Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba 4 yildir Floridada ogrenci vizesiyle kaliyorum. 2 gun once erkek arkadasimla evlendik kendisi Amerikali. Formlarimizi kendimiz doldurmak istiyoruz bu yuzden bende arastirmalara basladim. 2 soru sormak istiyorum. Birincisi hangi formlar hangi sirayla gidiyor bilgilendirirseniz cok sevinirim. Mesela once hangi formu gondermem gerekiyor ve sonrasinda nasil bir yol izlemem gerekiyor? 2.ci sorum ise esim puerto ricoda yasiyordu. 6 ay oldu Floridaya tasinali. I-864 Formu icin IRS federal vergi bildirimi kayitlari olup olmadigini bilmedigini soyluyor. Sanirim son 3 yillik bu belgelere ihtiyacimiz var bunu nasil bulabiliriz? Bu belge olmassa ne gibi sikintilar yasariz? Cok tesekkurler simdiden

• merhaba ,

öncelikle hayırlı olsun . aşağıdaki konudan devam edebilirsiniz.
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/510/abd-vatandasi-ile-amerika-da-evlenip-green-card-almak

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@merve06 ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak içinde söyledi:

Merhaba 4 yildir Floridada ogrenci vizesiyle kaliyorum. 2 gun once erkek arkadasimla evlendik kendisi Amerikali. Formlarimizi kendimiz doldurmak istiyoruz bu yuzden bende arastirmalara basladim. 2 soru sormak istiyorum. Birincisi hangi formlar hangi sirayla gidiyor bilgilendirirseniz cok sevinirim. Mesela once hangi formu gondermem gerekiyor ve sonrasinda nasil bir yol izlemem gerekiyor? 2.ci sorum ise esim puerto ricoda yasiyordu. 6 ay oldu Floridaya tasinali. I-864 Formu icin IRS federal vergi bildirimi kayitlari olup olmadigini bilmedigini soyluyor. Sanirim son 3 yillik bu belgelere ihtiyacimiz var bunu nasil bulabiliriz? Bu belge olmassa ne gibi sikintilar yasariz? Cok tesekkurler simdiden

su an yazdiginiz konunun ilk post'unu okuyun, orada butun belgeler aciklanmis. Butun formlar ayni anda tek bir paket seklinde USCIS'e gonderiliyor. Daha sonra biyometrik randevu icin cagrilacaksiniz ve en sonunda da Green Card mulakatina cagrilacaksiniz ABD'de. Zaten size her asamada bilgilendirme mektubu gonderilecek.

I-864 formunu doldursun. IRS dokumanlari yerine is yerinden alacagi "employment letter"i ve gecmis 3 yila ait aldigi maaslari bildiren belgeleri gonderebilir. Onemli olan gelir seviyesini belirleyebilmek.

Ayrica kendi surecinizi tum ayrintilariyla bu konuya aktarabilir misiniz? Tarihleri de yazabilirseniz harika olur. Butun surecin max. 10-12 ay surmesi lazim ama yine de guncel bir ornek gorebilirsek iyi olur.

• Cok tesekkurler. Butun sureci yazicam takildigim yerde yine yardimci olmanizi rica edicem:)

• Herkese merhabalar, iyi forumlar.

Amerikan vatandasi esim ile 22 Nisan 2018 tarihinde evlendik ve green card basvurusunda bulunacagim. Kafama takilan bir kac soru var ve bunlarin cevaplanmasinda yardimci olursaniz cok sevinirim.

Ilk sorum Form I-864, Affidavit of Support - Sponsorluk formu hakkinda. Yukaridaki linkte bu formun altinda su yaziyor:

"Basvuranin son 3 ayinin maas bordrosu, W2 yada 1040 formlari, ya da su an calistigi is yerinden alacagi bir mektup (Employment Verification Letter)"

Esim son yilin sadece 6 ayinda calisabildi cunku annesi kotu bir trafik kazasi gecirdi ve annesi ile ilgilinmesi gerekti. Annesi iyilesince 2018 yilinin yani bu yilin basinda esim ile birlikte baska bir yere tasindik ancak calistigi yerlerde maasi cok yuksek degildi. Bundan dolayi son 3 aydaki maasi yeterince yuksek olmayacak. Onumuzdeki hafta bir universitede ise baslayacak ve sponsorluk icin yeterince para kazaniyor olacak. Sizce sadece universiteden alacagi bir employment verification letter yeterli olur mu? Son 3 ayin ceklerinde yeterince maas almadigi icin gostermek istemiyoruz. Sizce nasil bir yol izlemeliyiz?

Ikinci sorum: Form I-131 Advanced Parole belgesi hakkinda.

Eger green cardimi alana kadar ulke disina cikma planim yoksa bu belgeyi doldurmak zorundamiyim?

Ucuncu ve son sorum Form I-130 Petition for Alien Relative ve Form I-130A hakkinda.

Yine takip ettigim konuda soyle diyor:

Evliliginizin iyi niyetli bir evlilik oldugunu gosteren belgeler (Bunlar su tur belgeler olabilir; fotograflar, ortak banka hesaplari, ortak kira ya da mortgage odemeleri, ortak doldurulmus vergi formlari, ortak faturalar, ortak araba bilgisi ya da sigortasi, ortak sigorta ya da emeklilik bilgileri, gayrimenkuller, ayni adreste yasadiginiza dair belgeler, varsa cocuklariniza dair dogum belgeleri ya da evliligin iyi niyetli bir evlilik oldugunu gosterdigini dusundugunuz diger dokumanlar).

Bir fotograf albumu yapmayi zaten dusunuyorduk ama bunu interview yani gorusme zamani yanimizda goturmeyi planliyorduk. Simdilik sadece ortak kira verdigimizi ayni yerde gosteren belgeleri gostermek istiyoruz. Sizce yanlis mi yapiyoruz? Fotograf albumunude bu belge ile gondermek mi gerekir?

Bu sorularimi cevaplarsaniz cok sevinirim. Cok tesekkur ederim simdiden. Herkese iyi gunler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@wicked ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak içinde söyledi:

Herkese merhabalar, iyi forumlar.

Amerikan vatandasi esim ile 22 Nisan 2018 tarihinde evlendik ve green card basvurusunda bulunacagim. Kafama takilan bir kac soru var ve bunlarin cevaplanmasinda yardimci olursaniz cok sevinirim.

Ilk sorum Form I-864, Affidavit of Support - Sponsorluk formu hakkinda. Yukaridaki linkte bu formun altinda su yaziyor:

"Basvuranin son 3 ayinin maas bordrosu, W2 yada 1040 formlari, ya da su an calistigi is yerinden alacagi bir mektup (Employment Verification Letter)"

Esim son yilin sadece 6 ayinda calisabildi cunku annesi kotu bir trafik kazasi gecirdi ve annesi ile ilgilinmesi gerekti. Annesi iyilesince 2018 yilinin yani bu yilin basinda esim ile birlikte baska bir yere tasindik ancak calistigi yerlerde maasi cok yuksek degildi. Bundan dolayi son 3 aydaki maasi yeterince yuksek olmayacak. Onumuzdeki hafta bir universitede ise baslayacak ve sponsorluk icin yeterince para kazaniyor olacak. Sizce sadece universiteden alacagi bir employment verification letter yeterli olur mu? Son 3 ayin ceklerinde yeterince maas almadigi icin gostermek istemiyoruz. Sizce nasil bir yol izlemeliyiz?

Ikinci sorum: Form I-131 Advanced Parole belgesi hakkinda.

Eger green cardimi alana kadar ulke disina cikma planim yoksa bu belgeyi doldurmak zorundamiyim?

Ucuncu ve son sorum Form I-130 Petition for Alien Relative ve Form I-130A hakkinda.

Yine takip ettigim konuda soyle diyor:

Evliliginizin iyi niyetli bir evlilik oldugunu gosteren belgeler (Bunlar su tur belgeler olabilir; fotograflar, ortak banka hesaplari, ortak kira ya da mortgage odemeleri, ortak doldurulmus vergi formlari, ortak faturalar, ortak araba bilgisi ya da sigortasi, ortak sigorta ya da emeklilik bilgileri, gayrimenkuller, ayni adreste yasadiginiza dair belgeler, varsa cocuklariniza dair dogum belgeleri ya da evliligin iyi niyetli bir evlilik oldugunu gosterdigini dusundugunuz diger dokumanlar).

Bir fotograf albumu yapmayi zaten dusunuyorduk ama bunu interview yani gorusme zamani yanimizda goturmeyi planliyorduk. Simdilik sadece ortak kira verdigimizi ayni yerde gosteren belgeleri gostermek istiyoruz. Sizce yanlis mi yapiyoruz? Fotograf albumunude bu belge ile gondermek mi gerekir?

Bu sorularimi cevaplarsaniz cok sevinirim. Cok tesekkur ederim simdiden. Herkese iyi gunler.

Oncelikle tebrikler. Sorularinizin cevaplari soyle;

1. IRS'ten son 3 yil yilin vergi beyanlarinin kopyasini alabilir misiniz? Bu belgeyi employment verification form ile gonderirseniz yetecegini dusunuyorum. Zaten yetmeme durumunda dosyaniz kapanmaz, sizden bir co-sponsor bulmaniz beklenir, bilginize. Yani cok telas yapmaniza gerek yok.

2. Hayir, o durumda I-131 basvurusu yapmaniza gerek yok.

3. Fotograf albumunun 3-5 sayfasinin fotokopisini cekin ve ustune bilgilendirici not olarak album cok buyuk oldugundan bunun tamamini mulakat zamani yaninizda getireceginizi yazin. Boylece daha fazla dokuman oldugunu gorebilirler. Ayrica size tavsiyem eger mumkunse ve dilerseniz ortak banka hesabi actirmaniz, bu da evliligin gercekligine hizli sekilde inandiriyor gorevlileri.

Bol sanslar, sureciniz ilerledikce foruma da aktarabilirseniz cok sevinirim, cok tesekkurler.

• @crazycells Oncelikle cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.

IRSten son 3 yilin kopyasini alabiliriz ancak son 3 yilda yeterince para kazandigini dusunmuyoruz. Formda son yilin zorunlu 2. ve 3. yilin optional oldugunu gordum. Sanirim son yil ve employment verification letter birlikte gonderecez. Ancak soyle bir sorum var 2017 -2018 arasinda esim Ocaktan Hazirana ayi sonuna kadar calisti ondan sonrasinda Annesi kotu bir kaza gecirdi ve ondan dolayi annesinin yanina tasinip onunla ilgilenmesi gerekti bu yuzden calisma imkani olmadi. Tax returnde haliyle cok dusuk oldu. Sizce bundan dolayi bir sorun olusur mu? $20.575 kazanmasi gerekiyormus sponsorun I-864 formuna gore (https://www.uscis.gov/i-864p) ve esim simdiki isinde yillik $29,000 kazaniyor. Ben gecmisi cok sorun yapacaklarini zannetmiyorum simdiki isi yeterli olsada ama durumu anlatan bir cover letter yazmak gerekir mi sizce?

I-131 formu doldurma karari aldim abimin supriz dugun haberinden sonra :)) kac gun kalacagimi soruyorlar acaba 20 gun yazmak cok mu fazla mumkun oldugunca az tutmak mi gerekir?

Ayrica mesela I-485 formu icin 2 fotograf, I-765 icin 2 fotograf, ve diger formlarla birlikte toplam benim 8 fotografim gerekiyor. Sadece 2 fotograf tum formlar icin yeterli olur mu yoksa benim her form icin 2 fotograftan 8 fotograf mi gondermem gerekir?

Son sorum benim birth certificate'im hakkinda. Simdi benim elimde olan https://www.babilegitim.com/1334/turkiye-dogum-belgesi-ornegi-formul-a/ su linkteki ornegin birebir aynisi ve ingilizce degil. Internette baktigim kadariyla ingilizce istiyor. Bu sorunu nasil cozebilirim? Turkiyeden aile bireylerinden birisi alabiliyormus belgeyi ama ingilizce alinmasi mumkun mu acaba bunun hakkinda bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Oncelikle cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.

IRSten son 3 yilin kopyasini alabiliriz ancak son 3 yilda yeterince para kazandigini dusunmuyoruz. Formda son yilin zorunlu 2. ve 3. yilin optional oldugunu gordum. Sanirim son yil ve employment verification letter birlikte gonderecez. Ancak soyle bir sorum var 2017 -2018 arasinda esim Ocaktan Hazirana ayi sonuna kadar calisti ondan sonrasinda Annesi kotu bir kaza gecirdi ve ondan dolayi annesinin yanina tasinip onunla ilgilenmesi gerekti bu yuzden calisma imkani olmadi. Tax returnde haliyle cok dusuk oldu. Sizce bundan dolayi bir sorun olusur mu? $20.575 kazanmasi gerekiyormus sponsorun I-864 formuna gore (https://www.uscis.gov/i-864p) ve esim simdiki isinde yillik $29,000 kazaniyor. Ben gecmisi cok sorun yapacaklarini zannetmiyorum simdiki isi yeterli olsada ama durumu anlatan bir cover letter yazmak gerekir mi sizce?

I-131 formu doldurma karari aldim abimin supriz dugun haberinden sonra :)) kac gun kalacagimi soruyorlar acaba 20 gun yazmak cok mu fazla mumkun oldugunca az tutmak mi gerekir?

Ayrica mesela I-485 formu icin 2 fotograf, I-765 icin 2 fotograf, ve diger formlarla birlikte toplam benim 8 fotografim gerekiyor. Sadece 2 fotograf tum formlar icin yeterli olur mu yoksa benim her form icin 2 fotograftan 8 fotograf mi gondermem gerekir?

Son sorum benim birth certificate'im hakkinda. Simdi benim elimde olan https://www.babilegitim.com/1334/turkiye-dogum-belgesi-ornegi-formul-a/ su linkteki ornegin birebir aynisi ve ingilizce degil. Internette baktigim kadariyla ingilizce istiyor. Bu sorunu nasil cozebilirim? Turkiyeden aile bireylerinden birisi alabiliyormus belgeyi ama ingilizce alinmasi mumkun mu acaba bunun hakkinda bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim.

1. Evet, en az $20.575 gerekiyor.
      https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864
      Kesinlikle bu durumu anlatan bir aciklama yazin ve paketin icine ekleyin. Durumu anlamalarini saglar. Cok geriye gitmenize gerek yok, sadece bu yil normalde oldugundan daha az kazandigini nedenleriyle aciklayabilirsiniz. Yillik 29.000 sponsorluk icin yeterli olur.

2. Oyle bir zorunluluk yok, 20 gun gayet kabul edilebilir. Hayirli olsun bu arada.

3. Evet, 8 fotograf. Eger 3-4 gun sure verirseniz, ABD'de nasil ucuza fotograf cikartirsiniz onun yoluyla ilgili bir konu acayim. Pasaport basvurusu icin zaten acmayi dusunuyordum, sizin de ihtiyaciniz varken bahane olmus olur.

4. Bulundugunuz yere en yakin TC konsoloslugundan Nufus Kayit Ornegi cikartmaniz lazim, onlar zaten size ingilizce olarak veriyorlar.

• @crazycells Cok tesekkur ederim. Fotograflari dun Walmart'ta cektirdim. Her 2 fotograf icin $7 odedim. Diger fotograf ihtiyacimda artik bakarim konunuza 🙂

Konsolosluga acaba bizzat ugramam mi gerekir? Telefon ve ya email yoluyla alma imkanim var midir? En yakin konsolosluga 5 saat mesafedeyim bizzat gitmem neredeyse imkansiz durumda suan 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Cok tesekkur ederim. Fotograflari dun Walmart'ta cektirdim. Her 2 fotograf icin $7 odedim. Diger fotograf ihtiyacimda artik bakarim konunuza 🙂

Konsolosluga acaba bizzat ugramam mi gerekir? Telefon ve ya email yoluyla alma imkanim var midir? En yakin konsolosluga 5 saat mesafedeyim bizzat gitmem neredeyse imkansiz durumda suan 🙂

Maalesef konsolosluk sayfasinda hem formul A icin, hem de nufus kayit ornegi icin "randevu aldiktan sonra sahsen basvuru gerekmektedir" diye yaziyor...

benim yontemimle 8 fotografa birkac dolar vereceksiniz sadece 🙂

• @crazycells 🙂 bakmayin gulumsedigime son cut offtan sonra cok mutsuzum… ve hala inanamiyorum danismani dinleyip de bir kac ay once amerikali erkek arkadasimla amerikada evlenmedigime… Belki animsarsiniz, "kesinlikle evlenmeyin surecinizi riske atarsiniz demisti bana." ben evlenip trye donup, GC lottery cut offlarini beklemeyi planlarken. Aylarca ayri kaldigimiz da cabasi… simdi bana kesin danisman tut diyen GC lottery icin diyen hali hazirda amerikada yasayan arkadasim, evlenirsen bu isleri ancak amerikada tutacagin bir avukatla halledersin diyor. Ben burada doldurulacak, toparlanacak belgelere baktigim zaman binlerce dolari bir avukata vermeyi gereksiz buluyorum. Siz ne dersiniz? Bu is gayette avukatsiz yapilir degil mi?

Bir de 2018 yili icerisinde haliyle yilbasindan itibaren mart 25e kadar tam 6 ayi asmayacak sekilde kalmistim. Simdi eylul gibi tekrar giris yapsam, bana sadece 3 ay 10gun gibi bir sure mi vericekler kalabilmem icin… malum bir yilda 6 aydan fazla kalinmaz gibi seyler okudum..

mesela oraya gidip de yasal sureyi astim tursit vizesiyle diyelim, yine de evlenip gc a basvurabiliyor muyum? Ya da yasal sure icerisinde evlendim ama GC a basvurana kadar yasal suremi astim.. Bir arkadas burda yazmis.. dogum yapmis yasal sureyi de asmis ama anladigim yine de GC basvurabiliyor. o dogum yaptigi icin mi yoksa yine de basvurulabiliyor mu?

Son olarak, tutup da evlilik uzerinden GCye basvurmamamizin tek sebebi sevgilimin maalesef son 7-8 yilda hic vergi gostermemesiydi… yani geliri yoktu sponsorla vs ugrasmiyalim diye bu yolu secmedik. ama anladigim kadariyla degil 1, 2 sponsor bile gosterilebiliyormus ve bu konuda bize yardimci olmak isteyecek arkadaslarimiz var cevremizde. Bu sekilde yapabilir miyiz? Kalkip da gercekten birbirini sevenleri ayirmazlar degil mi? senin vaktin doldu git buradan diye… mulakatta bizim evliligimize inanacaklarina eminim cunku a dan z ye herseyimizi biliriz, birlikteligimizin gercekligini taniyacak bir dunya fotograf var... OFFF OFF size yine bir suru dert oldum sorularimla… keske guzelbir cut off gelseydi de boyle olmasaydi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@apple_pie ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak içinde söyledi:

@crazycells 🙂 bakmayin gulumsedigime son cut offtan sonra cok mutsuzum… ve hala inanamiyorum danismani dinleyip de bir kac ay once amerikali erkek arkadasimla amerikada evlenmedigime… Belki animsarsiniz, "kesinlikle evlenmeyin surecinizi riske atarsiniz demisti bana." ben evlenip trye donup, GC lottery cut offlarini beklemeyi planlarken. Aylarca ayri kaldigimiz da cabasi… simdi bana kesin danisman tut diyen GC lottery icin diyen hali hazirda amerikada yasayan arkadasim, evlenirsen bu isleri ancak amerikada tutacagin bir avukatla halledersin diyor. Ben burada doldurulacak, toparlanacak belgelere baktigim zaman binlerce dolari bir avukata vermeyi gereksiz buluyorum. Siz ne dersiniz? Bu is gayette avukatsiz yapilir degil mi?

Bir de 2018 yili icerisinde haliyle yilbasindan itibaren mart 18e kadar tam 6 ayi asmayacak sekilde kalmistim. Simdi eylul gibi tekrar giris yapsam, bana sadece 3 ay 10gun gibi bir sure mi vericekler kalabilmem icin… malum bir yilda 6 aydan fazla kalinmaz gibi seyler okudum..

mesela oraya gidip de yasal sureyi astim tursit vizesiyle diyelim, yine de evlenip gc a basvurabiliyor muyum? Ya da yasal sure icerisinde evlendim ama GC a basvurana kadar yasal suremi astim.. Bir arkadas burda yazmis.. dogum yapmis yasal sureyi de asmis ama anladigim yine de GC basvurabiliyor. o dogum yaptigi icin mi yoksa yine de basvurulabiliyor mu?

Son olarak, tutup da evlilik uzerinden GCye basvurmamamizin tek sebebi sevgilimin maalesef son 7-8 yilda hic vergi gostermemesiydi… yani geliri yoktu sponsorla vs ugrasmiyalim diye bu yolu secmedik. ama anladigim kadariyla degil 1, 2 sponsor bile gosterilebiliyormus ve bu konuda bize yardimci olmak isteyecek arkadaslarimiz var cevremizde. Bu sekilde yapabilir miyiz? Kalkip da gercekten birbirini sevenleri ayirmazlar degil mi? senin vaktin doldu git buradan diye… mulakatta bizim evliligimize inanacaklarina eminim cunku a dan z ye herseyimizi biliriz, birlikteligimizin gercekligini taniyacak bir dunya fotograf var... OFFF OFF size yine bir suru dert oldum sorularimla… keske guzelbir cut off gelseydi de boyle olmasaydi.

Aynen sayin @apple_pie , forum bugun yasta zaten. Ben de hic mutlu degilim maalesef, herkesin olumlu bir surec gecirmesi icin o kadar ugrasiyoruz, sonuc basindan boyle olumsuz olunca ister istemez uzuluyor insan...

Evet, ne danismanlari ne de avukatlari dinlemeyin, sizden para aliyor olmalari sureci daha iyi bildikleri anlamina gelmiyor. Her zaman birden fazla kisiye bir konuyu danismak iyidir.

Kesinlikle surec icin bir avukata gerek yok, surec oldukca basit. Sadece form doldurmak ve beklemekten olusuyor.

Mart 18'de cikis yaptiniz, ve B1/B2 vizesi kullandiniz, peki girisi ne zaman yapmistiniz ve ne amacla giris yapmistiniz? (yani kapida ne soylemistiniz).

Yok merak etmeyin turist vizesiyle Eylul'de girerseniz yine 6 ay I-94 suresi alacaksiniz.

Amerikan Vatandasligiyla evlilikte, ABD icinde illegal durumda olmaniz sureci olumsuz etkilemiyor, burada tek problem sizin visa fraud ile suclanmamaniz. Yani soyle bir yol izlemeniz lazim, ABD'ye B1/B2 vizesi ile bir sure sonra giris yapin (eger cok iyi nedeniniz yoksa hemen girmeyin ki suphelenip sizi geri dondurmesinler kapidan), sonra ABD'de 90 gun bekleyin ve sonrasinda evlilik yapin. 90 gun beklemeniz onemli , eger beklerseniz B1/B2'yi yanlis amacla kullanmaktan dolayi daha sonra dosyanizi reddedemezler. Sonra evlenip bu konuda anlatilan CR1/IR1 surecine baslayin. Zaten B1/B2 icin I-94 sureniz bitmemis olacak islemlere baslayinca ama bitse bile dert degil, dedigim gibi ABD vatandasi ile evlenince onemli olan ABD'ye nasil girdiginiz. Eger ABD'ye girisiniz yasal ise, statunuzu kaybetmis olsaniz bile sorun olmuyor.

Evet, dediginiz durumda sponsor ile basvuru yapacaksiniz. Arkadaslariniz size sponsor olabilirler, onemli olan yeteri kadar maddi gelirleri olmasi. Bu konuda su forum sayfasini inceleyebilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864

Bu arada gorusmede soracaklardir... amaciniz Turkiye'ye gidip orada evlenmekti, ama sonra sartlar sizi ABD'de evlenmeye zorladi (birkac neden bulun), siz ABD'ye turist vizesi ile giris yaparken evlenme amaci tasimiyordunuz 🙂 ona gore...

• @crazycells tesekkur ederim aciklayici bilgiler icin. ben gecen temmuz ayinda gidip 2hafta kaldim. sonra ekim ayinda gidip kapidan girerken 3 hafta kalicam dedim. bana kapidan girerken ha bir sure once de giris yapmisiniz dedi ben de evet dedim. bos vakitlerimi gecirmek icin guzel bir ulke dedim. buradaki arkadaslarimla vakit gecirecegiz dedim. nerdeyse hic birsey sormadi, gulustuk. hosgeldiniz dedi hic bir evrak sormadi. hatta adam orda aksanli olunca ve cok olumlu olunca bana karsi greencard gorusmem olabilir onun icin donmeliyim zaten turkiyeye deme salakligini bile gosterdim ama o anda hicbirsey yazmiyordu ve pasportumu coktan uzatmisti. o kismini kaydetmis oldugundan supheliyim. eger ses kayitlari vs bilgisayara yazili olarak aktarilmiyorsa…

Tekrar acikcasi eylulde girmek istiyorum. ve bir kac arkadasimdan davet mektubu talep edebilirim. buradaki suresi boyunca benimle kalicaktir gibi..

oraya girdikten sonra 90gun beklemek olsun tek derdimiz bekler hatta ancak hallederiz islerimizi.

simdi tek sorun eylul gibi giris yaparsam red alip almayacagim. belki burdaki sirketten calistigima dair ve atiyorum 1 ay izinli olduguma dair bir kagit falan alirsam orda durdursalar da sikinti cikarma ihtimalleri azalir..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@apple_pie ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak içinde söyledi:

@crazycells tesekkur ederim aciklayici bilgiler icin. ben gecen temmuz ayinda gidip 2hafta kaldim. sonra ekim ayinda gidip kapidan girerken 3 hafta kalicam dedim. bana kapidan girerken ha bir sure once de giris yapmisiniz dedi ben de evet dedim. bos vakitlerimi gecirmek icin guzel bir ulke dedim. buradaki arkadaslarimla vakit gecirecegiz dedim. nerdeyse hic birsey sormadi, gulustuk. hosgeldiniz dedi hic bir evrak sormadi. hatta adam orda aksanli olunca ve cok olumlu olunca bana karsi greencard gorusmem olabilir onun icin donmeliyim zaten turkiyeye deme salakligini bile gosterdim ama o anda hicbirsey yazmiyordu ve pasportumu coktan uzatmisti. o kismini kaydetmis oldugundan supheliyim. eger ses kayitlari vs bilgisayara yazili olarak aktarilmiyorsa…

Tekrar acikcasi eylulde girmek istiyorum. ve bir kac arkadasimdan davet mektubu talep edebilirim. buradaki suresi boyunca benimle kalicaktir gibi..

oraya girdikten sonra 90gun beklemek olsun tek derdimiz bekler hatta ancak hallederiz islerimizi.

simdi tek sorun eylul gibi giris yaparsam red alip almayacagim. belki burdaki sirketten calistigima dair ve atiyorum 1 ay izinli olduguma dair bir kagit falan alirsam orda durdursalar da sikinti cikarma ihtimalleri azalir..

gezmek disinda bir amaciniz olursa daha iyi olabilir, surekli ABD'yi gezmeniz suphe yaratmasin. Bu arada vereceginiz gerekce ayni zamanda vizeyi alirken konsolosluga soylediginiz nedenle de paralel olmali, bilginize. Cunku konsolosluktaki mulakat bilgilerini kapidaki USCIS gorevlileri gorebiliyorlar.

GC kisminin kayitlara gectigini zannetmiyorum. Tek sorun kapidan iceri girebilmeniz su anda 🙂 sonrasinda dedigim gibi 90 gun beklediginiz takdirde bir sorun olmadan surece baslayabilirsiniz.

Arkadaslarinizdan davet mektubu alin ve bu ziyaretin gelisi/gidisi vs. belli olsun, hatta sorun olmayacaksa donus biletini bile alin, yaninizda bulunsun (sonradan iptal edecek ya da erteleyebilecek sekilde alin isterseniz). ABD'de kalici olmadiginiza dair ikna olsunlar kapida.

• @crazycells tesekkurler. ben bir sebep bulmaya calisayim. Sebep de cok aslinda Eylulde orda olmam lazim bana kalirsa zaten. Yoga festivali var.. Muzik festivali var... Bunlara buradan kayit olup gidebilirim sanirim, kayit olduguma dair de ciktilarini alirim.. Peki konferans ya da workshop vs bulsam bunlarda ise yarar mi/ kisa sureli bir kac gunluk konferanslar vs... Ama 3 yil once vize alirken bunlarin hic birini soylemedim tabi, arkadaslarimla vakit gecirmek icin, tatil icin ziyarete gittigimi soylemistim. Umarim bulurum saglam biseyler.

Simdiye kadar 2 defa ogrenci vizesi ile 6 yil once 3 defa da turist vizesiyle giris yaptim, her defasinda da SFden girdim. Bu defa Alaskadan Havaii den falan girsem daha iyi olursa, baska bir eyaletten de girebilirim, zaten tatile cikicaktik.

Donus biletli alirim biletimi de.. Son zamanlarda turklerin abdye girisinde daha cok geri cevirilmeleri vs gibi bir durum soz konusu mu sizce? hani gerilen ikili ulke iliskileri vs boyle bir sonuc dogurdu mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells tesekkurler. ben bir sebep bulmaya calisayim. Sebep de cok aslinda Eylulde orda olmam lazim bana kalirsa zaten. Yoga festivali var.. Muzik festivali var... Bunlara buradan kayit olup gidebilirim sanirim, kayit olduguma dair de ciktilarini alirim.. Peki konferans ya da workshop vs bulsam bunlarda ise yarar mi/ kisa sureli bir kac gunluk konferanslar vs... Ama 3 yil once vize alirken bunlarin hic birini soylemedim tabi, arkadaslarimla vakit gecirmek icin, tatil icin ziyarete gittigimi soylemistim. Umarim bulurum saglam biseyler.

Simdiye kadar 2 defa ogrenci vizesi ile 6 yil once 3 defa da turist vizesiyle giris yaptim, her defasinda da SFden girdim. Bu defa Alaskadan Havaii den falan girsem daha iyi olursa, baska bir eyaletten de girebilirim, zaten tatile cikicaktik.

Donus biletli alirim biletimi de.. Son zamanlarda turklerin abdye girisinde daha cok geri cevirilmeleri vs gibi bir durum soz konusu mu sizce? hani gerilen ikili ulke iliskileri vs boyle bir sonuc dogurdu mu?

"arkadasimi ziyaret edecegim ayrica su muzik festivaline katilacagiz" gibi bir sey soyleyebilirsiniz...

kisa sureli workshop'lardan daha etkili bir neden. Farkli sehirden girmenizin olumlu ya da olumsuz bir etkisi olmaz bence, arkadasiniz nerdeyse o sehirden girmek daha mantikli olabilir.

Maalesef son zamanlarda dediginiz sekilde bir durum olup olmadigini bilmiyorum. Bu konuya dair henuz resmi bir veri gormedim.

• @crazycells tesekkurler bilgilendirme icin. gercekten cok yardimci oluyorsunuz 🙂 bakalim neler olacak onumuzdeki gunlerde.

• Merhabalar,

Ben de ogrenciyim ve Amerikali nisanlimla evlilik surecindeyiz. Gercekten cok yararli bir topic ozellikle belgeleri ve ne olduklarini anlatmasi acisindan. Nisanlim avukat tutmamiz konusunda israrci fakat baska bir arkadasim da bu sureci avukat tutmadan tamamladi ve yesil kartini aldi, ben de ayni sekilde basvurmayi dusunuyorum. Belge doldurup para yatirmaktan (ve tabi aylarca beklemek) ibaret bir surec gibi gozukuyor.

Iki sorum olacakti kendi ozelimde, ilki doktor ziyareti ve asi karnesi. Saglik sigortam var fakat belli doktorlar veriyor bu hizmeti sanirim, bunu en uygun sekilde nasil halledebilirim? 300-400 dolari gozden cikarmali miyim?

Ikincisi de mezun olmaya yakinim, basvuruyu yaptiktan sonra pending olarak gozukurken ulkede kalmamizda bir sikinti oluyor mu? Ozellikle ben F1 vizesinde oldugum icin yoksa OPT tarzi bir sey mi yapmaliyim.

Bir de yakin zamanda bu sureci tamamlayan kisiler ne kadar suruyor ondan bahsedererse cok yardimci olur.

Saygilarimla.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gradstudent ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak içinde söyledi:

Merhabalar,

Ben de ogrenciyim ve Amerikali nisanlimla evlilik surecindeyiz. Gercekten cok yararli bir topic ozellikle belgeleri ve ne olduklarini anlatmasi acisindan. Nisanlim avukat tutmamiz konusunda israrci fakat baska bir arkadasim da bu sureci avukat tutmadan tamamladi ve yesil kartini aldi, ben de ayni sekilde basvurmayi dusunuyorum. Belge doldurup para yatirmaktan (ve tabi aylarca beklemek) ibaret bir surec gibi gozukuyor.

Iki sorum olacakti kendi ozelimde, ilki doktor ziyareti ve asi karnesi. Saglik sigortam var fakat belli doktorlar veriyor bu hizmeti sanirim, bunu en uygun sekilde nasil halledebilirim? 300-400 dolari gozden cikarmali miyim?

Ikincisi de mezun olmaya yakinim, basvuruyu yaptiktan sonra pending olarak gozukurken ulkede kalmamizda bir sikinti oluyor mu? Ozellikle ben F1 vizesinde oldugum icin yoksa OPT tarzi bir sey mi yapmaliyim.

Bir de yakin zamanda bu sureci tamamlayan kisiler ne kadar suruyor ondan bahsedererse cok yardimci olur.

Saygilarimla.

Avukata kesinlikle gerek yok, dediginiz gibi formlari gonderip haber beklediginiz bir surec.

Bu medikal raporu diger belgelerle gondermek zorunda degilsiniz, mulakat zamani yaninizda bulunmasi yeterli:

Ayrica doktor bulmak icin su siteyi kullanacaksiniz:

Her doktorun masrafi birbirinden biraz farkli, eger sitede yazmiyorsa doktorlara ulasarak sorabilirsiniz. Ben tam bilmiyorum ne kadar tuttugunu, o nedenle bir yorum yapmasam daha iyi 🙂 fakat sadece uscis'in onayladigi doktorlardan alabiliyorsunuz bu formu.

Baska bir forum uyesi (yakin zamanda surecini bu konuya aktaracak) yine bu konuda surecini baslatmis, bugun bana Mart ortasi basvurumu yaptigini ve 5-6 hafta sonrasinda biyometrik randevusuna gittigini soyledi. Ilk birkac asama boyle oluyor zaten, sonra uzun bir bekleyis oluyor...

I-485'i gonderin, sonra ilk ay icerisinde Notice of Action 1 mektubu geliyor, o saatten sonra ulkede yasala yakin bir statunuz oluyor, fakat ABD vatandasi ile evliliklerde sizin daha sonra statunuzu kaybetmeniz de bir sorun degil. Ulkeye illegal sekilde girmedikce, ABD vatandaslarinin esleri sureci olumlu atlatiyorlar. Dolayisiyla OPT yapmaniza illaki gerek yok; ama ilk konudaki gibi butun formlari gonderin (765 dahil) boylece E.A.D kartiniz gelir, en azindan bir SSN'niz olur surec tamamlanmadan ve yasal olarak calisma izniniz olmus olur.

• Sayin @crazycells internetten arastirdigim kadariyla artik G-325A formu gerekmiyormus aos icin. US citizen icin tamamen kaldirmislar. Green card basvurusunda bulunanlar icin ise I-130A kullaniliyormus G-325A yerine.

Link1: https://www.nolo.com/legal-updates/uscis-no-longer-requires-form-g-325a-with-adjustment-of-status-application.html.

Link2: https://citizenpath.com/faq/submit-form-g-325a-or-i-130a/

Bunun hakkinda bilginiz var mi acaba? Internette boyle haber cok gordum ancak hem US citizen olan kisinin hemde green card basvuran kisinin 2 ayri G-325 formu doldurdugunuda gordum. Dolayisiyla kafam karisti. Sizce hangisini yapmak daha mantikli? Gerekmedigi icin hic gondermemek mi? Forumda yazdigi gibi sadece green carda basvuran kisi icin gondermek mi? Yoksa her iki taraf icin birer tane mi gondermek mi?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |