size uygun olani. instructions'larda su kismi bulun:

Adjustment of Status Categories

1. Adjustment Applicant under Section 245--(c)(9)
    1. Buyuk ihtimal eski SSN'nizi ogrenebilirsiniz, bir SSA ofisine gidip konusun. Eger ogrenemezseniz yeni bir SSN talep edebilirsiniz. Iki turlu de ilerleyebilirsiniz, bir fark olmaz.

• @crazycells cok teşekkür ederim yanıtınız icin. Bende bu kategoriyi düşünüyordum fakat emin olamamıştım. Tüm işlemleri ayrıntısı ile buraya yazacağımdan emin olabilirsiniz:) daha suan başındayız hatta yarın nüfus kayıt örnegimi ( birth certificate olarak geçiyor) almaya gideceğim Türk konsolosluğuna New Yorktakinden randevu aldım. E- devlet üzerinden sadece Türkçe veriyor site nüfus kayıt örnegini.

• @merbej Ben de heyecanla bekliyorum tecrübelerinizi. Hayırlı olsun şimdiden.

• @merbej ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak içinde söyledi:

@crazycells cok teşekkür ederim yanıtınız icin. Bende bu kategoriyi düşünüyordum fakat emin olamamıştım. Tüm işlemleri ayrıntısı ile buraya yazacağımdan emin olabilirsiniz:) daha suan başındayız hatta yarın nüfus kayıt örnegimi ( birth certificate olarak geçiyor) almaya gideceğim Türk konsolosluğuna New Yorktakinden randevu aldım. E- devlet üzerinden sadece Türkçe veriyor site nüfus kayıt örnegini.

Ben de belgelerimi bir ay once yolladim bahsettiginiz belge ile (Miami konsolosluguna gidip aldim) fakat son zamanlarda okudugum kadariyla konsolosluktan alinan belge yeterli olmayabiliyormus. Mesela buradaki (Florida) Turk profesorlerden biri ayni sikintiyi yasamis, eger belgelerde eksik olursa size Request for Evidence diye bir istek yolluyorlar bu da genelde yaklasik 2-3 haftalik bir gecikmeye sebep oluyor surecinizde.

O noktada Turkiye'den bir yakininizin alip size yollayacagi nufus kayit ornegini Amerika'da tercume ettirerek yollamanizi tavsiye edebilirim. Ilk basvuruda belgeyi Turkiye'de scan ettirip burada online olarak tercume ettirebilirsiniz. Boylece bu olasi sikintiyi cekmemis olursunuz.

• Merhabalar 14 Eylülde onay mailini almştık 9Kasım a görüşme tarihi verdikleri maili dün aldık , ilk başvuruyu 9aralık 2017 de yapmstk nasip olursa süreci tamamlayınca bende detaylı anlatmak isterm arkadaşlara yardımcı olmak için , herkesin hayırlı olsun umarım hersey güzel geçer 🙏🏻

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@alizeb ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak içinde söyledi:

Merhabalar 14 Eylülde onay mailini almştık 9Kasım a görüşme tarihi verdikleri maili dün aldık , ilk başvuruyu 9aralık 2017 de yapmstk nasip olursa süreci tamamlayınca bende detaylı anlatmak isterm arkadaşlara yardımcı olmak için , herkesin hayırlı olsun umarım hersey güzel geçer 🙏🏻

bol sanslar

• Merhaba, bu formlari gonderecegimiz adresler sitede kucuk farklar ile yayinlanmis.
    form I-130 icin adres:
    USCIS Chicago Lockbox
    For U.S. Postal Service (USPS) deliveries:
    USCIS
    P.O. Box 804625
    Chicago, IL 60680-4107
    For FedEx, UPS, and DHL deliveries:
    USCIS
    Attn: I-130
    131 South Dearborn-3rd Floor
    Chicago, IL 60603-5517

form i-485 icin adres:
    USCIS Chicago Lockbox
    For U.S. Postal Service (USPS):
    USCIS
    PO Box 805887
    Chicago, IL 60680-4120
    USCIS
    Attn: FBAS
    131 South Dearborn - 3rd Floor
    Chicago, IL 60603-5517

form I-765 icin adres:
    USCIS Chicago Lockbox
    For U.S. Postal Service (USPS):
    USCIS
    P.O. Box 805887
    Chicago, IL 60680-4120
    USCIS
    131 South Dearborn-3rd Floor
    Chicago, IL 60603-5517

Hangi adrese gondermeliyiz tum formlari? Ve tum formlari instructions ile mi gonderecegiz yoksa sadece doldurdugumuz formlari mi gondermemiz gerekiyor? Tesekkur ederim

• @gradstudent Merhaba,
    NY Turk Konsolosluguna gidip nufus kayit ornegimi ve tercumesini aldim. Nufus kayit orneginin originali de tipki e-devlet uzerinden aldigimizin aynisi. Illa Ailemin mi gidip almasi gerekiyor? Cunku ben e-devlet uzerinden tum belgeleri alabiliyorum.

Tesekkur ederim ilginiz icin

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

78

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.7k

| | | |