Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Türkiye'de yabancı bir vatandaşla evlilik

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ex-Ask, içinde söyledi: Turkiye'de yabanci bir vatandasla evlilik

Erkek arkadaşım avrupalı. Onunla türkiyede evlensem yinede avrupa vatandaşı oluyorum dimi? Ve schengen vizesi mi almam gerekir onun ülkesine gitmek için?

Hayir, bu tur islemler otomatik olmuyor genelde.

Hangi ulke vatandasi ise o ulkenin vatandaslik sartlarina bakmalisiniz... Nasil bir Turkle evlenen otomatik olarak Turk olmuyorsa, baska ulkelerde de bu islem otomatik olmuyor... Bazi ulkelerde dil sinavi ve vatandaslik sinavini gecmeniz gerek, bazilarinda belli bir sure yasamaniz gerek vs. ulkeye gore sartlari arastirmalisiniz.

• Herkese selam. 5 nisanda K1 vizesi için Noa1'imizi aldık. Ancak planlar biraz değişecek gibi gözüküyor. Ben Türkiye'de iyi bir iş sahibi olabilir ve nişanlıma burada iyi bir hayat sunabilirim. Düşündüğüm gibi gerçekleşmesi durumunda K1 vizesinden vazgeçip, nişanlımla Türkiye'de evlenip onun burada kalmasını sağlamak istersem nasıl bir süreç gerekir ve bu ortalama ne kadar zaman alır? Bildiğimiz üzere K1 vizesi için 8-10 ay (belki daha fazla) bir işlem süreci var. Türkiye'de de böyle bir süreç var mı yoksa Türkiye'ye vize alıp gelmesi ve burada evlenmemiz halinde kolaylıkla oturum iznine başvurabilir miyiz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@BugraCan, içinde söyledi: Türkiye'de yabancı bir vatandaşla evlilik

Herkese selam. 5 nisanda K1 vizesi için Noa1'imizi aldık. Ancak planlar biraz değişecek gibi gözüküyor. Ben Türkiye'de iyi bir iş sahibi olabilir ve nişanlıma burada iyi bir hayat sunabilirim. Düşündüğüm gibi gerçekleşmesi durumunda K1 vizesinden vazgeçip, nişanlımla Türkiye'de evlenip onun burada kalmasını sağlamak istersem nasıl bir süreç gerekir ve bu ortalama ne kadar zaman alır? Bildiğimiz üzere K1 vizesi için 8-10 ay (belki daha fazla) bir işlem süreci var. Türkiye'de de böyle bir süreç var mı yoksa Türkiye'ye vize alıp gelmesi ve burada evlenmemiz halinde kolaylıkla oturum iznine başvurabilir miyiz?

Turkiye'ye vize alip gelebilir ve Turkiye'de evlenebilirsiniz. Bir sorun yasamazsiniz, sonra da kolaylikla oturum iznine basvuru yapabilirsiniz.

• Merhaba arkadaslar, iki yabanci uyruklu Turkiyede evlenebilir mi? Biri Amerikan vatandasidir. Her ikisinin de Turkiye'de oturumlari yok. Evlendikten sonra evlilik evraklarini kendi konsolosluklarina sunacaklar.

• @cem1 Aslinda Turkiye'de evlenebileceklerini biliyorum, bizim kanunlarimiz buna izin veriyor. Benim ogrenmek istedigim, daha sonra bayan arkadasin evlilik vizesi ile Amerikaya gitmesi icin bir problem olusur mu, buradaki nikahta ciftlerin anne babalari kardesleri de hazir olacak. Turkiyeyi secmelerinin nedeni anne baba Turkiyede yasiyor ve Turkiyede evlilik islemleri daha basit...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cem1, içinde söyledi: Türkiye'de yabancı bir vatandaşla evlilik

@cem1 Aslinda Turkiye'de evlenebileceklerini biliyorum, bizim kanunlarimiz buna izin veriyor. Benim ogrenmek istedigim, daha sonra bayan arkadasin evlilik vizesi ile Amerikaya gitmesi icin bir problem olusur mu, buradaki nikahta ciftlerin anne babalari kardesleri de hazir olacak. Turkiyeyi secmelerinin nedeni anne baba Turkiyede yasiyor ve Turkiyede evlilik islemleri daha basit...

Onemli olan bir ulkede resmi evlilik yapmalari. Turkiye'deki evlilik dokumanlariyla vize islemlerini yapabilirler.

Zaten bir ulkede evlendikten sonra gidip yeniden baska bir ulkede evlenemiyorsunuz. Sonrasinda yapmaniz gereken Turkiye'deki evliligin diger ulkede tescil islemi...

• @crazycells Tesekkurler 👋

• merhabalar türkiyede evlilik yapacağız mart ayında bekarlık belgesi almak istiyoruz ama bunu abd alma şansımız varmıdır ? bağlı olduğum belediye evrağın hem türkçe hem ingilizce yazması gerektiğini söylüyor abd bunu nereden temin edebiliriz yoksa istanbuldaki konsolosluktan mı almalıyız ?

• @crazycells amerikada alınan ingilizce yazılı olan bekarlık belgesi orada apostil ve türkçe tercüme yapıldıktan sonra türkiyede geçerli olurmu ? konsolostlukta randevu bulamıyoruz istanbul da bekarlık belgesi almak için

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Can-Uğur-0, içinde söyledi: Türkiye'de yabancı bir vatandaşla evlilik

merhabalar türkiyede evlilik yapacağız mart ayında bekarlık belgesi almak istiyoruz ama bunu abd alma şansımız varmıdır ? bağlı olduğum belediye evrağın hem türkçe hem ingilizce yazması gerektiğini söylüyor abd bunu nereden temin edebiliriz yoksa istanbuldaki konsolosluktan mı almalıyız ?

Evet, ABD vatandaslari Turkiye'deki ABD konsolosluklarindan bu belgeyi temin edebilirler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Can-Uğur-0, içinde söyledi: Türkiye'de yabancı bir vatandaşla evlilik

@crazycells amerikada alınan ingilizce yazılı olan bekarlık belgesi orada apostil ve türkçe tercüme yapıldıktan sonra türkiyede geçerli olurmu ? konsolostlukta randevu bulamıyoruz istanbul da bekarlık belgesi almak için

Bunu konsolosluktan almaniz daha iyi olabilir, konsolosluk hangi illerde hangi belgelerin gecerli olacagina dair bir sayfa hazirlamis (hemen yukarida paylastim).

Ayrica ABD Disisleri Bakanligi da soyle yazmis:

Affidavit of Eligibility to Marry: Some countries require an affidavit by the parties as proof of legal capacity to enter into a marriage contract. No such government-issued document exists in the United States. You may execute such an affidavit at a U.S. embassy or consulate. The U.S. embassy or consulate cannot attest to your marital status. However, most countries will accept a statement from you regarding your ability to marry if your signature on the affidavit has been notarized by a U.S. consular officer.

Eger konsolosluktan almayi planlamiyorsaniz, ABD'de buna benzer bir formu kendiniz hazirlayip, "notarize" ettirebilirsiniz. Apostil icin ise su sayfayi inceleyebilirsiniz:

• Herkese iyi forumlar. Sanıyorum benim sorum ile alakalı bir başlık açılmamış. Abd vatandaşı kız arkadaşımla Mayıs sonuna doğru Türkiye'de evlenmeyi düşünüyoruz. Gerekli belgeler arasında kafamı karıştıran birkaç belge var. Affidavit of Marriage Eligibility (bekarlık belgesi) ve Marriage Ability Document (evlenme ehliyet belgesi) arasında nasıl bir fark var? 26 Mayıs 2022 tarihine A.B.D Adana Konsolosluğu'na noter randevusu aldım. Kız arkadaşımın doğum sertifikası bulunuyor fakat apostil edilmemiş durumda. Bu arada kız arkadaşım daha önce evlilik yapmadı ve çocuğu yok. Kendisi Warner Robins, Georgia'da, ben ise Adana'da ikamet etmekteyim. Tecrübelilerden ricam, bu evrakları (doğum sertifikası ve bekarlık belgesi) Amerika'dan mı çıkartıp getirmek daha kolay ve masrafsız olur yoksa buradaki Abd konsolosluğundan mı? Zira Abd konsolosluğu, Affidavit of Marriage Eligibility (Bekarlik belgesi) için $50 istemekte.

• Referenced by  crazycells crazycells 
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Samet-Ünlü, içinde söyledi: Türkiye'de yabancı bir vatandaşla evlilik

Herkese iyi forumlar. Sanıyorum benim sorum ile alakalı bir başlık açılmamış. Abd vatandaşı kız arkadaşımla Mayıs sonuna doğru Türkiye'de evlenmeyi düşünüyoruz. Gerekli belgeler arasında kafamı karıştıran birkaç belge var. Affidavit of Marriage Eligibility (bekarlık belgesi) ve Marriage Ability Document (evlenme ehliyet belgesi) arasında nasıl bir fark var? 26 Mayıs 2022 tarihine A.B.D Adana Konsolosluğu'na noter randevusu aldım. Kız arkadaşımın doğum sertifikası bulunuyor fakat apostil edilmemiş durumda. Bu arada kız arkadaşım daha önce evlilik yapmadı ve çocuğu yok. Kendisi Warner Robins, Georgia'da, ben ise Adana'da ikamet etmekteyim. Tecrübelilerden ricam, bu evrakları (doğum sertifikası ve bekarlık belgesi) Amerika'dan mı çıkartıp getirmek daha kolay ve masrafsız olur yoksa buradaki Abd konsolosluğundan mı? Zira Abd konsolosluğu, Affidavit of Marriage Eligibility (Bekarlik belgesi) için $50 istemekte.

Konsolosluklardan almanizi tavsiye ederim, hemen yukaridaki cevabi incelerseniz her konsoloslugun ilgili illere gore bu belgeleri hazirlayip verdigini gorursunuz. Eger ayni formatta hazirlanmamislarsa ABD'den gelen belgelerin ne oldugunu anlayamayabilirler.

• Merhaba. Türkiye de evlenebilmek için Amerika’dan hangi belgeler getirmek gerekiyor. Ve sonrasında Amerika’ya gidip işlemleri başlatmak için Türk vatandaşının hangi belgeleri göndermesi gerekiyor. Ve biz Amerika’da nasıl bir başvuru yapacağız. Bu süreçte hangi belgeleri hazırlamamız gerekiyor. Yardım edermisiniz rica etsem hiçbir şey bilmiyorum bu konu hakkında.

• Merhabalar,

Eşim Amerikandan gelecek Türkiye de evleneceğiz.
    ABD büyük elçiliği ve Türkiye'daki konsolosluklar sayfasından ilerlemeye çalıştım işleyiş çok karışık.
    Bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var. Fazla bir süremiz kalmadı ilerleyişi hakkında yardımlarınızı rica ederim.

Saygılar,

• ⭐⭐⭐

@Mert-4 konuya uzun zamandır bişeyler yazılmamış bilgiler güncel olmayabilir bağlı olduğunuz belediyeden bilgi almayı dener misiniz? Tecrübeleri de foruma aktarırsanız cok sevinirim

• @waterman önemli olan belediye değil önemli olan Evraklar ve işleyişi

• @cansudemirbas ve @Mert-4
    Merhaba; ben yabancı uyrukluyum- Azerbaycanlıyım ve eşim T.C Vatandaşı.
    Bizim 24.04.2022 tarihinde Kayseri'de nikahımız oldu, evlendik.

Yabancı kişinin Doğum Belgesini ve Bekarlık Belgesini vatandaşı olduğu ülkeden veya Türkiye'deki Büyükelçiliklerden alınması gerekmektedir. Belgeler Apostilli olacak. Gelen evraklar Türkiye'de Türkçeye tercüme ettirilip noterde onaylatılacak. Akabinde belediyeye başvurulup nikah tarihi alınacak.

Ayrıca bazı belediyeler oturma izni talep edebiliyor. Biz Kayseri'de 2 ilçenin evlendirme dairesiyle görüşmüştük; Birisi oturma izni talep etmişti, diğeri gerek duymamıştı.

• @r-serifzade sizinle nasıl iletişime geçebiliriz lütfen yardımınıza ihtiyacımız var

• ⭐⭐⭐

@Mert-4, içinde söyledi: Türkiye'de yabancı bir vatandaşla evlilik

@waterman önemli olan belediye değil önemli olan Evraklar ve işleyişi

Ben belediyeden evrak konusunda daha net cevap alabilirsiniz diye yazmıştım.

Benzer Başlıklar

• 2
  • 3
  • 38
  • 19
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

112

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |